Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Muel

| HBO Entertainment | Prvé 3 série som bol stratený, následné 3 série som bol nadšený. Holt bohužiaľ bod dole za poslednú nešťastnú sériu. Obrovská škoda. | Hodnotenie: 9/10 | ()

TwoFace

— When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground. — HBO už léta hraje svou vlastní neuvěřitelně silnou seriálovou hru a prakticky každým svým počinem válcuje konkurenci. Nejinak je tomu i u Game of Thrones, jednoho z vrcholů seriálové tvorby a perfektní adaptace, jejíž úspěch budoucí seriály jen těžko napodobí. Čím mě Hra o trůny rychle zaujala jsou naprosto dokonale napsané a fantasticky zahrané postavy. Jsou jich zde desítky a skoro dvě série mi trvalo, než jsem se pořádně zorientoval kdo je kdo a kdo je s kým příbuzný. Každý si najde své oblíbené i nenáviděné postavy. Všechny jsou perfektně napsané a zahrané, a většina naprosto morálně šedá. Je sice celkem jasné, kdo mají být ti hodní a kdo zase ti zlí, jenomže sympatické postavy se najdou na obou stranách. Vše je zasazeno do skvěle vytvořeného a uvěřitelného světa se zajímavými kulturami a historií. Fantasy prvky v seriálu zpočátku ustupují velmi do pozadí (pořádně na ně dojde až v posledních třech sériích) a tvoří jen pouhou kulisu. Mnohem více pozornosti je věnováno intrikám, politice, rozhovorům a práci s postavami. Sledovat jak všichni intrikují proti sobě navzájem a bodají si kudly do zad je skutečně napínavé. Všechno tohle drama je navíc nečekaně odlehčeno skvělým humorem. A tak ještě jednou vyzdvihnu dokonalé herecké výkony. Velkolepá výprava, kostýmy, lokace, epická a krásná hudba, efekty (naprosto skvělí draci), úžasné a dechberoucí zpracování bitev a soubojů; ohromný rozpočet se zkrátka promítá do všeho a Game of Thrones víc než seriál připomíná dlouhou sérii epických a skvěle natočených velkofilmů. Vadí mi snad jen občas až přílišná roztříštěnost děje. Postavy třeba několik epizod pouze přešlapují na místě a čekají, až na ně přijde řada, nebo se několik epizod přesouvají mezi lokacemi. Když se ale všechny figurky na šachovnici ve správném momentě dostanou na správná místa, děj často vygraduje v nečekaný moment, který překvapivě naprosto změní celý průběh hry. Zvlášť zmínit musím dnes již pověstnou a nezapomenutelnou Rudou svatbu, neuvěřitelně krutý moment, který naprosto převrací všechna divákova (i čtenářova) očekávání. Právě tahle nepředvídatelnost dokáže diváka naprosto pohltit a vtáhnout do osudů jednotlivých postav. Největším mínusem seriálu je příběhová linka s Bílými chodci, která po celou dobu působí celkem nadbytečně a její rozuzlení v poslední sérii je až na pár momentů zklamáním. Ke konci samotné hry o trůny (kromě uspěchanosti posledních dvou sérií) moc výhrad nemám a celý ten hejt mi přijde hodně přehnaný. Náznaky toho, jak to všechno skončí se objevovaly už několik sérií dopředu. Snad jenom příběhová linka Daenerys a Jona by si zasloužila trochu propracovanější konec, ale věřím Martinovi, že to nakonec napíše lépe. ()

Lilloos

Ještě nikdy ve mně žádný seriál nedokázal vyvolat takovou dávku emocí - nesnesitelné napětí na konci každého dílu s touhou zapnout hned ten další; strach, co horšího se ještě může stát; dojetí, když si některá z postav vydřela zasloužený úspěch; překvapení z komplexních dialogů a promyšlených zvratů; a smutek, který v několika nejsilnějších momentech přecházel až v zoufalství. Ale také zhnusení z přehnané brutality a sexuální objektifikace žen. Respektuji to jako jeden z pilířů tohoto seriálu, jako jeden z důvodů, proč se mu dostalo takové pozornosti a dokázal nás všechny tak šokovat...zároveň je to ale pro mě jediná překážka, proč přes upadající kvalitu pozdějších sérií dát plných pět hvězd. Nejoblíbenější epizody: 1x9, 2x10, 3x9, 4x2, 6x10, 7x7, 8x6 (ano správně, i poslední nejhůře hodnocený díl celého seriálu - já dostala, co jsem potřebovala, a to se mi v televizních finále stává málokdy). ()

Anezkaaa

Po prvním dílu člověk těžko může vynášet nějaké soudy o kvalitě celé série, ale pro mě zatím fakt zajmavý a konečně fantasy kousek s moc pěknou atmosférou a příjemným hereckým obsazením..:) * Po sedmi nebo kolika dílech odpočítávám dny do každé neděle a broukám tuduuu tududuuuduuu tududuuuuuuuuu s kamarádama, spolužákama i přítelkyní tak půlku času co jsem vzhůru..:D POSEDLOST ! :D Konec 1. série => nevím jak přežiju do příštího jara..:D ()

grerar

Musím souhlasit s EdouS - je to neuvěřitelně předvídatelné. Jestli to ale autoři dotáhnou tam, kam mi přijde, že by měli, bude to možná i na pět hvězd. Jde totiž o zobrazování žen - zhruba tak, jak zřejmě zhruba někde kolem starověku zobrazovány byly, nebo spíše jak bylo s ženami zacházeno (skutečně si myslím, že by zde mělo být poměrně dost hvězdiček a čas vysílání - pokud se toho ujme česká tv - někde kolem 00:00... ale co už). po dvou dílech 4* ()

KoleckoR

Nelze dobře soudit a hodnotit po shlédnutí jen prvního dílu. Po čase své názory na tohle dílo třeba poupravím. Ale zatím to vypadá na dobrý fantasy seriál. Začátek byl tak temný, že mě až mrazilo. Hudba taky skvělá. ()

lady01

Miluju žánr FANTASY, proto čekám, až se to pořádně rozjede, což určitě bude hoooodně brzo :-). Rozjelo a seriál je SUPER. Pokaždé to skončí nějak nečekaně a netrpělivě očekávám další díl :-) ()

barteca

Po prvním dílu, který neměl chybu, pozoruji vznik závislosti.....po dílu sedmém jsem ještě zvědavá ! Osmý byl dokonalý, zvyšuji na pět, obdivuji propracovaný scénář, logický vývoj postav a nekonečně dokonalý casting. Nemá to chybu ! Je to dokonalé umění v seriálu. Druhá série drží latku vysoko. Mnohé a upřímné díky za tryskové a špičkové titule : lord Hlawoun z Pillsnerfellu, ser bechr05 z Nachodbergu a ser bakeLit z Havellfordu. KONEČNĚ ! TŘETÍ ŘADA - DÍK ZA VŽDY BLESKOVÉ TITULE !!! Závislost veliká :). 4.série začala hodně napínavě. Trochu rozporuplné pocity ve mně vyvolalo info z tisku : Odhaduje se, že by se seriál měl vysílat až do roku 2020. Zdroj: http://technet.idnes.cz/hra-o-truny-na-hbo-go-nejela-ddz-/tec_video.aspx?c=A140408_101950_tec_video_vse 2019 Díky za 8 let v říši fantazie, díky za 8 sérií !. ()

HuanCraven

Velmi stoupající kvalita. Ubudou zbytečné prvoplánové scény a děj se víc zaměří na intriky. Přičemž je celý seriál prokládaný sice krátkými, ale zase dobrými boji. Zatím nejlepší byl v pátém díle na konci. Občas mě vadí vyplňovací dialogy, které mají znít drsně, ale divák z nich má tak jedině pocit "Cože? Co tím chtěl sakra básník říci?" Za zatím poslední (pátý díl) musím dát pět *, ještě ale uvidíme. ()

KlárkaD

Takže další seriál, který jsem si zamilovala. Asi bych se měla na tu televizi přestat dívat :) ///// " He was no dragon. Fire cannot kill a dragon." "Are you a brother of the Night's Watch, or a bastard boy who wants to play at war?" ()

mul.berry

První díl mě nadchl, vzbudil ve mně celou estrádu pocitů – strach, napětí, zvědavost…, ale především touhu dostat toho víc nebo alespoň tolik, co nabídl pilot. Po zhlédnutí zbývajících dílů (prozatím šesti) nelze než přiznat, že jednička překonána nebyla. Netvrdím, že se mi seriál nelíbí, naopak, ale stále vyčkávám, kdy zas přijde ten pořádný boom, který mě vrátí do kolen. --- A jóó, osmička ušla, přihazuju na 90%, tak nechť to, dámy a pánové, vydrží! ()

CiPR

Seriál přesně podle mého gusta. První díl byl fascinující, záživný a hlavně velice chytlaví. Zřejmě nejsem sám, kdo by mohl říci, že GoT je bezpochyby seriál roku 2011. Sean Deana jsem v LotRu moc nemusel, ale zde bravůrně zapadá a dodává seriálu grády. Dále tu máme mého oblíbeného herce z SG. Atlantis Jasona Momoa, který zde hraje pro něho moc dobrou roli nemilosrdného "náčelníka divokého kmene". Nemam vlastně skoro nic, co bych zde mohl vytknout, hluchá místa se zde hledají velice těžko. Seriál hodnotím až po prvních 4 dílech, ten je již za mnou a já se již nemohu dočkat dalšího dílu. Celkové hodnocení: 100%. ()

xargos

Tak tento příběh jsem neznal, dokud jsem náhodou nenarazil na jeden z dílů. Mám teď za sebou celou první sérii, velký dluh k literární předloze a myslím, že během roku, co zbývá do série další, dluh doženu:) Tenhle příběh je drsný, ale daleko pravdivější, než spousta jiných. Nebojí se ukázat dobro i zlo v jejich skutečné podobě. Žádné servítky, tohle jsou intriky, které pro obelstěné končí smrtí. Mimo tuto naturalistickou notu je tu rozehrán epický příběh, který může navazovat na mnoho dějových linií, vzniklých v průběhu první série. Žádná z postav není bezduchá, každá má propracovanou osobnost, jednotlivé rody a národy mají svou osobitou kulturu, dějiny i rozdílné vnímání hodnot. Co nás čeká dál v tomto světě, kde se střídají období léta a zimy v řádu (mnoha) let - nevím. Těším se na další pokračování a doufám, že bude stejně dechberoucí, jako těchto 10 dílů. Pro mne po dost dlouhé době nový seriál, kde se mi i těch 10 dílů zdá málo a doba do další řady až příliš dlouhá. Pět hvězd je málo ! ()

Theoretic

První minuty prvního dílu slibovaly zajímavou atmosféru, která mně přikovala k židli. Jenže po minutách posledních jsem nabyl přesně opačného dojmu. Po dalších dvou dílech jsem už byl celkem přesvědčen, že se jedná jenom o užvaněné costume drama, bez hlubších zápletek. A to jsem ocenil dvěma hvězdami. Protože mám ale času relativně hodně, a protože jsem toho času neměl žádný seriál po ruce, dal jsem šanci dalším dílům a nakonec i celé první sérii. No a co se nestalo, Hra o trůny mě nakonec začala zajímat, (zejména za to může Sean Bean, který už by snad neměl brát jiné role) příběh se zkvalitnil a rozjel na více úrovních a člověk se tak nějak začal v celé té problematice orientovat. Pravda, akce je pořád poskrovnu a slovní přestřelky hrají dominantní roli, přesto už jsou ale zábavnější a posunují děj dopředu. Jsem zvědav jak naloží se druhou sérií. ()

Vilg

Ano, jsem spokojen. Takhle by měly vypadat adaptace knižních ság. Ani poslední díl nezklamal. (spoiler) Při narození draků mě mrazilo v zádech stejně jako při čtení knihy. (konec spoileru) Řemeslně skvěle odvedená práce, 60 milionů padlo především na kostýmy a kulisy - obojí je nádherné. Duch Martinovy ságy zůstal zachován. Seriál postavený na výborně napsaných postavách a vztazích mezi nimi, patří mezi to nejlepší, co kdy z fantastické produkce bylo kdy natočeno - protože se mu daří držet si laťku zatraceně vysoko, aniž by jedinkrát sklouznul k lacinosti, díky ti HBO. Legend of the Seeker byl průser, tohle bude legenda. Teď už jenom vydržet půl roku do další sezóny... ()

End3R

Předloha George R. R. Martina je jednou z nejlépe hodnocených fantasy od doby Pána Prstenů, a proto měli tvůrci jasno - téměř nezměnili původní storyline 800 stránkového eposu, který více než hrdinskou sword and sorcery fantasy plnou kouzel, čarodejnic, elfů a draků je pouze 'sword' fantasy, ve které roli hrají mocenské rozepře, intriky, sex, krev, a středověká mentalita tvrdosti a neústupnosti. Výsledek je takový, že člověk začne chápat mentalitu tehdejší doby a uvědomí si těžkost tehdejšího way of life, ve které, jak Thomas Hobbes řekl je 'každý člověk člověku vlkem'. Scénář zůstal v rukou George Martina, a proto je seriál plný skvělých dialogů a postupné pečlivé výstavby děje, u kterého nejde o to zaujmout hned na první pohled a ukončit každý díl super-překvapivým cliffhangerem. Jde o prosté řemeslné vyprávění, které se nikam nežene. Co dělá z GoT nejlepší fantasy seriál, jaký jsem kdy viděl, je především vizuální stránka. Svět je tak bezchybně vytvořený, že ani jedno stéblo trávy, ani jedna sněhová vločka nepřipomínají ty z našeho světa. Je to prostě komplexní kohezní konsistentní svět, ve kterém se nadobro ztratíte. ()

JohnnyB.

Tvůrci namíchali lidu koktejl dle zaručené receptury. Hrst intrik a pletichaření ala Dallas či Dynastie. 3 polévkové lžíce erotična a sexu, k tomu samozřejmě musíme dodat krásné ženštiny a chrabré bojovníky. Poté vmícháváme špetku rodinné sounáležitosti stejně tak jako konflitků a zvráceností. Nezapomenout nesmíme na nějakou tu šarvátku, násilí, krev. Bez napětí, tajemna a nadpřirozena se samozřejmě také neobejdeme! To vše s dobře udělanými interiéry a správně vybranými exteriéry v pozadí. Na konec přípravy koktejlu musíme přidat důležitou otevřenou scénu, která konzumenta přinutí k tomu, aby si po vypití tohoto nápoje okamžitě objednal další. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Seriál je to povedený, ale nesdílím všeobecné nekritické nadšení. A to že má být 5.nejlepší seriálem vůbec? Ani náhodou. Co mi vadí je jeho jakási prvoplánovost, vypočítavost, snaha zalíbit se co nejširšímu publiku, plytkost ... ()

simon84

Napoprvé jsem si u prvního dílu říkal: cože, tohle, že má být pátý nejlepší seriál?? (knihy jsem v té době nečetl). Ale dal jsem tomu šanci a kurva dobře jsem udělal. I přes jisté scénaristické změny oproti knihám, které jsou bohužel povětšinou spíš k horšímu, je to jeden z nejlepších seriálů co znám. Takovou atmosféru a udržování diváka v napětí jsem zažil málokde. Jo a Tyrion Lannister je prostě fenomenální!!! Toho skřeta prostě žeru. :-) Edit: Druhá série stále výborná (čtenáři možná nebudou úplně souhlasit). Ale třeba bitva na Černovodě byla asi to nejepičtější, co jsem v seriálové tvorbě viděl. Nedostatky se určitě najdou, ale jak říká jeden můj kamarád: na ty sere pes.. ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií