Star Trek: Do temnoty

• USA Star Trek into Darkness (více)
USA, 2013, 132 min (Alternativní 127 min)

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (více)

V roce 2009 představil tvůrce J. J. Abrams (seriál Ztraceni, Star Wars: Síla se probouzí) novou filmovou podobu legendárního Star Treku. Celá sága se vrátila na úplný začátek, kdy se na palubě nejmodernější hvězdné lodi U.S.S. Enterprise setkala dvojice hlavních hrdinů, budoucí kapitán James T. Kirk (Chris Pine) se svým pozdějším prvním důstojníkem Spockem (Zachary Quinto). Moderní filmové zpracování v podobě výpravného intergalaktického dobrodružství se setkalo s vřelým diváckým přijetím a už o čtyři roky později se vesmírná posádka vrátila v dalším pokračování ve filmu Star Trek: Do temnoty. Jak napovídá samotný název, tentokrát se jedná o velmi náročnou a nebezpečnou misi. Posádka vesmírné lodi Enterprise dostává za úkol dopadnout záhadného vesmírného teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Ten se po teroristickém útoku na archiv Hvězdné flotily ukrývá na nepřátelské klingonské planetě a hrozí, že se mu podaří rozpoutat ničivou válku, která může zničit celý vesmír. (Česká televize)

noby

V zásadě ve všem stejně precizní a vypiplané jako jednička, ale…mnohem méně soudružné, mělčí a vůbec posunuté směrem k průměrné současné blockbusterové produkci. ()

EKLEKTIK

"Sakra chlape, to byl náš dopravní prostředek a ty ho sejmeš." Tak jsem se asi rozhodl, že si trochu doplním vzdělání v Akademii Hvězdné flotily a poté, co jsem s desetiletým zpožděním viděl "První kontakt", jsem se vydal "Do temnoty" a nebyla to vůbec špatná cesta, tedy až na tu závěrečnou etapu, připomínající katastrofické filmy. Při další návštěvě "akademie", mně tedy bude hrozit "Vzpoura". ()

Hyb_rid

Opravdu by mě zajímalo, kde se stala chyba. Buď jsem se díval na úplně jiný film než všichni ostatní a nebo prostě netrpím stádovým efektem. Forma před obsahem na mě nikdy nefungovala a musím říct, že Into the darkness se tohoto dogmatu drží jako klíště, ano samozřejmě jako nějaký tuctový blockbuster bych to bral ale tento film má nálepku star trek a jsem naprosto přesvědčen, že Gene Roddenberry by se obracel v hrobě kdyby mohl vidět jak je s jeho životním dílem nakládáno. Teď to asi vypadá, že jsem ortodoxní trekkie, což je od pravdy hodně daleko ovšem ST měl pro mě vždy mnohem větší hodnotu po stránce výpravy než zběsilé akce ... zde ale téměř každý dialog končí výbuchem(to se hodí spíš do Mission Impossible), nejspíš protože je to strašně cool. JJ Abramsi prosím nechytej na Star Wars, když už máš ve spárech Star Trek ()

Sufferer

Celkom určite vám hlavou prebleskla (alebo sa tak len udeje) otázka, či druhé vesmírne dobrodružstvo naprieč galaxiou s podtitulom Do temnoty prekonalo svojho predchodcu. Z môjho pohľadu nie, lež úspešne mu dýcha na krk. V podstate sa letí kurzom, aký si DžejDžej nastavil pred štyrmi rokmi, ale čo je dôležitejšie, nie sú na ňom badateľné výrazné známky problematickosti pokračovania. Východiskovou situáciou príbehu je medzigalaktická hra na mačku a myš s elegánom Cumberbatchom, ktorá je po vzore jednotky opticky úchvatná, inteligentná, hašterením postáv maximálne zábavná a navyše milo prekvapivá. Moje hodnotenie nahor tlačí aj to, že dynamiku akčných sekvencii (ktoré dokážu diváka skutočne rozochvieť) nerieši Abrams unáhleným strihom. Výsledný dojem naopak trochu šramotí kolísavé tempo v prostrednej časti i tentoraz slabšie emocionálnejšie zapôsobenie, ovšem to nič nemení na fakte, že tento Star Trek je ideálnym letným blockbusterom a že Abrams prenecháva kormidlo so vztýčenou hlavou. Benevolentných päť. [Kino 3D] ()

