Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

Whoossain

Pro mně po delší době další parádní metafora dnešní pokřivené společnosti, která u mně opět vyvolala potřebu zamyslet se nad tak ožehavými tématy, jako je xenofobie, materializmus, zvůle moci nebo jedním z nejzákladnějších problémů, totiž jak rozeznat dobro od zla...Přeci jenom od filmů Matrix, V jako vendetta nebo Potomci lidí už nějaký pátek uběhl. Pochopitelně filmů zabývajících se podobnými tématy je větší množství, teď hovořím výhradně o snímcích zaměřených na co nejširší publikum, které ale nejsou pouze kýčovitou popcornovou zábavou, ale nesou i nějaké závažné poselství. Jistě také nemohu opomenout vynikající stylizaci, herecké výkony či akční scény, které, vzhledem k dokumentárnímu pojetí snímku, neměly chybu. Některé záběry byly naprosto geniální a dlouho mi utkvěly v paměti. Pro mně jasných 5*****! ()

Bearder

výborně jsem se u toho bavil, příběh nepřekvapí ale o to tu vůbec nešlo, překvapující je podaná realita a hlavně i různé detaily jako mísení se ziskuchtivích černochů do problému atd. Další film na který jít do kina rozhodně není ztráta času a peněz. ()

WHMMD

Ako dokument by som tomu dal 80%, ale ako akčný film v druhej polovici je to 100%-tné. Skvelé mimozemské zbrane, akcia akú som doteraz videl iba v počítačových hrách, skvelá kamera a úžasné efekty. Takto by podľa mňa mohli vyzerať Transformers, keby mali prístupnosť od 18-tich. Držím palce Neillovi Blomkampovi, aby pokračoval v točení skvelých filmov. ()

kondomxxl

Je docela smiešne za koľko peňazí sa tento film urobil. Keď si predstavíme čo všetko film ponúka, nechce sa mi veriť že tento film stál smiešnych 30 mil. Navyše za efekty by sa určite nehanbil nejeden lepší sci-fi film. Dokonca sa čudujem že sa niekomu chcelo točiť 'sci-fi' (hocijaké) za tie prachy. Našťastie výsledok zcela šokuje. Nápadom sa nemá cenu zapodievať, ide o ďalšie sci-fi stretnutia s mimozemšťanmi, aspoň príbeh neznie príliš hlúpo a dá sa veľmi pekne užiť. Copley mne a mnohým iných cudzí herec to zahral bravúrne, inak nik iný neoslovil. Čo zamrzí, sú hlúpe momenty, kedy si vravíte že sa to mohlo spraviť inak, alebo že toto je už staré.... Nakoniec na to ale zabudnete a vychutnáte si tento skvelý snímok. Tímto sa otvárajú Blomkapovi dvere do Hollywoodu. P.S. Ak bude Blomkamp točiť ďalšie zaujímavé snímky a vytrieska z rozpočtu maximum, môžeme sa tešiť na filmy konkurujúce filmom aj za 100 mil. P.S.S. Kam sa hrabe Terminátor IV :-) ()

fikee

Po hodně dlouhé době kvalitní tvrdá sci-fi, výborně natočená a s přesahem. P.S.: Michael Bay se svými Transformers vedle tohoto majstrštyku vypadá jen jako rozmazlené dítě s velkým kapesným. ()

meatball

Film se jen hemží odkazy na kdeco, od Predátora, Ripleyovou v utility mašině po fps (kamera od pušky) a gore bags z Falloutu 3 a já nevím co ještě. Béčko pro jednadvacáté století, které se objevilo jak blesk z čistého nebe (podobně jako nedávno Cloverfield). Dal bych svou tříprstou ruku za to, že jsem před pár lety viděl demo. ()

PavHer

Vizuelně nádherné sci-fi (vzhledem k rozpočtu), které ovšem postrádá kvalitní děj. Chvílemi jsem se nefalšovaně nudil a v ději by se našlo i pár nelogičností. Na režisérský debut je to ale bomba. 80% ()

epsyn5

Na jednu stranu obsahově relativně prázdné, na tu druhou stranu zpracováním a efekty dosud nepoznané... Kult to pro mě není určitě, ale tento stylově vypilovanější cloverfield určitě své fandy najde.. ()

Mer-Em

Docela zajímavá zpočatku dokumentární, ke konci akčně řežební podívaná, myslím že takovej styl filmu sem už dlouho neviděl a stojí za to se na to podívat ()

Africanus1

Blomkampův inovativní, netradiční přístup slavil úspěch. Emzáci v roli utiskovaných, dokumentárně laděné sekvence, hlavní lidský geroj coby ne zas tak úplně příkladný klaďas, nebo i to, že mimozemská loď přistála taky jinde než v USA, jsou velice příjemnými rovinami tohoto originálního scifka. A že se jedná o nízkorozpočtový snímek? No a? Na filmu se to nepodepsalo ani v nejmenším. Snad jen přemíra stříleček, ostré tempo nebo konec, který je trochu jako "E.T. go home" trochu kazí celkový dojem. Ale ne natolik, aby se nejednalo o zapamatováníhodné dílo. Mně se District 9 líbil, a rozhodně se k němu časem vrátím. 90% ()

rime

Tak tohle není můj šálek kávy, prostě jim to nežeru, navíc ten špatnej scénář mě dost irituje. ()

luckylittl

Teď jsem přišel z kina! Skvělá podívaná, neustálá akce a napětí plus realistické triky. Ani minutu jsem se nenudil. Tohle se musí zažít na vlastní kůži. VELICE DOPORUČUJI! ()

Jardys88

Skvělý film, ze kterého jsem se právě vrátil a dosud na něho nemám udělaný názor ale musím říct, že to je za poslední měsíc druhý film, který mě celkem dostal. Tak jako mě dostaly Hanební pancharti tak mě dostalo i tohleto. Zajímavý nápad, ty slumy pro vetřelce jsou výborné a celé to přípomínalo aparheid v JAR v 80. letech 20. stolení. Opravdu rasismus vůči rase, kterou všichni považují za promitivní a neschopnou se přizpůsobit. Sice vetřelci měli super zbraně ale většinou to všechno byli dělníci, kteří akorát byli závislý na kočičích konzervách. Také to hodně připomínalo Black Hawk Down si myslím a akce tam bylo požehnaně. Otevřený konec, temná atmosféra neznáma a pořádná dávka sci-fi. Moc se mi to líbilo. ()

Poland

Scénář je velmi zajímavý. Pokud beru v potaz, že je to první celovečerní film Neila Blomkampa a natočený v dnešní době už za sméšných 30 mil. dolarů, tak je to opravdu úctyhodné. Ale film bohužel trpí řadou těžkých nelogičností. Takže na pět hvězdiček to bohužel nemá, ale rozhodně jsem se pobavil. A těším se na další filmy. ()

deja.vu

Majstrovstvo Blomkpampa nie je ani tak vo vyuziti kazdeho jedneho Jacksonovho dolaru, ale v schopnosti preniest na platno scifi pribeh s pobehujucimi mimozestanmi vo forme dokumentu v takom formate ze si nestihate ani uvedomovat nerealnost jednotlivych scen a zaroven celej myslienky filmu. Nie kazdemu sa podari natocit snimok o realnych veciach tak aby bol divakmi uveritelny ale len malo ludom sa podari natocit cistu fikciu tak ze mu to zeriete kazdou jednou scenou a dychtivo cakate na dalsiu a dalsiu. Opalochova kamera nam sprostredkovala presne to co od nej Blomkamp ocakaval, dokonca pri nej sa velmi zaujimavy snimok Cleverfield moze citit ako student pri svojom ucitelovi. Samozrejme filmu sa da udelit par ciernych bodikov, najme obcasne parodicke spravanie hlavneho hrdinu ale celkovy dojem prebija na plnej ciare akekolvek neduhy tohto filmu. Blomkamp ma rozohraty prvy polcas svojho diela uzasne a District 10 bude velmi velmi ocakavanym pokracovanim... ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)