Sociální síť

• Česko The Social Network - Sociální síť (více)
USA, 2010, 120 min

Scénář:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (více)

Mark Zuckerberg je mladý student Harvardu, který je posedlý elitními kluby. Umí programovat jako nikdo, jeho povaha je velmi zvláštní, ale přesto geniální. Rozchází se s ním přítelkyně Erica a jeho reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Na svém blogu na internetu ji okamžitě zesměšní a zároveň jen tak z nudy vytvoří server, na kterém se hodnotí atraktivita různých dívek ze školy. A protože Harvard nemá společnou ročenku, musí Mark hacknout weby různých kolejí a fotky z nich získat. Server slaví obrovský úspěch a připojuje se na něj během jediné noci stále více studentů. Tento postup se ale nelíbí správcům harvardské sítě, která pod tak obrovským náporem spadne. Na Marka čeká trest v podobě podmínečného vyloučení ze školy. Marka si ale díky tomu všímá trojice studentů, bratři Winklevossové a jejich společník Divya Narendra. Ti společně hledají programátora, protože chtějí vytvořit sociální síť studentů Harvardu.
Mark jim sice spolupráci slíbí, ale ve skutečnosti se rozhodne na projektu spolupracovat se svými přáteli. Finančního ředitele v tomto projektu by měl dělat Markův přítel Eduardo. Ten s nápadem souhlasí a zakládají Facebook. Mark na Eduarda žárlí, protože mu nabídne členství Markův vysněný elitní harvardský klub. Mark neustále ruší schůzky s bratry Winklevossovými a jejich společníkem a chlapci postupně zjišťují, že jejich programátor realizuje jejich plán bez nich. Naštvou se a nakonec se rozhodnou podat na Marka žalobu. Facebook se mezitím těší stále větší oblíbenosti a Mark se rozhodne, že je na čase začít expandovat i na ostatní vysoké školy v zemi.
Stále více uživatelů se připojuje, Mark s Eduardem přijímají další programátory na práci a Eduardo vkládá do společnosti kapitál. Eduardo soustřeďuje svůj zájem na potencionální investory, Mark tuto potřebu ale nemá a nesouhlasí s možností reklamy na Facebooku. Větší důležitost přikládá schůzce s mužem jménem Sean Parker, který kdysi založil dvě internetové společnosti. Mark je z muže na první pohled unesen, Eduardo jeho sympatie nesdílí. Nicméně se nechá přemluvit, aby zafinancoval pracovní výlet Marka a několika společníků do Kalifornie, kde by mohl mít Facebook podle Marka slibnou budoucnost. Eduardo má několik pracovních schůzek v New Yorku, takže netuší, že v Kalifornii se mezitím rozjíždí velká spolupráce mezi Markem a Seanem. Sean slibuje pomoc s rozšířením Facebooku na další kontinenty a nutno podotknout, že se mu to daří. Když tuto skutečnost zjistí i bratři Winklevossové, jsou vzteky bez sebe a jsou odhodláni Marka zničit... (TV Prima)

J*A*M*A*L

David Fincher umí natočit skvělé chladnokrevné thrillery a pak se rozhodne přezout pneumatiky a z pořádnýc hthrillerů natočí perfektní biografický snímek o zakladateli asi teď nejnavštěvovanější stránky(sociální sítě) asi všech dob.Alespoň tady v Česku.Jesse Eisenbeg je docela můj velký oblíbenec, všimnul jsem si ho ve vynikajícím filmu Zombieland a pokračovalo to tímto.Je to asi můj nejmilejší herec mladé krve.Jen tak dál.No a David Fincher ten teď asi může natočit už úplně všechno. ()

Drirr

Po druhé projekci - Zahrávám si s myšlenkou snížit na dvě kvůli silnému hype a nadhodnocení. Dialogy jak z rychlíku (nechápu a nepochopím, žádný jiný filmař by si tohle dovolit nemohl), postavy ploché a velmi nesympatické (ani nevím, která postava mi byla nesympatičtější), herecky zatraceně slabé (možná kromě Eisenberga), celkově silně nevýrazné, s kupami nesestříhaných a vatou zahlcených dialogů, po čtyřiceti minutách už celé tohle veledílko silně nudilo. Hudba mě nijak neoslovila a ani po dvou projekcích si nepamatuji jedinou opravdu silnou scénu (dobře možná závody). Všehovšudy z toho mám pocit, že Fincher si prostě potřeboval vydělat. Tohle je totiž prefabrikát bez hlubších emocí nebo významu, který prostřednictvím parazitování na největším současném fenoménu představuje velmi slabý a povrchní příběh velmi nudných a povrchních lidí. Nad vodou drží film poctivá kamera a stále solidní Fincherovo řemeslo. Ani to ale nezachrání vše... ()

Hanes88

Tak z takového filmu udělat trhák byla určitě dřina, ale Davidu Fincherovi se to povedlo. Neměl jsem vůbec v plánu na to koukat, ale jsem rád, že jsem to udělal. Pecka se čtyřmi hvězdami. 85%. ()

Sufferer

Po druhýkrát ešte lepšie. Keďže vo filmovej brandži zvlášť platí, že železo sa kuje za horúca, bolo len otázkou času, kedy sa na plátnach objaví práve Facebook. Jeho aktuálnosť a narastajúca popularita mu pripisuje istú váhu, avšak až uchopenie danej látky dvíha význam filmu. Vo Fincherovom podaní je absolútne jedno, či ste tomuto fenoménu podľahli ako trinásťročná školáčka, alebo mu neviete prísť na názov – cieľová skupina (neviem, či by týmto slovám nebolo lepšie v úvodzovkách) bude akiste odpadávať blahom len vďake téme, o ktorej pojednáva, naopak druhá strana si rany do čierneho (prakticky celá úvodná päťminútovka alebo veta „V Bosne nemajú cesty, zato Facebook áno“) škodoradostne vychutná – každý si príde na svoje. Sociálna sieť baví svojou bezprostrednosťou, nadchýňa režisérskym majstrovstvom (až neuveriteľné, ako Fincher z pomerne neznámych či priemerných hercov vystrúhal ťahúňov konverzačky) a kadenciou skvelých dialógov na seba strháva celú divákovu pozornosť. Ako inak, palec hore. ()

Marrty3

Trochu netradiční snímek od Finchera. Co k tomu napsat. Je to hodně věnováno spíše té politické stránce než samotnému vývoji Facebooku. Což mě zrovna dvakrát nevyhovovalo. Spíše bych se rád dozvěděl nějaké hlubší informace o programování, než poslouchat dohady o tom čí firma to je. Nicméně vlastnické debaty byly vytvořeny tak inteligentně, že jim i laik jako já, vcelku slušně porozumí. K tomu skvostně vybraná hlavní role. Elektrizující doprovodná hudba, kterou jsem zaregistroval už od prvních titulek. Bohužel jsou tu místy i nudné nezáživné pasáže. Ze začátku věčné přeskakování v čase a hlavní negativ je ten, že je tu veskrze celý prostor věnován pouze jedné osobě. Pro mě 50/50. Asi jsem očekával více, což nebylo dobré. ()

Kuzzie

Byl jednou jeden chytrej kluk ,a ten za krátkou dobu vymyslel věc, která mu zajistila nehorázný prachy. Ale tak trochu mu s tim vypomohli jiní, kteří chtěli trochu z těch nehorázných prachů. Vzhledem k tomu, že při přimhouření obou očí na tom i ti ostatní pidi podíl měli, tak mi přišlo vhodný jim zalepit pusu nějakým malým nehorázným množstvím z toho velkého množství nehorázných peněz. Stalo se, kluci se u toho drobet pohádali, ale lidi se hádají víc i kvůli menšímu množství. Navíc do pravdy to údajně mělo daleko, a i když mam Jesseho i Justina ráda, tak tady jsem ráda neměla ani jednoho. Hm. ()

Paldiny

Veľké konverzačné vákuum, ktoré sa venuje všetkému len hlavnej téme nie. Jediná úprimná pasáž tak začína a končí na verejných toaletách, ostatné načrtnuté náznaky toho zaujímavého pôsobia len ako vedľajšie línie. Možno to bude tým, že sa dej venuje výhradne hlavnej postave žijúcej si vo vlastnom svete, miesto atraktívnejšieho globálneho uchopenia látky. Precízne chladná Fincherova réžia týmto komorným poňatím šliapla vedľa, čím má jeho Sociálna sieť spoločné so svojim predobrazom maximálne to, že je rovnako preceňovaná. ()

