Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pan Laffler (Jiří Lábus) je podivín. To ví úplně každý v kanceláři, kterou vede. Ví to i úředník Costain (Lukáš Hlavica) a velice se proto podiví, když jeho jindy neosobní šéf udělá něco tak lidského, jako že Costaina pozve na večeři. Ale domů ne. Doma, jak říká, nepřijímá. Zavede ho do nenápadné, zapadlé restaurace U Sbirra, kde se schází velmi uzavřená společnost podivných lidí. I samotná restaurace je podivná. Žádné jídelní lístky, žádné koření, žádný alkohol, ani kouřit se zde nesmí. A jídlo? Jediné jídlo, které se zde podává, je řídká polévka a hlavní chod nevýrazné chuti. Costain je konsternován, ale nechce Lafflera urazit, a tak přijímá další pozvání. Sám se tomu diví, ale nezvyklé jídlo mu začíná chutnat a co teprve, až okusí místní specialitu šéfkuchaře, která se podává jen jednou za čas - Amirstanského beránka... (Oskar)

(více)

Recenze (50)

mh.mail 

všechny recenze uživatele

70% - Malá hororová anekdota přetavená do televizního filmu. Taky jsem kdysi od své maminky slyšel podobný námět, jako ybuko, i když to bylo trochu jinak: Muž v americkém městečku si dal v místní krčmě guláš, který mu hrozně chutnal. Majitelka mu prozradila, že ho dělá z lidského masa. Konsternovaný host běžel vše udat místnímu šerifovi, který jej však vzápětí zabil, protože byl dodavatelem masa do krčmy. Silně mi to připomíná povídky Roalda Dahla. ()

Mouzon 

všechny recenze uživatele

"U Sbirra je... domácké prostředí." Perfektní ztvárnění postupného úpadku člověka. Škoda je snad pouze to, že postupem času mizí Costainovy myšlenkové promluvy. To může být ovlivněno tím, že již není potřeba vytvářet ironii v jeho vztahu k Lafflerovi a ke Sbirrovi (jak je tomu na začátku) - nyní totiž již doslova říká to, co si myslí. Stejně by ale bylo zajímavé tam ty myšlenkové pochody mít, Costainova postava by se vyvíjela barvitěji. To je ale pouze takový nápad, nikoliv výtka, jelikož SPECIALITA ŠÉFKUCHAŘE je i bez toho brilantní a především brutálně vtipný film. ()

Reklama

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Specialita šéfkuchaře se v klidu může zařadit mezi ty nejlepší kousky z naší distribuce a diváci se na ní podívají rádi vždycky zas a znova. Nejvíce mě dostala skvěle propracovaná atmosféra, ponuré prostředí restaurace i samotný výkon Jiřího Lábuse. Škoda jen, že se u nás netočí víc tak kvalitních kousků. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Večer bez tohto prostredia a bez vás je pre mňa už len ťažko predstaviteľný.“ Do tohto filmu ma drastickým spôsobom (prosbou) prinútil Honza Vojtíšek pre účely napísania článku do Howarda. Bál som sa toho, ale nakoniec musím uznať, že to bola kvalitka. Váham čo sa hodnotenia týka. Nie je to čistých 80%, to určite nie. Lenže tá atmosféra je ozaj úžasná a za ňu musím dať štyri hviezdičky. Proste musím, sorry. A ešte za Jiřího Lábusa, ktorý je v úlohe čudáckeho riaditeľa fenomenálny a potvrdil, že komici sú skvelí vážni herci (naopak to neplatí, čo je dosť zvláštne). Kladne hodnotím aj výkon menej známeho Lukáša Hlavicu, ktorý dostal o dosť nevďačnejšiu úlohu, ako Lábus a na prvý pohľad muselo byť veľmi jednoduché ju zahrať, ale nie je to tak a jeho sústredený výkon je vyrovnaný Lábusovmu (ktorý je predsa len divácky o dosť atraktívnejší). Hoci ide „len“ o televíznu inscenáciu (a adaptáciu hororovej poviedky amerického autora), atmosféra je vskutku intenzívna, geniálne hororová, ponurá a strašne mocná. Sú filmy, ktoré sa berú natoľko vážne, až sú nechtiac smiešne. A potom sú filmy, ktoré sa berú hrozne vážne a nie sú nechtiac smiešne, ale budia rešpekt. ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

O tom, že tenhle snímek existuje jsem neměl sebemenší ponětí a narazil jsem na něj úplnou náhodou.  O to větší to pro mě bylo překvapení. Krásně a stručně to vystihl ve svým komentáři S. Quentin QUALE. Jediný co mi kazilo výslednej dojem byla použitá hudba , která mě sem neseděla. No nic. Jdu si dát specialitu. ()

Zajímavosti (4)

  • Snímek byl natočen na motivy povídky Stanleyho Bernarda Ellina "Specialty of the House" z roku 1967. Jeho další díla se stala předlohou například i pro televizní seriál Příběhy Alfreda Hitchcocka (od r. 1985). (Candid)
  • V roce 2012 vznikla rozhlasová adaptace Ellinovy povídky pod stejným názvem. V režii Hany Kofránkové účinkovali Josef Somr, Otakar Brousek ml., Jaroslav Kepka a Petr Lněnička (Přemek)

Reklama

Reklama