Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Dr.Cilka

Sucasne serialy takmer vobec nemusim.. ale tento (spolocne s prvou seriou Heroes) ma fakt dostal.. snad kvalita vydrzi dlhsie ako prve 4 epizody, ktore som zatial videl. ()

Charlie84

Po 7. sérii: je vážně problém, když má 1. série podtitul „Winter is coming“ a na konci 7. sotva začne sněžit. Scénáristicky je GOT promyšlené, ale vážně se dá od diváka očekávat, že si na konci sedmičky užije odhalení o roli tety Sansy při úmrtí Neda Starka v 6. dílu 1. série? GOT nejde sjet na jeden zátah, za prvé kvůli počtu dílů, za druhé kvůli debilitě významné části dějových linek, která v tu chvíli vyplývá napovrch. Ani postupné koukání to ale podle mě neřeší, protože člověk si sotva vybaví co se dělo před rokem, odkazy k sériím před 6 a více lety jsou tedy úplně mimo. Při takto biblickém rozsahu a počtu postav obzvláště. GOT je tu více, tu méně zábavný mix všeho (ale opravdu VŠEHO) co lze s heroickým fantazy spojit a je to spojení tu funkčnější, tu komické. Tu nudné. Tu hloupé. Asi si nevybavuju seriál, kdy by mezi jednotlivými zápletkami a provedením byly tak propastné kvalitativní rozdíly. Výsledné hodnocení průměruju na 3 hvězdy, u závěrečné řady si nicméně troufám doufat v to nejlepší. ()

Kaucuk

Od 5. dílu 1. série, ve kterym přišlo několik opravdu hodně silných scén se rozjíždí parádní hra plná intrik, silných momentů a živých postav, které jsou fakt perfektně zahrané a herci ke svým rolím typově sedí na jedničku. Výprava na televizní seriál opravdu ohromující, úvodní titulky jsou už jen taková třešnička na dortu. 1.Série 100% 2.Série 90% 3.Série 90% 4.Série 95% 5.Série 80% 6.Série 90% 7.Série 80% ()

Amyi

Máte už dosť magahustodémonského fantasy typu: "Všetko je to o tom, že hlavný hrdina, ktorý prežil temný život sa nakoniec zdvihne, ide na koniec temnej krajiny k temnej veži, aby tam nakoniec Temnému pánovi nakopal temnú prdel!!" Potom odporúčam Hru o tróny a ak vás oslovi, potom si určite radšej prečítajte knihu " Pieseň ľadu a ohňa", ktorá je hlavne o rozmanitých a prepracovaných postavách a najlepšie si ich užijete, keď budete čítať priamo ich myšlienky a pozerať sa na svet ich očami. Martinova sága je nepredvídateľná, ten kto sa javy ako zlý, možno raz bude váš najobľúbenejší charakter a ten koho mate najradšej, môže byť o par sekúnd mŕtvy.Samotný seriál ma svoje silne a slabé stránky. Veľa skvelých hercov, ktorý zvládajú svoje postavy na 100%. Tvorcovia sa snažia držať hlavnej dejovej línie podľa knižnej predlohy a kde im to nevyhovuje tak si to prispôsobia - čo je niekedy fajn, niekedy nutnosť...Čo mi vadí asi najviac je vynechanie niektorých detailov z Martinovho sveta, lebo práve tie zvyknú robiť u mňa najväčší dojem. A následne sú obrovské priepasti medzi kvalitou samotných častí a dejových liniek. V konečnom dôsledku je to ako pri knihe, niektoré pasáže sú super a niektoré... najväčšie sklamanie je pre mňa predstaviteľ Jona (pretože som si ho predstavoval inak)..1.seria 100% --- 2. seria 75% (E09-100%)---3. seria 85% --- 4. 80%--- viac už pozerať nejdem ()

dANIELKaB

povodne 5*, znizujem na 4. Suhlas s Marigold - prvoplanove drsnosti kvalite skor uberaju..(moj plan - dat si obed a pritom GoT stroskotal, khaleesi si na konom srdci pochutnala asi viac..). Na koncepcii - ukazme co najviac pohl organov, odseknuti hlav a niekedy fakt az "politicky nekorektnych" vrazd zvierat - mi nieco nereže a ked to pojde tymto smerom dalej, zrejme ja o trony hrat prestanem. (jaka metafora :) ()

