Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rok, který změnil svět. Bitva u Hastings v roce 1066 změnila Anglii navždy. Vedle mnoha známých faktů o králích a dobyvatelích jsou však i všední historie obyčejných lidí, o nichž se nikde nepíše. Nyní přichází BBC s jedinečným snímkem, který ukazuje každodenní život uprostřed převratných válečných událostí. (oficiální text distributora)

Recenze (45)

misterz 

všechny recenze uživatele

Hraný dokument o jednom roku, ktorý zmenil mnohé... nielen britské dejiny. Mám rád výklad dejín týmto spôsobom a oceňujem aj tých pár výňatkov z anglosaskej kroniky. No tie príbehy mohli byť predsa len zaujímavejšie a herecké výkony presvedčivejšie, aj keď typovo casting nebol robený zle. Lepší priemer. 65/100 ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Historický snímek dokumentární povahy rekonstruující události, které jsou krvavě zapsány do dějin Anglie. Našlo se tu mnoho skvělých okamžiků a pár sympatických postav (např. Odgar, Leofric a zejména Snorri), jejichž působení ve scénách dobře podkreslovala hudba, bez níž by jejich výpověď nebyla zdaleka tak poutavá. Zpracování bitvy u Hastings se mi však po vizuální stránce nelíbilo. Dalším důvodem, proč nemohu dát 4* je fakt, že jsem se nedokázal upnout na žádnou z postav (možná jen trochu na Snorriho). Hodnotím tedy pěknými 3 hvězdami zato, že jsem měl možnost náhlednout do anglických dějin z trochu více autentického úhlu pohledu. ()

Reklama

Thomassi 

všechny recenze uživatele

Rok 1066 byl pro Anglii přelomový. A tento třídílný film BBC nám vypráví příběh anglických farmářů, kterí se postavili proti nepříteli ve třech bitvách. Ve filmu sledujeme osudy několika postav, kteří byli u všech událostí tohoto roku. První díl... Zaměřuje se převážně na první bitvu v září 1066, a to bitvu u Fulfordu, kde se Angličané utkali s Vikingy, kteří připluli od severu. 65%. Druhý díl... Ukazuje nám druhou bitvu, bitvu o Stamfordský most, kde se postavili znovu proti Vikingům. Tentokrát ale vyhráli a poté, co se dozvědí, že na jihu se vylodili Normané, spěchají je zastavit. 65%. Třetí díl... Tady všechno vrcholí. V říjnu se Angličané utkali s Vilémem u Hastings. A tato bitva změnila chod dějin. Angličané prohráli a Vilém dostal legendární přezdívku Dobyvatel. Byl to zároveň nejlepší díl - 75%. Celkově 68%. Dost bylo historie, nyní k samotnému filmu. Tak především, je to klasický pokus historické rekonstrukce v britském provedení. Příběh má jakoustakous historickou hodnotu, což jsem ocenil. Jako hraný film působí ale hůře. Není to úplně špatné, ale vše mi připadlo, jakoby se to natáčelo na prostranství 5x5 metrů a kamera vždy zabírala jen tento kus. Chvílemi příběh trochu nudil. Poslední díl ale vše vynahradil a dočkal jsem se konečně rozmanitosti. Film to není k zahození, ale potěší asi jen příznivce historie. ()

blitzer 

všechny recenze uživatele

Udržet pozornost u hraného dokumentu po 2,5 hodiny bylo docela náročné (a taky se mi to moc nedařilo). Ale bitvy byly zrekonstruovány celkem pěkně a asi i věrně, což se cení. Nejvíc se mi líbilo, že byl příběh doplňován úryvky z téměř dobových textů, a že byl vyprávěn na pozadí tapisérie z Bayeux, na níž je celá ta řež důkladně zaznamenána. ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Naprosto klasický hraný dokument, který doplácí pouze na přílišnou zdlouhavost díky vlasteneckým potřebám Britů-diváků, respektive BBC. Pro světový trh se ten děj dal srazit minimálně na poloviční stopáž, ne-li rovnou do jediného hodinového dokumentu. Tím ale moje výtky vůči tomuto filmu končí, jelikož stěžovat si u historických skutečností na špatný scénář a vytýkat televiznímu dokumentu špatné herecké výkony, to chce velkou dávku přirozené demence. Zdejší erudovaná smetánka by si měla raději deaktivovat účty, než zaplavovat svými rozumy profily dokumentů a podhodnocovat je díky svým filmařským nárokům. 60% ()

Galerie (5)

Zajímavosti (2)

  • Tapisérie z Bayeux, na které jsou zobrazeny výjevy událostí předcházející invazi stejně jako invaze samotná, je přes 68 metrů široká prošívaná tkanina. Nejedná se tedy o pravou tapisérii. Jednou z rozporných informací je zobrazení smrti krále Harolda II. Godwisona. Tradiční výklad, totiž že se jedná o postavu s šípem v oku, bývá zpochybňován. Pod latinským komentářem o smrti krále je totiž zobrazeno více postav. (stefji)
  • Bitva u Hastingsu, ve které se rozhodovalo o budoucnosti Anglie, se odehrála na Senlackém vrchu 14. října 1066. V bitvě padlo asi 3 000 Normanů a jejich spojenců a asi 5 000 Anglosasů, včetně krále Harolda II. Godwinsona. (Petulka88)

Reklama

Reklama