Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V Japonsku je čerstvě nastupujícím prvňáčkům provedeno očkování, jehož důsledky se projeví u „šťastných“ jedinců až později. Jde o důsledek aplikování zákona o „Udržování národní prosperity“, jehož obsahem jsou implantáty, které mají u občanů způsobovat strach ze smrti a udržovat tak národ v míru. Při nástupu žáků na základní školy jsou všichni na základě tohoto zákona očkováni, avšak mezi tisíci očkovacími vakcínami je ale jedna smrtelná. Obsahuje totiž speciální nanokapsli, která pak dotyčnému mezi osmnáctým a čtyřiadvacátým rokem života v pevně stanoveném datu a čase zničí srdeční tepnu a způsobí tak subjektu smrt. Háček je v tom, že není možné zjistit, jestli zrovna vy jste nositelem této nanokapsle. Tohle vše vám má podle zákona umožnit uvědomit si hodnotu života a snažit se být produktivním občanem. Za působení tohoto zákona se poměr sebevražd a dalších zločinů dramaticky snížil a naopak stagnující produktivita Japonska se ihned projevila v HDP, který se zvedl velmi dramaticky. Má však tohle vše ospravedlňovat náhodnou smrt nevinných lidí? (Ceres)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (13)

Ceres 

všechny recenze uživatele

Japonci opět ukazují jejich skvělé nápady ohledně alternativní budoucnosti, kam bychom mohli směřovat, abychom mohli řešit některé společenské problémy. Film od začátku do konce pohltí a nepustí. Ale řekl bych, že nejpůsobivější je přeci jenom první půlka filmu, kdy příběh posledního dne muzikanta Tanabeho Tsubasy mi přirostl k srdci nejvíc. Celkové výborný film, který určitě stojí za to. První půlka dokonalá, druhá „jen“ velmi nadprůměrně dobrá. Skvělý film. 80% ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Chvíli jsem bojoval s námětem, který mi přišel drobet nesmyslný. V tom, jak má zdejší dystopie úspěšně fungovat, totiž nevidím úplně přesvědčivý kauzální mechanismus. Pak jsem to ale nechal plavat a nechal se strhnout působivým, dojemným zpracováním prvního příběhu, při jehož vyvrcholení jsem měl takřka slzy v očích. V následné hodině jsem čekal jeho rozvedení, něco na způsob zažehnutí revoluce proti systému pod symbolem Michishirube protest-songu, ale ono prd. Místo toho jsem dostal dvě povídky, z nichž především ta poslední (o slepé dívce) je výrazně slabší, v podstatě obyčejné citové vydírání. Jako celek hodně nevyvážené, ale minimálně ten úsek s hrdinou-hudebníkem je top. ()

Reklama

Tanner 

všechny recenze uživatele

Vize antiutopické společnosti s mnoha kafkovskými rysy je zde ilustrována na třech příbězích, a tak má film vlastně tři emocionální vrcholy. A je pravda, že hned ten první je asi i nejintenzivnější. Sepětí těchto příběhů není tak těsné, film se díky tomu dotýká celé řady témat, nicméně i tak drží dostatečně pohromadě, a to především díky ústřednímu motivu jakési novodobé predestinace, která vše rámuje a propojuje. Opravdu zajímavý snímek. ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

U takto vyhrocených premis dystopie trochu záleží na tom, jak je přijmete (není to žádný akční masakr jako Battle Royale, nestačí se jen vézt povrchně na vlně nekorektní likvidace nevinných). A to pro mě byla malinko slabší stránka, protože než jsem se zbavil vnitřních protestů proti kulhající logice a začal vychutnávat příběh, trvalo to zhruba hodinu. Zajímavé je, že na jednu stranu se jedná o karikaturu současné společnosti ad absurdum, a ubližování jedincům systémem je subjektivně odsuzováno. Ale na druhou stranu je idea "ten, komu život může být odňat, si ho pak dokáže patřičně vážit", na které je tato dystopie postavena, všemi jednotlivými osudy dost potvrzena. Emocionální, zajímavé a silné. ()

Tyckin 

všechny recenze uživatele

Občas si říkám, kam Japonci na ty originální zápletky chodí. Dost neobvyklé pojednání na téma obětování, strachu a prosperity jež na tom stojí, s nemalou dávkou emocí a svědomí k tomu. Upřímně si dokáži představit, jak by se z tématu dalo vymáčknout o dost více, první dva příběhy mne zcela nadchnout nezvládly, nicméně závěr se povedl a ten poslední příběh na téma Sakura mi již vehnal slzy do očí. Kdo z nás nenadává na práci, ale chtěli byste dělat tohle? Na to bych vážně neměl žaludek. 72% ()

Galerie (16)

Zajímavosti (1)

  • Film byl natočen podle stejnojmenné mangy, kterou napsal Motoro Mase. (Dragoni)

Reklama

Reklama