Moon

• Velká Británie Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiální text distributora)

Pecival

Komorní sci-fi, které místo na efekty, sází na solidně vystavěný (ač těžče předvídatelný) příběh. Se sci-fi obecně je to bída, takže díky bohu za každý netriviální počin. Konečně nějaký robot, který se nezblázní a nechce zabít posádku - a moc se mi líbily ty smajlíci :) Sam Rockwell mi byl ze začátku docela nesympatický, ale postupně si mě získával, jak pěkně zvládal oba charaktery. ()

P1tr

Upřímně, čekal jsem víc. Moon je sice kvalitní, neobvyklá one man show, ale jejích 97 minut se zdá být mnohem delších. Přesto při vzpomínce na snímek převládají kladné dojmy. Zejména skvělý Sam Rockwell, i tvůrčí snaha zkusit něco nového, odprostit se od tradičních komerčních projektů. Moon má myšlenku, která je chytrá a nechává Vás při pátrání hrdiny(ů) v napětí, co se dozví příště. Musím přiznat, že konec jsem čekal poněkud dojemnější a chytřejší, zkrátka čekal jsem, že se ještě něco zásadního stane. Bohužel nestalo a to mě po zdlouhavém čekání trošku nakrklo. Moon ale odsoudit nejde. I když někdy skřípe, dokáže následně diváka získat zpět na svojí stranu. Nejsou to úplně jednoznačné čtyři hvězdy, ale za ty fajn momenty je nakonec dávám. ()

Madlene

Fenomenální sci-fi z poslední doby. Sam Rockwell skvěle hraje sám se sebou a Gertie je hotové opozitum HALa z Vesmírné Odysey. Přesně podle mého gusta a to ani nemluvím o hudbě! ()

Composter

Výborné, minimalistické překvápko. Krásně stylizované komorní sci-fi, u kterého vůbec nevadí, že v půlce filmu máte rozpleteny všechny zápletky. Navíc rozproudí mozek (je-li chtěno) úvahami nad tématy, kterých se film sice jen dotýká (miluju, když režisér nevysvětluje...viz. Fontána), avšak do hlavy vplouvají postupně i několik dní po shlédnutí. Celkem nezapomenutelný, skromný snímek. ()

NDroo

Kdyby to nebylo cele tak nejak predvidatelne a na cloveka by baflo nejake to "WTF", tak by to byl dokonaly film... ()

cpt.Lynch

Začátek hodně slibný, perfektní atmosféra opředená tajemstvím... Ale pak se to celé jaksi zvrtlo. V druhé půlce, po odhalení zápletky, jsem se místy slušně nudil. Příběh navíc není prostý některých nelogičností. Celkově mírné zklamání, obdobně jako s Districtem 9... 3,5* ()

zolo23

Nenápadný film, ktorého dej od začiatku plazivým tempom pomaly gradoval do úžasného konca. Sam Rockwell by si za svoj výkon zaslúžil určite nejakú cenu. ()

iantomasik

Chytlavá myšlenková koláž nejen vizuálně odkazující až někam k počátkům polské vesmírné sci-fi, které sice chybí tajemná cizost Solarisu a existenciální bezvýchodnost Blade Runnera, ale stále dokáže v několika detailech mile překvapit (antiteze k Hallovi, více v duchu Asimova) a hlavně si nesnaží na nic hrát. Ve výsledku je tak zcela dotaženou žánrovkou, která by v rukou méně kompromisních tvůrců mohla být dalším sci-fi kultem. 3,5. ()

Philoun1

Konečně pořádné sci-fi, opravdu výborný a originální nápad. Mimochodem Spaceyho hlas jsem poznal, aniž bych o tom předtím věděl. ()

Wbcko

Pro mne možná největší zklamání roku. Film s obrovským potenciálem (nemluvím o penězích, ale nápadu), který zůstal nevyužit. Samozřejmě, soundtrack je úžasný, atmosféra, Sam Rockwell i Kevin Spacey taky, ale měl jsem prostě pocit, že to šlo všechno udělat líp, tajemněji, nechat diváka na pochybách kdo je kdo, co je skutečnost a co představa. Udělat závěr silnější, překvapující (například telefonát s dcerou by se mi hodil spíše až k samotnému závěru filmu). I přes to, že jsem čekal od filmu DALEKO víc, nemůžu jít ned tři hvězdy. ()

ImNotThere

Přiznám se, že jsem měla v první polovině filmu problém s nudou. Sam Rockwell je bezpochyby skvělý herec, ale já jsem nebyla schopná naladit mozek na stejnou vlnu s filmem. Až v druhé polovině filmu přišla studená sprcha, která mě probrala z letargie. Skvělé psychologické Sfi-Fi natočené doslova za almužnu, a přesto se skvělými triky. Mansellova hudba je (jako vždy) dokonalá, splývající s klidnou kamerou. ()

manonfire

Hvězdné války? Den nezávislosti? NE! Takhle to má vypadat! Protože když je něco sci-fi, nemá to znamenat nelidské, neživotné. Moment, kdy Sam volá domů na zem své dceři s pocity všeho toho otcovského spříznění s ní, ačkoliv jen uměle implantovaného, mě nepokrytě dojala. 90% ()

spikey1

Sam Rockwell a jeho nevšední minimalistická Sci-fi one man show. předem přiznávám že tento herec je v mých očích protěžovaný, díky jiné svojí sci-fi postavě (Zafod Bíblbrox), díky všem svým skvělým záporákům(zelená míle) i díky tomu že je to prostě skvělý herec(Choke). Když ho sledujete ve filmu, který připomíná podáním Solaris nebo Vesmírnou odyseu nejde to jinak než si celou jízdu neužívat. Příběh se silným detektivním prvkem se skvěle rozkrývá a Rockwell kouzlí jak se dá se svým hereckým rozsahem, twist střídá twist a diváka baví dávat si jedna a jedna dohromady. Trochu nepřiměřený k celému příběhu je jeho konec, očekával bych hutnější, a možná i tragičtější linku, která by podtrhla to, že je Rockwell tam kde mu nikdo nepomůže, v každém případě jde o překvapení roku 2009 a jsem rád že se film dostal do distribuce i díky Febio Festu. "Rock'n'roll!" ()

jenik71

Podle celkového hodnocení jsem se docela těšil na nevšední příběh osamoceného pracovníka na Měsíci. Bohužel musím říct, že výsledkem je jenom nezajímavý a v podstatě chaotický film. Tohle mě vůbec nijak nezaujalo. A k čemu vlastně byly na tom Měsíci třeba ty rušičky signálu ? Na co asi měl Sam na základně ping-pongový stůl, když tam měl být sám ? Vážně netuším. Chápu, že to není o těchto detailech, mně se to nelíbilo tak nějak celkově. Dvě hvězdičky za palubního robota. ()

pugs

"Chcem ísť domov." Sam Rockwell je meno, ktoré rešpektujem len za zelenú míľu (pravdepodobne jediný film, ktorý som s ním videl), ale výkon ktorý podáva v Moon je vynikajúci. Sólová jazda, po akej sa uháňa sa nevidí v každom filme, kde jeden herec hrá dve osoby. Avšak. Moon je dobrý, ale nie až tak skvelý. Zápletka by sa vám mohla zdať známa z viacerých filmov a vyvrcholenie, o ktorom neviete, čo si máte myslieť vás nepoteší. Veľké pozitívum je perfektná emotívna hudba od Clinta Mansella, ktorý v jednoduchosti potvrdzuje, že je génius svojho povolania a druhé veľké pozitívum je atmosféra. Atmosféra na mesiaci - samota. Nikde nikto, nikde nič. (spoiler) Len vy, váš klon a počítač Gerty, ktorého som si zamiloval. Na záver chcem povedať, že Kevin Spacey je úžasný všade. 8/10 ()

Almásy

podobný pocit som naposledy zažil zo záveru Tarkovského Solarisu, excelentný film kde funguje všetko. nedá sa tu absolútne čo vyčítať, nedá. je to jeden z najoriginálnejších filmov aké som za poslednú dobu mal možnosť vidieť. a ad Rockwell, za takéto výkony sa dávajú oscary a nie komenty na csfd. ()

Beer Ceps

Nemohu si pomoci ale The Moon je naprosto mým šálkem kávy. Bez ohledu na to, že se film odehrává prakticky v jedné místnosti s jedním člověkem si Duncan udržuje svižné tempo po celou dobu. O klaustrofobicko-melancholickou atmosféru zde není nouze a vy se snadno v žijete do Rockwellovi kůže. Děsivá představa žít 250 000 mil od země, (sám), pouze v přítomnosti robota, který rozdává smajlíky podle nálady, jako facebooková konverzace. Clint Mansel je opět bezchybný a svou hudbou dodává filmu další hvězdičky. Duncans Jones mě velice mile překvapil a jsem zvědavý na jeho Zdrojový kód. ()

jefff

Zajímavě pojaté sci-fi drama, kterému bych vytknul snad jen slabší finále, od kterého jsem čekal víc. Rockwell výborný, prostředí taktéž, jen jsem stále čekal co přijde a ono pořád nic. Škoda. ()

milancecil

224. Vize doby, kdy i přes rozsáhlé nasazení pokročilých, autonomních strojů mají schopnosti člověka stále své uplatnění, sice již omezené, přesto zůstává v různých procesech nezastupitelný, tak i Sam Bell působící v těžební stanici na Měsíci, je jediným lidským pracovníkem, odloučený, sám, jen přes občasné vzkazy v kontaktu se Zemí, plní si rutinně úkoly své mise a těší se na návrat zpět na Zem, ale nehoda jeho dosavadní působnost dramaticky změní, zavedené krizové praktiky těžební společnosti selžou a s nimi padne i doposud spolehlivě utajovaný režim náhrady pracovníků, nedopatřením se odkryje skutečný princip fungování takové mise, firmou propracovaný klam, který krutě zasáhne do Samova dosavadního chápání své vlastní existence a především své identity, jak těžce zasažení a zmatení bychom se cítili v takové situaci my sami? Bez pochyb jde o velmi závažný námět, podle diváckého ohlasu i úspěšně zpracovaný, postihující ty nejzákladnější existenciální otázky člověka, bravo!!! ()

Mute už je za rohem

04.05.2014

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (více)