Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je předvečer prvního máje. Na návsi malé vesničky leží veliký stožár ověnčený zeleným kruhem s barevnými pentlemi, který se jako každý rok slavnostně zvedá na počest příchodu jara. Místní chlapi tady na to už mají svůj systém – pár piv, bagr a traktor – za chvíli májka stojí a jde se slavit. Jenže letos nenadále přijel Týno, herec z Prahy (I. Trojan). Místní rodák, ale dnes už spíš místní odrodilec. Už jako kluk trochu nezapadl, byl jiný, a tak mu to kluci dávali znát. Odjel za štěstím do města a stal se známým hercem televizních seriálů. A teď se přijel podívat a zdá se, že ví nejlíp, jak postavit májku. Prý pěkně postaru, ručně, aby tradice neutrpěla. A tak se vesničtí nechali v hospodě při pivu vyhecovat. Ráno s těžkou hlavou se už nadšení pro tradice nezdá být tak veliké, ale je třeba sázku vyhrát… (Česká televize)

(více)

Recenze (104)

ostravak30 

všechny recenze uživatele

I tohle může být jeden z důvodů, proč někdo utíká ze svého rodiště. Špatné vzpomínky. Lidé, kteří způsobili trauma a co je horší, nejsou schopni si to přiznat ani uvědomit natož se omluvit. Ale ještě horší je, když se člověk do stejných míst vrátí a zjistí, že se vlastně nic nezměnilo. U místa samotného by to nevadilo, u charakterů to trochu vadí. Ta klasická česká povaha zde byla znát. Když platíš pivo, jsi náš kamarád, jakmile zpochybňuješ tradice, jdi od nás. A staré křivdy mohou vyplouvat na povrch. Škoda jen, že nevěrohodnost příběhu je zpodobněna do několika zdánlivě nepodstatných detailů. Týno o sobě s oblibou tvrdí, že na velkou roli čeká a je to spíše herec seriálových rolí, ale přifrčí si to ve fáru, které působí, jako by dorazil z Karlovarského festivalu. Marie Doležalová vůbec není tlustá, jak se nás snaží tvůrci přesvědčit a závěrečný akt mezi ní a hercem snad nelze ani brát vážně. Vyprávění zřejmě pro zpestření doprovází animace a retrospektivní záběry. Škoda, že kromě české povahy je zde zvýrazněna i venkovská malost a malichernost, neboť ve vsi se nenajde ani jediný člověk, který by herce nenáviděl čistě pro jeho úspěch. ()

brrumlaa 

všechny recenze uživatele

Ivan Trojan je sám o sobě skvělým hercem. Ne nadarmo patří k mým nejoblíbenějším. Jak bych tento film zhodnotila... ??? - Byl jak už sám název filmu napovídá "šejdrem". Nejvíc mě dostala hudba z filmu Dovolená s Andělem - "Starý bručoun" - Julius Fučík. K Marvanovi se hodila, ale tady mi do tohoto filmu nějak nezapadala. ()

Reklama

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Skvěle vybrané herecké obsazení (Dulava, Bareš, aj.) v čele s Trojanem, výborně k sobě padnoucí, excelentně hrající a správně vesnicky vypadající. Taktéž mě překvapila Marie Doležalová, kterou jsem od dob Pusinek, s ofinkou, brýlemi a pár kily navíc, vůbec nepoznala. Snad jsem jen podle hlasu a rysů obličeje tušila, že ji odněkud znám. Atmosféra venkova je velmi přesvědčivá, stejně tak i vtipné dialogy a celý scénář. Nápaditá hudba proplouvajíc celým filmem, mu dodává ten správně jarní, venkovský nádech. ()

hellstruck 

všechny recenze uživatele

Na českou televizní zábavu to vlastně docela ujde a když do toho jdete s trochou (anebo rovnou hromadou) cynismu, tak to i mile překvapí. Jen doufám, že nehrozí, že by se to vysílalo v zahraničí, protože to by nás museli už definitivně mít za blbce :) Pěkné vyobrazení buranů (a teď nemyslím buranů jako vesničanů, ale spíše lidí co se povahy týče) a české závisti. Jedna z lepších českých "komedií". ()

xladojx 

všechny recenze uživatele

Typický český film poslední doby - nic moc scénář, ani režie není bůhvíjak kvalitní, ale s kvalitními hereckými výkony, v čele samozřejmě s Ivanem Trojanem. Ostatní aspekty snímku vidím v rámci průměru většiny poslední tuzemské tvorby. Navíc je tam cítit taková ta pohodička, ideální pro nedělní večer... ()

Galerie (28)

Zajímavosti (4)

  • Slovo „šejdr“ znamená, že je něco křivé či rozdílné od toho, jak to má být „správně“. „Šejdr“ je i pracovní směna v městské dopravě rozdělená podle dopravní špičky, tzv. dělená služba, ale také přihrávka ve sportu poslána s falší. Původ slova není jasný a češtináři se neshodnou. (sator)
  • Film se natáčel v obci Sebečice. (R.Drson)
  • V průběhu filmu mění Týnovo auto registrační značky. Zatímco při příjezdu a odjezdu je značka 5A3 9712, ve scéně u pálení čarodejnic se mění na 2H5 6470. (Mara97)

Reklama

Reklama