Reklama

Reklama

VOD (1)

Růžová ponorka největší hrozbou Japonců... Ve válečné komedii Operace Spodnička (1959) ztělesnil Cary Grant kapitána rozhrkané ponorky, kterou se mu podaří zprovoznit jen s pomocí dryáčnických zásobovacích metod vynalézavého poručíka (Tony Curtis). Hrozící válečné operace v Tichomoří komplikuje nejen růžový nátěr, který ponorka neplánovaně dostala, ale také skupina pěti vojenských zdravotnic, o něž se posádka ve stísněných podmínkách malého plavidla musí postarat... Pozdější tvůrce mimořádně úspěšné série Růžových panterů Blake Edwards (1922–2010) měl v té době už značné zkušenosti v komediálním žánru a k dispozici kvalitní scénář, jehož čtyři autoři (Paul King, Maurice Richlin, Stanley Shapiro, Joseph Stone) byli oceněni nominací na Oscara. Zajímavá je Grantova spolupráce s Tonym Curtisem, který ve svém předchozím filmu, klasické komedii Někdo to rád horké, postavil svoji komickou charakterizaci milionáře na parodování Grantovy filmové osobnosti. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (55)

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Dnes jsem si dopřál další film pro pamětníky a v žádném případě toho nelituji. Američané se totiž naštěstí nepustili francouzskou cestou, která mě nebaví a leze mi na nervy, protože stojí jen na zesměšňování protivníka. Tvůrci tohoto snímku vsadili na mnohem inteligentnější humor, namísto dehonestace Japonců přišli spíše s kritikou zaměřenou do vlastních řad a ono to na mě výborně fungovalo. Kapitán Sherman vlastně neměl dost času na boj proti synům Nipponu, jelikož musel věnovat veškeré úsilí boji proti Vogonům a tomu, aby zabránil nadměrné výměně informací mezi stálou posádkou a jejími dočasnými posilami. No, a mně tak nic nebránilo v tom, abych se skvěle bavil s oběma důstojníky, protože se Cary Grant a Tony Curtis skvěle doplňovali, kapitánův deník mi pěkně hýbal s bránicí, a přestože to celé byla hrozná hovadina, já jsem si to užil. Navíc je nepochybné, že se růžový Mořský tygr zapsal i do dějin hudby, neboť se stal evidentní inspirací pro The Beatles, kteří jen změnili barvu podmořského člunu, aby to nebylo tak okaté. / "Ještě nikdy toho tak málo lidí neukradlo tolik tak mnohým." / "Když je dívce míň jak jedenadvacet, tak ji chrání zákon, když je jí víc jak pětašedesát, tak ji chrání příroda, a v době mezi tím je to lovná zvěř." A feministky, kterým nepraskla cévka v mozku, vzteky ohryzávají nábytek. / Poučení: Chodby v ponorkách a vlacích nejsou konstruovány pro ženy, které jsou nadměrně obdařeny v horní části těla. Poručík Crandale by to jistě potvrdila. ()

Mol 

všechny recenze uživatele

SIR, MR. HOLDEN IS ON HIS WAY BACK. WAR IS HELL, MR WATSON!!! Film ve které sledujeme posádku americké ponorky SeaTiger během druhé světové války v Pacifiku je skvělí námět. To by ovšem z tohoto námětu nesměl scénárista udělat komedii. Neříkám, že mě film nudil, ale místo odlehčené noty by jsem bral spíš tu vážnou. Cary samozřejmě na výtečnou a Tony jak ho až tak nemám v oblibě, tak to u mě celkem ustál. Nejvíc si u mě šplhl při scéně krádeže prasete. To už jsem se dlouho takhle nenasmál. Prostě Tony Curtis táhne prase za nohy, který kope a kvičí a pak se ho snaží narvat do náklaďáku a ještě ho maskovat před Military Police. Jeden z nejdokonalejších okamžiků filmové komedie. Co se týče žen na palubě, tak ty tam opravdu nepatří a film to dává dost najevo, i když jak to tak bývá, muži stejně jejich kouzlu a kráse nakonec podlehnou a přehlídnou všechny ty své výtky, jako by ani žádné nikdy neměli. I když Cary natočil už lepší komedie, tak musím hodnotit film kladně. Asi to bude mou slabostí do věcí ohledně války v Pacifiku. Lodě dýmící kouř až k oblakům, rachot motorů prolétajících letadel těsně nad hlavou, ponorky nasáklé vůní oleje, křik kroužících racků, ostrovy plné písku a křiklavé zeleně a nekonečná modř nebe i moře v nekonečných dálavách. Love it! :* ()

Reklama

KarelR 

všechny recenze uživatele

Cary opět boduje. Jako kapitán lehce vrakoidní ponorky se musí vypořádat s novým důstojníkem Tonym Curtisem, který sice nemá disciplínu, ale sežene cokoliv, a jako by nestačilo, že celé plavidlo drží pohromadě maximálně silou vůle, nabere Curtis během výpravy na palubu ještě pět ženských, které uvízly na jednom z ostrovů uprostřed Pacifiku. Lodní morálka tak okamžitě začne povážlivě klesat a chudák Cary musí krom nově vzniklých problému ala "kde sušit dámské spodní prádlo" a "jak udržet ženy dál od torpédometů" řešit i jednu nešikovnou (avšak dobře vyvinutou) spolucestující, kterou potkává v úzkých chodbách častěji, než by bylo záhodno. Když si přičtete Curtisovu eskapádu s prasetem převlečeným za vojína nebo ponorku natřenou na růžovo, vyjde vám z toho hodně fajn komedie, díky které si Edwards otevřel cestu k legendární panteří sérii. "When a girl is under 21, she's protected by law. When she's over 65, she's protected by nature. Anywhere in between, she's fair game." ()

Maq 

všechny recenze uživatele

Konečně! Konečně jsem po dlouhé době našel komedii, ze které jsem bezvýhradně nadšený. --- Konverzační komedie z ponorky! Ze všech fórů mám asi nejraději ty, kdy se s vážnou tváří pronášejí absurdní hlášky či provádějí absurdní činy. Tady jich scénáristé nahromadili požehnané množství. --- Poznámka: Někteří komentátoři píší, že film má slabší rozjezd, a podobně. Naprosto nesouhlasím. Myslím že je to v něčem jiném - prostě vám tenhle druh humoru sedí, nebo ne. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Druhá světová válka si zažila spoustu vtipných zpracování, mnohá jsou i podařenější, ale útok na divákovu bránici byl málokdy přímočařejší, než ten z růžovoučké ponorky. Suchost hlášek velitele Shermana je totiž naprosto příkladná, poručík Holden ohromí geniální kreativitou při shánění nesehnatelného zboží a dámská přítomnost ve stísněných prostorách kovové potápky rovněž činí válku tak nějak snesitelnější. Já se při tom bavil královsky a rozhodně se případné repríze nebudu bránit. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (9)

  • Cary Grant se k filmu dostal přes Tonyho Curtise, který si ho osobně vyžádal jako kolegu. Kvůli rozpočtu ale studio Universal doufalo, že se Curtisovi podaří herce rozmluvit. (Pavlínka9)
  • Torpédoborcem usilujícím o zničení Mořského tygra byl Wren (DD-568), jedna z mnoha jednotek třídy Fletcher. Wren vstoupil do služby v roce 1944, roku 1963 byl převeden do rezervy a v roce 1974 byl sešrotován. (Necrotongue)
  • Jedná se o nejvýdělečnější film Caryho Granta. (Chegi)

Reklama

Reklama