Carthorias

Tohle je pro mě překvapení desetiletí! Po osmi dílech jsem závislý jak šlapka na cracku. HBO se totiž povedlo stvořit svět. Komplexní fantasy svět, ve kterém postavy nejsou jen figurky z Dračího doupěte (dobrý x zlý), ale živoucí bytosti, které jednají přesně jak jim káže jejich osobnost. Ned, Sansa, Arya, Tyrion(!), Jon Snow, Malíček, Cersei, Khaleesi (a ještě asi 10 dalších postav) jsou totiž natolik kvalitní osobnosti, že by každá z nich utáhla vlastní spin-off. Navíc má hra o trůny i velmi kvalitní příběh, balancující svou komplikovaností mezi jednoduchým bojem tří rodů a složitou politicko-mocnářskou hrou. Herecké výkony jsou velmi dobré, v některých případech dokonalé (jak napsal jeden americký kritik: "Jestli Dinklage nedostane Emmy, měly by padat hlavy.") a výprava, kamera a ostatní technické kategorie jsou asi to nejlepší co jsem v televizi viděl. Knihu jsem nečetl, ale nejspíš se do ní co nejdřív pustím, takhle mocně mě uchvátit zatím dokázala jenom Battlestar Galactica, jestli si ale druhá sezona udrží stejnou laťku, asi budu muset přepracovat svůj žebříček top seriálů. ()

Miki68

Hned první díl mě zaujal tak, že jsem si přečetl obě dvě první knihy Písní ledu a ohně. Po prvních pěti dílech jsem stále stejně nadšen tím, jak mě seriál vtáhl do děje, jak dobře jsou postavy napsané a zrežírované, navíc skvělá kamera i hudba a (to nebývá zvykem!) úvodní titulková sekvence, na kterou se fakt těším. Seriál tak dobrej, jak je drsnej... ()

Kremik

Tento seriál je zatím rozhodně tím nejlepším co bylo v daném žánru zatím natočeno. Vizuální stránka skvělá, herecké výkony úžasné ode všech, nejen od Beana. Scénář snad ani nešel zkazit, když na něm spolupracoval sám Martin. Navíc mi přijde, že s každým dílem kvalita stoupá. Rozhodně je tu založeno na nejlepší fantasy seriál historie... ()

Nochioni

Veľmi kvalitný seriál z prostredia rytier a vládcov z nádychom fantasy (toto plnohodnotné fantasy nie je ani náhodou) z produkcie HBO. Ide pohľad do duší mužov a žien a ich boj o zotrvanie vo svete kde platí len jedno pravidlo: Zabi alebo budeš zabitý. Edit: Tak ja som napísal že to má len nádych fantasy? Beda mi. Celá séria šlape a ide až na doraz aby vás zrazila do kolien poslednými 2 časťami. A pre mňa signál aby som si tento seriál dal do mojej úzkej Top 5 seriálov.Edit 2: Ak som si po konci 2 série musel zaradiť GoT do Top 5, tak si teraz musím do Top 10 skladateľov zaradiť Djawadiho, bez jeho hudby by vrcholné momenty seriálu neboli tak dramaticky vyhrotené. 1.séria - 95%. 2.séria - 90%. 3.séria - 95 %. 4.séria - 100%. 5.séria 95%. 6.séria - 100%. ()

GrgaPitic

Výborný casting, neskutečná výprava (na seriál) a hlavně perfektní příběh, to vše namícháno tak, abyste se nemohli dočkat dalšího dílu. Na druhou sérii ale čekat nevydržím, už jsem si objednal celou ságu G.R.R.Martina ;-) edit: na 2. sérii je již hodně poznat "seriálový rozpočet" a hodně scén je oproti předloze značně zjednodušeno a ochuzeno, epické bitvy z knihy se v seriálu odbududou se stovkou statistů a několika málo kulisami, přesto se jedná pořád o naprosté seriálové zjevení (v dobrém slova smyslu samozřejmě ;-) ) ()

Torgal

Seriálová adaptácia prvej knihy môjho milovaného románového cyklu je za mnou a musím povedať, že moje opatrné očakávania boli mnohonásobne prekonané. Chybám sa seriál síce nevyhol, no ani kolísanie tempa jednotlivých epizód, viditeľne obmedzený rozpočet, ktorý sa podpísal hlavne na absencii masovejších scén a celkové zjednodušenie oproti predlohe neskalili nadšenie z toho, že sme sa konečne dočkali plnohodnotnej dospelej a hlavne kvalitnej fantasy - keď už nie na filmových plátnach, tak aspoň na televíznych obrazovkách. Vyzdvihnúť musím hlavne úžasne napísané dialógy prenášané takmer bez výnimky skvele obsadenými a zahranými postavami. Výprave, s vyššie uvedenou výnimkou, tiež nie je čo vytknúť - kulisy, kostýmy a interiéry spĺňajú aj najprísnejšie štandardy hollywoodskych veľkofilmov. Hudobný podkres sa tiež vydaril nečakane dobre, škoda len, že hudba naplno zaznie mimo vynikajúcich úvodných titulkov len zriedkakedy. Neviem sa dočkať druhej sezóny a dúfam, že tvorcovia dostanú aspoň dvojnásobný rozpočet aby sa moje jediné výhrady rozplynuli. Update: Po druhej sezóne sa výsledné hodnotenie nemení, niektoré aspekty sa zlepšili (výprava), iné ostali na rovnakej úrovni (herecké výkony, dialógy) a niektoré sa zhoršili (prílišná roztrieštenosť väčšiny epizód medzi mnoho postáv). Stále je to ale špička žánru. 9/10 Update po piatej sérii: Tretia sezóna doteraz subjektívne najslabšia, hlavne kvôli neschopnosti tvorcom efektívne rozprávať príbeh kúskovaný medzi množstvo postáv. Štvrtá naopak najlepšia, hoci pribudlo (často masívnych) odchýlok oproti knihe. Vo väčšine prípadov ich hodnotím vzhľadom k potrebám televízneho formátu a udržaniu príbehu v medziach zrozumiteľnosti pre divákov kladne. Záverečné dva diely brilantné. V piatej sezóne už ale cítiť únavu materiálu (a bohužiaľ sa to týka aj predlohy) a hoci obsahuje najlepšiu epizódu seriálu (Hardhome) je tu veľa vaty (hlavne Sand Snakes) a čoraz idiotskejších zmien proti knihe (hlavne čo sa týka narábania s postavami). Stále to ale milujem, lebo láska je slepá :) 9/10 ()

Hulk Hogan

Čekal jsem nějakej další fantasy nesmysl, ale dost jsem se zmejlil. Ačkoliv mě podobnej žánr až tak netáhne, tak tenhle seriál mě vtáhnul bez problémů. Už dlouho se mi nestalo, abych měl po shlédnutí jednoho dílu seriálu takový nutkání si pusti další. V HBO odvedli fakt parádní práci; já už se teda fakt nemůžu dočkat druhý série. ()

Castielo

3*! Ano, vidíte správně, pouze 3. Proč? Mělo to být historické fantasy a nevím, jestli jsme všichni koukali na stejnej seriál, ale já viděl fantasy prvky pouze na minutku v prvním díle(chodci v lese), minutku asi v 7díle(chodící mrtvoly) a v posledním(mini dráčci). Trošku klamavá reklama nezdá se vám? Celý mi to přišlo hrozně zdlouhavý, zbytečný. Rádoby červený knihovna v 15.století. Fuj už nikdy víc. ALE POZOR! Seriál jako celek byl výborně zpracován a vůbec povedený. O tom svědčí už jen to, že ač chybělo fantasy(pro mě důležité), tak jsem to celé dokoukal. A věřím tomu, že pokud v druhý sérii neklesnou v úrovni zpracování a přidají pořádnou akci a mnohem více fantasy, bude to nehorázná pecka. Už se těším... EDIT: Po 5.serii 5* a cekam na dalsi nasup! Bezkonkurencne nejlepsi! ()

Vorima

Velmi pěkné trochu temné drama v lehkém fantasy hávu s velmi barevnými postavami. Jednoduché shrnutí, proč říkat víc? Snad jen, že jedinou vadu jsem viděl ve zvláštním běhu času. Někdy utekli celé měsíce jakoby nic a někdy pouze dny, Ze začátku(pro mě bez znalosti předlohy) trochu matoucí.4,5/5* Soundtrack 4/5* ()

Fifipek

Nedá se nic dělat, HBO prostě umí, v současné době asi jedna z mála televizních stanic, která se nebojí investovat do svých seriálů a výsledek prostě stojí za to, jinak než za 5* nejde! ()

Al44...

Jedná se o velmi přeceňovaný seriál. Ano, vizuálně je velmi pěkně udělaný a herecky též velmi zajímavě obsazený. Co je však zarážející je dost nekonzistentní příběh. Připadá mi to asi tak, že se jedná o nějakou velmi sestříhanou verzi, kde děj znenadání přeskakuje z místa na místo, aniž by dostatečně vysvětlil nenadálou změnu chování některých postav. Možná je to i tím, že tento seriál se zabývá opravdu velkým množstvím hlavních postav, což má pak za následek, že jen velmi málo těchto hrdinů má větší charakterovou hloubku. Za zdařilé postavy považuji Eddarda Starka, Tyriona Lannistera a Roberta Baratheona. Na druhou stranu nejméně přesvědčivě na mne působila nevěrohodná postava Daenerys Targaryen. Spousta slibných akčních scén je tu bohužel nahrazena pouhým dodatečným sdělením (např. lov, zajmutí Jaimeho Lannistera). Co se týká příběhových intrik - ano, jsou tu a ve velkém počtu, ale např. v takovém Spartakovi byly daleko zábavnější a daleko lépe vypointované. Zde takový dojem opravdu nemám. Co je asi ale nejhorší je to, že již od prvních dílů nás seriál připravuje na to, že "se něco stane" a zahaluje některé příběhové místa tajemstvím. Poslední díl první série však samozřejmě nevyřeší (vůbec !!!!) nic a nastavovaná kaše tak může pokračovat dál a dál. ()

LokiZombie

Chvíli mi trvalo než jsem si zvykl, pak jsem Hru o trůny žral, jen aby mě zklamalo trochu rozpačité finále. Tolik emocí jsem stihl vystřídat během 10 epizod první série. Trošku čekám, kdy mě postup seriálové produkce hbo přestane bavit. Pochopte... True Blood: ,,Natočíme nové Stmívání a přidáme tam hodně sexu + nikdo nebude mladší 30ti let, aby se seriál tvářil dospěleji a tím pádem víc cool." Hra o trůny: ,,Natočíme něco jako Pána prstenů, jen tam bude hodně sexu a každá ženská postava okolo 20 se minimálně jednou projde po place nahá." EDIT: 2. a 3. serie- šíleně to žeru! ()

Zander

I bez znalosti předlohy jsem si tento seriál velice užíval od začátku do konce.Je to existující důkaz toho,že seriál tohoto stylu může být dobrý i bez velkolepých bitevních scén,které jsou zde nahrazeny výborně napsaný dialogy.Snad každý si tam m§že najít oblíbenou postavu,navíc když jsou všechny poměrně solidně zahrané.Nemužu se dočkat dalších serii!Vřele doporučuji všem milovníkům fantasy.100% ()

patroklos

Naprosto luxusní, přesně něco takového jsem hledal, už aby byly natočené i další díly. Seriál má velkou sílu, každá postava perfektně vykreslenou povahu... super, doporučuji všem :-) ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií