Z jeho tváře vyčetli pravdu o sobě. Britská filmová alegorie o hranicích lidského soucitu a porozumění.  Na sedmnáct let byl za hromadění zbraní a munice odsouzen Johnny McQueen, šéf místní organizace IRA. Odseděl si jen osm měsíců, ale těch dalších šest, po které se po svém útěku musel skrývat, si s vězením příliš nezadalo. A v base, jak říká Johnny, má člověk čas přemýšlet. Proto by dnes daleko raději za "jejich věc" bojoval v parlamentu, než na ulicích. Jenomže k mírovému řešení doba ještě zdaleka nedozrála a k pouličnímu boji jsou zapotřebí peníze. Hodně peněz. A ty se dnes Johnny v čele malé skupinky příslušníků organizace chystá ozbrojeným přepadením získat. Nikdo z těch mladých, nadšených mužů ovšem netuší, že jejich tak skvěle připravená a zdánlivě velice jednoduchá akce se zvrtne. A že události, které po ní budou následovat, se stanou prubířským kamenem nejen jejich vlastních charakterů, ale i mnoha dalších, původně zcela nezúčastněných lidí.
Snímek režiséra Carola Reeda, natočený podle románové předlohy F. J. Greena, není politickým filmem ani napínavým thrillerem. Daleko spíš je jakousi alegorií o hranicích lidského soucitu. Nezabývá se bojem mezi zákonem a ilegální organizací, nýbrž pouze konfliktem v srdcích lidí, kteří se z těch či oněch důvodů stanou jeho účastníky.
James Mason (1909-1984) označil Johnnyho McQueena za svou životní roli a "Štvance" za svůj nejoblíbenější film režiséra Reeda.
Svůj filmový debut si tu odbyla Kathleen Ryanová (1922-1985), kterou pro roli Kathleen objevil Carol Reed v Irsku.
Film byl nominován na Oscara za střih a v r. 1948 získal cenu BAFTA za nejlepší britský film. (Česká televize)

majo25

Trochu zvláštne krimi, v ktorom ide kriminálna zápletka do úzadia a v prvom rade sa rieši psychológia postáv. Vojnou ešte stále zničená krajina a politická rozpoltenosť Severných Írov je tu fajn prenesená, ale to podstatné obstarávajú postavy. A práve tá hlavná s neustálymi halucináciami - obstaraná mladým Masonom, ktorý mi tu nejako nesadol - je najmenej zaujímavá. ()

July

Chvílemi jsem si říkala, jaké je to úžasné, a chvílemi zase, kdo mohl proboha ponechat takové nelogičnosti ve scénáři. Znám lepší kriminální dramata z té doby, třeba Zpovídám se. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "What we got in the back?" "In the back? Johnny." "All right, Gin, on your way, on your way ..."     Veľmi zručne nakrútený film noir s výborne budovanou atmosférou napätia, ktorá v závere parádne graduje. Film má dobre prepracovanú psychológiu postáv (množstvo zaujímavých a rôznorodých postáv), veľmi dobre napísané dialógy, pôsobí hlbším dojmom, ako je štandard v danom žánri. Dej sa odohráva vo veľmi atraktívnom prostredí, väčšinou v noci, na uliciach osvetlených nočným svetlom, kropených dažďom, či padajúcim snehom. Je tu hneď niekoľko silných scén, ktoré človek len tak ľahko z hlavy nedostane (scény s maliarom, pôsobivé blúznivé predstavy). Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

glamgirl

Dávam 5* aj napriek istým nelogickostiam a rozťahanosti, ktoré však dokonale vykrýva atmosféra beznádeje a typický rukopis Carola Reeda spolu so zobrazením rôznych osudov obyvateľov mesta. ()

JimiH

Výborný thriller s uhrančivým Jamesem Mansonem a stylistická rozcvička pro Carola Reeda, který v podobném duchu později natočil Třetího muže. Perfektní atmosféra a realističnost chování hrdiny i vedlejších postav, dějové ohraničení jednou nocí, nádherná práce s osvětlením a kamerou... to vše dělá ze Štvance nezapomenutelný film, byť paradoxně není tolik znám jako jiné černobílé klasiky. ()

Killingjoke

Další černobílý klenot od Carola Reeda... Ocitáme se v poválečném Severním Irsku, kde v neurčeném městě (patrně však Belfast) připravuje místní buňka IRA přepadení mlýna. Jejím vůdcem je Johnny McQueen, toho času uprchlý trestanec. Vše postupuje podle plánu, dokud Johnny během přepadu nezastřelí člověka a sám je postřelen do ramene. Začíná jeho zběsilý útěk za přežitím nočními ulicemi města... Parádní noir, na který jsem narazil díky zmínce v detektivce "Ráno už tu nebudu" od Adriana McKintyho. Zvláštní na něm je, že hlavní postavě fandíte, i když je to vlastně vrah na útěku, tahle nejednoznačnost mě opravdu bavila. Carol Reed si mě již dříve získal noirem Třetí muž z poválečné Vídně, který patří mezi mé nejoblíbenější filmy. Teď zjišťuji, že všechno co v něm použil, fungovalo již o dva roky dříve ve filmu Štvanec. Motiv útěku a pronásledování, krásná práce s kamerou a stíny, u Štvance navíc i se silnou hudbou. Do toho ten krásně hustý déšť podtrhující hutnou atmosféru, který postupem času přechází ve sníh a mrazivý boj o přežití. Hodně moc se mi to líbilo a jsem tak ochotný filmu odpustit i fakt, že se postavy občas chovají dost hloupě. Tohle si určitě ještě párkrát zopakuju... ()