Transformers 3

• Česko Transformers 3: Odvrácená strana Měsíce (neoficiální název) (více)
USA, 2011, 148 min

Režie:

Michael Bay

Scénář:

Ehren Kruger

Kamera:

Amir Mokri

Shia LaBeouf, Rosie Huntington-Whiteley, Frances McDormand, Hugo Weaving, John Turturro, Tyrese Gibson, John Malkovich, Patrick Dempsey, Ken Jeong (více)

V roce 1961 ztroskotala vesmírná loď Ark na odvrácené straně Měsíce. Došlo k tomu po boji na planetě Cybertron mezi Autoboty, kteří bojovali za svobodu, a Deceptikony, kteří bojovali za tyranii. Zdálo se, že Autoboty čeká úplná porážka, ale jedna autobotí loď z boje vyvázla. Nesla přísně tajný náklad, který by byl změnil osud planety. Byla to zoufalá akce a poslední naděje, která se rozplynula, když Ark ztroskotal. Toto ztroskotání však bylo zaznamenáno v NASA a prezident Kennedy vyslal na Měsíc první lidskou posádku, která měla Ark prozkoumat. V roce 1969 přistála na Měsíci posádka Apollo 11. To, co tam našli, si nechali jen pro sebe a pro tajné služby. Což se později ukázalo jako špatné rozhodnutí. V současné době Sam Witwicky, který před časem zachránil Zemi před Deceptikony, nesmí pracovat s Autoboty, kteří pracují ve službách Spojených států a hledají po celé Zemi skrývající se Deceptikony. Během mise v Černobylu zjistili, že je lidé, kterým pomáhají, neinformovali o důležitých věcech. Musí se vydat na Měsíc a zjistit, jaká je situace. V Arku najdou polomrtvého Sentinela Prima, který byl Optimusovým předchůdcem. To Sentinel zachránil pilíře, které mohou vytvořit most mezi Zemí a Cybertronem, po kterém se dá teleportovat. Pilířů našli celkem pět. Autoboti dopraví Sentinela na Zemi a zachrání mu život. Sam Witwicky marně shání práci a vadí mu, že ho musí živit jeho přítelkyně Carly. Ta pracuje pro Dylana Goulda, který Samovi leží v žaludku. Hrozně na něj žárlí. Sam zjistil, že Deceptikoni, kteří se na Zemi skrývají, postupně vyvražďují všechny, kteří nějakým způsobem pracovali na misi Apollo 11. Podaří se mu s pomocí bývalého agenta CIA Seymoura Simmonse najít dva ruské kosmonauty, kteří mají fotografie stovek pilířů, které se nacházely na Arku... (TV Prima)

dopita

Michael Bay přivedl k dokonalosti schopnost natočit megalomanskej projekt jako nudnou rutinu. Už druhej díl byl zbytečnej, povedl se mu jen první díl a to ještě z větší části bylo tím, že to zkrátka bylo docela originální. Trojka už je téměř k nevydržení. Scénář je totálně o ničem, takovouhle slátaninu bych dal dohromady taky. Postavy mě nudily (i titulní Sam, kterej byl v předchozích dílech chvílema i docela zábavnej), vedlejší postavy z předchozích dílů (Samovi rodiče, Tyrese Gibson, Josh Duhamel) jsou zbyteční, John Malkovich se akorát ztrapnil a tak jedinej kdo trochu zaujal byl John Turturro a Frances McDormandová (jejichž kraťounká scénka v závěrečných titulcích je mimochodem nejlepší moment filmu). Neschopnou herečku, ale výstavní kočku Megan Foxovou nahradila stejně neschopná holka s ňákým dlouhým jménem kterou ani neznám (postavu má parádní, její ksicht ovšem vypadá jako rozestlaná postel). Největší průšvih filmu je ten, že během prvních sta minut se ve filmu objeví jen jedna akční scéna - takže je to nuda, bže příběh Michael Bay vyprávět prostě neumí (navíc příběh stojí za hovno jak už jsem se zmínil...). No a následujích čtyřicet minut je to zase neustálá akce. Akce která po pěti minutách začne nudit, všechny ty triky a efekty vypadaj pěkně, ale řemeslně je to čirá zoufalost. K závěru jsem se doslova prozíval. Choreografovat akční scény Bay nikdy moc neuměl, ale pokud trvaj pár minut, dokáže zaujmout. Ale tohle trvá strašně dlouho, to se vážně nedá vydržet. Michael Bay to zkrátka posral. ()

AdamesWWE

[6/10] Tretí Transformeri tažia z faktu, že ide o poslednú časť. Finálna časť má fantastické pasáže, no miestami sa človek môže nudiť, vtip skoro vôbec nepadne. Michael Bay nedokázal ukončiť Transformerov dôstojne a čestne, ale nadpriemerme, miestami nudne a s akciou, ktorá síce bola dobrá ale stále tomu chýbalo čaro predošlých dielov. ()

Kalper

Transformers 3 jsou pěknou akční jízdou. V porovnání s předchozími díly je zde o poznání více CGI triků, Bay je cpe divákovi do obličeje při každé příležitosti a jde mu to dobře. Trochu se vytratil takový ten příjemný humor z jedničky, zůstali jen pubertální vtípky Autobotů, ale v porovnání s druhým dílem je to scénáristické veledílo. Jediné, co mi na Transformers 3 opravdu vadilo byla přítomnost Rosie Huntington-Whiteley. Vážně si Bay myslel, že touhle obludkou nahradí Megan?!? ()

Reckon

Dle mého už naprosto nic neříkající bezduchá akce, kde sice kovové hlavy létají o sto šest, ale to už jsme si užili v minulých dvou dílech. Navíc bez Megan. (4/10) ()

barlow

Popcornová zábava s jednou výjimkou - neskutečně dlouhý rozjezd... Poslední hodinka plná efektní a povedené podívané stojí za přežití několika klišé v první půlce filmu. Stejně jako jsou rozpačité části filmu, jsou v rozporu i mé pocity z obou částí filmu. ()

Brhlis

Typický příklad sestupující kvality hollywoodských blockbusterů na pokračování. První díl Transformerů byla absolutní pecka, druhý ještě stále slušně koukatelný akční nářez a třetí již klasická ždímačka na prachy. Chyběla mi Megan, nová holka od Sama je sice modelingově pěkná, ale strašně moc umělá, úplná barbie. Samotný Sam se stává hrozně nepříjemnou a namyšlenou postavou s egem Cristiana Ronalda. Tři hvězdičky za digitální efekty a soundtrack. 50% ()

Nerhinn odpad!

Asi mi něco uniká..? Transformers 3 jsem si musela nadávkovat, protože zkouknout je najednou, na to jsem prostě neměla. Mými nejsilnějšími zážitky bylo koukání se na časomíru. Pamatuji si záchvat zoufalství "Půl hodiny? Teprve půl hodiny?", otevřenou pusu a vztek po hodině filmu, kdy mi došlo, že veškerý dosavadní děj filmu (neobsahující žádnou akci) se dal sestříhat do pěti, o dost snesitelnějších minut. Asi si zahraju na feministickou padoušku a za všechny ty chodící zadky dám o jednu hvězdičku méně. A teď se uteču uklidnit k recenzi od RedLetterMedia. ()

Fantomas92

Se sympatičtější "hlavní" hrdinkou bych možná jednu hvězdičku přidal, když se však dívám 154 minut na někoho takto arogantního, a ještě jí tvrdí Shia, že ji miluje tak to prostě nechápu. Jinak klasičtí Transformers - děj předvídatelný (závěrečná bitva) a vlastně se jenom díváme na to, jak je to fantasticky provedené. ()

bloodline

Jeden z vrcholov mainstreamovej filmovej tvorby, žijúca svoju belle époque. Vždy ma fascinovalo ako sa dokážu tvorcovia pohrať s historickými udalosťami a zamixovať ich do dejovej línie. U Transformers: Dark of the Moon vyšiel historický prológ na výbornú, čo sa nedá, bohužiaľ, povedať o zvyšku. Paradoxne transformerom pomohlo takmer úplné upustenie od internacionálneho presúvania naprieč kontinentmi a konečne koncentrovali svoje sily viac-menej na "jedno" miesto/mesto (že by konečne pochopili, kde hľadať troj-skratkovú achillovu pätu ľudstva :), čo priamo úmerne zvýšilo prehľadnosť príbehu a akčných sekvencií. Efekty sú "štandardne" na extragalaktickej úrovni a Bay potvrdzuje, kde v tomto smere patrí jeho miesto pod Slnkom. Preto sa pripravte, že Vaša hi-tech, hi-fi, LCD, 5.1 surround sústava nebude na Vaše pretransformované filmové zážitky, po zhliadnutí tohto opusu, v dobrom spomínať ani keď jej doprajete ľahko stráviteľné romantické "ploužáky" pol roka nepretržite a pri najbližšom vložení transformerov do prehrávača Vám rovno hrozí ich laserové zneškodnenie :) No a nadišiel čas zobrať si pod drobnohľad herecké "výkony". Shia LaBeouf, Patrick Dempsey a samotní transformeri prešli (a sám kvitujem ich väčšej časovej využiteľnosti na rozdiel od predchádzajúcich častí). Avšak už dávno som nevidel také dobrovoľné degradovanie nesporných hereckých kvalít ako sme videli tu, v prípade pani Frances McDormand a pána John-a Malkovich-a (prečo?!). Navyše praktickú nevyužiteľnosť vykazovali aj Kevin Dunn s Julie White a čiastočne John Turturro. No a hereckú korunu "krásy" tomu všetkému nasadila istá slečna s ľahko zapamätateľným menom Rosie Huntington-Whiteley, ktorá si zrejme pomýlila dvere pri castingu (Playboy znie podobne ako Transformers?), alebo hlavnú predstaviteľku obsadzoval sám Hugh Hefner, čo bolo, dúfam, naposledy. Takže pán Spielberg, nabudúce semitskú malichernosť nechajte bokom a vráťte Megan Fox, lebo na TOTO sa druhýkrát nemienim pozerať! ()

Ripley

Tento film ocení především fandové série a Michaela Baye.Po průměrném druhém díle,který jsem ocenil až po druhém zkouknutí se ve trojce Bay vrátil ve velkém...to je slabé slovo...v bombastickém stylu a hlavně ve stylu svém.Je tu tolik typických bayovských režijních vychytávek až to vzbuzuje fandovské dojetí.V první polovině je nahuštěno tolik kvalitních humorných scén jako v žádném předešlém díle a dále pak nastává peklo.Peklo v dobrém slova smyslu.Akce a triky jsou maximálně nabušené a především jsou technologicky zase o krok vpřed.Nelze jim nic vytknout.Smekám před kouzelníky z ILM a Digital Domain.Akce je oproti dvojce přehlednější a je tu hodně typických zpomalovaček,které mi u dvojky chyběly.Totéž platí i o příběhu.Je nápaditý a nenudí.Počáteční vysvětlení toho,jak to bylo tenkrát na Měsíci byl geniální,velmi zručně natočený scénáristický tah.Jedinou vadou na kráse v tomto blockbusteru je paradoxně to co mělo mužského diváka zaujmout v prvé řadě-"krásná" umělohmotná Rosie Huntington-Whiteley.Nejen že vypadá jako pravidelná klientka plastické chirurgie,ale nemá obsolutně nic co by diváka zaujalo.Tím nemyslím jen tělesné proporce.Její osud mi byl lhostejný.Na závěr jen dodám.Michael Bay is the devil! ()

Michael2807

Nejedná se o žádné oscarové drama, scénář není nijak zvlášť komplikovaný a hlavním cílem je akce se špatnými pokusy o vtip, neustálé trapné řeči o svobodě, důstojnosti a prostě sr...ky. Vše probíhající v jeden moment. A to vychází z úst mimozemských robotů, kteří se od sebe dají jen těžko rozeznat, mluví mezi sebou anglicky a panuje mezi nimi jakýsi středověký (lidský) systém chování. Není tohle už na hlavu? Zajímalo by mě, jestli tvůrci při natáčení mysleli i na něco jiného než na prodej dětských hraček, reklamu na Chevrolet a snahu proslavit pár modelek. Kterým se i během akce záhadně mění vizáž a čím víc jde do tuhého, tím vypadají lépe. A mohl bych pokračovat. ()

Junglista

Neznám sérii, která by většinou třetím dílem nešla kompletně do kytek... kdepak, ani tady se výjimka neudála. Ok, robotí mlátičky vypadaj pořád hezky, ale je to pořád stejný a mě už ani nebavilo na to koukat. Výdělky byly jistý, tak co by se scénárista snažil přijít s něčim, aby to udrželo divákovu pozornost. Kdykoliv si rád zopakuju jedničku, ale tohle už bylo moc debilní a jenom vizuální stránka je fakt málo, navíc opakovaná. Ale ok, ten červík byl dobrej. Malkovich zbytečnej, Rouzí eště zbytečnější a přestaňte mi z Turturra dělat takovýho idiota, tohle si nezaslouží. ()

Merkin

Vím, že jsi ten typ, kterého zajímá až ta práce, která přijde po téhle, a právě proto vím, že v téhle práci budeš dobrý :) ()

Hanys_

Bay se narodil proto, aby točil takhle obrovské snímky. Škoda jen, že ten svůj talent utápí v takovéhle báchorce. Třetí díl je určitě lepší než trapná dvojka, ubylo hlášek pro rodiče, náhrada za Megan dost dobrá a i ten děj se dá v klidu přežít. Navíc ten létající robo-dinosaurus je hodně luxusní. ()

seth82

Dávam 3 z 5, hoci s prižmúrenými oboma očkami (prikláňam sa k 2,5). Dá sa povedať, že som nevidel nič, čo by som od Baya nečakal. Dark of the Moon je na tom určite lepšie ako druhá časť, avšak režisér sa zaboha nevie zbaviť infantilných až retardovaných scén, ktoré jeho výtvor aj tento krát špatili. S dĺžkou 154 minút by som to ešte minimálne raz poslal do strižne a odčítal veľmi rýchlo napríklad Samových rodičov, malých otravných autobotov a v neposlednom rade aj gýčovú záverečnú romantickú scénku plnú sloganov ako z románov Danielle Steelovej (nečítal som, ale lepšie prirovnanie mi nenapadlo). 3D bolo prítomné iba v scénach so špeciálnymi efektami, čo po post procese vôbec neprekvapí. PS1: Vyslovujem veľký rešpekt pred schopnosťou Rosie Huntington utekať v náročnom teréne vo vysokých opätkoch (ktoré raz mala a raz nie). PS2: Gratulujem Bayovi k tomu, že sa zbavil aspoň priehrštia slow-mo scén. PS3: Thumbs up pre Malkovicha. PS4: Thumbs down pre Alana Tudyka, takto spŕzniť jednu z hlavných postáv jedného z naj sci-fi seriálov (Firefly), to sa môže podariť iba Bayovi. PS5 (posledné): Peniaze za kino neľutujem, tých 154 minút s vypnutými mozgovými závitmi mi pomohlo odreagovať sa, nečakal som od toho priveľa, takže v niektorých častiach aj pobavilo. ()

shimpy(CZ)

Třetí díl ze začátku diváka velice šetřil, možná až zbytečně dlouho. Divák od takového filmu čeká akci, a první polovina filmu je v podstatě "mluvící", občas proložena nějakou tou potyčkou nebo akční sekvencí. To je nám ale bohatě vynahrazeno v druhé polovině, kdy je divák doslova drcen tou přehršelí akce. Kvůli natáčení ve 3D Bay správně zauvažoval a scény nám podává širší a pomalejší, takže se nestane (jako například v druhém díle), že při nějaké té bitvě sledujeme jenom změť čehosi a nevíme co se na plátně odehrává. Za toto dávám Bayovi palec nahoru. Také chválím náhradu za pěknou, ale hloupou Megan Fox, Rosie. Ta je taky pěkná a opravdu si myslím, že Megan plně zastoupila a sličná brunetka nikomu nechyběla. Za co však nemůžu dát absolutní hodnocení, tak je stopáž. Film klidně mohl mít klasických 110 minut a divák by nezůstal ochuzen. Děj je zkrátka zbytečně natahovaný. Každopádně 3D se povedlo, dabing se moc nepovedl, ano je to film do kina už jen kvůli osvědčenému skvělému audiovizuálu. Nejlepší scéna? Jednoznačně ta s bortící se budovou. V dnešní době plné podobných scén jsem na to opravdu zíral a nevěřícně kroutil hlavou. Čelist nepadala, ale na tváři se mi objevil spokojený úsměv... ()

Kteří herci ve filmech nejčastěji bourají?

Kteří herci ve filmech nejčastěji bourají?

22.03.2021

Indiana Jones se obejde bez syna

Indiana Jones se obejde bez syna

05.09.2017

V Království křišťálové lebky jsme zjistili, že je Mutt Williams s tváří Shii Labeoufa synem Indiana Jonese. Pak ale dal Shia na vědomí, že s filmem nebyl úplně spokojený, a když se navezl i do… (více)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy