Star Trek: Do temnoty

• USA Star Trek into Darkness (více)
USA, 2013, 132 min (Alternativní 127 min)

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (více)

V roce 2009 představil tvůrce J. J. Abrams (seriál Ztraceni, Star Wars: Síla se probouzí) novou filmovou podobu legendárního Star Treku. Celá sága se vrátila na úplný začátek, kdy se na palubě nejmodernější hvězdné lodi U.S.S. Enterprise setkala dvojice hlavních hrdinů, budoucí kapitán James T. Kirk (Chris Pine) se svým pozdějším prvním důstojníkem Spockem (Zachary Quinto). Moderní filmové zpracování v podobě výpravného intergalaktického dobrodružství se setkalo s vřelým diváckým přijetím a už o čtyři roky později se vesmírná posádka vrátila v dalším pokračování ve filmu Star Trek: Do temnoty. Jak napovídá samotný název, tentokrát se jedná o velmi náročnou a nebezpečnou misi. Posádka vesmírné lodi Enterprise dostává za úkol dopadnout záhadného vesmírného teroristu Johna Harrisona (Benedict Cumberbatch). Ten se po teroristickém útoku na archiv Hvězdné flotily ukrývá na nepřátelské klingonské planetě a hrozí, že se mu podaří rozpoutat ničivou válku, která může zničit celý vesmír. (Česká televize)

ela.

Nikdy jsem nebyla fanynka Star Treku. Tento film však můj pohled na něj změnil. Byly vlastně jen dva důvody, proč jsem se rozhodla na Into Darkness podívat: prvním byl J.J.Abrams-chtěla jsem vidět něco z jeho tvorby, než vyjde nové Star Wars a druhým, pro mě důležitějším, důvodem byl Benedict Cumberbatch. Už od prvního shlédnutí Sherlocka se stal mým oblíbencem a vlastně díky němu(a jeho hlasu), jsem se začala pořádně dívat na filmy s titulky v originálním znění, o tom však někdy příště. Jak jsem předpokládala, Cumberbatch nezklamal, už od prvního "I can save her" jsem tušila, že bude skvělý. Ale i mě, stejně jako mnoha ostatním, připadal tak nějak..nevyužitý. Myslím, že bych se s radostí podívala na dodatečný film o Khanovi v podání Cumberbatche, kdyby nějaký byl a dovoluji si tvrdit, že bych se nenudila. Benedict tedy filmu(alespoň pro mě) dodává mnoho +, ale Into Darkness hodnotím celkově jako velmi vydařený film. Dočkala jsem se skvělých vizuálních efektů, poutavého příběhu, skvělého záporáka, pana Spocka, sympatického Kirka a dobré hudby, která hezky podtrhovala danou situaci. Into Darkness tedy změnil můj pohled na Star Trek jako takový, už nejsem anti-trekkie, který odmítá cokoliv se ST spojené. Into Darkness tedy dál zůstane v mém seznamu filmů pro dlouhé "zimní" večery :) ()

Andrebas

Film o trochu slabší od minulého dielu ale i tak dej ma zaujal chvíľkové pochybnosti a stále čakám ten moment v Star Treku kedy Kapitán Kirk a jeho s parťákom budú objavovať nové bytosti a tvory čo dúfam bude budúcom dieli okrem toho nakoniec sa stalo 2 súperov veľké priateľstvo na život a na smrť Spok a Kird "best friend" jak som čakal i Spok budúcnosti ma prekvapil že sa objavil riskantnej situácií ale nakoniec sa všetko vrátilo do bežných koľají a žili šťastne až pokým neskapali. ()

tata22

Pardon ale tohle není ani náhodou Star trek. Je to jen zručně udělaný sci-fi thriller. Plný napětí, efektů, sem tam i humoru ale to kouzlo co tenhle fenomén dává světu se někam vytratil. Neříkám, že je to špatný film, jen se to špatně jmenuje... ()

90125

Ľahká zábavka s vysokou mierou prvoplánovej povrchnosti. Zručne spravená popcornová komercia, kde príbeh nehrá žiadnu rolu. Stačí hromada výbuchov, naháňačiek, strielačiek, bitiek, hlasnej hudby a počítačových trikov. Bohužial tento film úplne rezignuje na čo i len malú snahu, o nejaké hlbšie myšlienky, posolstvá o ľudstve a o vesmíre, tak ako to bolo v starších dieloch Star Trek. A to považujem za najväčšie mínus. Zaoberať sa detailami rôznych nezmyselností a nelogickostí debilného príbehu nemá význam. Aspoň že tu máme dojímavu lovestory. Ešte nikdy neboli cpt. Kirk a mr. Spock do seba tak zamilovaní ako tu. Takže vypnúť mozog a letíme ! S láskou spomínam na prvý Star Trek. To bolo sci-fi ! 54 % ()

ian.draco

Proč tento film nese jméno STAR TREK mi není jasné. Podle scénáře soudím, že autoři prostě nemají fantazii, a proto se rozhodli sáhnout po franšíze. Je to asi škoda neb alespoň pro mne byla krása v tom, že i bez kulervoucích efektů, hlavně silou nosné myšlenky, dialogy a používáním hlavy dříve než většího kladiva bylo možné vykreslit epické vědecko technické příběhy. Žel dnes zřejmě více než kdy dříve v této rychlé době je třeba být povrchní a nezdržovat se hloubkou a myšlením. ()

gezko

Chvíľu som si myslel, že pozerám na iný film, než som si vybral vo filmotéke. Potom som zistil, že som sa nepomýlil, ale to som už mal dobrých 15 minút pozretých. A to je jediný problém tohto filmu. Na začiatku to bolo až príliš chaotické, "nestártrekovské", umrnčané a hlavne zle zostrihané. Potom sa to vylepšilo a musím povedať, že to bol celkom zážitok. Keď sa však človek pozrie na dekády Star Trek filmov dozadu, si uvedomí, že ten temný a nekomixový ráz tu sadol ako riť na šerbel. ()

jizvoun

Asi je to tím, že tenhle žánr moc nemusím, ale mně to prostě přišlo jako obyčejný prostoduchý film s velkým rozpočtem. K tomu je mi velice nesympatický hlavní hrdina a pokaždé, když vidím ksicht Chrise Pina, je mi na blití. Prosím za odpuštění všem fandům a fanynkám:) ()

avalonek

Kvalitní obsazení,kvalitní akce,kvalitní efekty.Ten film je prostě celej kvalitní a já jsem moc ráda,že jsem si ho nenechala ujít.Seriál sem nesledovala,ale film je opravdu paráda.... ()

Pythonator

Něco málo k dokonalosti jedničky tomu přece jenom chybělo, ale i tak to byla pořádná jízda, která toho kromě jmen postav nemá mnoho společného se starým nudným a ukecaným Star Trekem. Tyhle nové Star Treky se měly jmenovat jinak, protože to je úplně jiná liga. Abrams je bůh velkolepé sci-fi. ()

zuzrik

Nejlepší z nových Star Treků. Temnější a dospělejší. A Khan v podání Cumberbatche samozřejmě dle čekávání nezklamal, táhne film k vyššímu hodnocení a je taky jedním z hlavních důvodů, proč tenhle film tak obdivuju. Odvážím se to nazvat naprosto úžasným "remakem" Khanova Hněvu. I když si to z druhého Star Treku moc nevzalo. Po efektové stránce sice trochu "vykrádačka" Star Treku (2009) ale JJ tím vykrádá sám sebe takže to je asi v pořádku? :D I tak pořád působivé a ze srdce lituju, že sem to v kině prošvihla... ()

ondra.p

Pocta Khanovu hněvu, nabitá akcí a efekty. Film má spád, už od začátku jsem se výborně pobavil. Hlavní hrdinové mají oproti jedničce mezi sebou daleko lepší chemii, Quintovo Spock mě bavil víc než v prvním díle. Cumberbatch posune snad každou postavu, kterou hraje, na úplně jiný level. Warp battle byl třešničkou na dortu. 3x hurá a je to za 90%. ()

Skylwalker42

Opět to Abrams dokázal. Jelikož svým prvním restartem hodil filmový Star Trek na vysokou laťku, tak jsem se obával, že pokračování bude (jak je tradičním zvykem) již průměrné. Avšak je nadprůměrné, možná i snad lepší. Strhující a vtipný úvod, a pak nálož vesmírného napětí. Skladatel Giocchino také jede nadprůměr a složil další skvělý soundtrack. ()

3k7

Já bych neměl čerstvě po shlédnutí sledovat komentáře tady na CSFD. Jednak jsem si u Járy Cimrmana uvědomil, že ten scénář byl vlastně naprosto jednoduchý, na druhou stranu je to přátelé amerika a amerikou to zůstane. Takže efekty super, herci...tak nebyla to tragédie, logika postav a scénář hodná průměrnému IQ zcela PODprůměrného američana žijícího v sociálně vyloučené lokalitě. Na USA asi dobrý... Na druhou stranu, seriál by už asi nikdo v dnešní době nesledoval, nebo by to byl epic fail, takže ty filmy vcelku chápu. Kde jsou ty doby Kapitána Picarda, které jsem tak nějak hltal...I ten Voyager stál za to. Tohle je spíš taková akce, pěkný efekty, dobře, tak něco se tam dělo, ale když už na začátku víte, co se bude dít na konci, tak tam schází ten "superfilm efekt", který chcete a po kterém toužíte, kdykoliv se podíváte na nějaký star-trek film. Nicméně díky za místní recenze, s přihlédnutím a uvědoměním ostatních názorů jsem dospěl k závěru, že 5 hvězd bych dal třeba filmu Matrix, prostě zasloužený fenomén. Zatímco tento film je z čistě emocionálního pohledu na 4 hvězdy. Za měsíc si totiž nevzpomenu, že jsem koukal právě na Star-trek: Do temnoty, nezanechá to v člověku hlubší dojem. Podívání pěkné...Ale...když nad tím přemýšlím ještě hlouběji...tak tomu dám 3 hvězdy jako Verbal, o kterém jsem si původně myslel "Proč? Však to nebylo tak špatný, jak píše Verbal?!"...Emoce bezprostředně po konci filmu říkají "jo! Super!"...Fandíte posádce, teď se tam všechno sype (ostatně jako v každém dílu star-treku), všichni běhají, řeší, opravují, zachraňují situaci, ale něco ten film postrádá...Chyběly mi tam nějaké nezapomenutelné hlášky, chyběly mi tam hlubší myšlenky. Neustálé opakování úvodních hlášek z původních seriálů je těžce ochozené a v podstatě kdybych odňal všechna hesla, loga, jména herců, tak z toho je průměrný, nebo lehce nadprůměrný film. Na to, čím byl intelektuálně a hodnotově star-trek dřív, to vůbec nemá. Akčností se to sice přibližuje star-wars (hele fakt nekecám, spočítejte si počet akčních momentů v tomhle filmu, porovnejte to s modelem star-wars a potom se podívejte, jak "(ne)akční" byly oproti tomu star-treky TNG...A vyjde vám, že tady méně myslí, je to víc akčňák. Je to ale špatně? Nebo jen reaguje tento film či se snaží něco odrážet na aktuální společnosti? Tuto recenzi proto píšu nerad, chtěl bych tomu filmu dát víc, ale na tak velký rozpočet je to řekněme spíš něco co jsem od toho čekal, film nepřekonal nějaká očekávání, na druhou stranu vizuálně to bylo zpracované hezky. Finální hodnocení jsou tedy 3 a půl hvězdy. ()

Ajfist

Tady je zbytečné se rozepisovat,jelikož bych jen opakoval co tu jiní již napsali.Ti co tomuto žánru nehoví,nebo ještě hůře,nerozumí,ti by toto dílo ani neměli hodnotit,protože nehodnotí tím pádem objektivně. ()

gizi

Na hraně, kdy čas strávený u TV už považuji za zbytečnou ztrátu. Ale nejspíš je to tím, že tento styl prostě není pro mě. 60%. ()

Mistr119

Parádní navázání na původní sérii postavou Khana, řešená psychologie postav a jejich vztahů, výborně zahrané postavy, ač se přiznám, že původní osazenstvo mi chybí a chybět bude, jen teda nevidím trochu smysl v názvu Do temnoty? Do jaké neobvyklé temnoty se Enterprise vydala, že se to musí promítnout v názvu? ()

rime

Abrams je bohužel tragéd. Po letech je vidět jak je to straně špatný. On prostě ty legendy przní, nemá pro to cit. ()

Tomas.Abi

Ani nevím co si nám o tomto filmu pořádně myslet. Jako fanoušek Star Treku, který viděl i staré filmy a mám rád to, že se ve scénářích klade důraz na nějakou logiku děje a návaznost či kanonický příběh světa ST jsem měl už při prvním sledování filmu při některých scénách špatný pocit v žaludku. Technologie, které se ve světě Star treku neobjevili ani v dobách kapitána Picarda, možnost rozbombardování Enterprise na oběžné dráze Země, aniž by si toho kdokoli na Zemi všiml, absence hvězdné základny na orbitu a když budu opravdový puntičkář tak i na Měsíci. To jsou momenty, které by se dali JJ Abramsovi odpustit, neboť ne každý je do světa Star treku tak zažraný, ovšem nedá se to odpustit od Trekies režisérovi, který se sám do jisté míry za Trekie považuje, neboť mám pocit, že i přes svou lásku ke Star treku, nerespektuje logiku tohoto světa. Dále tu máme částečné vykrádání Khanova hněvu, který je upřímně i po třech dekádách scenáristicky lépe napsán, než tento film, který těží hlavně ze špičkových efektů, výbuchů, akce, nějakého vtípku a blondýnky ve spodním prádle s nadutými ňadry v jedné scéně.  Herecké výkony jsou dobré a opět se potkáte se svými oblíbenými charaktery, které se od prvního dílu moc nezměnily. Rozvíjí se zde vztah mezi Kirkem a Spockem, na který děj víceméně tlačí a vrcholí vykrádačkou z Khanova hněvu. Pak se nám zde ještě míchají problémy Spoka a Uhury, které mohou být úsměvné, ale spíš jsou v některých pasážích trapné a nehodící se do dané situace, i přestože jsou zahrány svými aktéry dobře.  Hlavní záporák je naprosto skvělý, ale nedostává tolik prostoru, jaký by si zasluhoval. Navíc lehce popírá původního Khana, ovšem s tím, že v prvním ST Abhrams vše vyřešil cestováním v čase skrz červí díru, chápu, že se na to dá vymluvit.  Celkově se ovšem jedná o povedený Star trek film, který vás pobaví, nemusíte u něj moc přemýšlet, je krásný a barevný, vtipný a s hezkými herci, kteří umějí své role dobře prodat a funguje mezi nimi chemie. Za mě průměrné 3 hvězdičky. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle