Reklama

Reklama

Pacho, hybský zbojník

  • angličtina Pacho, the Thief of Hybe
Československo, 1975, 85 min

Režie:

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Hrají:

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Legendární slovenská komedie režiséra Martina Ťapáka vypráví svéráznou pověst, inspirovanou příběhy o zbojníku Jánošíkovi. Pacho z horské vesnice Hybe je skoro ve všech ohledech pravým opakem svého předchůdce: je malý a slabý, na velká slova a velké činy ho také neužije. Jenže ani jemu se nelíbí arogance místní šlechty, a tak se poddaných začne zastávat. Vyzbrojen proříznutou pusou, zdravou drzostí, vychytralým mozkem a smrtelně silnou pálenkou frndžalicí, zvítězí Pacho v souboji o místo zbojnického vůdce. Ostatně stát se nejlepším mezi tou bandou mameluků nebylo zase tak těžké. A začnou se dít věci. Pověst o Pachovi se dostane až do Vídně k samotné Marii Terezii, která – podobně jako hraběnka Erdödyová – shledává zbojníky vysoce přitažlivými. Proto padne rozhodnutí poslat do Pachova horského doupěte armádu… V hlavní roli svérázného zbojníka se objevil Jozef Kroner, na vtipných a zároveň libozvučných dialozích se podíleli vynikající komici Milan Lasica a Július Satinský. Zejména díky souhře těchto autorů vznikl takřka kultovní film, jehož humor dodnes nezestárnul. (Česká televize)

(více)

Recenze (171)

ArdathBay 

všechny recenze uživatele

Paródia na Janošíka je taká vlažnějšia. Nevtipnější je Juraj Herz ako generál. Jeho němčina na poradě vojska ve stanu je jedna z nejlepších scén. Jinak je to taký ľudový humor po slovensky. Na Trošku to sice trošku nemá, ale dialogy nejsou alespoň hloupé a občas i hláška zazní. Sexuální podtext má mnoho scén a při pohledu na Labudu a jeho choť se mi okamžitě vybavil Parouback a jeho nynější manželka - menší, tlustý, samolibý suvenýr a vcelku hezká, na něho úplně jiná liga opačného pohlaví. Slovenské filmy se k nám na dvd moč často nedostanou, jak už jsem vzpomínal nedávno a tak díky bohu za ty kvapky. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Hybe je maľebná obec v Liptovsko Mikuláškom chotári. Jej najznámejším rodákom je dozaista Pacho. Malý, rúči chlapík, ktorý sa musel dať na zbojnícke chodníčky. Stal sa vodcom zbojníckej partie a poriadne prikuroval uhorským zemepánom. Ktorýže Slovák by ho nepoznal? "Pacho, hybský zbojník" a jeho frndžalica sa stali folklórom. Táto komédia je vtipnou parafrázou jánošíkovskej legendy. Pacho síce nie je historická postava, ale na Slovensku plne zľudovel. *** ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Pôvodne priznané štyri hviezdičky v žiadnom prípade. V každom prípade však ide o vydarenú a rýdzo slovenskú komédiu, ktorú môžu dokonale vnímať iba Slováci. Nie je veľa komédií, ktoré dokonalo naštrbili nejaký národný mýtus, nejakú legendu. Vďaka Jarošovmu scenáru, Ťapákovej réžii a Kronerovej našskosti sa to podarilo. Nie sú dôležité zapamätateľné hlášky, netreba ohŕňať nos nad čudnou choreografiou, tento film je zrkadlom bez korekčného účinku na našu nedokonalosť. ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Pachovým kýchnutím začíná vtipná zbojnická parodie. Filmaři připravili přímo obrazové obžerství dobových kostýmů nebo pohledů na liptovské vrcholy. Výborné herecké obsazení včele s Jozefem Kronerem tvůrci vyžili v řadě davových scén. Zaujme svižný střih (Benedikt Krivošík) i hudba (Svetozár Stračina.) “Hybe, Hybe, kde sú Hybe?“ ()

Marius_ss 

všechny recenze uživatele

Skvelá zábava. Legendárny Kroner. Musím sa však pozastaviť na hodnoteniami niektorých uživateľov. Sklamal ma najme jeden nemenovaný golfový fanúšik, ktorý k filmu "Marečku. podejte mi pero povedal, že kto dá menej ako tri ***, nevie čo je to zábava. A tomuto filmu dal za dve ** ?! Tak to už je čo za znalca ? ()

Galerie (6)

Zajímavosti (19)

  • Na scénu, kde Ida Rapaičová (grófka Erdödy) hladí kukuricu, ju musel režisér prehovárať. Zdala sa jej príliš vulgárna. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)
  • Ida Rapaičová (hrala grófku Erdody) bola počas nakrúcania v štvrtom mesiaci tehotenstva a preto sa jedna scéna musela upraviť - z rozhovoru na koňoch tak vznikol rozhovor v koči. (pravo)
  • Film sa stal divácky najúspešnejším slovenským filmom rokov 1970-82, keď predbehol aj Hollého Medenú vežu a Orlie pierko. Videlo ho 843 300 divákov. (pravo)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno