Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je velmi zkušený zloděj a jeho největší mistrovství je v krádeži nejcennějších tajemství. Ovšem není to jen tak obyčejný zloděj. Dom krade myšlenky z lidského podvědomí v době, kdy lidská mysl je nejzranitelnější – když člověk spí. Cobbova nevšední dovednost z něj dělá nejen velmi vyhledávaného experta, ale také ohroženého uprchlíka. Musel obětovat vše, co kdy miloval. Nyní se mu však nabízí šance na vykoupení. Může získat zpět svůj život. Tato poslední zakázka je nejen velmi riskantní, ale zdá se, že i nemožná. Tentokrát nemá za úkol myšlenku ukrást, ale naopak ji zasadit do něčí mysli. Pokud uspěje, bude to dokonalý zločin. (Cinemax)

MadChick

Film lze jedním slovem zcela jistě popsat jako "velkolepý", ale v maličkostech u mě tu a tam ztrácel. Herecké výkony zcela suveréní, stejně tak obrazová i hudební složka , jakož i režiserovi kličky. Bohužel se, ale nemohu se zbavit dojmu, že sem nebyl nijak ohromen. Jak postupně zjišťuji nejsem, jako jeden z mála, z Nolenových filmů téměř nikdy ohromen, ale to bude možná jen a jen můj problém, každopádně druhá projekce by mi mohla prozradit trochu více. Prozatím tedy pouze velice slušných.... 85% ()

Tristaver

Oblíbená postava: Robert Fischer (Cillian Murphy). Jak snadno se kritizují špatné filmy, tak stejně těžce se pěje chvála na majstrštyky, jako je tento. Inception - bojkotuji stupidní český název - nese typický nolanovský rukopis. Na velkém prostoru pomalé, široké záběry (pohled z ptačí perspektivy na město), na malém prostoru rychlé střihy (akční momenty v chodbách...). Stejně jako v Dark Knightovi, ani zde Nolan neotáčí příběh pouze kolem "oficiální" hlavní role. Tak jako v TDK měli vyrovnané pozice Bale s Ledgerem podporovaní Eckhartem a Gyllenhaalovou, zde nehraje prim jen DiCaprio (který mimochodem předvádí životní výkon, stejně jako v Grapeovi). Snímek se točí vyváženě kolem celého DiCapriova teamu - tzn. stejný prostor jako on dostávájí i sympatičtí Gordon-Levitt s Hardym, charismatická Page, zkušený Watanabe nebo démonická Cotillard. A hlavně v neposlední řadě Murphy, jehož role - hlavně její šikovný přerod (klobouk dolů před Nolanovým scénářem) - mě absolutně přibila k sedadlu. Stejně jako například D. Fincherovi jsou Nolanovi blízká složitá a nečekaná rozuzlení a pointy. Inception se svými sériemi zvratů a point ve finále není výjimkou mezi ostatními jeho snímky. V tomhle směru je mi na Nolanovi sympatické, že nesází jako jiní tvůrci thrillerů na gradaci napětí, ale spíše na větším množstvi akčních scén a sofistikovaných dialogů. Na rozdíl právě od Finchera nestaví na nervy drásající atmosféře, ale nechá prostředí působit na diváka zdánlivě odlehčeně. O to více je pak divák překvapen šokujícím finále. Stejně jako třeba v Prestige. Tak jako u TDK, i zde si vzal hudbu pod taktovku zkušený Hans Zimmer, který zde předvádí svůj, Nolanovi blízký trademark - důrazná militantní hudba, která divákovi jenom potrvzuje klenot, který vnímá zrakem. Pevně doufám, že stejně jako si Nolan tímto snímkem u mě zaručil doživotní obdiv, tak zajistil Inceptionu březnové nominace. Nejlepší film, střih, hudba a kamera jsou horkými favority pro Oscara. Co se DiCapriova výkonu týče, doufám, že se minimálně v nominacích taktéž objeví. ()

FARGO

Komplexní se spoustou otázek nezodpovězených, takže možná po příštím shlédnutí se nebudu bát dát 5*. ()

