Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sázka dvou bohatých gentlemanů zamává se životem spokojeného, chudého ale poctivého mladíka v centru Londýna. Dokáže milionová bankovka změnit jeho společenské postavení? Jistě! Ale dokáže to bez toho, aby byla byť jen z části utracena? A dokáže zažehnout i lásku? (Chegi)

Recenze (85)

Han22 

všechny recenze uživatele

Rok 1954 jsem nemohl začít ničím jiným, než oblíbeným filmem mé mamky, která ho měla moc ráda a který jsem viděl jako dítě. Milionová bankovka je kouzelná komedie ze staré Anglie, vycházející z toho, že když obyčejný chudák dostane zdánlivě neproměnitelnou milionovou bankovku, i její vlastnictví mu zajistí lepší život. A funguje to kouzelně - obchodníci se můžou přetrhnout ochotou, je ubytován v nejlepším hotelu, uveden do společnosti, jeho jméno stačí aby akcie šly nahoru a potkává i lásku. A když to vypadá že bankovku nemá, zase ho všechno opouští. Zkrátka nádherná studie toho, jak peníze otevírají dveře a k tomu moc milý film s neselhávajícím Peckem. ()

Kosir 

všechny recenze uživatele

Při hodnocení je třeba držet "fazónu," poplatnosti době vzniku. Pravda, některé příběhy jsou zvýhodněny svojí politickou neutrálností, proto mohly být uvedeny do distribuce a opakovány v tv. To v plné míře platí o "bankovce." Mají tudíž nespravedlivou výhodu. Peck byl nesporně fešák a dámám své doby určitě učaroval. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Úsmevná rozprávka, na ktorej sa už podpísal čas i keď si myslím, že aj v dobe vzniku bolo príliš veľkou odvahou nakrútiť podľa Twainovej poviedky poldruha hodinový film. Je pravda, že šarmantný Gregory Peck zachránil vo filme mnohé, ale strihačove nožničky zachrániť nemohol. Výsledkom je pomerne priemerný film, na ktorý sa celkom príjemne pozeralo v polovici minulého storočia a ktorý neurazí ani dnes. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Spolu s Prime Miss of Jean Brodie a Dobrodruzstvi Poseidonu je toto u mna zatial najlepsi Ronald Neame. Vyborna komedia o tom, ako velka suma penazi zamava s mladym clovekom zijucim spokojnym zivotom v Londyne. Tempo je vyborne, nenudil som sa ani chvilu, obycajne rozhovory prevazuju, Ronald neame sa ukazal ako talentovany reziser. Film som videl v originale, takze netusim, o com toci LiVentura so svojim : "jedna basen poslouchat zvonive hlasy nasich bardu za jejich nejaktivnejsich let". 80 % ()

sydney 

všechny recenze uživatele

Předlohou tohoto filmu je satirická povídka Marka Twaina. Henry Adams, americký námořník (Gregory Peck), který nemá ani vindru, bloumá bez cíle po ulici, když ho osloví dva bohatí gentlemani s žádostí, aby jim pomohl vyřešit jejich spor, týkající se milionové bankovky. Jde o to, zda je člověk schopen žít jeden měsíc s milionovou bankovkou v kapse, aniž by z ní utratil jediný halíř ( penny, sorry). Adams na to přistoupí a zjišťuje, že ať projeví zájem zakoupit nebo podniknout cokoliv, v okamžiku, kdy chce platit milionovou bankovku, je v restauracích, obchodech, hotelech a nakonec i ve společnosti zahrnován nejen až královskými poctami, ale všechno, na co si jen vzpomenene, dostává zdarma. Nakonec, když Adams málem ztratí svoji důstojnost a dívku, kterou miluje, se ukáže, že peníze způsobují víc problémů, než jakou mají hodnotu. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (4)

  • V roce 1903 byl 1 000 000 liber srovnatelný s 100 000 000 americkými dolary nebo 65 000 000 librami v roce 2014. (Mol)
  • Film se natáčel v Buckinghamshire ve Velké Británii. (rafix)
  • Ve filmu se objevuje záběr na americkou vlajku, která má 48 hvězd, přičemž v novinách Daily News je uveden rok 1903. Vlajka se 48 hvězdami se však používala až od roku 1912 do roku 1959. V době, kdy se má děj odehrávat, by měla viset vlajka s 45 hvězdami, která se používala do roku 1908. (Kamiiik)

Reklama

Reklama