Irská odplata

• Česko Perrierova odplata (festivalový název) (více)

Černá krimikomedie Iana Fitzgibbona pojednává o irském mladíkovi Michaelovi (Cillian Murphy), který dluží dublinskému bossovi Darrenu Perrierovi (Brendan Gleeson). Když se ale dluh i s jedním z Darrenových poskoků ztratí, nezbývá Michaelovi než se spolu se svým otcem (Jim Broadbent) a přítelkyní Brendou (Jodie Whittaker) ukrýt v horách a vymyslet, jak získat peníze, za které ručí životem, zpět do 24 hodin. (Haluzz)

Nightmare89

Jeden pekný večer sa NICK TOW a NIGHTMARE89 ponevierajú Polusom, čírou náhodou zakotvia v jednej nemenovanej obchodnej sieti s elektronikou, kde ich zaplaví vlna akciových filmových DVD.... Súčasťou tejto záplavy bol aj snímok Perrier´s Bounty, o ktorom som dovtedy nemal ani páru. Vzhľadom na obsadenie, názov, obsah a pochopiteľne spomínanú cenu sa teda ocitol spolu s niektorými ďalšími titulmi v mojich chápadlách... Moje očakávanie by sa dalo charakterizovať ako mix napätia,dynamiky "Harry Brown"-a, spolu s atmosférou "V Bruggách" a dialógmi "Pomáhať a chrániť". Nakoniec sa naozaj jednalo o akísi mix vyššie uvedených aspektov, lenže problém bol v tom, že pokiaľ v spomínaných snímkoch boli tieto prvky jasnými charakteristickými črtami a nosnými piliermi týchto filmov, v tomto prípade mi všetko (scenár, dejový spád, napätie apod.) prišlo jednoducho priemerné. Jediné, čo vyčnievalo, bola skvelá hudba Davida Holmesa, ktorá spolu s mojou slabosťou pre herectvá Gleesona s Murphym spôsobili, že dávam 3* (65%). ()

SelfishMan

Taková Irská verze Ritchieovek. Spadá do průměru svého žánru, ničím až tak moc nepřekvapí (až na příchod pejskařů), cool hlášek je taky po skrovnu a ta irská angličtina je děsná... naopak příjemný byl hlas "vypravěče", dobře obsazení herci a ta trocha humoru byla dostatečně černá aby se mi líbila. Tento žánr mám ale hodně rád, Irsko tuplem takže pro mě 70% na pomezí 3 a 4 *. Vidět stáčí jednou. ()

veverysiak

Je to zábavné aj akčné, ale nepochopiteľne len na necelého pol plynu, podobných historiek z podsvetia sme už videli dosť a veľa z nich na oveľa vyššej úrovni, v takýchto žánroch zvoliť pomalé tempo nie je tá pravá voľba, obzvlášť na Ostrovoch, citeľne tomu chýbalo viac konverzačky, viac humoru a možno aj akčnosti, takže 40%. ()

BDMarty007

Hlavní hrdina v podání Cilliana Murphyho je zajímavý a charismatický. Také Joddie Whittaker svoji roli zvládla důstojně. Bohužel většina jiných postav, ač dobře vycastovaných, působí spíše jako karikatury. Je to trochu jako z dílny Guy Ritchieho, ale velmi neumětelsky provedené. Ono spojit drsnou detektivku s komedií tak, aby z toho nebyla slátanina, je obtížné, a vyžaduje to značný režisérský cit. A ten tady chybí. Scénář sám o sobě špatný není, a mohl by klidně fungovat. Problém je, že v několika momentech se režisér jaksi nemohl rozhodnout, jestli teď to bude drsné nebo sranda a výsledkem je trapnost. Pár momentů, které měly být jakousi vtipnou vložkou, nefunguje, spousta dialogů je zbytečných a trapných. Postavy se občas chovají nepřirozeně a nesmyslně, a děj ztrácí spád. Škoda, z toho scénáře a s těmi herci se dal udělat velmi slušný film. Není to úplně zlé, spíš mě rozezlilo nevyužití potenciálu. ()

Lacike

Priemerna gangsterka. K Ritchieho opusom by som ju rozhodne neprirovnaval. Na to jej chyba ich raznost, dynamicke tempo, vizualne exhibície alebo samoucelne cool dialogy. Tato gangsterka ma dost pomale tempo a snazi sa posobit dost civilne. Hlavne postavy su ale sympaticke a vdaka nim sa to da v pohode dopozerat do konca. Normalne by som svoje hodnotenie 5/10 zvysil na 3*, ale nasrali ma tym, ze tam zbytocne zabiju psov, na co som alergicky. Takze smola. ()

• Z finančných dôvodov sa väčšina natáčania odohrávala v Londýne a nie v Dubline, v okolí ktorého prebiehal dej filmu. (MikaelSVK)
  • Ačkoliv několik postav ve filmu šňupe kokain, nikdo nevykazuje jeho účinky. (Nathaniell)
  • Celosvětová premiéra proběhla 11. září 2009 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)