Bafo

V rozpacich, ani nevim kde zacit. Zpocatku film pripomina Dannyho partaky, ktere rozhodne nemuzu radit k mym oblibenym filmum spis naopak, hleda se tym na velkou "loupez"/"podvod" (minus). Film se rozjizdi do snu, ktere chvili opravdu berou dech, po case ale zacinaji nudit, jejich fantazie se zda pomerne prizemni. Nolan by si mohl zajit na pivo treba s Gilliamem, aby nabral vice tvorivosti nez jen zmeny gravitace a pohybovani zemskou kurou (minus). Celkova propletenost tri az ctyr urovni zacina bejt naprosty psycho, ve kterym se jen tezko nekdo dokaze vyznat a urcity paradoxy obcas nedavaj smysl, ale nakonec uverime tvurcum, ze to je nak poreseny. Prece jen oni ten film vymysleli dyl nez my na nej koukali. Kazdopadne prave ta propletenost a vrstevnatost tvori film tak pusobivym a tak dech beroucim. T,o ze mu vlastne temer v zadne chvili tak uplne nerozumime nas fascinuje. Rikam si jen, jestli to neni malo. Pribeh kolem manzelky a deti atd. si furt tak uplne nemuzu srovnat, jestli je okej nebo ne. Asi spis prave neutralni. Konec kopirujici Blade Runnera byl naprosto jasnej uz od zacatku a vyzniva spis trapne (velky minus, to si fakt mohli odpustit). Tak sem si to tu tak sepsal. Nakonec mi z toho vychazi opravdu velice efektni a promakany Dannyho partaci. Na druhou stranu sem nemel dojem, ze by mi film tlacil naky myslenky a nebo byl prehnane patetickej (okej, sceny z detma delam ze nevidim a konec jakbysmet). Proto - je to proste skvelej akcnak (remeslne samozrejme dokonalost) s urcitou pridanou hodnotou. A vlastne musim rict, ze tentokrat mi to opravdu stacilo. 4,5* - davam ctyri protoze devaty misto je prilis... ()

Prochy38

Jde o trhák jako prase, kde skvělé herecké výkony doplňuje dokonalá hudba, o efektech se ani nehodlám bavit a myšlenka jako taková prostě nemá chybu. Z kina jsem po delší době odcházel naprosto spokojený a nadšený. Co víc k tomu jen psát?? 98% ()

Foxhound#1

Christopher Nolan ví jak zaútočit na diváka a jak natočit totální vrchol filmového roku. To, co z Počátku dělá tak úžasný filmový zážitek nejsou triky, kaskardérské výkony nebo herecké výkony (DiCaprio se své role zhostil opravdu skvěle), ale především ona MYŠLENKA příběhu. Onen nápad na využití snů, tvoření snu ve snu a celková propracovanost tohoto nápadu je to, co na filmu nejvíce zaujme a co pak neustále hlodá v hlavě. Vedle tohoto nápadu vypadá Matrix jako nepříliš převratné sci-fi. Temného rytíře vyzdvihují především herecké výkony, u Počátku je to příběh, herci a skvěle zakomponovaná hudba. Počátek je opravdu skvělé letní překvapení a věřím, že si příští rok odnese i nějaké to ocenění akademie. ()

Angelino

Napriek dĺžke som sa ani na chvíľu nenudil. Napriek prekombinovanosti mi nevyskočil ani jeden logický nesúlad no na pochopenie to chcelo zapnúť obrátky logiky na vyšší stupeň. Viacej úsmevných momentov by neuškodilo a viem si predstaviť rozvinutie niektorých naznačených línií ešte ďalej (napríklad čo učil Cobbov svokor) na úkor iných (poslednej úrovne ktorá prepája začiatok a koniec). ()

iampatrik

90% Připadá mi, že u tohoho filmu se vychvaluje jen Nolan (ano, zaslouží si to), ale bez skvělých hereckých výkonů a Hanse Zimmera (hudba - soundtrack) by to pro mě nebyl film na pět hvězdiček. Co mi na filmu vadilo, byly akční scény v horách, kde platilo jako u obyčejných akčních filmů (zbraně bez zásobníků a milióny kulek bez zásahu cíle) a pro mě podivné znovuoživení Roberta Fischera. Ale abych jen nehanil - takto nápaditých thrillerů potažmo akčních dramat je jako šafránů. PS: poslední minuty filmu - letiště, závěrečná scéna s totemem (vlastně docela s předvidatelným konec) s písní Time - byly skvělé :) ()

lucijelucije

tak tento počátek ve mne určitě nezanechal pouho - pouhý jeden pocit, celý film jsem upěnlivě čekala, co se to vlastně děje, zda neodejdu úplně na dně se zmateným pocitem..z naprostého zmateného příběhu, a ono ne..hodiny utíkaly a já pořád čekala..nechtěla konec a když vlastně přišel nebyla jsem ani překvapená ani zklamaná, asi se mé pocity promísily a já odcházela naprosto spokojená.. uchvácená s tím pravým sněním nesněním?začínám uvažovat o své vlastní nerealitě=)a ovšem nemůžu nepodotknout a neuklonit se hereckým výkonům..už se začínám červenat jak se stále opakuji, ale Ch. Nolan s obsazením jako L. Dicaprio, E. Page, C. Murphy či M. Caine je famozní kombinace=) ()

