Hořká komedie režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodičů od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku. Petr, Aleš, Popelka a Míťa dospívají v sedmdesátých letech, v době, kdy vyjít na ulici bez občanského průkazu znamenalo koledovat si o průšvih, a kdy povinná vojenská služba byla pro mnohé tím největším strašákem. Každý po svém i společně se snaží neztratit v totalitním státě zdravý rozum a smysl pro humor, ale také nezadat si s režimem. Prožívají řadu epizod, některé jsou úsměvné s nádechem absurdní grotesky, jiné dramatické a fatální. Občanský průkaz vypráví o tom zvláštním životním období, kdy dětství zvolna přechází v dospělost, a tahle cesta v každé době vede skrz bourání konformismu a rodičovských ideálů, revoltu vůči společnosti, hledání a nalézání sebeúcty. (Magic Box)

Baileys

Skvělé komunistické retro. Scéna s předáváním občanského průkazu nebyla v záchvatech smíchu starší genrace sedící v kině téměř slyšet. Výborný byl výkon hlavní čtveřice, jejich neokoukané tváře jsou další plus. Líbila se mi i kamera a hudba. Dobře pojaté. Na český film neobvykle dlouhá stopáž, přesto film nemá hluchá místa. ()

rjl

Krásná a přesná generační výpověď, ke konci se film poněkud táhnul, ale přesto dávám maximální hodnocení. Za mrazivou scenu s bratrem na opušťáku si to film zaslouží! ()

St@B

Jeden z nejlepších filmů české polistopadové kinematografie. Děkuji tvůrcům za skvělý zážitek! ()

Abigail

Čekala jsem komedii, nakonec se z toho vyklubalo spíš drama, místy až smutný, při některých scénách jsem si vyloženě povzdechla a napadlo mě jaká hrozná doba to byla. Na film jsme šli v partě a vyprovokoval nás k debatě na téma „jak bych se v tý době zachoval/a já“ – a ,musím říct, že tohle je film, o kterým budete přemýšlet a možná se na něj vydáte znovu. Pár věcí sice přitažených za vlasy, např. superkladná paní učitelka (ale našel se mezi námi někdo, kdo prý takovou sám zažil…). Výborná Anna Geislerová, tam si člověk říká „jo, tak tohle je moje máma…“. Obušková scéna přímo neuvěřitelná. Z týhle doby už si moc nepamatuju, tím lepší, že něco takovýho vzniklo. No a „mobilní stany mongolských soudruhů“ neměly chybu. ()

9HK

Obrovská nuda..děj nebyl skoro žádný...vtipy na bodu mrazu...neherci se snažily být co nejvíc přirozený...což se jim dařilo(bohužel k neprospěchu věci, protože nehráli) druhej film kterej jsem v kině nedokoukal do konce..těšil jsem se a byl strašně zklamán... PS: za lidi co se v kině smáli ,,vtipům,, mi bylo trapně.. ()

Denieel

Ještěže je ten mor zvaný socialismus z naší země (doufám) pryč. Nadprůměrné herecké výkony. Skvělej Myšička. Povinně do škol s tím. 80% ()

sirnene

Podařený film 85% (bavil jsem se a určitě se těším až ho uvidím podruhé), Plusy + Šabach v rukách Jarchovského + Hlášky a vtipné scény, + Kvalitní námět , + Zpracování, + Kamera + Slušný režisér ( Občas na mne dýchlo Pějme píseň dohola) + Herci excelentní (Aňa Geislerová, Václav kopta, hnusák Macháček atd...) + malý synek policajta byl kouzelný ( malý Kopta nevím jak se jmenoval ) + neokoukaní herci. Mínusy Šabach v rukách Jarchovského bez Hřebejka, Občas film trochu vázne a děj mi přišel uměle šroubovaný, Jsou tam pasáže které prostě nechápu ( viz Woodstok, Spící mluvící otec atd... ), Těšil jsem na potyčku jak máničky zmlátí policajty v knize je kouzelná, zde ovšem není :(, Někdy uteče poetika v nesmyslnou patosem ověnčenou brutalitu ()

Yenda66

Těšil jsem se na Pelíšky 2. A taky to tak prvních pár minut vypadalo. Ale postupně to nějak socialisticky houstlo, až jsem z kina odcházel s podivnou náladou blížící se depresi. Trojan vymaloval velmi věrně jeden z obrazů normalizační deky. Nějak mi to vše v paměti vyvolalo ty dávné divné pocity. Až seberu síly, musím to vidět ještě jednou. Jeden z filmů, o kterých člověk ještě několik dní přemýšlí. ()

KAZISVĚT

Osobně zklamání, od Trojana jsem logicky čekal trochu víc. Výpověď doby, která toho chtěla říct zbytečně moc, méně někdy znamená více. ()

Peggynek

Je to na zhruba 3 a půl hvězdy. Film poměrně hezky vystihuje 70. léta v ČSSR. Vtipných i vážných momentů je dostatek. Někdy působí trošku křečovitě, zvláště ty vážnější části filmu. Velmi příjemně překvapili mladí neherečtí hrdinové. Působili velmi přirozeně, narozdíl od některých hereckých (poněkud starších) kolegů. Největším problémem filmu je příliš dlouhá stopáž. Proč se režiséři v posledních několika letech bojí stříhat? ()

Toms_606

Konečně jiskřička v tak šedém českém filmovém průmyslu. I když některé herecké výkony nejsou zcela přesvědčivé, ale na ty naše poměry to zcela stačí. Navíc film je doplněn perfektním soundtrackem, který ještě vylepšuje chytlavý děj. ()

karmalat

Opravdu dobré, uvěřitelné, odpozorované ze života, skvělé herecké výkony. I když smutek z reality převládl, tak naštěstí humorné okamžiky nepřebily celkovou náladu. Dobrá hudba. Ocení asi každý kdo v podobném prostředí a v podobné době žil. Domnívám se ale, že tento v plném slova smyslu super film asi nemá moc šanci v záplavě jiných filmu.... Pral bych si, aby bylo více podobných filmů. ()

Herbert007

Ono to opravdu jde :-) Není to jenom sladkoftipný, je to docela věrohodný a je to dobrý. Ani ta stopáž mi nepřišla moc přemrštěná, nenudil jsem se. Vytknul bych snad jenom jedno klišé - postava Míti byla ke svému konci hodně předurčená a hodně to bylo poznat už dlouho dopředu. A naopak jedna pozitivní věc - postava Petrova táty (mimochodem skvěle zahraná Martinem Myšičkou) je po dlouhý době zas jednou typicky "česky", ale přesto kolosálně tragicko-hrdinská postava řekl bych až šejkspírovského formátu. Možná to ti mladší, co tu dobu nepamatujou to takhle úplně nemusí chápat, ale pro mě je to velkej hrdina. To jak moc chce rodině pomoct a současně ji chránit i před jimi samotnými i za cenu že před nimi ze sebe dělá debila ... jak geniálně vyřeší to strašné dilema mezi spolupráci s STB a totálním zkurvením životů svých dětí... boží! ()

Mka

Ti, kdo zažili, si připomněli. Ti, kdo nezažili, nahlédli do časů mládí svých rodičů a prarodičů a jistě si vzpomněli na vyprávění o tom, jaké fronty se stávaly na maso, o nákupech v Tuzexech, X krát založených džínách :-D Ale také o konfliktu mezi lidmi, kteří se vezli s režimem a těmi, kdo šli proti němu a co to pro ty lidi obnášelo. Film je smutným odrazem toho, co se tu dřív dělo a co to pro lidi znamenalo. ()

old_school

Pelíšky bez sametu. Během filmu se směješ. Po více než dvou hodinách odcházíš z kina a říkáš si, že to snad tenkrát nebylo tak zlé. Pak ti připomenou, že ačkoli jsi měl v devítce samé jedničky, tak na gympl ses nemohl ani přihlásit. Dále si možná vzpomeneš na to, jak ti maník v čerňákách s vlčákem na vodítku vyrval z ruky vstupenku na Pražský výběr a řekl, že koncert byl zrušen. Najednou se ti vybaví osud táty tvého spolužáka, co v osmnácti zdrhnul do Rakouska. Táta tvého spolužáka do té doby šéfoval bolševikům v Tesle, jezdil volhou a bydlel ve služební vile. Po synově "selhání" najednou nebyla volha ani služební vila. ani funkce. Několik dnů po návratu z kina si vzpomínáš na další a další lidi z tvého okolí, o nichž vlastně Občanský průkaz byl, i když je Jarchovský ani Šabach asi nikdy neviděli. Povinné pro všechny voliče jakékoli verze narudlé budoucnosti. Promítání pro soudružku Švorcovou jsem ochoten sponzorovat. ()

Mirrabel

Mým rodičům se to bude moc líbit, budou vzpomínat na své mládí... Pro mě to byla realistická sonda do téhle doby, kterou jsem nezažila. ()

Marcey199

Váhala jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, nakonec dám 4. Je pravda, že film je to vážně silný, všechny příběhy jsem prožívala, jako by se to dělo mně. Na druhou stranu jsem měla mnohem větší očekávání, a ta splněna nebyla. Čekala jsem víc humoru, místo toho přišlo víc depresivních scén. Ale což, s tím jsem se vyrovnala, protože šlo o film, který vážně přesně vykreslil danou dobu. Jsem opravdu ráda, že žiju teď. Na závěr musím vyzdvihnout parádní výkon Martina Myšičky, věřila jsem mu od začátku do konce, s rolí se sžil perfektně. ()

Umělec

Zajímavá exkurze do minulé doby. Typický film podle knížky šabacha, alias scénáře Jarchovského. Hezy vystihlá nesvoboda a bezmocnost lidí v boji proti ní... Je to civilní, nepřehnané, uvěřitelné. Jen některé herecké výkony, hlavně mladší generace nejsou úplně špičkové. Chvílema bylo patrné, že to ty kluci nikdy nezažili a jen to "hrajou". Obzvláště mi neseděl mladší brácha hlavního hrdiny, který své repliky snad přímo četl z papíru ... Ale na české poměry dobrý film, má to zajímavou atmosféru a poklidné vyprávěcí tempo - 75% ()

Neith

S přibývajícími roky se mění moje nároky na filmy. Méně je zkoumám a víc si je chci užít. Takže si odpustím intelektuální řeči a "hlásím", že Občanský průkaz mne doslova dostal. Šli jsme více-méně náhodou, proč to nepřiznat. Bolelo mne v krku a vůbec to byl unavený den. Až do začátku filmu. Ten je totiž pro mne tak dokonalým odrazem doby (jojo, já v ní žila, ač jsem na začátku filmu byla prvňáček), až mne to vyvedlo z míry. Dokonalé reálie (kdo si taky ještě pamatuje svačiny v pytlíku od mlika? :-) ), přesné obrazy mentality doby (která ženská by dneska pucovala bez reptání chlapům, co se proběhli blátem, tenisky?), svět, v němž je totalita "normální". Některé okamžiky hořkosladce prolnuly myšlenkami, jiné až trošku zabolely a i slzička mi ukápla. Na "občanku" budu ještě dlouho myslet a rozhodně se k tomuhle filmu vrátím. Kdo jste nebyl - upalujte. Vy, do tuhle dobu znáte a ještě rychleji vy pro které jsou to pouhé dějiny. Protože takhle to prostě bylo. ()