Hořká komedie režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodičů od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku. Petr, Aleš, Popelka a Míťa dospívají v sedmdesátých letech, v době, kdy vyjít na ulici bez občanského průkazu znamenalo koledovat si o průšvih, a kdy povinná vojenská služba byla pro mnohé tím největším strašákem. Každý po svém i společně se snaží neztratit v totalitním státě zdravý rozum a smysl pro humor, ale také nezadat si s režimem. Prožívají řadu epizod, některé jsou úsměvné s nádechem absurdní grotesky, jiné dramatické a fatální. Občanský průkaz vypráví o tom zvláštním životním období, kdy dětství zvolna přechází v dospělost, a tahle cesta v každé době vede skrz bourání konformismu a rodičovských ideálů, revoltu vůči společnosti, hledání a nalézání sebeúcty. (Magic Box)

kalap

Výborné, zažil som bitky od fízlov za vlády komančov aj dva roky pakárne na vojne a moja veľká vďaka patrí Čechom za tento film a aj iné jemu podobné. ()

Kopik

Ale ano, dá se to sledovat. Vyloženě nenudí, ale i přesto mi přijde jako by čeští tvůrci nedokázali využít počátečního potenciálu. Podle mě by tomuto dílku seděla kratší stopáž, abych pravdu řekl chvílemi mi to připadalo nemastné, neslané a natahované, prostě jakoby nevěděli co chvílemi vložit do děje. Nicméně několik momentů to mělo výborných. Bohužel pouze několik. Pro mě průměr. ()

Fanucci

Řada lidských osudů a příběhů, které dle mého názoru netvoří ucelený film. Jde o takovou poslepovanou - dlouhou - koláž, která má dokonalou atmosféru hlavně díky super výpravě, ale věrohodnost filmu krachuje na místy skřípajících dialozích a špatných hereckých výkonech mladých neherců...které z nějakého důvodu řada lidí oslavuje. Slovenští herci, kterým nebylo ve filmu dovoleno hovořit svoji mateřštinou, také na autenticitě filmu moc nedodali. Nechápu proč by Slováci ve filmu odehrávajícím se v době normalizace v ČSR nemohli mluvit Slovensky...A co mě sere ze všeho nejvíc - proč se u nás téměř výhradně točí filmy o minulosti?! Nemáme dost současných témat? Čest výjimkám samozřejmě...např. od režisérů jako Sláma nebo Zelenka. ()

Sheldra

Díky! Že by si Češi zase jednou vzpomněli, že vlastně umí točit filmy? Se mi zdá, že se postupně vzdáváme té pelíškovské nostalgie a jdeme do toho hlava nehlava. Komunismus nejsou jen fronty na maso, ale taky buzerace a mlácení. Třeba si na to lidi vzpomenou, až budou zase vykládat, jak to tenkrát bejvalo fajn... A dokonce ani ti herci se pro jednou nepitvořili, ale dělali svou práci - v životě by mě nenapadlo, že uvidím Aňu Geislerovou hrát puťku a Macháčka komunistickou svini. Jen tak dál, hoši, jen tak dál! ()

dee-key

Po dlouhé době konečně jeden český film, který mě bavil. Samozřejmě jsem Šabacha četl a jeho příběhy mám ohromně rád a jejich přepis, o což se tento film snaží, je podle mě věrně a vkusně provedený. A to nejen tím, že do hlavních rolí dali mě zcela neznámé herce a do vedlejších mě zcela známé, ale také tím tématem a v neposlední řadě například výběrem hudby. Geniální básničky si zaslouží palec nahoru. ()

William_

9/10. Skvělý film který ukazuje, jak to za "bolševika" nebylo jednoduché, a že v každé době se našla parta lidí (kluků), která bojuje a snaží se rvát s nelehkým životem, dobou ale i rodiči. Po pelíšcích jednoznačně jeden z nejlepších filmů, co se tady vytvořil. Soundtrack skvělý, neznámé tváře podaly skvělý výkon a celé je to takové hravé (především první polovina filmu). Doporučuji všem. ()

berusche

Dobrý, hodně dobrý a ještě víc než hodně dobrý. Dokonce se musím přiznat, že bych snad byla ochotná i uvěřit, jen kdyby si scénarista neupravil ten brutální útok na fanoušky PP (mám dojem, že šlo o rok 1975 a to hráli v Kostelci u Křížku, kde došlo po koncertě, nikoli před ním, k brutálnímu zásahu policistů) a možná mě trochu překvapilo, že udavačství a represe jela ve velkém i v tomto roce, kdy byla vlastně Helsinská konference, která stanovila určité parametry práv a možná bych očekávala trochu pokory tehdejšího režimu (což je pouze má domněnka)...Jinak jsem ale byla naprosto uchvácená, kostýmy a výprava jsou tak věrné, až z toho zamrazí, herecké výkony odpovídající věku chlapců, což je obrovské plus, Trojan s Jarchovským to dotáhli do velkého finále, které za to stojí. Odvažuji se tvrdit, že jde o nejlepší český film, který jsem po dlouhé, hodně dlouhé době viděla! ()

Carlossss

Vývar z Šabacha napotřetí... tenhle mi ale moc nechutnal.. až na pár vyjímek. Přesněji řečeno... celý úhel s Žábovým tátou, scéna s lámáním pracky na záchodě a negramotný major jsou snad jediné věci, co mě přinutily si přiznat, že ty dvě hodiny za něco stály... a bohužel i to, že jsou v hlavní roli neherci jde citelně znát a já to přes srdce prostě nepřenesl.. ()

Cl3ricK

Na Občanském průkazu, se mi strašně líbilo, jak je natočen neuvěřitelně dobově. Osobně jsem rád, že sem nemusel zažít to svinstvo. Hudba příjemná, herci taky supr. Sice trochu delší, ale to je moje věc. Víc takových českých filmů. ()

SonG

Já, jakožto člověk tou dobou prakticky nezasažen, jsem s obdivem a a odporem sledoval, jak žili mí rodičové.....Pro mladší dokument, pro starší výlet do (poněkud šedivé) minulosti. ()

BoredSeal

Velké překvapení. Takhle si představuju film na téma život v komunismu - žádné parodické postavy nebo scény snižující úroveň filmu (snad jen esenbák, co zve děti na vodku), žádné vysvětlující nebo morálku vnucovací komentáře, prostě film, co můžete pustit lidem, abyste jim vysvětlili, co bylo špatné na tom totalitním režimu. Dobré obsazení, provaření herci konečně hrajou nějak zajímavě a jinak (Geislerová, Macháček). Je docela k pláči, že tenhle film, obzvlášť režii, nechali Čeští lvi bez povšimnutí - radši upřednostnili "umělecká" a ucouraná Pouta. Je trochu škoda, že běžící pás Hřebejk svými nic moc retro-komediemi zahltil trh a tím pádem tenhle film asi většina lidí odzívá, navíc se v něm neklade důraz na hlášky a je podstatně temnější než ostatní. ()

ilemas

Docela nudný snímek z doby, který dnešní mládež neosloví, ale pamětníci mají na co vzpomínat. A já se tak těšil na nový český film podle tak vysokého hodnocení. Opět zklamání. Nudné a zbytečně dlouhé. ()

Fíla

Občanský průkaz je velice sympatický film. Nahrává tomu prostředí šedesátých let, sympatické prostředí. Mně osobně se nejvíce líbil Martin Myšička, který v roli Petrova táty obstál na výbornou. I Geislerová byla, jak se říká " na pohodu ". S krásnou paní účitelkou Lenkou se na to dívalo o to lépe. Ti 4 chlapci si prostě jen chtějí co nejvíce užívat, dá-li se to tak říct. Takže velice kvalitní "Československý" film. ()

M.i.k.e

na české poměry hodně nadprůměrná záležitost.Trojan po celou dobu velmi umně balancuje na tenké hranici komedie a dramatu.Srovnání s Pelíšky je v určitých momentech na místě.Plusem budiž neokoukané herecké obsazení,které v součtu potěší a nezklame.Po Karamazových a Protektorovi třetí nejlepší český film posledních několika let...90% ()

kagemush

I když řemeslem Trojan nesahá třeba Hřebejkovi ani nikam,tak právě na rozdíl od tady toho pána a jeho ulepených sladkobolných retro o ničem,zde mi bylo poměrně prostě (i díky mizerným hercům,nebo jejich mizernému režijnímu vedení-co já vím,-až na Macháčka a jeho přehazovačku!!) připomenuta doba ve které jsem se i já plácal.Sice o deset let později než je tahle story,ale von r.84.,nebo 74.-to bylo fakt jedno. Když už pro nic jiného ,tak za to cvrknutí do nosu ,ohlédnutí a vyjímečně skvěle nástíněné dusné bezvýchodné a udavačské roky -70%. (samozřejmě že než Šabach tak raději Pelc) ()

Juto

Film odohráva v polovici 70. rokov minulého storočia a sústreďuje sa na kvarteto teenagerov, ktorí zápasia s neposlušnosťou adolescentov tvárou v tvár prísnemu komunistickému režimu. 7/10 ()

rakovnik

Velmi dobrý film o tom, jak hnusný minulý režim byl, byť pro někoho svůj jed ordinoval po kapkách. Hned na začátku musím říci, že jsem rád, že situacím v něm se dnes smějeme. Protože on je ve své podstatě velmi vážný. Zavzpomínal jsem při něm na Pelíšky, jako by oba filmy režíroval stejný režisér. A to je dobře, protože Pelíšky jsou sice ještě o něco lepší, ale to co dokázal Ondřej Trojan, je také krásné dílo. Nejvíce bych vyzdvihl herecký výkon mladých herců. Je vidět, že i bez hereckých hvězd to jde. Vřele doporučuji k návštěvě, o emoce nebude pro nás trošku starší nouze. Pozn.: Chyba ve filmu - učitelky v kabinetu mají ve stojanu mapu od firmy Stiefel. ()