SHit4U

Tupé, ale setsakramentsky zábavné! Bohužel nejzajímavěji napsaná postava je hlavní záporák. Má naprosto všechno a kdyby bylo na mě, postavil bych se spíš za něj, než za Hvězdnou flotilu. Všechny ostatní postavy jsou prostě tuctové, hláškující hlavy, které občas něco zábavného plácnou a pak zase zmizí. Kdybych to neviděl v IMAXU, dal bych o hvězdu méně. P.S. Khaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaan..... ()

Warle

J.J. Abrams má jistý dar, že dokáže diváka upnout k plátnu a rvát to všechno do něj furt v jednom kuse celých 130 minut a při tom se furt parádně bavíte. J.J umí, stálé válí a já se nemůžu dočkat nových dílů Star Wars. ()

Drirr

Pocit malého dítěte v hračkárně, které s rozzářenýma očima sleduje všechny ty barvičky a atrakce. Ďábelské "My name is Khan!" rezonuje v uších a Adams prostě obrovsky baví. Našlapaná šťavnatá a vtipná jízda s přesnými herci, kterým ale tentokrát nepřekvapivě vládne strhující Cumberbatch. První půlka možná trochu povrchnější, až moc na efekt bez nějaké originality, ale od klingonů už se to valí nezastavitelným tempem až do závěrečných titulků. Neskutečný relax, zábava a uvolnění. Tak na mě tenhle chutný blockbuster zapůsobil. Těšíme se Star Wars! 80 % ()

Figy

Díky existenci pana JJ Abramse možná začnu věřit v Boha, páč ten týpek je opravdickej zázrak! Bylo to kurevsky geniální a chci to znova a znova a znova :) Benedict byl zlej až na půdu, Zachary se překonával (zejména ke konci), Zoe byla sexy jak celej ansámbl Moulin Rouge, Simon byl suchej jak papyrus ze starýho Egypta, Karl Urban by měl hrát víc charakterních a hláškovacích postav, John a Anton zdatně sekundovali a Chrise mi prostě nemůžete vzít! Howgh :) ()

peetriss

Druhému Star Trekovi novodobé série dávám 90% se zdviženým varovným prstem! Ano, je to vizuálně bombastické a vypiplané téměř k dokonalosti, ale v zájmu co největší spektakulárnosti se ještě více upozaďuje náplň, která dělá Star Trek Star Trekem: důmyslné příběhové přesahy plné etických, kulturních a morálních hodnot aplikovatelných i do našeho současného světa. Bude-li se v tomto kurzu pokračovat půjdu už s hodnocením dolů. Svým způsobem osobitý Star Trek se v rukou J. J. Abramse ocitá coby obyčejný nástroj komerční zábavy vydávající se na mnokrát prošlapanou cestu svižné a frenetické popcornové vesmírné jízdy, která se oproti prvnímu filmu nevyhne ani (naštěstí ojedinělým a téměř zanedbatelným) zaváháním v podobě náhlé ztráty tempa a tápáním kudy dál. Přesto s potěšením konstatuji, že Star Trek: Do temnoty v rámci žánru stále vysoce vyčnívá nad ostatními díly především díky povedenému hereckému obsazení i skvělému tvůrčímu zázemí. 90% ()

Prochy38

Zatím (červen) jeden z nejlepších filmů roku 2013. Parádně navázalo na první díl a doufám a věřím, že to není poslední spolupráce tohoto týmu pod štítek Star Treku. Skvělá akce, parádní hudba a dokonalé, opakuji dokonalé efekty. Něco tak dokonalého a velkolepého jsem snad neviděl. Poslední podobný zážitek byl u První třídy X-Menů nebo u 3ky Iron-Mana. Jak jsem řekl, parádní zážitek a 2 hodiny otevřené huby. Herecká sestava parádní. Nádherná Z. Saldana, charismatický Z. Quinto a super vtipná trojka Pine, Pegg a Urban. Fakt zábava, skvělá porce akce a těžký nářez efektů. ()

Wajsik

Popravdě řečeno Star Trek vesmír je pro mě španělskou vesnicí. Nikdy jsem nebyl zapálený fanoušek a nikdy jsem celou noc nestrávil tím, že by shlédl celou sérii. No možná jsem měl. :) Po skvělém prvním dílu, který jsem shlédl doma jsem si na druhý díl pěkně zašel do kina. Výsledek je ohromující. Dvojka vyrovnávající už tak skvělou jedničku je pro mě jasný signál, že se nemusím bát pustit se do celé série. Bezprostředně po projekci v kině to necháme na těch 4,5*. Uvidíme po druhé projekci jak se hodnocení ustálí. (Po druhé projekci završuji na plný počet, užil jsem si to více než poprvé). PS: Benedict Cumberbatch podává nejelpší výkon od doby svého Sherlocka. ()

koogajz

Nemůžu porovnávat s původními filmy, kde se poprvé objevil Khan, nicméně tenhle film mi sednul ještě víc, než první díl znovunastartované série. J.J. Abrams měl šťastnou ruku při výběru hlavních charakterů, kteří se role zhostili na výbornou. Tento díl to jenom potvrdil. Cumberbatch dokázal, že i záporáka dokáže zahrát par excellence. Jenom škoda, že mnoho lidí tento film odsoudí jenom proto, že to je Star Trek. Já jsem taky viděl maximálně Novou generaci, a přesto jsem šel na oba nové filmy s otevřenou myslí. Star Trek: do Temnoty si zaslouží plných pět hvězdiček, i když pár drobných výtek, především logických wtf momentů, by se našlo. ()

kitsuchan97

Co k tomu jinému říct? Skvělá podívaná a rozhodně jeden z nejlepších filmů tohoto roku. Velké plus je pro mě hlavní záporák, kterého perfektně zahrál B. Cumberbatch. Vážně, z toho chlapa šel mráz po zádech a snad díky němu byla udržovaná neustále akce! Sice mě trochu zklamal ten konec, ale nijak to neublížilo celkovému zhodnocení celého filmu. ()

ThomasL

Nevidět původní Khanův hněv, tak bych dal asi i lepší hodnocení, takhle to byl jenom efektama vymazlený remake... ()

angloumene

Nemůžu se zbavit pocitu, že se nám tu na čsfd podařilo druhý díl Star Treku trochu nadhodnotit. Když se to vezme kolem a kolem, jedná se o zcela obvyklý akční film s hlavním padouchem, do kterého naskládali co nejvíc fungujících filmových fíglů a tentokrát to dokonce i vyšlo. Jediné významné plus je vlastně to, že se jedná o dost oblíbenou sérii a fanoušci byli rádi, že nebyli zklamaní. No když už jsme u toho Star treku, mám pořád trochu pochyby o tom, jak vypadá kapitán Kirk... Na konec snad musím dodat, že ta strašná předvídatelnost, od chvíle ozáření mě dost zklamala. ()

Dyas

Mě připadá, že ten film je úplně o ničem, protože je to hrozně dlouhý a snad nic pořádného se tam nestane. Nejlepší na celém filmu je Benedict Cumberbatch jako záporák. Efekty apod. pěkný, ale jinak je to takové průměrné. Star Trek jsem nikdy moc nemusel, vlastně ani nemám Star Trek rád, avšak to nemění nic na tom, že první díl byl mnohem lepší. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle