Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

spoock

Dobry film, po dlouhe dobe mafianka jakou mam rad. Verim, ze by sel film stlacit pod 3 hodiny. CGI omlazeni nerusi, ale jde tam proste videt, i kdyz je udelano fajn, ale kupodivu nekvic me rusily sceny, kdy Denirovi se neprirozene leskly oci, byt chapu, ze zakryt starecke neni tak jednoduche. Za deset let uz mozna to omlazeni nebude tak patrne, je neskutecne kam ta technologie dosla. ()

petrsponar

Grandiózní herecký koncert,tak bych dokázal popsat,novou a velice vydařenou gangsterskou epochu.Irčan je kouzelný už v tom že je to hned na první pohled přesně ten typ filmu,který je fe fakt poctivě natočený,a vnáší mě přesně do toho duchu jaký mám při sledování všech těch mafiánských filmů jak ze 70,80 a 90 let npř.Kmotr,Mafiáni a Casino.Martin Scorsese natočil další dílo,možná né své nejlepší,ale přesto skvěle,poklona i Robertu De Nirovi,Al Pacinovi a Joe Pescimu za to co předvedli,paráda 10/10 ()

AndrewNewman

Záverečne mafiánske dielo slávneho režiséra, ktorý to skúšal aj v iných projektoch filmu, ale všetci vieme, že téma gangov, mafiánov, podsvetia a pod je mu najbližšia. K Pescimu a De Nirovi pridal ďalšiu legendu aby utvorili zrejme najlepší mafiánsky epos posledných rokov. Herecké výkony tradične skvelé, všetko vyzerá veľmi dobre, to omladzovanie je diskutabilné, ale inak paráda, až na tie trápne odborárske reči, ktorým aj tak nikto nerozumel. Jedna hviezdu sťahujem za to, že to nebolo dokonalé ako Kasíno či Mafiáni, nebolo by fér tomuto filmu udeliť 5 hviezd, keď som pri ňom nemal pocit eufórie ako pri týchto spomínaných filmoch. A takisto ma neláka opätovné zhliadnutie a to hlavne kvôli stopáži, vynechať tie trápne odborárske reči, skrátit to na hodinku a pol a bola by to paráda. Aj tak ma Martin s Bobikom, Pescim a Pacinom po dlhej dobe potešili, len neviem kto bude točiť tieto filmy, keď už starci odídu na večnosť... ()

shaacul

Příběh zestárlého nájemného zabijáka. Všichni s kým a proti komu bojoval jsou už mrtví. Osobně mě úplně neseděla první polovina filmu, kde herci, všichni 75+, hrají sebe ve věku 35-45. V druhé polovině se přehoupnou do věku 50-65 a začne velký herecký koncert. Osobně bych asi ocenil, kdyby se první polovina natočila s jinými, mladšími herci. Dlouhé je to na takové rozdělení dost. ()

Tommy_Walker

''Sooner or later, everybody put here has a date when he’s going to go.'' Aneb, když si na konci tohoto skvělého počinu uvědomíte, že to byl nejspíše poslední snímek tohoto typu... ()

Han_Quintet

Díky za tenhle film, Scorsese již v minulosti dokázal, že dramata z mafiánského a kriminálního prostředí dokáže vytěžit na maximum (Mafiáni, Skrytá identita, Casino, Taxikář) film Irčan tak není výjimkou a jedná se opět o skvělý film, přesto to ale nedosahuje kvalit Casina. ()

Kinofil

|| R || Netflix || Rozpočet: $170 mil. || Je to tam? Je to tam! Marty ukočíroval gangsterský epos na výbornou, který mě v úvodu i závěru očaroval dobovou hudbou z Mafie II. Stopáž, která strašila i mě je v pohodě, pokud budete film chápat jako 2 až 3 v jednom. Začíná to takovým Casinem s 30 min. montáží zrodu DeNira v The Irishmana. A tohle mě pořád baví. Jiní by nás zasypali ukecanou nudou plnou rodinných záležitostí bez tempa. Ta se nám bohužel zrochu poodhaluje ve 2/3, kde se přepínáme do usedlejšího života na úrovni. Tyhle filmy vždy trpěly na přehršle postav, které dříve nebo později budou důležité, čemuž nepomáhá dlouhá stopáž. Co filmu v této třetině pomáhá je chemie Niro-Pesci-Pacino. Tihle pánové excelují v každé scéně (nasraný Pacino v kanclu) a nutí mě se zajímat, co s nimi bude dál. Tím skáčeme do poslední třetiny alias Casino po 25 letech. Bez spoilerů toho moc říct nejde. Jen to, že nás čeká mnoho překvapení a i fakt, že zde nesledujeme postupné sebe zničení hrdiny končící smrtí nebo vězením, jak ho známe z jiný děl. Přesto "They are all gone, Frank." funguje jako daň za kriminální život, ve kterém neexistuje krásně dožité stáří. CGI? Na začátku má Niro trochu podivný kukuč, ale leckdo, i já, si myslel, že to budeme sledovat celý film a ono to po chvíli přepne jen do trošku vyhlazenějšího xichtu (flashback z války mohli vynechat). Ostatní ani nevím, jestli byli omlazení nebo ne a nebýt kontroverze, po chvíli bych na to úplně zapomněl. Důchodci na konci to zachraňují. Kamerové jízdy Marty pořád umí. Stopáž je, jak jsem psal, taková, protože jsou to 3 filmy v jednom samostatně nefungující. Něco by asi šlo vyndat, ale nevím, co. Veškeré pohyby starých herců hrající mladé + vraždy vždy působyly u Scorseseovek trochu křečovitě. Chápu to jako záměr, kdy se mafiáni nezabíjí po dlouhém proslovu s grácií u stolu, ale hned, kdy to jde, což tomu dává úroveň realističnosti. Zasazení do skutečných událostí je jen malý bonus pro ty, kteří se v tom orientují. Já to bral spíš jako inspiraci nějaký živým gangsterem. Na závěr dodávám, že je v Hollywoodu jen hrstka legendární party, která dokáže dnes ve svých letech ohromit a i slabší film je pořád pecka. Spousta z nich tohle mojo ztratila a asi se nikdy nevrátí zpět. Nemluvě o hercích. Takže ano, rozloučení s mafiánskou partou proběhlo výborně. Scorsese ve své tvorbě sice nekončí, ale možná tohle bude jeho vrchol. Proto se příkláním k vyššímu hodnocení. 85%. ()

jkpj22

Je mi líto, ale tohle byla ztráta času. Nebylo tam ani moc akce na tak dlouhý film. Nudil jsem se a upřímně lituji, že jsem to viděl. ()

Víteček

Děsné, dlouhé, děsně utahané a děsně ukecané. Na hodně velké stopáži nenabízí vůbec nic nového, díky digitálnímu omlazení dokonce ani nové herce.Viděl jsem to, nijak moc nelituji, ale víc mě v podstatě film nezajímá a nevidím ho jako klasiku, kterou si budou lidé ještě dlouho připomínat. 60 % ()

DonBraso

Mírné zklamání,protože jsem se těšil hrozně moc.Nejhorší u mě nebyla stopáž,ale vcelku nezajímavost hlavního aktéra jako vyprávění Franka Sheerana.Vcelku tuctový příběh,který ničím nepřesvědčí a v půlce Scorsese stojí na pětníku a čeká,že to De Niro uhraje.Což sice uhraje,ale Al Pacino jako Hoffa byl bezkonkureční a musím říct,že díky němu jsem si ten film nakonec užil.Jestli to měla být nějaká pocta starším filmovým kouskům co Martin natočil,tak tady zapomněl na tempo a gradaci určitých scén,kdy zbytečně rozjímal.Nejlepší je ke konci,jak Frank jede za Hoffou na domluvenou schůzku,která nedopadne jak má.Musím říct,že 20 minut ultimátního mafiánského porna.Bohužel v tom zbytku je to tak hrozně cítit,že konzistence se neskutečně vytratí.První hodina je klasická vyprávěčská gangsterka se vším co k tomu patří,jen tedy vedlejší postavy jsou jen na cáru papíru,který se musí jen mihnout do záběru.Základní kostra je sice fajn,ale opět mementum si krade se vším co je,Al Pacino.Ten chlap sebere každou sekundu i De Niru a jeho postava je zajímavějšího než samotný Sheeran s Russellem dohromady,který sice je zajímavý,že je jen tichošlápek,ale rozhodne skoro o všem což Scorsese vsází na Pesciho v jiném měřítku,než ho kdo znal v Mafiánech.V tom je ta největší potíž.Kromě skvělých momentů a herců,tahle story o tom jak zůstat nakonec sám není vyjímečná a to jsem tedy očekával měrou vrchovatou.Slabší čtyři.75% ()

diccon

Klasicka, poctiva Scorseseho gangsterka. Vubec nevadi trihodinova dylka nebo obcas pomalejsi tempo. Kdyby to Scorsese natocil pred 30 lety (nebo i ted, ale s mladejma hercema), mohlo to byt za 5 hvezd. Ale kdyz vsechny hlavni role hrajou skorem osmdesatnici, ktery se logicky hejbou, chodej a mluvej jako osmdesatnici, nemuze to skoncit jinak nez jako besidka ze starobince. Digitalni omlazovani je hrozny, moc nechapu, co to jako ma bejt, kdyz je k dispozici x filmu, kde jsou vsichni protagonisti v tom spravnym (mladym) veku a kdyz uz jsou k dispozici algoritmy, ktery udelaji temer nerozeznatelny deep-fake videa. Omlazenej De Niro nevypada jako mladej De Niro, ale jako gumak, protoze proste uzky rty, natekly tvare a maly vodnaty ocka dost dobre nejdou zmenit. Ve chvili, kdy ma byt nejmladsi (tj. v realu cca 37 let) vypada na 65 a pak uz je to jenom horsi. Vrchol je, kdyz na ulici mlati prodavace nebo se snazi prehupkat kameny, aby zahodil pistoli do more. To se clovek vylozene boji, aby to s nim neslehlo a nadava na stab, ze dedovi sebrali hulku... Dokonce podeziram Scorseseho, ze "ostaril" vsechny ostatni herce, aby trio De Niro, Pacino, Pesci nevypadalo tak seschle. ()

kingpsch

Neoblubujem dlhe filmy aj toto som si musel dat na 2x napriek tomu spokojnost!s takym obsadenim to zly film byt nemohol,ale na mna strasne rusivo posobili sceny nejakej akcie kde bolo vidiet ze Robert deNiro uz ma svoj vek ,chcelo by to niekoho mladsieho ,ale jeho vykon bol skvely tam sa nasiel ()

AnthropOcean

Zial film a pribeh ma uplne minuli a ja naozaj nerozumiem preco je okolo neho take halo. V poriadku, Al Pacino, Pesci, De Niro, Scorsese, zial tomuto filmu by nepomohlo ani pat dalsich takych mien. Kazdy jeden zmenovanych ma najlepsie veci za sebou a ani jednej z nich Irishman jednoducho nekonkuruje. A ano, slon v izbe, omladzovanie je fakt famozne, takmer neviditelne, ale predsa ocividne a niekdy ma clovek pocit, ze sa pozera na počítačovo animovanú Knihu dzungli alebo Levieho krala. Scorcese hovori v kratkom dokumente "In conversation", ze je to forma make-upu a prirovnava to k Hurtovmu stvraneniu Slonieho muza. Nesuhlasim, jednak vo filmoch uprednosnujem prakticke efekty a to co ma Hurt na tvari formuje jeho postavu urcite viac ako par motion diod. Digitalne efekty su na sklonku noveho veku, je to super, ale do podobnych filmov to nikdy nebude patrit. Napriklad De Nirove sceny ked niekoho kope na zemi su priam komicke, lebo mladost a vitalita tela je ta tam a vyzera ako ujo, ktory si dava viac pozor aby nespadil a nezlomil si bedrovu kost. No a najvacsi problem, filmu sa nepodarilo vytvorit akekolvek emocionalne puto medzi mnou a postavami a ani po 200 minutach ma ziadna naozaj neoslovila a najmenej samotny Irishman. ()

baclajean

Nicholsonovo stvárnenie Hoffu z roku 1992 sa mi páčilo oveľa viac. Je však zaujímavé sledovať dalšie filmové "domnienky" o tom, ako Jimmy vlastne skončil. ()

reno.d

Bohužel nuda! Kde jsou ty časy Mafiánů a Casina? Dokoukal jsem to jen z úcty k pánům hercům, který mám fakt rád! Za mě slabejch 60%! ()

44adamko44

K tomuto filmu som sa dostal po tom ako som dopozeral seriál Peaky Blinders v očakavaní, že napriek skončeniu, pre mňa jedného z najlepších seriálov natrafím na niečo ďalšie čo ukojí moje túžby po podobnom žánri. Trvalo mi veľmi dlho kým som sa odhodlal film vôbec pustiť keďže trvá až takmer 3hod30min. Po pozretí môžem povedať, že som naozaj spokojný. S autentickosťou, na ktorú pri takýchto filmoch nedám dopustiť som naozaj spokojný. Dej sa síce trošku vliekol a naozaj si viem predstaviť, že by to bolo kratšie ale herecké obsadenie a svetová réžia tohto veldiela človeka núti vidieť to aj keby to trvalo pol dňa. Hodnotím však 4/5 a to hlavne z hľadiska tej dĺžky. Kto má rád výborných hercov a mafiánske filmy si tu príde na svoje. Odporúčam vidieť. ()

Blazis34

Irčan mi trochu připomněl triologii Kmotra. I když tento film je o mnoho novější, také i z něco jsou cítit mafiánská léta. Dialogy, akční scény, napětí, to vše bylo na té nejvyšší filmařské úrovni. K celkové spokojenosti mi chyběla snad jen více akce a ne tak natažený děj. Jinak klobouk dolů před De Nirem, Al Pacinem, Joe Pescim a ostatními "staříky". Také poklona před tvůrci jak dokázali hlavní trojku počítačově omlazovat dle doby. V neposlední řadě, chvála Scorsesovi, jak vše výborně zrežíroval. Dávám 80%, čtyři hvězdy. ()

JohnCoffe

Tomuto ansáblu jsem byl ochotný dopředu odpustit spoustu nedokonalosti. Nakonec však nebylo až tolik třeba. Chybělo mi více přestřelek a živější děj. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, kolik pánům je let. Bavila mě proměna Joa Pesciho, který hrál kliďase snad prvně v životě. Všechny herecké výkony hlavních protagonistů byla radost sledovat. Obličejové herectví De Nira a oheň Al Pacina mě zase uzemnily. Děkuji režisérovi za tu možnost vidět tyto legendy ještě jednou pohromadě. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu