Sociální síť

• Česko The Social Network - Sociální síť (více)
USA, 2010, 120 min

Scénář:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (více)

Mark Zuckerberg je mladý student Harvardu, který je posedlý elitními kluby. Umí programovat jako nikdo, jeho povaha je velmi zvláštní, ale přesto geniální. Rozchází se s ním přítelkyně Erica a jeho reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Na svém blogu na internetu ji okamžitě zesměšní a zároveň jen tak z nudy vytvoří server, na kterém se hodnotí atraktivita různých dívek ze školy. A protože Harvard nemá společnou ročenku, musí Mark hacknout weby různých kolejí a fotky z nich získat. Server slaví obrovský úspěch a připojuje se na něj během jediné noci stále více studentů. Tento postup se ale nelíbí správcům harvardské sítě, která pod tak obrovským náporem spadne. Na Marka čeká trest v podobě podmínečného vyloučení ze školy. Marka si ale díky tomu všímá trojice studentů, bratři Winklevossové a jejich společník Divya Narendra. Ti společně hledají programátora, protože chtějí vytvořit sociální síť studentů Harvardu.
Mark jim sice spolupráci slíbí, ale ve skutečnosti se rozhodne na projektu spolupracovat se svými přáteli. Finančního ředitele v tomto projektu by měl dělat Markův přítel Eduardo. Ten s nápadem souhlasí a zakládají Facebook. Mark na Eduarda žárlí, protože mu nabídne členství Markův vysněný elitní harvardský klub. Mark neustále ruší schůzky s bratry Winklevossovými a jejich společníkem a chlapci postupně zjišťují, že jejich programátor realizuje jejich plán bez nich. Naštvou se a nakonec se rozhodnou podat na Marka žalobu. Facebook se mezitím těší stále větší oblíbenosti a Mark se rozhodne, že je na čase začít expandovat i na ostatní vysoké školy v zemi.
Stále více uživatelů se připojuje, Mark s Eduardem přijímají další programátory na práci a Eduardo vkládá do společnosti kapitál. Eduardo soustřeďuje svůj zájem na potencionální investory, Mark tuto potřebu ale nemá a nesouhlasí s možností reklamy na Facebooku. Větší důležitost přikládá schůzce s mužem jménem Sean Parker, který kdysi založil dvě internetové společnosti. Mark je z muže na první pohled unesen, Eduardo jeho sympatie nesdílí. Nicméně se nechá přemluvit, aby zafinancoval pracovní výlet Marka a několika společníků do Kalifornie, kde by mohl mít Facebook podle Marka slibnou budoucnost. Eduardo má několik pracovních schůzek v New Yorku, takže netuší, že v Kalifornii se mezitím rozjíždí velká spolupráce mezi Markem a Seanem. Sean slibuje pomoc s rozšířením Facebooku na další kontinenty a nutno podotknout, že se mu to daří. Když tuto skutečnost zjistí i bratři Winklevossové, jsou vzteky bez sebe a jsou odhodláni Marka zničit... (TV Prima)

pan.Kaplan

Mám rád Fincherovu přímočarost. Mám rád jeho styl režie, jeho pojetí scén a jeho cit pro drama. Není úplně férové filmu vytýkat jeho zcela očividnou jednostrannost. Troufám se považovat za inteligentního diváka, který dokáže rozlišit dokument od hraného filmu. Scénář je navíc ještě k Zuckerbergovi relativně milostivý. Trošku jsem se bál, že Zuckerberg v něm bude za mnohem většího hajzla. Herci se chovají přesně jak mají - univerzitně a harvardsky. Měl jsem zkraje problém zvyknout si na kulometné tempo dialogů, ale na to se zvykne rychle. ()

Paxxx.cz

Velmi zdařilý životopisný film o zakladatelích populární stránky a celkově o Facebooku, který nás rozdělil do dvou skupin- někteří ho milují jiní zas nenávidí (já fb používám ;-)). Social Network je velmi dobře natočen a dobře obsazen (zejména Jesse Eisenberg byl fakt skvělý). Takže pro toho kdo se chce o téhle návykové stránce dozvědět více je to skvělá volba- 80%. ()

Praxis

Takže jen kvůli nějaký k.ávě máme ten milovanej a zároveň nenáviděnej fejsbuk? Jinak co říci k filmu? Fincher opět zabodoval. Ačkoli nejsem fanouškem "životopisů", tenhle mě dostal. Zhltnul jsem ho jako malinu a chtěl jsem více. Eisenberg je boží geek, co se vlastně do toho FB přimotal jen tak čistě náhodou. Kdo mě ale mile překvapil byl Justin Timberlake - zaprvé jsem ho s tou čupřinou na hlavě poznal až za hrozně dlouhou dobu, ale on vážení hrál... a hrál fakt dobře! Říká se že dobrá hudba udělá s atmosférou hodně a tady je to fakt znát. Citlivé vybírání hudebního doprovodu je asi nejvíce znát při scéně v klubu, kdy máte chuť vyskočit z kinosedadel a začít pořádně pařit. The Social Network není obyčejný film o jednom magorovi co založil tu naší síť, je to film který jako celek funguje dokonale - kamera, hudba, herci, režie, hlášky, dialogy, IT žvásty. At si každý najde, co potřebuje. Zrajících 85% Shlédnuto při ČSFD projekci 1.11.2010 ()

Malýprinc

Tak... předpremiéra je za mnou a film ze mě vyčpěl jak včerejší statusy kámoše. The Social Network je dobře odvedená filmařina, co si budeme povídat... ale žádný průlom či zázrak se nekonná. Facebook se tímto způsobem stane ještě mocnějším a rozšířenějším a nikdo neumí odpovědět na otázku, zda je to správně. Musím však pochválit casting, který se podle mého velmi vydařil. Nepříliš okoukaní herci s charismem, který dal do každé role přesně to, co měl (především Timberlake a Eisenberg). Jen jsem byl zaskočen tím, že jsem nevěděl, komu mám vlastně "fandit", protože nikdo nebyl přímo klaďas a nebo záporák. Teď už mě omluvte, musim si jít změnit status na "fejs". Díky Marku ()

katasta

Nečekala jsem nic moc víc, než jakýsi dokument o vzniku facebooku. Nemůžu ale říct, že by to něco takového bylo. Za všemi těmi fakty se schovává příběh, který je podle mě skvostný, možná proto, že je prostě ze života. Strašně se mi líbí, že zde není v podstatě vítězů ani poražených, klaďasů nebo záporáků, nikdo nám necpe žádné názory na nic a na nikoho, jen nám předkládá skutečnosti a mnoho podnětů k zamyšlení. Někde jsem četla, že to není příběh o facebooku, ale o tom, jak moc se snažíme být uznávaní a mít kamarády, a přesně tak to je. A přesně této linii příběhu je pomyslnou třešínku na dortu závěr filmu. Nad to všechno intelektuální vyžití jsem se ještě docela pobavila. Film vtipem zrovna nešetří, což jsem moc nečekala, a o to víc příjemně byla překvapná. ()

kobejn

Dost otravný film, jak dějem, postavami, tak zpracováním, které je podle mě velmi konvenční....jednoduše a krátce řečeno, tendle film mě pěkně sral. ()

Asgy

Z pohledu studenta IT musím říct, že jako v jednom z mála filmů zde nejsou žádní nereální usoplení "hackeři" apod., což cením. Vzhledem k tomu, že téma samo o sobě není nějak moc záživné a jde spíše o biografii Facebooku a žádné drama, jsem se bavil dobře. ()

MartinezZ

17.11.2010 ~ Nezískáš 500 milionů přátel, aniž by sis neudělal nepřátele. Pravda tohohle filmu, která ho naprosto přesně vystihuje. A není při tom vůbec nijak podstatné, zda Facebookem žijete, ignorujete jej či přímo veřejně nesnášíte. Tohle není o Facebooku, ale o vizi a cestě za jejím splněním. A kdo chvíli stál, už stojí opodál... ~ Ano, příběh o vizi, chopení se příležitosti a využití všeho, co pomůže dobrat se cíle. Ne vždy to ovšem znamená jednat jen dobře, protože takové kroky ne všichni považují za správné, etické. Ale co, tady jde hlavně o splnění oné vize. ~ Zvláštností tohoto filmu je fakt či drby, těžko říci, že tenhle film ani neměl vzniknout. Tvůrci totiž oslovili Facebook, potažmo jeho (spolu)zakladatele Marka Zuckerberga, zda by se zfilmováním souhlasil a zda má nějaké podmínky. Mark souhlasil, podmínkami bylo, že se ve filmu nesmí zmínit Facebook a ani jeho jméno. Vznikl tak film o Facebooku a Zuckergbergovi jako neetickém využívajícím vizionářském hajzlíkovi. A světe div se, prozatím nikdo ze ztvárněných aktérů příběhu nikoho z tvůrců filmu nežaloval, což příběhu dává jistý punc pravdy, ačkoliv je od začátku proklamováno, že jde jen o smyšlený příběh postavený na základech skutečných událostí a postav. Jména postav ani míst nejsou nijak změněny a tak kdo neví, o co tu jde, může se mylně domnívat, že jde o nějaký dokument o vzniku Facebooku. Ve skutečnosti všechno mohlo být jinak, v tom lepším i horším světle. Kašleme na to, šup do filmu! ~ "Cherche la femme" a kopačky. Mark má přítelkyni, ale díky "vrozené" empatii ji dokáže během několika málo chvil během úvodního bleskurychlého dialogu i ztratit. Vývojem situace je poněkud zaskočen a jak jinak, vina je na ní. Nechápe jeho ambice dostat se do jednoho z prestižních Harvardských klubů, díky čemuž věří, že by mohl v životě uspět. Vůbec ho nepodržela a nesnažila se mu pomoci. Naopak mu to vymlouvala a nechápala, mrcha jedna. A tak jí to dá sežrat. Započíná vznik něčeho, co sám Mark ani sám netuší. Mark je studentem na jedné z harvardských IT kolejí, není tak pro něj problém během pár chvil a pomoci chyb v zabezpečení ostatních kolejí a algoritmu jednoho z mála svých kamarádů, Eduarda Saverina, vytvořit stránku, na které lze hodnotit studentky z Harvardu. Mezi děvčaty tím sice nijak velkou slávu nezíská, mezi mladými muži ovšem ano a to takovou, že se stane něco do té doby nevídaného, spadne Harvardská síť, což Markovi vynese nejen podmínečné vyloučení, ale také zájem bratrů Winklevossových, kteří mají svoji vlastní sociální síť. Ovšem potřebují někoho, kdo by ji dokázal dál spravovat, udržovat a rozvíjet. Markův čin na ně udělá velký dojem a nabídnou mu práci. Mark přijímá a získává tak prostředky a čas. Využívá ho ale jinak, než si zámožní bratři představovali a zanedlouho je na světě The Facebook, přičemž Winlevossovi utírají se svým projektem nos. ~ Mark a jeho finanční ředitel Eduardo v jejich společné nové firmě, dále rozvíjejí nápady Facebooku a expandují. Eduardo se ale jako finanční ředitel snaží dbát i na to, aby si projekt vydělal, na což Mark sám nějak zvlášť nemyslí. On je hlavou projektu a projektem žije, svět kolem je jen výplň prostoru, kterým je obklopen. Do hry následně vstupuje i zakladatel Napsteru, který Facebooku pomáhá nahoru i dolů a přidělává starosti Eduardovi. Do toho přeteče trpělivost bratrům Winklevossovým, všichni se setkávají u soudu, resp. sezení s právníky a odtud se celý příběh retrospektivně vypráví. ~ Během celé ČSFD kino-předpremiéry jsem nenašel čas se nudit nebo něco, co by mi připadalo nedotaženě nebo nedomyšlené (pominu-li váhání bří Winklevossů). Všechno je tu rychlé a bryskní, v dialozích i plynoucím příběhu, má to děj, má to náboj a má to i prvky k zamyšlení. Nečekal jsem to, ale je to výborný film, s výbornou sednoucí hudbou a odpovídajícími technickými drobnostmi, které doplňují realističnost celého, na plátně se odehrávajícího příběhu. Výborně. David Fincher dostál svému jménu, Jesse Eisenberg výborně zahrál nerda, Justin Timberlake velmi příjemně překvapil. Klidně to mohlo být o zakládání firmy na zpracování plastových lahví, nálepka Facebook ale výrazně pomůže u Akademie a diváků, bez debat. ~ PS: Doteď netuším, komu patřil ten penis ohlášený ve tmě před začátkem promítání ("Hej, to je můj penis!"), šel bych ho politovat. Na plátně jsem totiž viděl jen něco zlomeného v pravém úhlu. ~ PPS: Po hodně dlouhé době jsem uzřel situaci, kdy takřka NIKDO neodešel ze sálu dřív, než po skončení závěrečných titulků. A ti, kdož alespoň čas od času navštíví kinematograf a vyčkají do konce titulků, tohle mohou potvrdit. ~ PPPS: Díky ČSFD za předpremiéru! () (méně) (více)

