Král Přemysl Otakar II. se navzdory slibu nemůže zúčastnit zásnub Beneše z Dubé a Ludmily z Vartemberka, které mají zažehnat vleklé spory mezi dvěma mocnými rody na severu Čech. Vyšle proto svého vyšetřovatele a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu jako svého zástupce. Cestou Oldřich se svým panošem a pomocníkem Otou narazí na stopy přepadení a objeví mrtvoly kupce a jeho vozky. Zatímco Oldřich pokračuje v cestě, velitele Diviše a Otu vyšle po stopách lapků, kteří kočár přepadli. Marktvart z Vartemberka a jeho syn Marek hosta přivítají, netají se však nelibostí nad tím, že nepřijel král osobně. Ota s Divišem objeví stopy, které spojují přepadení kupce s hradem Vartemberků. Při večeři obviní loutnista Arnošt purkrabího Jošta z pokusu o znásilnění jeho dívky a ještě téhož večera je Jošt zavražděn. Beneš obviní ze zločinu Arnošta, Oldřich však trvá na důkladném vyšetřování a pustí se s Otou do pátrání. Téže noci však dojde k další vraždě, jejíž obětí se stane hradní pán Markvart z Vartemberka. (TV Nova)

wooloong

Nemám nic proti "televiznímu" formátu filmu, u nás se sotvakdy budou točit historické megafilmy s velkolepou výpravou, navíc kostýmy se mi líbily a hudba taky. Film jsem však vnímala jako úvod budoucí TV série a tady mi jednoznačně vadila volba představitelů hlavních postav. Přečetla jsem celou knižní sérii prozatím 19 detektivek s Oldřichem z Chlumu a jsem zklamaná. Oldřich měl být vysoký asi třicetiletý pohledný a charismatický muž s černým pěstěným vousem a bradkou, Karel Roden mi tam se svým světlým roštím moc neseděl, ale má takové charisma, že bych se s tím i smířila. Ota ze Zástřizlí by měl být velmi pohledný chytrý a vysoký proutník, který svede každou sklepnici, s blond vlasy nakadeřenými podle poslední německé módy. Janu Dolanskému jsem nevěřila ani tu chytrost ani tu neodolatelnost o vzhledu nemluvě. Charakteristickým znakem jinak dobráka a oddaného vojáka Diviše je rozšklebená jizva přes celou tvář, která ho sice oproti Otovi poněkud diskriminuje v očích žen, zato budí u padouchů značný respekt a dovoluje mu v rámci vyšetřování vloudit se mezi pochybné existence a lapky. A Ludmila? Chytrá a vzdělaná, i když trochu svéhlavá a žárlivá, ale taky mladinká modrooká, štíhlá kráska s dlouhými hustými vlasy jako zlátnoucí obilí, které na ní Oldřich tolik obdivuje. Aha! Přitom oba Berkové se vyloženě povedli. Jan Kanyza i David Prachař mi tam sedli naprosto dokonale, stejně jako Klára - Markéta Hrubešová. Karel Dobrý jako loupeživý rytíř taky neměl chybu a Saša Rašilov si svou roli vyloženě užíval. Proti většině hereckých výkonů nemám ani zbla výtky, ale když znáte hrdiny z knižní předlohy, a v každém příběhu neopomene pan Vondruška znovu popsat vzhled a charakter svých hrdinů, takový odklon od předlohy prostě ruší. ()

vlcekmirek

Škoda, že se nepokračovalo dál, romány pana Vondrušky jsou skvělé, určitě z toho mohla být skvělá série příběhů pana Oldřicha z Chlumu a jeho ženy Ludmily. ()

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)