Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je předvečer prvního máje. Na návsi malé vesničky leží veliký stožár ověnčený zeleným kruhem s barevnými pentlemi, který se jako každý rok slavnostně zvedá na počest příchodu jara. Místní chlapi tady na to už mají svůj systém – pár piv, bagr a traktor – za chvíli májka stojí a jde se slavit. Jenže letos nenadále přijel Týno, herec z Prahy (I. Trojan). Místní rodák, ale dnes už spíš místní odrodilec. Už jako kluk trochu nezapadl, byl jiný, a tak mu to kluci dávali znát. Odjel za štěstím do města a stal se známým hercem televizních seriálů. A teď se přijel podívat a zdá se, že ví nejlíp, jak postavit májku. Prý pěkně postaru, ručně, aby tradice neutrpěla. A tak se vesničtí nechali v hospodě při pivu vyhecovat. Ráno s těžkou hlavou se už nadšení pro tradice nezdá být tak veliké, ale je třeba sázku vyhrát… (Česká televize)

(více)

Recenze (104)

E lan 

všechny recenze uživatele

Ne, tohle i přes zamhouření obou očí nestálo za nic. Trojan hraje dobře, ale když mu chybí dobrá role, tak to už nevytáhne. Scénárista evidentně nevěděl kudy kam a tak z devadesátiminutového sledování zbyla jen hořko-sladká příchuť pocitu, že jsem se mohl radši dívat na něco jiného. Co stojí za zmínku je jedině vcelku zajímavé vizuální pojetí historie a současnosti. To bylo originální. ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

Scénář obsahuje (podobně jako v jiných scénářích téhož autora) určité nelogičnost a místy je poněkud naivní. To bych ovšem Marku Epsteinovi i odpustil. Co mu odpustit nemůžu je to, že napsal scénář, který televize při nejlepší vůli nedokáže zpracovat. V kombinaci s televizní produkcí, kamerou, herectvím se z příběhu stává značně nepřesvědčivý pokus, který místy i poněkud fraškovatí... 5/10 ()

Reklama

hellstruck 

všechny recenze uživatele

Na českou televizní zábavu to vlastně docela ujde a když do toho jdete s trochou (anebo rovnou hromadou) cynismu, tak to i mile překvapí. Jen doufám, že nehrozí, že by se to vysílalo v zahraničí, protože to by nás museli už definitivně mít za blbce :) Pěkné vyobrazení buranů (a teď nemyslím buranů jako vesničanů, ale spíše lidí co se povahy týče) a české závisti. Jedna z lepších českých "komedií". ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

I tohle může být jeden z důvodů, proč někdo utíká ze svého rodiště. Špatné vzpomínky. Lidé, kteří způsobili trauma a co je horší, nejsou schopni si to přiznat ani uvědomit natož se omluvit. Ale ještě horší je, když se člověk do stejných míst vrátí a zjistí, že se vlastně nic nezměnilo. U místa samotného by to nevadilo, u charakterů to trochu vadí. Ta klasická česká povaha zde byla znát. Když platíš pivo, jsi náš kamarád, jakmile zpochybňuješ tradice, jdi od nás. A staré křivdy mohou vyplouvat na povrch. Škoda jen, že nevěrohodnost příběhu je zpodobněna do několika zdánlivě nepodstatných detailů. Týno o sobě s oblibou tvrdí, že na velkou roli čeká a je to spíše herec seriálových rolí, ale přifrčí si to ve fáru, které působí, jako by dorazil z Karlovarského festivalu. Marie Doležalová vůbec není tlustá, jak se nás snaží tvůrci přesvědčit a závěrečný akt mezi ní a hercem snad nelze ani brát vážně. Vyprávění zřejmě pro zpestření doprovází animace a retrospektivní záběry. Škoda, že kromě české povahy je zde zvýrazněna i venkovská malost a malichernost, neboť ve vsi se nenajde ani jediný člověk, který by herce nenáviděl čistě pro jeho úspěch. ()

triatlet 

všechny recenze uživatele

Bál jsem se, aby nebylo už přetrojanováno, ale když Ivan Trojan opravdu umí. Navíc mu zdařile sekunduje Mirka Pleštilová a hlavně nahazuje Marie Doležalová. A Tomáš Klus zase obstojně zvládá křoví. Epsteinův scénář je i přes svou obyčejnost vyšperkovaný a plyne nevtíravě, přirozeně. Vesnická stylizace v podobě májky, čarodejnic, hasičů je lehce uvěřitelná. Pestrost v podobě kreslených pasáží a retrovzpomínek příběh oživila. Zařazení na nedělní večer v týdnu před čarodejnicemi se jeví jako optimální. Týno (Trojan) hraje v seriálu Mléčná dráha, který podle titulků režírovalů Tomáš Cyt. Nechcete to taky hodit na csfd? :-) ()

Galerie (28)

Zajímavosti (4)

  • Týno (Ivan Trojan) přijíždí vozem Fiat Barchetta, jedná se o roadster vyráběný italskou firmou Fiat od roku 1995 do roku 2005. (sator)
  • Slovo „šejdr“ znamená, že je něco křivé či rozdílné od toho, jak to má být „správně“. „Šejdr“ je i pracovní směna v městské dopravě rozdělená podle dopravní špičky, tzv. dělená služba, ale také přihrávka ve sportu poslána s falší. Původ slova není jasný a češtináři se neshodnou. (sator)
  • Film se natáčel v obci Sebečice. (R.Drson)

Reklama

Reklama