MikO_NR_1909

Z technických inovácii a celosvetového facebookovského booomu sa možno nedozvieme veľa, zato z konfrontačného hľadiska áno. Spory, ťahanice, klamstvá, podrazy... A práve v tomto si cením Fincherov príspevok, lebo mládež žije v domnienke, aký je Zuckerberg úžasný a s hlbokým obdivom treba pozorovať jeho miliardové majetky, sú predsa dielom úspechu. Pokiaľ máte vyprofilovaných svojich idolov, je nutné poznať ich hlbšie, čím teraz netvrdím, že Davidovi sa to úplne podarilo. Dielo troška tápe v nepostačujúcej hybridnosti celkovej štruktúry, moc sa uzatvára a z formálnej poctivosti nepreniká k celistvosti duševného jadra Eisenbergovej prepracovanosti. Zároveň ale s chladom a bez pozlátok generuje svet biznisu internetových vekov nového tisícročia. Tam nenecháva jedinú chybičku. ()

Laxik

(The) Social Network bych přirovnal k téměř dokonalé imitaci diamantu vybroušené z kostky ledu. S mistrem řemeslníkem a ideální výchozí látkou rozdíl nepoznáte, dokud tenhle kamínek nevezmete do ruky. Jenže chlad, který z filmu vychází, se zastřít nedá. A proto je nízká míra emocionality mou jedinou, ale zato zásadní výtkou tomuto chytrému a zábavnému kousku bižuterie. A vůbec mě v tomto případě nezajímá, že to tak Fincher, jindy schopný vytřískat z diváka maximum emocí jediným minimalistickým detailem, pravděpodobně zamýšlel. Být tam nějaká akce a burácet na mě z každé druhé scény Zimmerovy varhany, myslel bych si, že film natočil Christopher Nolan. Pro většinu režisérů poklona, pro Finchera lehké pohoršení si. ()

Ellmariachi

Jak se tu opakuje, tak to musím říct i já. Řemeslně na jedničku, ale jinak je to takový film... nechci říct o ničem, ale on není ani extra o něčem. Kdybych neměl na FB taky svůj účet, stejně jako miliony dalších, tak by mě film asi ani nezajímal. Osobně jsem přál všem okolo aby na Markovi vysoudili co nejvíc, protože smysl pro spravedlnost ve mě tak nějak pořád i v tom dnešním bordelu je. Škoda, že film nemohl nebo neměl s čím přijít. Myslím nějakou pointu nebo brutální kontroverzi díky které by jste si svůj účet ještě víc hýčkali nebo se za něj na vteřinu zastyděli. 69 procent. ()

Jillen

Zuckerberg...inteligentní hajzlík, génius, zloděj? Pro mě jen člověk, který se nebál vzít příležitost za pačesy a šel přitom přes mrtvoly. V dnešní době je těžké se prosadit a jemu se podařilo najít skulinku v moři internetu a vyplnit jí facebookem...jak moc revoluční to bylo ukáže až čas...každopádně status fenoménu dnešní doby má zajištěný, na to modré, hnusné "efko" narazíte prostě všude...teď už i v kinech, ale právě za tenhle film jsem mu vděčný. Lahůdkové konverzační drama, které díky preciznímu vedení neztrací dech ani na setinu sekundy. Jeden herecký výkon lepší, než druhý a já si vychutnával každou emoci, každý sviňský pohled, každé pronesené slovo...a celou tu dobu jsem na facebook nepomyslel...bylo by totiž úplně jedno, zda je to pravda, nebo fikce...v rukou Davida Finchera se snad i ho*no promění ve zlato. Nejsem IT, nejsem nerd, facebook (i, když mám) nemusím, ale The Social Network prostě žeru. Kameraman, trikař, hudební interpreti a hlavně Zucker/Eisen.berg na hrad! 100% ()

Popluh

Nejlepší teenage dramedy posledních let, režijně bezpohlavní a co se týče struktury vyprávění až "primitivní" snímek, který bych se vzhledem k drtivé části filmu nebál označit za komedii. Fincher tentokrát zůstává naprosto neviditelný pokud pominu nesmírně se nehodící onanistickou veslařskou vložku na industriálně-Elfmanovsky znějící hudbu. Celkový dojem ještě mírně sráží ona snaha o drobnou nelineárnost, která ale spíš přitahuje pozornost na to, jak je Social Network v porovnání s předchozími Fincherovinami, jednoduchý svým konceptem. Dějově brilantní adaptace Graysmithova rukopisu i fantastická hra s časem v Benjaminu Buttonovi jsou prostě o pár úrovní výš, čímž samozřejmě neříkám, že je to špatně napsané. Dialogy jsou svižné a uvěřitelné (což je asi v tomto případě naprosto zásadní) a casting se také povedl na výbornou. Eisenberg má na to aby šel nahoru a dokázal to, co se nepovedlo třeba ve škatulce zavřenému Michaelu Cerovi. The Social Network je prostě pohodový film, se kterým v podstatě nikoho nemůžete urazit, na druhou stranu nezbývá než kroutit hlavou nad všeobecnou adorací ve filmových kruzích. Spíš než spolku intelektuálních filmových vědců bych zkrátka posledního Finchera klidně pustil na nějaké party s jistotou, že se nedá šlápnout vedle. 80 % ()

cervajzik

Pohodový, nijak převratný film, ve kterém hrají (minimálně pro mě) neokoukaní herci a doplňuje ho poměrně dobrá hudba. Je v něm mnoho zábavných momentů, několikrát jsem se pořádně zasmál. Pár dialogů už bylo opravdu moc dlouhých, ale naštěstí po nich vždy následuje zábavná část, která diváky určitě nenechá usnout. Bohužel mě film nedokázal pořádně pohltit a proto mi bylo celkem jedno, jak celý spor dopadne. Závěr se mi líbil, ten se opravdu povedl. Celkem 85% ()

GodComplex

David Fincher natocil tematicky nejzasadnejsi film roku (mozna i dekady) a Trent Reznor mu k nemu slozil nejlepsi soundtrack 2010. Neni nutne nad tim nejak vyrazneji badat, ve zkratce - The Social Network JE film roku! Chris Nolan s Hansem Zimmerem se sice snazili sec jim sily stacily, ale proti kombu Fincher/Reznor jsou to stale slaba masla. V ramci Fincherovy filmografie je to navic po vice, nez 10ti letech navrat do top formy, kdy The Social Network dotvari svatou trojici ultimatnich masterpiecu spolecne s Fight Clubem a Se7en. Stejne tak, jako byl Fight Club kultovnim pro minulou real-life generaci, bude kultovni The Social Network pro novou generaci digitalnich lidicek. GOD likes this! "Money or the ability to make it doesn't impress anybody around here." 10/10 ()

O.Peta

Ze začátku jsem k filmu přistupoval s rezervou a čekal, jak se s tímto tématem Fincher popasuje. Já jakožto člověk, kterému facebook nic neříká a pouze jednou jsem nahlédnul o co přicházím a s klidným svědomým se už na tyto stránky nevrátil. Fincher to ale natočil o vzniku facebooku a zakladatelích a i mě to dost zaujalo, jelikož jsem neměl ani páru, jaká je kolem toho kauza a rozpory. Co se týče herců a jejich výkonů, tak Eisenberg nezklamal, Timberlake potěšil a překvapil, že kromě zpívání umí i dost dobře hrát. A hodně sympatický výkon podal Andrew Garfield, kterému bych i přál nominaci na Oscara. 90% Btw. myslím si, že i zachování samotného Facematche by mělo svůj úspěch. :)) ()

Tayen

Určitě perfektně zvládnuté řemeslo jak z pozice režiséra, tak herců, hudby a všech ostatních. Social network je drama a je to povedené drama, ale nic, co by mě zvedlo ze židle a mělo jedinou scénu hodnou zapamatování. Jedná se o biografii a život mnohdy neposkytne taková dramata, které si filmové plátno přeje. Proto je nutno si mnohdy něco přimyslet. Na jednu stranu na mě film svým tématem působil tuctově - vlastně se tam nic neděje -, na druhou stranu mě mrzí, že si podle mnoha reakcí, Fincher mnoho věcí ze života zakladatele Facebooku vymyslel. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (více)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (více)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (více)