Reklama

Reklama

VOD (1)

Růžová ponorka největší hrozbou Japonců... Ve válečné komedii Operace Spodnička (1959) ztělesnil Cary Grant kapitána rozhrkané ponorky, kterou se mu podaří zprovoznit jen s pomocí dryáčnických zásobovacích metod vynalézavého poručíka (Tony Curtis). Hrozící válečné operace v Tichomoří komplikuje nejen růžový nátěr, který ponorka neplánovaně dostala, ale také skupina pěti vojenských zdravotnic, o něž se posádka ve stísněných podmínkách malého plavidla musí postarat... Pozdější tvůrce mimořádně úspěšné série Růžových panterů Blake Edwards (1922–2010) měl v té době už značné zkušenosti v komediálním žánru a k dispozici kvalitní scénář, jehož čtyři autoři (Paul King, Maurice Richlin, Stanley Shapiro, Joseph Stone) byli oceněni nominací na Oscara. Zajímavá je Grantova spolupráce s Tonym Curtisem, který ve svém předchozím filmu, klasické komedii Někdo to rád horké, postavil svoji komickou charakterizaci milionáře na parodování Grantovy filmové osobnosti. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (55)

Aleee89 

všechny recenze uživatele

Na Operaci Spodničku mě opět nalákalo jméno Caryho Granta, když jsem jako jeho spoluherce viděla Tonyho Curtise, potěšilo mě to. Bohužel musím říct, že bych místo tohoto filmu na dvojce raději viděla Šarádu nebo třeba Pověstného muže. Než se film rozjel, čili než se na ponorku dostaly ženské, bylo to nudné. Pak se sem tam mihly vtípky, pohled na Caryho rozhodně nebyl k zahození, ovšem dojem z filmu už to u mě moc nevylepšilo... ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Ružová ponorka je dosť dobrý nápad a film obsahuje slušné množstvo decentných fórikov, ale ten úvod sa do príchodu žien dosť vliekol. Vyvŕbilo sa to nakoniec celkom slušne, takže lepšie tri hviezdy. –––– Víš, láska pod vodou je moc pěkná pro ryby, ale neměla bys počkat, až vyplujem na vzduch? –––– Spozorovali jsme tanker, trefili náklaďák. ()

Reklama

Oskar 

všechny recenze uživatele

"Abych parafrázoval pana Churchilla, ještě nikdy toho tak málo lidí neukradlo tolik tak mnohým." Těmito slovy hodnotí velitel válečné ponorky Cary Grant práci svého nového zásobovacího důstojníka Tonyho Curtise. Jeho metody jsou nestandardní, ale přinášejí výsledky. Část filmu, která se jim věnuje, bohužel představuje velmi nezábavných pětačtyřicet minut. Kdo je přečká, bude odměněn výrazně lepším zbytkem. Z Curtisova podnětu a ke Grantově nelibosti se nalodí skupina dam v nesnázích, demoralizuje mužstvo svými půvaby a roztomilou bezradností a dá filmu impuls k tradičnímu situačnímu humoru. Zaplaťbůh za to, protože jinak Operace Spodnička jen potvrzuje známý fakt, že Američanům se spojení komedie a válečného filmu nedaří ani zpoloviny tak jako Francouzům, Britům nebo Čechům. Vtipkuje se o rozdílech v mužském a ženském žebříčku hodnot, o vojenské byrokracii, o možném selhání techniky, ale nikdy ne o pojmech jako hrdinství, vlastenectví, odvaha či zbabělost. Kdykoli se hrdinové rozpomenou, že je válka a měli by tu a tam z něčeho na něco vystřelit, humor ustane. Americké publikum bylo nicméně s takovým pojetím spokojeno a překvapivě jde o kasovně nejúspěšnější film Caryho Granta. Překvapivě nejen z výše uvedených důvodů, ale i proto, že Cary Grant v něm zůstává hodně dlužen svému komediálnímu renomé. Spory s Blakem Edwardsem vedly k tomu, že jen mechanicky naplňoval režijní pokyny v mezích nutnosti, bez viditelného zájmu a elánu. Viděl jsem ho asi v pětadvaceti filmech, ale v žádném neměl tak vyhaslý zrak a kožený obličej jako tady. Špatný film to není, ale mezi mé oblíbené se nezařadí. 60% ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Chvílemi úsměvný film  1)  je místy i docela vtipný, ale jen tak zlehounka._____ 2)  Zaznamenal jsem pár hezkých kluků mezi námořníky, především v řadových funkcích, no aby taky ne. 34letý Tony Curtis (zásobovací poručík) měl své období mladického krasavce už za sebou, ale stále se na něho dalo koukat. ()

KarelR 

všechny recenze uživatele

Cary opět boduje. Jako kapitán lehce vrakoidní ponorky se musí vypořádat s novým důstojníkem Tonym Curtisem, který sice nemá disciplínu, ale sežene cokoliv, a jako by nestačilo, že celé plavidlo drží pohromadě maximálně silou vůle, nabere Curtis během výpravy na palubu ještě pět ženských, které uvízly na jednom z ostrovů uprostřed Pacifiku. Lodní morálka tak okamžitě začne povážlivě klesat a chudák Cary musí krom nově vzniklých problému ala "kde sušit dámské spodní prádlo" a "jak udržet ženy dál od torpédometů" řešit i jednu nešikovnou (avšak dobře vyvinutou) spolucestující, kterou potkává v úzkých chodbách častěji, než by bylo záhodno. Když si přičtete Curtisovu eskapádu s prasetem převlečeným za vojína nebo ponorku natřenou na růžovo, vyjde vám z toho hodně fajn komedie, díky které si Edwards otevřel cestu k legendární panteří sérii. "When a girl is under 21, she's protected by law. When she's over 65, she's protected by nature. Anywhere in between, she's fair game." ()

Galerie (61)

Zajímavosti (9)

  • Dalšími kandidáty na roli, kterou ztvárnil Cary Grant, byli Craig Stevens, John Vivyan a David Janssen. (Pavlínka9)
  • Cary Grant se k filmu dostal přes Tonyho Curtise, který si ho osobně vyžádal jako kolegu. Kvůli rozpočtu ale studio Universal doufalo, že se Curtisovi podaří herce rozmluvit. (Pavlínka9)
  • Bob Hope říkával, že nejvíc ze všeho lituje odmítnutí účinkovat v tomto filmu. (Mol)

Reklama

Reklama