Hořká komedie režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodičů od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku. Petr, Aleš, Popelka a Míťa dospívají v sedmdesátých letech, v době, kdy vyjít na ulici bez občanského průkazu znamenalo koledovat si o průšvih, a kdy povinná vojenská služba byla pro mnohé tím největším strašákem. Každý po svém i společně se snaží neztratit v totalitním státě zdravý rozum a smysl pro humor, ale také nezadat si s režimem. Prožívají řadu epizod, některé jsou úsměvné s nádechem absurdní grotesky, jiné dramatické a fatální. Občanský průkaz vypráví o tom zvláštním životním období, kdy dětství zvolna přechází v dospělost, a tahle cesta v každé době vede skrz bourání konformismu a rodičovských ideálů, revoltu vůči společnosti, hledání a nalézání sebeúcty. (Magic Box)

provitamin

Kopanie do komunizmu a socializmu po X-tý krát a stále to ešte ľudí baví, aj 21 rokov po zmene režimu, no čo k tomu dodať. Hlavne že tí čo sa mali dobre predtým, tí sa majú dobre aj teraz, akurát že sa to už nevolá socializmus ale kapitalizmus a akurát že naši "spojenci" už nie sú Sovieti, ale Amíci. "Zlo" je tu predstavované policajtmi, teda verejnou bezpečnosťou, ktorá sa akurát snaží udržať v krajine poriadok a sú zlí predovšetkým preto, lebo si nenechajú dať líbit rôzne provokácie od štvorice drzých faganov - hlavných predstaviteľov filmu. Ale uznávam, jedno veľké pozitívum zmena režimu predsa len priniesla - zrušenie povinnej základnej vojenskej služby. Hranie sa na vojačikov nech ostane pre tých, ktorých to baví. ()

Stružák

Hm, jak tohle vlastně hodnotit... On to jako není špatnej film, člověka vůbec neštve, ani v nejmenším ne. Ale to je tak asi všechno. Jinak je to ale film technicky nezajímavej a docela dlouhej. Resp. on je problém ve strašně plochým příběhu "bez konce". Něco se tam odehrává, ale šlo by to klidně stihnout za 90 minut. Nebo naopak mohl film trvat klidně další hodinu nebo dvě a vlastně by to taky ničemu nevadilo. Jako dobrý to bylo, ale spíš tak pro jedno voko u nějaký aktivity. V kině tohle musí bejt nuda k ukousání. ()

dormouse

Hodně velké nadšení. Ale přiznávám, že film promlouvá k mé generaci asi hlasitěji, neb evokuje tu nejcitlivější dobu mládí a vzpomínek. Konec 70.let je zobrazen velmi přesvědčivě, bez zlehčování,s tíhou bezvýchodnosti situace, kterou jsme naštěstí většinou zapomněli, se strachem z každého nahlas promluveného slova a s odvahou a bezstarostností 17 letého mládí, které se proti tomu všemu bouří. Nevěděla jsem, zda převládal smutek, že jsem zestárla, nebo smutek z toho, že věšechny ty špatné vlastnosti jsou v nás uloženy stále, nebo radost nad tím, že výjezdní doložky či vzájemné donášení a udávání již tolik nefrčí, na rozdíl od ruštiny, která zní v ulicích pořád a na věčné časy. Herecké výkony absolutně skvělé. ()

Milodar

Klackovitost hlavních představitelů je sice zábavná a poučná, avšak snaha udělat z filmu encyklopedii života v 70. letech mě opravdu nenadchla a rušila mě víc než fakt, že neexistuje děj. Scény jsou umělé a přitažené za vlasy, neřkuli trapné. Dvě hvězdy za nádherně unylé oči Lišky Bokové - Liškové. ()

Bouřňák

Nevím jak se k tomuto filmu postavit. Nabízí sice zajimavou možnost nahlédnout do minulosti a připomenout některým lidem strasti a pasti života v socialistické společnosti, lehce nakousne některá dráždivá témata, ale to je bohužel všechno. Celou dobu jsem čekal až se "chytnu" a čekání bylo marné. Ten film je pro mě zbytečně nedotažený, nemá žádnou silnou nosnou linii. Zklamání ()

Bafo

Takze nejprve filmarska stranka: scenar ujde, jeho problemem je, ze sledujeme kus zivota jedne postavy (je to tedy biografie) a tim padem se ztraci pribeh, resp. vznika mnoho podpribehu, ktere ale potom nemohou byt dostatecne rozvinuty stejne jako postavy v nich se objevujici. Nejzajimavejsi "podpribeh" je nakonec o Petrove otci. Jinak vlastne vetsina postav jen tak prolitne filmem a slouzi k pouhe demonstraci ruznych osudu ruznych lidi v komunistickych dobach, nic vic, plni urcitou dokumentarni roli, podobne jako cely film. Presto je scenar docela vtipny a film jakztakz plyne, ale bohuzel zadny z pribehu negraduje (nema ani kam), tzn. divak se nema na co tesit, tzn. film muze skoncit prakticky kdykoliv. Co se tyka rezie a filmu samotneho, tak se dostaneme k vyssimu standartu ceske kinematografie, problem ale je, ze veskere zabery jsou natolik estetizovane, ze z nich neni citit surovost tehdejsi doby. Clovek ma nakonec pocit, ze zmlaceni v pruchodu policii je vlastne jen takova mala etapicka v jinak krasnych zivotech, rekl bych ze film je natocen jakoby o tom "dobrem", co se na komunismu dalo videt (mysleno myslenkove - hippies, moznost revolty, ukotvenost k urcitemu proudu, jakasi jednoznacost sveta), s cimz mam docela problem. Krome toho, ze vsechny "drsny" sceny sou estetizovany stejne jako zbytek filmu (treba pastelove barvicky vseho), film trpi take svym komedialnim charakterem, kdy smutek/zdeseni/hruza urcitych scen jsou shozeny "vtipem" zrejme proto, aby se nam divak v kine necitil chvilku neprijemne. Zkratka tendle film mohl bejt daleko tvrdsi, daleko dokumentarnejsi, aby si uz tady treba nekdo uvedomil, ze to nebyla pohodicka. Jasny, historky z ty doby sou casto smesny a vtipny, jenze se za nima schovava spousta mrtvol a znicenejch zivotu. ()

decay

Jediné, na čom tento film stavia, je to, že komunizmus je strašne zlý. A tým to hasne. Nič viac, nič menej. Niektoré dejové sekvencie vyznievajú do prázdna, pretože film s nimi neskôr vôbec nepracuje, nijak na ne neodkazuje, nerozvíja ich. To má za následok množstvo nedopovedaných vecí, ktoré tam autori načali a v podstate nedokončili. Plus k tomu je to celé nuda, až na pár vtipných scén. Miestami som sa otáčal ku svojej polovičke s výrazom nepochopenia, o čo tu vlastne autorom v konečnom dôsledku ide. ()

Teabag

Příliš dlouhá stopáž a absence jakési jednotící linky, to jsou hlavní slabiny Občanského průkazu. Mix Šabachových povídek jaksi nedržel pohromadě. Kdyby z toho vznikly dva filmy, bylo by to možná lepší. Jinak představitelé hlavních rolí působili velmi sympaticky a herecky uvěřitelně. Výborná byla také hudba. Subjektivně bych to uzavřel tak, že Občanský průkaz neurazí, ale ani nenadchne. Kdybych však hodnotil pouze v porovnání s českými filmy posledních let, tak bych těch pět hvězdiček dát musel... ()

Disease

Místy se to dost táhlo, ale pokud by to neměl být jen sled skečů, asi to jinak nešlo. Kniha mně kdysi bavila víc. ()

javirgo

O životě v době socialismu už bylo natočeno více filmů . Občanský průkaz zařazuji jen mezi průměrné. Ani jedna z postav zde nijak nevynikala. Pelíšky už asi nic nepřekoná. ()

venom14

Co mi nejvíc vadí je to,že ani jednu z nominací to neproměnilo na Českýho lva.Tohle je prostě dokonalý český film,který už jsem dlouho neviděl.Tolik situací z období komunismu jsem po hromadě neviděl snad nikdy.Celkový příběh který je uděláný vtipně a zároveň smutně a drsně je nejlepší volba jaká mohla být,plus herci,kteří jsou neokoukaní a hrají všichni naprosto dokonale,nejvíc se mi z herců líbil Martin Myšička.Atmosféra filmu je taky opravdu skvělá a dusivá. Tenhle film bych povinně pouštěl ve školách když se bude probírat období komunistů. ()

L@cy

Na scénu se záchodovou mísou asi jen tak nezapomenu. Jinak fakt povedenej českej filmek. Parádní kostýmy a vůbec celkové dobové ztvárnění! ()

Prochy38

Dlouho jsem přemýšlel o 4*, ale asi to takto bude lepší. Ono se asi tu dobu celkem povedlo zachytit. VB a další složky byly povedené. Ale asi u takového filmu nepřekousnu, že jsem těžko sympatizoval s hlavními hrdiny. Vlastně nesympatizoval. Ale na český film si troufámříct, že jde o lehký nadprůměr. Zvláště výkony hereckých stálic (Geislerová, Myšička, Taclík, Macháče, Dulava, Vlach i Kopta). Mile mě potěšila K. Boková-Lišková. Ale i když se mi děj i způsob vyprávění líbilo, zůstanu takto u 3*. Asi i s čistým svědomím :). ()

Schuldiner

I když film trvá dvě hodiny, do nudy mě nezatáhl. Ale na druhou stranu to rozhodně neni žádnej zázrak. Chvílema celkem spolehlivě rozesměje, ale je k vidění i několik trapnějších momentů. Zase téma z dob komunismu, ale to mi nevadí. Vadí mi jenom některý ty klišé související s timhle tématem. A nemůžu si pomoct, ale taky prostě slabší herecký výkony... Samozřejmě až na vyjímky. Kdybych měl tenhle film někomu popsat, řeknu, že se jedná o Pelíšky pro dnešní teenagery a to mluví za vše:-) Celkově - dost nadhodnocenej snímek. -- 50% -- ()

Neotom

Velmi příjemný snímek na letní večer. Upozorňuji, že kdo očekává komedii, bude zklamán- Občanský průkaz je mnohem více dramatem. Ačkoliv jsem období normalizace v Československu nezažil, troufám si tvrdit, že byla jeho atmosféra z pohledu revoltující mládeže věrně vystihnuta. Některé scény jsou nezapomenutelné (poslech alba Sweet, bratr na opušťáku, hranice, cesta na koncert), vše je podkresleno odpovídajícím soundtrackem. Za zmínku stojí i kvalitní herecké výkony- na prvním místě Myšička, ale také chlapecké postavy, Boková- Lišková atd. Film jako celek řadím ve svém žebříčku směle mezi Pelíšky a Pupendo. 90% ()

Rendiss

Dlouhý, roztáhlý, na děj skoro žádnej až moc. Kluci hlásí, to je velký plus, hlasí výborně, je to hodně velký plus. Komanč byl krutej, ví to každej. Teď si z toho děláme všichni prdel, ale kdo z nás v tý době žil.. 80% ()

iampatrik

Byl jsem mile překvapen, počítal jsem, že se opět bude jednat o všelijaké citové vydírání, nepráví té doby (vlastně na způsob českých filmů poslední doby). Ono to tak vlastně možná i je, ale dobře zobrazené, s pěkným scénářem, hudbou a hlavně - což je asi největší plus filmu - s herci, kteří se objevují spíše ve vedlejších rolích a nebo je jejich role v OP víceméně hereckou premiérou. ()

Warle

Nemůžu zapomenout na tu dojemnou scénu na hranicích, kde celé auto rozebrali celníci a nakonec našli to, co hledali. ()

Zik2

Až příliš mnoho nápadů způsobuje, že film poněkud ztrácí hlavní dějovou linku a připomíná jakýsi socialistický guláš. Na konci už se musíte rozpomínat, co bylo na začátku. Kromě toho jak bylo řečeno, téma je už trochu vyčerpané, druhé Pelíšky už prostě být nemůžou. Na druhou stranu se zase jednou povedlo předvést vcelku autentický obraz doby, což je uklidňující po takových hrůzách jako Anglické jahody. Herci film vcelku táhnou dopředu, zejména ti starší - esenbáci, učitelé na základní škole, rodiče apod., i vedlejší role jako celníci jsou dobře rozpracované a uvěřitelné. Navíc Kristýna Boková je neoukaná a opravdu krásná. Konec je však opravdu podivný, zvláště závěrečná scéna s kapelou film dost zabila. ()

Mo.

Chce se mi napsat něco jako "Hřebejk konečně pokořen!" Ono to sice "objektivně" na plný počet určitě není, ale já jsem zkrátka k tomuto dílu sedl zřejmě přesně v té správné náladě, aby mi to dokázalo zalézt pod kůži. Nevím, jestli má smysl srovnávat, ony ty Pelíšky a spol. jsou prostě o něčem trochu jiném a i Jan Hřebejk jako režísér je jiná kategorie, ale knížek Petra Šabacha se zatím všichni kromě něho báli jako komunista kapitalismu. Ondřej Trojan však sebral odvahu a natočil film (nejen) o partičce kluků, kteří si v období tvrdé normalizace odmítají nechat zasírat hlavu nesmyslama a (ze vzdoru) prostě dělají to, co považují za správné. Ve výsledku je z toho výtečná (místy zatraceně hořká) komedie s osobitým stylem, která má kupodivu místy i docela hloubku. Jak nad tím tak přemýšlím, Občanský průkaz se ze začátku tváří docela lacině, ale jak příběh postupuje dál, kluci stárnou a začíná "přituhovat", tak to celé postupně získává moc přitažlivý rozměr. Stručně řečeno, takhle příjemné české překvapení jsem už dlouho nezažil. Společně s (mnohem vážněji laděnými) Pouty, jeden z mála snímků popisujících období reálného socialismu, které lze opravdu doporučit. ()