Darth Maul

Mať všetko, nemať nič a medzitým len veľmi tenká čiarka. Fincherova pulzujúca životopisná dráma zachytáva príbeh mladíkov, ktorí vytvorili sociálnu sieť plnú priateľstiev, pričom sami skutočných priateľov nepoznali. Smutné, no pravdivé svedectvo o 21. storočí. Okrem dokonalej réžie ma oslovil aj energický a citlivý soundtrack. Ústredná hudobná téma Hand Covers Bruise vo mne doznievala poriadne dlho. Oscar pre Aarona Sorkina za najlepší adaptovaný scenár úplne zaslúžený! ()

Tomizzi

Jeden z filmov, na ktorý som sa tento rok tešil najviac. Nesklamal. Eisenberg zahral skvelé arogantného Zuckerberga. Celkovo veľmi zaujímavo podaný príbeh. Trocha som sa obával, že to bude len dokument so zápletkou, ale nebol. Fincher opäť bodoval. 84%. ()

geimz

Ako film to nebolo zlé, ale mrhať Fincherovým talentom na niečo takéto...Necítil som ten typický autorský náboj. Som si istý, že by nikto neodviedol lepšiu prácu než on, s daným obsahom to ani nemohlo vyjsť lepšie, ale práve vďaka tomu, pre mňa chabému obsahu, to nemohlo mať hutnejší autorov rukopis. ()

Tomin88

I když si to nezdá, tak tohle není film o facebooku, ale je to výpověď o jedný generaci, která zrod Facebooku zažila!!! ()

Ricky_CZ

A pak, že je americký sen mrtvý! Stačí být trochu sociopat a génius, přece! 120 minut, které uletí jako voda a vy litujete, že to netrvalo o hodinu déle... Moc by mě zajímalo, z kolika % je příběh založen na faktech. Každopádně pro trochu geekovskou dušičku ve mně to je ohromně inspirující a postavená záležitost. A abych se přiznal, Markovi to zas tak za zlé nemám...Každý děláme denně rozhodnutí...Jen se netýkají miliardového businessu. ()

M.I.K.E.

Nesmírně zajímavá a napínavá cesta o zrozeni fenoménu dnešního tisíceletí. Více takových filmů ve stylu how-it-made.. ()

KatRi

Nevím, k čemu takovéto filmy jsou. O skutečném příběhu zrodu nejslavnější sociální sítě to není, ani o jejím hrdinovi. A tak jde jen o to, namastit si kapsu na tématu, které ted hýbe světem. Aspoň že řemeslně je to udělané víc než dobře, ovšem o Zuckerbergovi to nic nevypovídá, ani o jeho kolezích....a tenhle film svět k lepšímu nezmění. Takže se znovu ptám: proč? ()

Zombi

Výborný pohled do zákulisí Facebooku, skvěle zvládnuto jak scénáristicky, tak režijně a vlastně i herecky. Film je překvapivě dynamický, ani chvilku nenudí a divák se dozví spoustu zajímavých věcí. Jsem zvědavý jak to bude s Facebookem dál, ačkoliv jej téměř nepoužívám, škoda že film nebyl natočen s větším časovým odstupem. ()

DannyBoy80

Životopis to rozhodně není, rozchází se se skutečností i v elementárních věcech. A naprosto zbytečně. Jak se říká z hovna bič neupleteš a Fincher se hodně snažil, měnil skutečnosti jak se mu to hodilo do krámu a přesto je to průměrné. Velmi klišoidní. Herecky průměrné. Reznorovu hudbu jsem moc nezaznamenal, snad jedine u dialogu na disce s Parkrem. Proč jsou všichni boháči takové....svině?....ž.......? ()

Marys

Nemyslel som si, že by som takémuto filmu dal plné bodové hodnotenie, ale naozaj ma zaujal. Bol poňatý tak, že ma skrátka nenechal nudiť sa a sám som nevedel prečo. Zároveň som vôbec netušil, komu vlastne držím stranu v jednotlivých procesoch. Dobre spracované. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (více)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (více)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (více)