X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

Doomer

Tak klasicti xmeni kteri vsazi na divakuv vypnuty mozek, dobre specialni efekty a zajimave souboje nadprirozenych superlidi. Jinak pribeh o zlych lidech kteri chteji vyhubit xmeny a o zlych xmenech ktery naopak chteji znicit lidstvoje uz dost ohrany - je totiz v kazdem dile. ()

vetsinezobri

Tohle stojí za to vidět už jenom kvůli scéně s Wolverinem. Já teda celej film čekal, kdy profesor zplešatí, ale tak aspoň jsem se dověděl, jak Charles ke křeslu přišel. ()

DonTommy

Fassbenderovo charisma, McAvoyovy fóry o vlasech, podivní teenage mutanti, Fassbenderovo charisma, Kevin Bacon coby nejoldchoolovější záporák za hodně dlouhou dobu, Vaughnův talent zrozený pro komiksovky, Jackmanovo 'go fuck yourself', kdo je vlastně Mystique, a Fassbenderovo charisma které ponorky přenáší. Film zrající s každým shlédnutím a film, kvůli kterému jsem Matthewa Vaugna definitivně zařadil do svojí top 10 (kandidátem na to byl už dlouho). ()

RajCZitko

První třída....vzpomínám si na svoje krušné začátky když jsem byl ještě malé mutanťátko .) Ne, srandu stranou. Na tento prequel jsem byl už od samotného začátku moc zvědavý - natěšení a trailery ve mě vzbusovali jistou úroveň naděje na další peckový biják. Peckový to tedy rozhodně bylo. Příběh sice byl odvyprávěný trošku stručněji a tak se divák nestačil tolik do toho vžít. Naopak to mělo zase ale neuvěřitelný spád. Nicméně musím dát "jenom" 4*, páč ta složka, že všechny postavy krom mystique (nebo jak se to píše) byly brány opravdu stroze a ryze povrchně, a tak jsme neměli vůbec ponětí o jejich vnitřních podnětů, proč dělají to co dělají atd. ()

Bezmenny

Bolo to dobré, bolo to akčné. Stálo to za to. Malo to pekné efekty, malo to dej. Kým sa je na čo pozerať, tak je to dobré... A v tomto sa bolo na čo pozerať. ()

Looka

80% Zápletka sice dětská - tak jako u všech komiksů - ale kouká se na to dobře. Ústřední duo McAvoy - Fassbender sedí. Jen dovětek po finální bitvě mi už přišel jaksi navíc... ()

Farley

Přiškrtili Vaughna, přiškrtili, ale furt je to frajer. Řemeslně precizní režie, scénář typicky blockbusterovskej, vizuál cool. 4* zasloužený. Do tý pátý to ale mělo ještě daleko. Vaughn je kreativní mysl, moc mu nesedí, když si u něj někdo ten film takhle "objedná". ()

Adrai

Jestli jsem to pochopil správně, tak "dřívější pokračování" mě nikdy moc nezaujala. Tenhle začátek má ale všechno co od filmu očekáváte a i mě vskutku zaujal. Zajímavý příběh (vzpomněl jsem si na Red Alert), charismatické postavy a úžasná strhující hudba Vás drží dvě hodiny v napětí sedět a téměř nedýchat. Pěkný filmový zážitek takhle ke konci léta ... ()

ClapTrap

Když vezmu v potaz, že dějově je to první díl, ale námětem již pátý, podle trailerů jsem se bál, že to bude hodně přehnané a nakonec film ani nebude až tak dobrý. Inu vyplnilo se mi to, že to bylo přehnané, ovšem v dobrém slova smyslu. Matthew Vaughn opravdu nasadil laťku všem comcsovým filmům, které letos (a možná i příští rok) vyjdou. Tempo filmu bylo opravdu vynikající a po celé 2 hodiny ani chvilku neubralo. Ani nevím jak těch 132 minut uteklo, protože jsem se nestačil divit, co všechno se tam dělo. Hlavní záporák Kevin Bacon, "menší záporák" Michael Fassbender (který byl opravdu dokonalý) a také ostatní role perfektní. Akce byla opravdu velkolepá, všechny akční scény a nejvíc mě dostalo, že všechny byly přehledné, divák měl dokonalý přehled kdo proti komuje bojuje a to velmi oceňuji. Vizualizace byla bezchybná, no a scéna s ponorkou byla opravdu grandiózní. Obrovské překvapení - 90%. {viděno na PC > televizi v HD ready (720p) kvalitě} ()

Fildas

Nevím ani proč jsem se tolik tomuto filmu vyhýbal, když to je ve skutečnosti pěkná podívaná. McAvoy a Fassbender mi na role pasují. Jinak celkově tento snímek solidně odsejpá, pěkné efekty, má to hlavu i patu, souboje nejsou chaotické takže člověk ví komu fandí, sice mi tam pár postav chybělo ale co nadělám. PS: Wolverin jim to dobře nandal :D ()

Lukaso1

Nikdy jsem nebyl úplný fanoušek x menů, ale po tomhle prequelu jsem se jím stal. Ten film snad nemá slabá místa. Když už budu opravdu rejpal tak se trefím do občasně trochu levnějších efektů, ale s přihlédnutí k rozpočtu se není čemu divit a rozhodně to není žádná tragédie. Je to proste skvěle zahrané, natočené, chytlavé no prostě bomba pecka a já se doufám dočkám 2. Lituji že jsem na tom nebyl v kině, stálo by to za to!! Verdikt je jednoznačně plný počet a u mě letos v top 5 snímků roku. ()

IEO10

Pozitiva:Nejlepší díl ze série X-men,Fassbender a McAvoy,výborné dialogy,skvělý soundtrack,emoce,akce,atmosféra,dobrý záporák a Hugh Jackman.Negativa:Málo výrazné vedlejší postavy. ()

datos

Tak tohle je další parádní veledílo od MARVEL. Film je propracovaný do poslední scány a je provedený opravdu famozním způsobem. Každá akční scéna má hloubku a kvalitu velké třídy. Film je zábavný a zamiluje si ho každý "komixák". Mě osobně to uchvátilo a hltal jsem každý gesto a pohyb postav ve filmu. Řadím to rozhodně k tomu nejlepšímu co sem letos videl. ()

JohnZ87

Povedený prequel k X-men trilogii, James McAvoy ztvárnil mladého Charlese Xaviera bravurně. Postava Mystique je také dostatečně charismatická na to, aby se mi hlouběji vryla do paměti. Kevin Bacon záporáky umí na jedničku a tady to jen potvrdil. Možná jsem čekal, že přátelské pouto mezi Magnetem a Xavierem bude o něco více hlubší a déle trvající. Magneto už v tomto filmu působí jako polovičatý záporák, který je stále jednou nohou na zcestí. Z dalších mutantů se mi také vryl do paměti ďábelský Azazel. Film v podstatě zodpovídá všechny důležité otázky (zrození Beasta, příčinu Xavierova připoutání na invalidní vozík, jak Magneto přišel ke své pověstné přilbě,...). Beast na mě působil možná až příliš zvířecím dojmem a jeho verze v Posledním vzdoru se mi líbila více. Maličko mě také zklamal "souboj" mezi Magnetem a hlavním záporákem v podání Kevina Bacona... od tohoto střetnutí jsem čekal více, než pouhou "střelbu na nehybný cíl". Potěší i účast hvězd jako Michael Ironside, Ray Wise nebo Hugh Jackman jako Wolverine. Matthew Vaughn příjemně překvapil a docela rád bych viděl pokračování v jeho režii. 85% ()

LudkovaLevaRuka

Velmi silný začátek s Erikovým honem na nacisty, trochu slabší prostředek s partou zmutovaných puberťáků a naprosto nezvládnutý závěr (za ty epické fanfáry bych panu skladateli nejradši nafackoval). Nevím jak je to v komixové předloze, ale příjde mi vysloveně trapné, že na stranu nepřítele nahnali zrovna Angel (kdo se za prachy svlíká u tyče, nejspíš nemá nárok na místo mezi kladnými postavami). ()

nicneznam

P rvotřídní v názvu, čistě průserový v obsahu. Přijde čas a pouštím si s odstupem další do nebes vychvalovaný film, který prý i přes z mého pohledu značně tupoučké trailery překonává veškerá očekávání a stává se jakýmsi chytrým block-busterem. Člověk tedy doufá, že když už si s chutí odpustil kino, bude ho doma čekat zážitek na úrovni, během kterého si nebude připadat jak chovanec ústavu pro duševně znevýhodněné. Po patnácti minutách filmu mám IQ na 45 a sleduji podívanou odpovídající momentální hodnotě této škály. Tupost nad tupost. Tak si beru papír, tužku a slintajíc si na tričko švestkovou přesnídávku vypisuji všechny debility, protože se jich hromadilo tolik, že bych je ani nepobral. Po 45 minutách jsem to vypnul a nechal si to na další den. (ani jsem z toho nemohl usnout, při pomyšlení, kolik to má všude procent!) To už ale přišla povinná akce - letadélka, letadlové lodě, raketky, levitující ponorky, zastavování raket. Vrátím se ale dopředu. Co proboha ten Vóhn zamýšlel? Že vezme tlupu mutantů, každýmu nadělí debilní schopnost a pak je nechá machrovat před divákem, jaké že dělá hezké ohnivé koule, jaké hází světelné disky, jaké že má každá mutantka sexy šatičky a zmalovaný obličejíček? Kam se poděla soudnost a rozum? Létající křikloun, Lucifer se jménem Jumper, vážka, kupa klišé (přerušení prvního polibku...aaaaach, skok z okna panství....hahahahehe, přátelský výtlem po každém povedeném pokusu o ovládnutí schopností.) Z celé té změti mutantů je jen nepřehledný spletenec, kdy nevíte, kdo co může a proč toto neudělá. Což jsem předpokládal. Bohužel universum x-menů mně přijde čím dál otravnější. Dnes bych i první díl rád přehodnotil, bohužel není chuť. Vóhn ale tragicky selhal. Na nějaký vyhrocený konflikt dvou hlavních osobností x-meního světa zapomeňte. Vše je redukováno jen na zvolání - ne, nejde nám oběma o stejnou věc. Tak papa, uvidíme se v jedničce nebo dvojce. Jediné, na co se zmůže, je dávat k obyčejné scéně hitovkovou hudbu s pocitem, že vyrábí cool scénu. (Ne, není Tarantino, který vyhrabe zapomenutý song a hitovku z něj udělá spolu s danou scénou, plus hvězdy z herců. Viz. Fassbender) Jeho nejlepším filmem tak zůstává sympaticky nadprůměrný kick-ass, jinak tu jsou dva průsery. Tím pro mě další nadějný tvůrce odpadá a řadím ho do stejné ligy jako Abramse. Kde jsi, Nolane! ()

TommyDiamond

I přes velice vysokou úrověň, kterou má serie X-menů jsem byl posledními dvěma díli docela zklamán. Jen díky pátému dílu s podtitulem První třída se mě x-meni zase vryli hluboko do kůže. Opět jsme se setkali s našimi starými známými Xaviérem, Magnetem, Mystik atd. Akorád tentokrát v poněkud mladší podobě, jelikož příběh se odehrává v polovině minulého století na pokraji studené války. Celý příběh byl úžasně promyšlený a měl spád. Akce, napětí, efekty a hlavně mutanti. Je vidět, že scénaristé této série mají stále dobré nápady a tak už se moc těším na další díl Wolverine, The. Celkově 85% ()

Zombiepod

Absolútne dokonalé podanie príbehu niekoľkých rozdielnych postáv zároveň a nasledovné spojenie do jedného efektného a epického celku. Tentoraz som si zgustol viac ako pri doterajších X-Meňákoch, už len z toho dôvodu, že tu nešlo len o nejakú akciou nadupanú rozprávku ako trebárs pri trojke, ale o skutočnú drámu a otázku života odlišných jedincov. Herecký orchester v podaní Bacon - Fassbender sa mi pozdával už od samého začiatku a končil skvelým, veľkolepým vyvrcholením, ktoré objasnilo aj posledné filmové nedostatky série. Každopádne v mojom prípade najvyššie hodnotenie, pretože ako fanúšik X-Men a zároveň kvalitných filmov, v tomto prípade oboje, nedokážem inak. Mimochodom, tá vsuvka s Wolverinom bola geniálna ! ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku