Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

GOREGASM

1. série - **** (85%) Dal jsem po více než dvou letech Hře o Trůny druhou šanci, a přestože mé původní výtky nezměním, vyplatilo se. Na úvod se záměrně nevyhnu srovnání s jiných historickým kusem z dílen HBO, a to dvousériovkou Řím, kde všechna ta otevřená sexualita a extrémní brutalita, šly ruku v ruce s dobou a příběhem. V Game of Thrones působí zejména sex nadbytečně a samoúčelně. Na rovinu, fanda fantasy není zvědavý na rádoby šokézní a sem tam vybafnuvší péro, či coitus, ale na válečnou vřavu (snad příště), intriky (jsou a kolik...), propracované postavy (HBO tradice) a nekonečný svět, který mu tvůrci dovolí poznat a nadchnout se pro něj (tak na půl). Velkolepou akci jsem nečekal a nečekám, Řím ji nepotřeboval, a Hra o Trůny si prozatím vystačí s menšími, ale zato řádně krvavými konfrontacemi (HBO fanklub ví). K obecně drsnému světu, v němž se odehrává se však toto pojetí hodí. První série otevírá mnoho lákavých témat, v nekonečném zástupu vynikajících dialogů (tradičně kvalitní casting) je divák nalákán na mnoho pamlsků a já se těším na další série a zároveň neskrývám obavu, že si tvůrci vzali moc velké sousto, protože fantasy jen neukecáte. 2. série - ***** (90%) Loudavý a extrémně pomalý rozjezd, v němž se zjeví celý zástup nových postav, které ještě více "zpřehledňují" již tak masivní fantasy svět a konečný stav první série víceméně neposouvají, dají zabrat divákově trpělivosti a rozhodně otestují jeho oddanost. Loajalita je ovšem vyvážena tím co následuje a na seriálové poměry nevídaně graduje v posledních dvou dílech. Dějových linií je i na poměry HBO hodně, ale drží to pohromadě a má to šťávu, přestože ty píchačky svou samoúčelností do očí bijou, ale jsme chlapi, tak to skousnem ;-). Co oko naopak hýčká je vizuální stránka, kde je citlivě zvážen každý investovaný cent, a když už nastoupí CGI, nemají se tvůrci za co stydět. Fantastická koncovka dává tušit, že Game of Thrones má našlápnuto k velkým věcem. 3.série - ***** (100%) Už je to definitivní, HBO si ukouslo velké sousto a potvrzuje, že má nejsilnější zkus v branži. Z Game of Thrones během tří sezón vypilovali fantasy kult, který bere dech svou syrovostí, nevypočítatelností (nezaměňovat s hrou na efekt) a na televizní poměry nebývalou vizuální stránkou, která tento projekt nafukuje do vskutku epických rozměrů. Třetí série je skutečně bez slabiny a retrospektivně pozvedává mnou nedoceněné první dvě sérky. Opravdu splněný sen každého fantasy fanouška a neukojitelné očekávání, co bude dál. 4. série - ***** (100%) Skoro mi nabíhá na jazyk pocit, že to vyvrcholení na závěr je tak silné, že se musí na začátku páté série zákonitě dostavit sucho na patře, prstě tempo musí logicky polevit. Je úžasné kolik dějových linek a kolik postav dokáže seriál zapracovat do děje a přitom si na všech frontách udržet napětí a drive, který ho zdobí. Už jsem několik majstrštyků z dílny HBO viděl, takže mě způsob vyprávění, obecně nekompromisní zpracování nepřekvapí, ale pořád mi trochu vadí ta samoúčelná brutalita, která by často mnohem více fungovala v psychologické rovině. Ale i tak je to precizní teror, který svým postavám nic nedaruje a postupně odkrývá, čím dál zajímavější karty, na které jsme se od začátku tak moc těšili. Btw Charles Dance bude moc chybět :-(. 5. série - ***** (95%) Dopad silných momentů z konce 4. série doznívá minimálně první dva díly. Řada dějových linek se uzavřela a karty jsou rozdány hodně jinak než jsme byli doposud zvyklí. Nezvyká se na to snadno, ale taky to není první seriál, který má vícero výrazných vrcholů, na které se obtížně navazuje. Zima ale už opravdu přichází, a proto po zahřívacím úvodu a přerozdělení pozic nejen na bitevním poli s e rozjede válečná vřava a intriky opět ve velkém, a když pominu zklamání ze vzhledu hlavního whitewalkera, tak nezbývá než smeknout před vizuálním, ale i dramatickým zpracováním páté série. Dokola mně bohužel pořád napadá jedna myšlenka... Jak moc je Game of Thrones krutá ke svým postavám. Někdy je to na můj vkus až moc. 6. série - ***** (90%) Ukočírovat takový kolos dějových linií a postav nemá na poli jakékoliv tvorby obdoby. I díky tomu, že spousta postav, které byli silnými tahouny, již mezi námi nejsou, má šestá série pár, ale opravdu jen pár hluchých míst a trochu začíná trpět na to, že enkláva mladých herců ještě logicky nedosahuje charismatického herectví a projevu ala Charles Dance, byť se o něj všichni snaží. Tohle mě ale nevadí, je to logické. V čem ale musím šesté série vyhubovat, předtím než ji vychválím, je spousta zbytečných nelogičností, kterými zahltí zejména asi nejlepší díl doposavad, čili "Battle of Bastards", který nabídne úchvatnou akci, ale logikou chování postav někdy zůstává rozum stát. Naprosto zbytečné to tříští dojem z řežby, která se vám před očima odehrává. Rány ale opravdu hojí poslední dva díly, kdy zejména ten poslední se snaží i o silně emocionální a epický zážitek a daří se mu to. 7. série - **** (100%) Fenomenální série a to na všech frontách. Příběhové linie hlavních postav se konečně plnohodnotně protínají a začíná jít opravdu do tuhého. Pečlivá dějová provázanost stále drží pohromadě, což je při rozsáhlosti tohoto scénáristického kolosu téměř k neuvěření a celý projekt opět ani po technické stránce neponechává nic náhodě (WETA prostě rulezzz). Jedinou výtku namířím k nenahmatatelnému vzplanutí a citu mezi Danny a Jonem, což je docela průser a škoda, na druhé straně tady těch silných emocí graduje toliko, že se tím, pokud nejste vopruzoidní hnidopich, moc dlouho zabývat nebudete. Ve chvíli kdy armáda mrtvých mašíruje na nepřekonatelnou severskou zeď a mrtvý/nemrtvý ji začne bořit svým plamenem, zůstávám s otevřeným ústním otvorem civět a nechápu, kam až se televizní zážitek dokázal posunout. GoT posouvá televizní zábavu do nového rozměru, který můžete kritizovat jak chcete, ale nikdy jste nic propracovanějšího neviděli. () (méně) (více)

Qeo

Někdo má rád holky jinej zase vdolky...říkávala moje babička. Nedá se nic dělat, ale zařadil jsem se mezi skalní příznivce tohoto seriálu. Již první série mě vyburcovala k přečtení knihy a pak další a další. Co si budeme povídat. Kniha není jednoduchá. A jestli si někdo myslí, že natočit seriál v této kvalitě je něco co zvládne paní z vrátnice, tak se šíleně plete. Když jsem četl knihy míchali se pocity Eintopf. Nadšení, hněv, radost, smích, pláč, nasrání, zmatenost, nuda. Kromě erotiky snad všechno :). A to mě asi na tom dostalo. Stejně tak seriál je úspěšným derivátem, který vyzobává příběh, postavy, prostředí podle nějakého mě záhadného vzorce. Ale je dobře zkonstruován. Nějaký výtky by samozřejmě byli. Ale proč? Jak už jsem psal u Atlasu marků, někdy prostě odhazuju veškerou kritiku a jen si užívám. Denerys a její draky, Tyriona a jeho ironia, všechny Starky (ty co ještě žijou) atd. atd. Sečteno a podtrženo: Nejlepší :-). ()

HOFMAN

Fantasy nám ve filmu musel Peter znovu vzkřísit Hobitem a konečně bylo oživeno i v seriálu. Zatím jsem ságu Píseň ledu a ohně nečetl, takže nemůžu hodnotit objektivně. Má to úžasnou atmosféru a je to asi opravdu nejlepší seriál současnosti. Vadí mi jen to, jak HBO šetří na bitevních scénách, když se na ně čas od času dostane. Doufám, že tento nedostatek bude napraven. A skutečně byl ve čtvrté řadě napraven. Místy jsem měl pocit, že zažívám to samé co při Bitvě o Helmův žleb. ()

Clu

Tá tá, tada dá - tá, tada dáá. Tak trochu "telenovela pro kluky", propletené vztahy z fantasy historie, která je oproti Pánu Prstenů drsnější, více realistická a dobro a zlo se nevyspitatelně prolíná. Bombastické herecké výkony a obsazení prakticky každé z desítek postav. Vážně mě to vzalo a už čtu i knížku. Je to dobře napsané (jako adaptacé té knihy), natočené, poutavé, zajímavé, drsné a hlavně napínavé. Doporučuju každému, koho potkám. ()

Gahan

Uplna ZAVISLOST. Moje hodnotenie medzi tisickami inych bude citat malokto, ale najdolezitejsie je povedat, aby ste dali GoT sancu (ak aj nie ste fanusik fantasy) a urobili si vlastny nazor. Rozhodne to neodsudte z dovodu, ze "to je teraz take in, komercne a pozera to kazdy, tak ja budem just ten protiprud". Kazdopadne ja na GoT milujem: (i) tie intrigy a brutalne zakulisne machinacie, nehorazne vypointovane monology/dialogy (ii) roznorodost postav a ze nik nie je vyslovene kladas/zaporak (tu postavam fandite ani nie podla toho, ci su kladne/zaporne, ale ci ste aj vy zapaleni pre vec, ktoru svojim konanim sleduju); btw casting asi riadi vyssia moc, lebo ti herci sedia do svojich postav ako rit na serbli, (iii) ze nie vzdy je vsetko tak, ako vyzera, rozhodne cakajte neocakavane, tu naozaj dostava klise na frak, (iv) uchu lahodiacu anglictinu, niektore sceny som schopna pozerat v slucke len kvoli akcentu urcitej postavy, (v) ze ma to dokaze emocne prefackat a vyzmykat a zaroven nadopovat ... Rozhodne sa chystam na kniznu predlohu, uz caka doma v kniznici. Oblubene postavy so far: Khal Drogo, Tyrion, The Hound, Arya a Jaime. ()

sadlokan

HBO předvedlo své síly lstivé ,po shakespearovské etudě"kámen mrdá cihlu,hlavně že je mír",se probouzejí spory vzniklé již za dávna věků a síly,jenž se probouzí, zasluhují mimořádnou pozornost inspektorů lidstva,psů,kurev a tajných bílých osob.Hele.Ale bylo toho tak akorát.Lítající plamenomety ex machina nemůžou bavit nafurt.Mrtví vstávaj častějš než já do práce,bože, skonči už to!!! ()

holistix

Hlavní důvody proč sledovat tento seriál: Typologie postav a jejich představitelů s výraznou a originální sexualitou. Sadomasochismus v čele přehlídky nejběžnějších sexuálních úchylek včetně vrozeného nutkání ke zločinu. Latentní možnost uzavírání nepředvídatelných aliancí napříč společenskými statusy a momentálním rozložením sil. Souběh základních lidských témat: vášeň, ctižádost, důvěřivost, vztek, zoufalství, pomstychtivost, brutalita, sebevědomí, spasitelství, ušlechtilost, sebeoběť... na výrazném pozadí atmosférických kulis přírodních krajin a rozmanitých variací na lidské kultury. ()

fila.tes

Chvíli trvá, než si divák osvojí všechna jména, rody a různé rodinné vazby mezi nimi, ale jakmile se v tomto světě začne orientovat, začíná teprve to pravé dobrodružství. Nejoblíbenější postavy: Tyrion Lannister, Arya Stark ()

bacon

Asi jediný seriál kde nikto nič negarantuje. Prekvapenie sa mení na šok, šok na prekvapenie. Hlavný "klaďas" zomrie, "záporák" víťazí. Neskutočne prekvapujúce zvraty, dospievanie postáv, proste dokonale vykreslený príbeh. Aj napriek veľkému množstvu postáv je seriál prehľadný aj keď pravdu poviem zprvu som mal chaos v postavách kým sa mi v hlave ustálili mená. Poklona pred scénaristami za dokonale vykreslené prostredie, postavy, hrady, hranicu zvanú "ZEĎ". Proste dokonalosť a z môjho pohľadu má seriál len jednu jedinú chybu, nemá zatiaľ pokračovanie, aj keď viem, že HBO zadalo natočíť ďalšie dve série. Neskutočne sa teším. ()

strikeman

Na jednu stranu souhlasím s těmi, kdo chválí bohatou výpravu, povedený casting a košatost zápletky tohoto momentálně velmi populárního seriálu, na druhou stranu musím bohužel dát za pravdu i těm, kteří kritizují jeho přílišnou rozvláčnost a rozbředlost v dialozích, které jsou mnohdy jen vatou obstarávající dostatečný počet epizod. První série by se dala hravě zpracovat coby dvouhodinový až tříhodinový fantasy spektákl a aspoň by to mělo větší spád, mohlo by to do kina a dočkali bychom se i nějaké pěkné bitvy, o kterých se tu jinak jen žvaní. Takhle to vidím na 70% s konstatováním, že tolik zde ve srovnáních zmiňovaný Řím byl kvalitnější kafíčko ... ... Tak po absolvování 2. série musím zvednout hodnocení. Úspěch seriálu se projevil i ve vložených investicích a rázem se dočkáme i solidní, byť ne zcela plnokrevné bitvy. 2. řada má větší "tah na branku", hra intrik graduje. 80% ... Třetí řada si úroveň druhé neudržela. Děj je již příliš rozkouskovaný a utápí se ve zbytečně velkém množství postav a dějišť, což způsobuje, že v jednotlivých dílech se vlastně nestihne nic pořádného odehrát - koukatelné, pokud si divák může dovolit "slupnout" dvě až tři epizody jedním hltem. 70% ... Vypadá to, že sudé série vedou. Gradace 4. série a závěrečné "dění u zdi" vrací seriálu lesk - vlastně jsem se přistihl u pocitu lítosti nad tím, že další pokračování bude až za rok. 85% ... Pátá a šestá série - seriálu jsem nakonec téměř propadl, nemůžu se dočkat pokračování. 90% ... Sedmá série - škoda, že byla tak krátká, dal jsem to za jednu sobotu celé a ještě by mě bavilo to sledovat dál. 90% ... Osmá série - nerozumím vlně nevole z poslední série, kterou vnímám jako důstojné zakončení seriálu. Samozřejmě "kdo chce scénáristu bít, hůl si najde" a "nejde se zavděčit všem". 90% ()

jasanka

Po všech dosud natočených epizodách (tedy po čtvrté řadě) dávám 3*. Určitě se budu dívat dál, ale spíš tak nějak ze setrvačnosti. Některé díly výborné, některé průměr, některé na mě až moc drsné. Ale fajn seriál. UPDATE PO VSECH EPIZODACH: Vse plati, 3* zustavaji. ()

JohnnyBane

Problém u seriálu je jednak okleštění vůči předloze, na stranu druhou předloha samotná. Scénáristé zbytečně krátí tam, kde to není třeba. Četl jsem první knihu, kterou pokrývá 1 série. Už tam je znát propastný rozdíl oproti seriálu. Chápu že ne všechno je možné do seriálu nacpat ale jestliže tvůrci budují napětí a atraktivnost scénáře na úplně jiných základech než předloha, značí to nepochopení díla. Předloha respektive její autor potom vykrádá a všemožně mixuje naší historii, což pro člověka znalého historie představuje problém. Koncepce 7 království převzata z Anglie; Hadriánův val/zeď; Tyrrelové/Lancasterové; Lanisterserský lev/ Přemyslovský lev; Tywin Lanister/Rudolf I. Habsburský; Sansa stark/Guta Habsburská; Cersei Lanister/Eliška Přemyslovna; Margaery Tyrell/Alžběta "Rejčka"; Jamie Lanister/Záviš z Falkenštejna; Divocí/Germáni; Braavos/Rodos; Pentos/Kréta; Dorne/Indie a tak dále.. ()

jenjan

PROHLÍDKU u psychiatra doporučuji panu autorovi tohoto "skvostu" aneb nekonečný seriál o tom, jaké jsou lidi prasata a to dobré v nás nemá šanci na přežití. Taky jste si všimli, že všichni možní devianti, deprivanti a neschopní už si brousí nože?!!! ()

Poirotek

Trochu rozpačitý začiatok, ale postupne sa to začne rozvíjať do pozerateľnej podoby. Ale tie zábery malých pipikov si mohli odpustiť. ()

John8

Intriky, souboje, politika a samozřejmě .... DRACI!! :D Velmi ambiciozni počin jehož výstup ke hvězdám zcela chápu, ale i přes zvraty a šoky docházím stále ke stejným závěrům. Ať je vyprávěný příběh jak chce zajímavý, když to vypadá že se něco změní ať k lepšímu, nebo horšímu, někdo někoho zabije a na problém se zapomene. Pátou hvězdu si ode mne GoT zaslouží snadno. Když přinese uspokojivé UKONČENÍ poslední řady. ()

BeranSon

Seriál, který je masovou senzací, která ovšem nepadne všem. Mě osobně se líbila první série tak nějak průměrně, takže moje hodnocení je pouze pro ní. Někde uprostřed série druhé moje pozornost úplně vymizela, takže sledování přestalo. Možná je ve mě skryté ještě to malé děcko, protože můj vnitřek čekal temnotu, příšery a né intriky, hromadu sexu a dějovou slátaninu. Netvrdím, že toto je špatný seriál, jen tvrdím, že mě neosvítil, no třeba to ještě přijde. - 5/10 - ()

Kesiak

Treba otvorene napísať, že "jeden z najlepších seriálov" je reálne 80% vykecávačka a 20% stredoveká fantasy akcia. Druhá vec je, že ide o kokteil, ktorého recept je veľmi jednoduchý: brutalita + sex + intrigy a dejové zvraty, ktoré vychádzajú hlavne z (spoiler)** nepredvídaných usmrtení dôležitých postáv **(spoiler). Ak to akceptujete vychutnáte si to, pretože herci, prostredie, kostými a celkovo výprava (atmosféra) sú skutočne vydarené. Hodnotenie a prípadné komentáre som písal samostatne po sériách. ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií