Anděl pomsty

(festivalový název)

Film vypráví o švadleně Thaně (Zoe Tamerlis), která je dvakrát během jednoho dne znásilněna. To opravdu naštve. A tak se hrdinka vydává na cestu pomsty. Začne se vyzývavě oblékat a zabijí každého muže, který se jí snaží znásilnit. Jedno z raných děl explitation klasika Abela Ferrary. Film byl zakázan v Norsku, Švédsku, Finsku a na Novém Zélandě. (dr.Orlok)

PetrPan2

Při shlédnutí tohoto filmu mě zarazilo, kde všude byl film zakázán a jak se o tomto filmu básní (nemluvě o jeho zařazení do žánru exploatation). Scény znásilnění vypadají dost krotce (záběr na obličej pachatel, střih, záběr na obličej oběti, střih, záběr na obličej pachatele... a pořád dokola), v podstatě i Polákova Smrt stopařek působí mnohem drsněji o Pentalogii Přání smrti nemluvě. ()

VanTom

Dvakrát za odpoledne znásilněná němá "šedá myška" se rozhodne pomstít celému mužskému pokolení (které v tomto filmu bez výjimky představují jen záletní násilničtí nadrženci). Tedy se vyfikne, nalíčí, stáhne vlasy a jde lovit chlapy. Škoda, že bez nějakého účelu či dějového oblouku, protože natočené je to jinak velice dobře, intenzivně, občas až fyzicky nepříjemně (i bez nahoty a přemíry krve). V rámci exploitation žánru dozajista nadprůměr. 3+ ()

vitekpe

Nenechte se odradit tv vizualem, film ma zvlastni atmosferu a graduje velmi spolehlive. Vtip na zaver tez potesi. Nejedna se o zadny brutalni horror ve smyslu zanru rape&revenge, byt nejaka ta "krev" se tam objevi... Skvela debutujici Zoë Lund v hlavni roli (v titulcich jeste pod rodnym jmenem Zoë Tamerlis). Skoda ze se ufetovala k smrti... ()

Devadesát Dva

Rape/revenge žánr už nebyl v roce '81 ničím novým, jestliže se vám líbil třeba 'Death Wish' s Bronsonem, tohle má šanci vás zaujmout taky. Thana (Zoë Lund, pro kterou tohle byla první role, mimochodem zemřela v roce 1999 na selhání srdce: předávkování) má na začátku "jeden z těch dní", když ji na cestě z práce přepadne a znásilní muž, jen aby se dostala domů, kde narazí na zloděje a ten poté, co zjistí, že je v šoku a neupravená a odhalená, si chce dát vlastní číslo a tak ji znásilní taky - jenže ji podcení a tak končí mrtvý, pak ve vaně, pak naporcován v ledničce. Následně Thana díky tomu vlastní bouchačku a motivaci pro to odkráglovat každýho chlapa, který jí dá sebemenší podnět. Film jede svoji zápletku a i když je mnohdy "prosťoučký", prvoplánovaný a béčko, brzo se ocitáme v příběhu, kde pokud jste muž, jste problém a je jedno, jak dementní je důvod pro vaši smrt (nevinné šťouchnutí vaší dívky, která už musí jít a vy se s ní chcete muchlovat Thaně jako důvod stačí). V několika zemích tuhle záležitost dokonce zakázali. Tarantino to zase poněkud nahypeoval, ale třeba to v roce '81 byla "jiná nálada, jiná jízda", sledovat Abela Ferraru, o kterém si tehdy Quentin myslel, že bude "budoucí Scorsese". Ale definitivně jde o velmi specifický žánr, zraněná žena se vrací, aby "oplatila laskavost". V Tarantinově 'Kill Bill' se ale právě ukazuje ten subžánrový rozdíl, jasně ohraničené a odůvodněné pomsty, vůči jednotlivcům, kteří hlavní hrdince nějak ublížili. Thana tady to pojímá poněkud "volněji". Závěr mi připomněl skoro až shootout z Taxikáře. Vcelku i "outdated" záležitost. ()

Han22

Mladá němá holka má smůlu, protože ji znásilní dvakrát během jednoho dne, načež ji hrábne a začne zabíjet chlapy. Hrdinka je krásná, je tu parádní synth-jazz hudba a je to celkem slušně natočené. Ale spíše než kino thriler je to na úrovni nějakého video slasheru. A v rámci toho je tu i při stopáži 1:16 nuda. Znásilnění je slabé, vraždy jsou nudné popravy pistolí, gore nulové, finální masakr ve zpomaleném záběru zoufalý. A nakonec ji není důvod fandit, protože zabíjí každého. Nejhrůzostrašněji na mě působila ta vlezlá sousedka, tohle mít v baráku tak jdu bydlet pod most. PS: Kde brala hrdinka náboje? ()

Paldiny

PECH, ako inak nazvať deň, kedy sa o nemú bábiku, nezávisle od seba, oprú dvaja zvrhlíci a to len cestou z práce. Nečudo, že dievča prehodnotí vzťah k pánom ako takým a bez výnimky ich začne likvidovať. A veruže žiadna diskriminácia, svojmu osudu neujdú bledé ani čierne tváre, v hľadáčiku sa objaví nevinný Aziat, svoje si užije Arab. Film prechádza viacerými etapami, začína so stiesňujúcou, dusnou atmosférou čoby Polanského Hnus vo Ferrarových farbách, so zmenou imidžu preradí v nekompromisného Taxikára, aby to v kostýme mníšky na maškarnom bále rozbalil v De Palmovu Carrie plus k tomu tri fantastické zábery. Výrazný filmársky aj rozprávačský pokrok po Driller Killerovi. P.S. Pes za nič nemohol, nezaslúžil si zomrieť, preto bol záverečný twist logickým vyústením. I keď priznávam, že som si ho rovnako predstavoval v mlynčeku na mäso. Možno aj preto, že jedno epileptické monštrum tolerujeme o poschodie nižšie. Tam ma tiež neraz prepadla myšlienka podhodiť mu zopár ružových granúl pre hlodavce. ()

Knor

Dám nakonec lepší hodnocení, i když to jsem čekal větší řežbu, bavilo mě to. Exploiťák jako víno. Drobná hodná holčička se po prvních sexuálních zážitcích nasere a rozhodne se likvidovat násilníky po celým městě. Co může bejt lepšího než holka nasraná na celej svět, poháněná starou dobrou pomstou a lačníci po krvi. ()

Shanen29

Na rok 81 slušný,ikdyž i na tu dobu poněkud velmi fádní a brutalita po pravdě žádná.Vše je zkryto a nic opravdu vidět není,kromě střílečky,která není i tak zajímavá.Ovšem ten průměr to plní. ()

Pauliee

Moje prvé stretnutie s Abelom Ferrarom no určite nie posledné. Tento film ma celkom dostal lebo je to exploitation či rape and revenge. Aj keď je trochu konzervatívnejší v scénach znásilnení ako ostatné podobné filmy, ale aj tak je to výborne zrežírované a celkom dobre zahraté. Skutočne si Zoë Lund zaslúži pochvalu. Ako zo začiatku vyzerala veľmi nesmelá a osamelá dievčina, ako panna, nevýrazná, tak po !dvoch! znásilneniach v priebehu pár minút sa zmenila na pomstichtivú sexi dračicu. Strašne sa mi páčil ten krvavo červený rúž, ktorý si potom začal dávať na pery. S filmom Thriller: A Cruel Picture z roku 1974 to nemá veľmi veľa spoločného, ako by sa mohlo zdať. Spoločné je akurát to, že to je rape and revenge a v oboch filmoch sú hlavné postavy nemé. Síce Zoë nieje až tak pekná a šarmantná ako Christina Lindberg (tej sa nemôže rovnať asi žiadna), ale stále sa na ňu dobre pozerá. Jediné čo mi vadilo boli veľmi krátke znásilnenia (dokopy možno 2 minúty), čo pri filme tohto žánru dosť mrzí. A ešte ma tak napadlo, že musím vyzdvihnúť prekvapivo veľmi dobrý hudobný motív. Slabších 5*, ale stále je to 5* :) ()

Pitryx odpad!

Stupid film a nebýt pod ním podepsaný Ferara, ta jsem si myslel, že jde o amatérštinu. Při střelbě v ateliéru stříká barvu někdo evidentně mimo kameru, němá baba střílí jako profík... Bóže mně netrestej na co jsem to koukal. Mimochodem o tu babu bych neopřel ani kolo. Takže se vlastně jen občas vystřelí a to je vše. Možná to bylo o psychlogii no. Nevím. Blbě zpracované téma, které tu už stokráte bylo. 201207227509/8018 ()

argo.smile

Taky 80tkovy girl revenge. Aj ked su niektore veci nelogicke, bavil som sa tou absurditou. Psychologia a rozpolozenie dievcata mohla byt lepsie zahrana, no priestoru na to dal reziser velmi malo, tak sa mozeme aspon chvilku kochat latexovymi leginami hlavnej hrdinky :) ()

rooklet

Tento film může působit béčkově...a asi i béčkový je, nicméně pokud se jedná o záměr vystihnout hlavní myšlenku, tedy téma pomsty, pak je solidní. Jistě je zde spousta hereckých nedokonalostí, není ani zdaleka propracovaný v detailech, ale pokud jde o nízkorozpočtový kousek, nelze něco podobného ani očekávat. Filmy o pomstě jsou specifické a i když se podobná témata, jako zde, řešila již v "Přáních smrti" a dalších, tento film nijak neuráží. Je přímočarý, syrový a i divák cítí satisfakci za trauma oběti. ()