Reklama

Reklama

Epizody(4)

Obsahy(1)

Televizní zpracování humoristického románu Zdeňka Jirotky Saturnin, ze kterého až nůžkami střihačů vznikl stejnojmenný celovečerní film. Jiří Oulický, drobný pražský úředníček, jehož nejmilejší zábavou bývá poklidná večerní partička kulečníku s přítelem doktorem Vlachem, si nedávno najmul sluhu. Nebo přesněji - Saturnina. Protože Saturnin není obyčejný sluha, který by postával u dveří a říkal: "Dobré ráno, milady", anebo: "Jak jste se dnes vyspal, milostpane?" Saturnin je nezkrotný živel, poťouchlý dobrodruh s ďábelským smyslem pro humor, člověk nesmírně si vážící lidí moudrých a opovrhující osobami značně hloupými. A tak je více než jisté, že život Jiřího Oulického už nikdy nepoběží ve starých kolejích. Na hausbótu, v kavárně, v rezidenci Jiřího dědečka, všude je to jen a jen Saturnin, kdo má přinejmenším morálně navrch. (dopitak)

(více)

Recenze (106)

Pierre 

všechny recenze uživatele

Trocha literální klasiky neuškodí...Ovšem knihu jsem zatím ještě nečetl, Toto seriálové zpracování bylo tedy mé první seznámení s legendárním Saturninem. I samotné zpracování bylo trochu víc knižní než filmové, ale docela jsem si to užil. Od tak opěvované klasiky bych možná čekal nějaký výraznější humor (tady hlavně někdo řekl sem tam nějaký bonmot), ale bylo to milé, Ondřeje Havelku je radost sledovat snad kdekoliv a ten noblesní nádech je osvěžující.   K tomu legendární Teta Kateřina. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Zfilmovaný Saturnin se všemi v celovečerní verzi nepoužitými scénami - např. "Myslíte, že by někdo přišel, kdyby se tu začalo střílet?" nebo naprosto úžasnou Saturninovou ranní rozcvičkou na lodi. Bohužel DVD edice je pouze celovečerní, a tak jsou tyto vynikající doplňky zřejmě navždy ztraceny. Pro seriál 95%. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Jirotkův Saturnin je jako lidské štěstí, nikdy ho není příliš dost. A proto třikrát sláva České televizi, že se na natáčení tohohle pohodového prvorepublikového skvostu podílela a v neposlední řadě ho konečně znovu uvádí. Saturnina-film, má ve své filmotéce kdekdo, Saturnina-seriál, skoro nikdo.____Nemůžu souhlasit s kolegou A_FISHem, protože kdo Saturnina četl (kdo tak dosud neučinil, vzhůru do knihovny!), určitě potvrdí, že přes všechny své kvality je celovečerní verze prostě ostříhaná. Ne snad od toho nejlepšího, ale přeci jen, proč si nedat nášup, když pokrm je tak lahodný a hlady nám stále kručí v břiše?___Uchu lahodící hudba, dobrý střih, briskní scénář (aby ne, pane Jirotko!), skvělé herecké výkony všech zúčastněných (Ondřej Havelka ve své nejlepší roli, to samé se dá říci i o Petru Vackovi - daleko jsou ještě doby obsazování všech hereckých vysloužilců na hřbitovy typu Ulice) a hlavně - hlavně - obdivuhodný styl zachycení sladké atmosféry prvorepublikového Československa, doby tak těžké pro součastníky, ale tak plné obdivu pro nás mladší, "pokomunistické". Edit: Asi můj komentář zabral, protože zmíněný kolega změnil hodnocení směrem nahoru :-))) Edit po druhém dílu: Trvám ještě důrazněji na původním tvrzení, že seriál je lepší právě díky vystříhaným scénám. ()

anyonecek 

všechny recenze uživatele

Oproti filmu se liší jen o několik krátkých střihů, nic bez čeho by se člověk neobešel, ale jsem rád, že jsem si prodloužil perfektní komedie klidně i jen o pár minut. Bezpochyby jedna z nejlepších Českých komedií. Film jsem hodnotil za plný počet, tak nevidím důvod, proč nehodnotit i seriál za plný počet. ()

honza2510 

všechny recenze uživatele

Hodně mě zklamalo to, že film se neshoduje s tím co je psáno v knize (například bílý rapid je zelený, dědečkova fordka je škodovka - pokud se jí tak neříkalo, to nevím, řidič sanitky spal v autě a ne vedle vrátného na vrátnici atd. ). Také nejde nevzpomenout to, že tam plno věcí z knihy chybělo, nebo bylo zkráceno. A ještě jsem si slečnu Terebovou podle knihy představoval trošku jinak, ale možná jen při natáčení nenašly herečku shodnou s postavou v knize, no tři hvězdy si myslím bohatě stačí. ()

Zajímavosti (6)

  • Jsou tu scény z Bubovických vodopádů. Dědečkova vila se nacházela v Hýskově. Kostel na konci je kostel sv. Matěje v Praze. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)
  • Ondřej Havelka a Oldřich Vízner si celé natáčení vykali, až teprve na konci nabídl jako starší Vízner Havelkovi tykání. Vízner tykání až na konci nabídl z toho důvodu, aby si od „svého pána“ udržel patřičný odstup a lépe se mu tak hrálo podřízeného. (sator)
  • Místo, kde kotvil hausbót, bylo Dětský ostrov v Praze. Dědečkova vila se nacházela v Hýskově. Také se natáčelo na Valdštejnských zahradách a na Bubovických vodopádech v okresu Beroun. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)

Reklama

Reklama