Crackonosc

Jeden ze skupiny filmů, které není těžké na první shlédnutí pochopit, ale je lehké (ba přímo nutné) a příjemné ho dlouze rozebírat a i na páté shlédnutí v něm objevovat další a další roviny - a je jen tak mimochodem taky dalším z Nolanových majstrštyků. Už je to dlouho co jsem se naposledy v kině smál jen od radosti z toho, jak kvalitní filmařinu vidím. Díky Inception jsem si ten pocit zase dopřál. ()

decay

Tak kreatívna myšlienka tu už dlho nebola. To je to, čo drží film tak vysoko. Pretože na druhú stranu je to až moc `pre - akčnené`. Inak tie scény na lyžiach kdesi v horách...okamžite sa mi vybavil neohrozený agent 007, rovnako neskutočné a vtipné:). ()

Rendiss

Jsem asi divnej, ale mě tenhle jinak pojatej Matrix fakt moc neohromil. Jasně jsou tam výborný věci, ale spousta divnějch a špatnejch. Je to ale jen a pouze můj názor na film, každopádně doufám, že DiCaprio zůstane u psychofilmů, jdou mu daleko líp, než nějaký debilní romanťárny. ()

Ještěřák

[1]Ultima Underground filmového plátna. Akorát v Ultimě bylo těch vrstev 10. [2] Horní vrstvy snů jsou zoufalý propadák, poslední vrstva zoufalý nářez. Může za to její genius loci, nebo pouze doslova čertowsky spurtující hudba? [3] Sigmund Freud by čůčal. [4] Kdyby mi někdo položil otázku, co INCEPTION dokázal, odpověděl bych - zařadit se mezi všecky ty strašidelně ambiciózní filmy, na nichž je nakonec nejlepší soundtrack. ()

kwoky

Velká jízda! Špičková hudba. Přirovnání k Matrixu sedí v tom, že se po shlédnutí budete dívat kolem sebe jinýma očima. ()

blues

Po shlédnutí tohoto filmu už mi bude Matrix do konce života připomínat naivní pohádku... mimochodem, jak správně podotkla Kleopatra, zkuste odvyprávět děj toho filmu. To nejde! To se musí vidět! ()

Schuldiner

Matrix je jen jeden!!! (Ne, že by to byla kopie, ale určitá podobnost tam je) Ale o to nejde.. Prostě je to velké drahé, nechci říct přímo nic, ale něco, co působí (i jako sci-fi) prostě kostrbatě a nelogicky. Tváří se to složitě, ale nepochopit se to nedá (což je ale plus). Myšlenka dobrá, film už tolik ne! Sny jsou tématem skvělým... Bohužel se to tu zvrtlo v klasické akční drama, kde se člověk musí smát všem těm dějovým nelogičnostem v pozadí (v souvislosti s hlavním tématem - tedy sněním nebo myšlenkami v podvědomí, chcete-li). No a sen ve snu a v tom ´´snu ve snu´´ další sen...hmm..to je zápletka! Ve druhé půlce už jsem se slušně nudil. Vnuknutí samozřejmě vyšlo uplně ideálně! Napůl sci-fi o snílcích, napůl akční střílečko-honička (kde se - specielně na dodávku - očividně pálilo slepými náboji, ale jen nechápu proč), napůl psychologické drama.. Ano, tři půlky! Nelogicky! A v těch půlkách najdete geometrickou řadu půlek.. v podstatě nekončící.. Ve třetí úrovni snění jsem čekal toho chlápka z Elm Street, ale nic :-) A to mě navádí na myšlenku - pokud chcete vidět zdařilou parodii na tento film, pusťte si South Park - 10.díl ze 14.serie :-) PS:Počátek nemusíte vidět víckrát, opravdu ne, nemusíte ho vidět vůbec! ()

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

19.07.2023

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

08.10.2021

Přibližně před měsícem jste se zde mohli dočíst, že režisér Christopher Nolan (Dunkerk, Tenet) po neshodách se svým domovským studiem Warner Bros. nakonec přesídlil ke konkurenčnímu Universalu, u… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Tenet znovu odložen

Tenet znovu odložen

26.06.2020

Studio Warner Bros. opět odložilo nadcházející snímek Christophera Nolana Tenet. Tentokrát se z původního 31. července (kam byl film přeložen ze 14. července) odkládá na 12. srpna, tedy znovu o dva… (více)