Série(9) / Epizody(54)
Obsahy(1)
Začátek milénia byl v Británii neobyčejně příznivý pro vznik komediálních seriálů, které brzy získaly přídomek kultovní. Stačí připomenout tituly jako Ajťáci, Mighty Boosh či Garth Marenghi: Nemocnice na kraji světa. K této hvězdné sestavě nepochybně patří i Peep Show autorské dvojice Jesse Armstrong a Sam Bain. Seriál, původně odvysílaný v letech 2003–2015 na stanici Channel 4, čítá celkem čtyřiapadesát epizod v devíti řadách a sleduje život Marka Corrigana a Jeremyho Usbornea, dvou sebestředných dvacátníků, kteří sdílejí byt v londýnské čtvrti Croydon. Povědomé aranžmá povyšuje na originální počin tehdy revoluční forma zpracování, kdy svět pozorujeme jakoby očima samotných protagonistů, nasloucháme jejich myšlenkám a dostáváme se jim, coby vědomí voyeuři, tak říkajíc až na tělo – odtud také název seriálu. Ústřední dvojici hrdinů ztvárnili David Mitchell a Robert Webb, kteří se rovněž podíleli na scénáři, ve velké roli se objevuje britská herecká stálice Olivia Colmanová. Herci i celý seriál byli pravidelně nominovaní na prestižní ceny BAFTA, které často i získali, stejně jako řadu dalších ocenění. (Česká televize)
(více)Recenze (32)
Ať dělám, co dělám, první série Peep Show na mě udělala v podstatě tentýž dojem jako na uživatele Hurleyho - akorát že v obou dvou vidim jak kus toho grandiózního čuráka, tak kus řádnýho sociopata. Mark s Jezem mi holt v tuhle chvíli přijdou absolutně nezamilováníhodný. EDIT po 2. řadě: Jen sotva znatelnej krok k lepšímu; bezvýznamný plusy představuje akorát sladká Rachel Blanchard a o něco snesitelnější Jez. Mark je furt ta samá, nepochopitelná a nesympatická postava. Celý mi to přijde tak nějak daleko spíš smutný než vtipný (in a bad way); i proto, že se tu slušně vykrádá Bruiser, paradoxně zčásti taky projekt Webba s Mitchellem. Za sebe teda radim: dejte přednost Bruiseru. --- Peep Show momentálně odkládám k ledu s tim, že zůstávám na citově zabarvených třech hvězdičkách. Objektivně by to bylo spíš za dvě. ()
Viděl jsem ze zvědavosti první díl a po něm jsem to dobrovolně rovnou zabalil, protože je mi jasné, že kdybych to neudělal, stejně bych se dostal jen k pár dalším dílům a pak bych to zabalil tak jako tak. Protože přesně tenhle typ sitcomů mně vyloženě nebaví a Peep Show není jiná. Párkrát jsem se zasmál, ale jinak nic moc. Snad jen ta kamera je zajímavá, hlavní postavy se chovaj jako čuráci a jen David Mitchell mně u toho neudrží, Tohle prostě není pro každého a rozhodně ne pro mně. ()
Peep Show vypadá tak trochu jako kdyby se Irvine Welsh rozhodl psát scénář k sitcomu, který se neodehrává v prostředí společenské spodiny. Kvůli vysoké míře subjektivity (typické pro jeho knihy), jíž se nám dostává skrze pohledy a hlavně vnitřní monology obou hlavních postav, umí být "Peep Show" opravdu ostré v intimní mezilidské rovině. Přitom ale rozhodně nepostrádá humor a nebojí se vytvářet absurdní situace. Sledovat "Peep Show" je tedy jako dívat se na opravdový život loserů (tedy nikoliv asociálů á la IT Crowd apod.) s patřičnou dávkou sitcomové nadsázky....A konec konců forma té subjektivity je natolik neotřelá, že si zaslouží poklonu za odvahu dělat věci jinak. ()
Nejdřív jsem téhle britské perle dala čtyři, ale nemůžu na ní přestat myslet. Ještě štěstí, že jsem jí celou stihla na Netflixu, než ji smazali. Peep Show není pro každého, ale pro milovníky jakýchkoliv britských kultovek je tohle must-see. Je to vlastně úplně schizofrenní záležitost a kort, když jste na omamných látkách, začnete opravdu doceňovat celý tento koncept. :D Trvalo mi asi tak jeden díl zvyknout si na kameru POV a pak jsem to zkrátka začala milovat. Už jen kvůli tomuhle originálnímu nápadu je Peep Show prostě bizarní kultovka, která si potřebuje najít své diváky, protože postavy jsou zde opravdu politováníhodné. Peep Show je v podstatě definicí černého humoru a všechny jeho postavy jsou charakteristické a suprově napsané. Marka Corrigana a Jeremyho Usbornea, doufám, nevidím naposled, protože jejich ubohé životy bych mohla sledovat pořád. ()
Výborné postavy, ale čistý britcom to není. Spíše jen decentně odlehčené, ale v zásadě pravdivé. Ovšem nápad snímat to striktně z pohledu "vlastních očích" je rozhodně zajímavý a nakonec docela i zdařilý (takové líbání vypadá hodně zajímavě). Akorát na frenetické střídání záběrování z "očí do očí" během dialogů si ne a ne zvyknout. ()
Galerie (107)
Photo © Channel 4 Television Corporation
Reklama