Úředník Jack, který pracuje pro velkou automobilovou firmu jako koordinátor pro stažení výrobků z trhu, už šest měsíců pořádně nespal. Pohybuje se v jakémsi polosnu či polobdění a neví, co dělat. Lékaři, který mu hodlá předepsat cvičení a valeriánské kapky, se svěřuje, že je to skutečné utrpení. Lékař ale odvětí, aby se šel podívat za muži, trpícími rakovinou varlat – ti totiž opravdu trpí. A tak jde Jack na jejich terapeutickou skupinu a jako oni se vyplakává na rameni jednoho z postižených – Boba, ze kterého udělala hormonální léčba po odstranění varlat napůl ženu. Postupně začne navštěvovat i jiné terapeutické skupiny, až se jednou setká s dívkou, Marlou Singerovou,která je stejná podvodnice jako on. Také ona chodí na terapie, přestože jí nic není. Jack soudí, že by si měli skupiny rozdělit a každý chodit jen do těch svých... Na služební cestě se pak v letadle setkává s Tylerem Durdenem, mladíkem, který se živí příležitostnými pracemi – třeba jako číšník na banketech - a hlavně prodává mýdlo. Když po návratu domů Jack zjistí, že jeho byt vyhořel – v důsledku výbuchu – a on nemá kam jít, vzpomene si, že si vzal Tylerovu adresu. A požádá ho, aby mohl bydlet s ním. Tyler žádá jedinou věc: aby mu dal pořádnou ránu. Když to Jack udělá, ihned mu ránu oplatí. A je z toho pěkná rvačka, kterou si oba vlastně pochvalují: hned se cítí lépe. Tyler bydlí v ponurém starém opuštěném domě, v jehož okolí je pusto a prázdno. Mladíci začnou rvačky pořádat pravidelně, a přichází stále více zájemců: vzniká „Klub rváčů“ ... Po nějaké době se objevuje i Marla, která se začne pravidelně a hodně hlasitě milovat s Tylerem, zatímco Jack jen závistivě poslouchá. Do práce chodí stále méně a šéf Chesler se nestačí divit jeho pohmožděninám po rvačkách a nedbalému oblečení. Ozve se policista Stern, který v telefonu naznačuje, že výbuch v jeho bytě někdo vyvolal úmyslně ... (TV Prima)

JanHá

Chuck Palahniuk je mistr grotesky, je to velký ironik, mistr temných vizí, které podává vždy s nadhledem, přičemž mu zřejmě nečiní problém domýšlet je až do nejkrajnějších poloh. Palahniuk udivuje v každé své knize svými znalostmi, které nejsou jen encyklopedické. Naopak jako by byly vyslyšeny třeba mezi hospodyňkami, na odborných botanických kongresech, při čarodějnických obřadech nebo například mezi teroristy. Příběhy mají spád a často dokonce formu thrillerů. Navíc vždy obsahují jakýsi nereálný, fantaskní či přinejmenším úchylný prvek (smrtící říkanka – kouzlo, schizofrenie, sexuální deviace, převtělování, podivuhodná náboženská sekta, netradiční způsoby životního stylu atp.). Palahniuk je naprosto otevřený, rafinovaně vulgární až obscénní, sarkastický, cynický a někdy až nechutný. Rozhodně není lyrický. A přesto máte pocit, že k vám skrze stránek promlouvají velice jemní lidé, tak trochu blázni, outsideři a spasitelé.___Palahniuk je velký kritik umělého světa vytvořeného masmédii, společnosti zmanipulovaných konzumentů. Chuck Palahniuk v nejrůznějších variacích hovoří o manipulacích lidských duší křesťanskými kazateli – „šoumeny“, o atacích médií vytvářejících virtuální realitu, tedy stav, kdy jsme odpojováni od původních významů, aniž bychom si to uvědomovali. Propaganda a manipulace pomocí slov, gest, ideologií, výchovy, reklamy, televizních seriálů… „Velice brzy budeme všichni myslet ve stejnou dobu na stejné věci. Dokonalé unisono. Synchronizace. Sjednocení. Rovnost. Stejnost. Jako mravenci. Jako hmyz. Ovce.“ (z Programu pro přeživší).___Agresivita jako kontrast k nudnému životu na bohaté severní straně zeměkoule – to je jedním z témat Klubu rváčů. Hledání alternativy k nudě klimatizovaných kanceláří, napudrovaných televizních seriálů a vyleštěných úsměvů. Vytváření si nových rituálů, hledání ztraceného mužství… Palahniuk nemusel chodit daleko. Stačilo jen literárně a s trochou fantazie zpracovat a přetavit současné záliby příslušníků euro-americké civilizace, například v extrémních sportech či v způsobování si bolesti a mrzačení se. Tím vším jakoby chtěli novodobí hrdinové činit akt „sebepotvrzení“, akt „pravdy“, akt osahání si té „pravé“ reality. Palahniuk jde ale v hledání „svatého grálu“ či „spasení“ ještě dál – například v knize Klub rváčů jeho hrdinové končí u projektu Devastace, jehož cílem je destrukce celé společnosti, chaos, Apokalypsa.... Jedná se o jistý druh úniku. V tomto případě před nudnou společností blahobytu znecitlivělou hyperreálnou drogou konzumu.___Palahniuk však všechny druhy úniků zpochybňuje. Nutí hrdiny k sebedestrukčnímu jednání (nejen ve smyslu fyzickém, ale také třeba k destrukci zažitých zvyklostí) nebo třeba k paranoidním běsům… Ale také k lásce a znovuzrození… ___Mám dojem, že je to vlastně popis něčeho, co francouzský filozof Jean Baudrillard pojmenovává hrou na nové a staré, předstíráním a čekáním na „konec konce“. ()

(fjw)

Krapet slabší Fincherův film, ale stále kvalitní podívaná. Norton a Pitt jsou velmi dobří a konec vynikající! ()

smrtubohem

Aj aj aj. S tímhle filmem jsem se moc dobře nepobratřil. Především záběry z domu, kde je ona děva neustále zpracovávána Pittem, se brzy okoukají, a přestože jsou zde dobrý pasáže, tak závěr s vybuchujícími mrakodrapy mi přišel naprosto blbej. První půlka děje jakžtakž, druhá velmi špatná. Pitt s Nortonem situaci nezachrání ()

LoudlyMonk

Miluju závěrečnou čtvrthodinku. Ten zmatek a chaos, který cloumá Nortonem se přenáší i do mě. Vynikající film, ve kterém Pitt i Norton opět dokázali, že jsou velkými herci. ()

Do-Do

Budem mať osemnásť, ulietavam na The Doors (ako hudbe), na PULP (ako filme), ale to neznamená, že Fight Club je film môjho života, vlastne ním isto nie je, keďže je ním PULP. Vôbec netuším prečo tu, dopekla, všetci točíte o nejakom systéme, no zrejme slovo „systém“ znie extrémne kúlovo, tak teda - SYSTÉM. P.S.: Ten koniec bol ozaj otrasný a pokazil dojem z inak skvelého filmu. ()

me3x®

Celkom na 5* to nie je... ale 4 sa mi oproti iným 4 hviezdičkovým zdajú mizerne málo. Malo by sa tu zaviesť 10 * bodovanie. Bohužiaľ som nejako vycítil to prekvapivé rozuzlenie dosť skoro... dokonca celkom presne, ale nejdem prezrádzať. Náhodou Helena v "neburtonovom" filme celkom príjemný zjav. Film môže pôsobiť inšpiratívne... však každý chlap má niekedy chvíľku, že by si to s niekym rozdal. Osobne som mal pocit vo filme, že má také príjemné tempo, no ku koncu sa strašne zrýchlilo, akoby tvorcovia museli držasť nejaký časový limit. a to mi dosť vadilo a vlastne aj pokazilo dojem z filmu. Pripadal mi akosi uťatý, aj keď vlastne nebol. Myslím nebyť tohto rozpačitého konca, má možnosť Fight club stať sa kultový. Niektoré Pittové hlášky skutočne nemali chybu, aj keď ako píšu viacerí, pre niekoho môžu byť tie názory lifeurčujúce a to nem dobré. ()

vikcistic

David Finger- Fight club je jeho posledním vynikajícím filmem....pak už dobré či průměrné, Zodiac, Panic room a i ten Pripad Benjamina Buttona mi připadal bez ducha a energie....prostě tento film dovršil Fingrovu nejlepši trilogii Se7en, The Game a Fight Club- moje trojka filmu s pětihvězdičkovým hodnocením ()

sendisis

Dálší Fincher a další šutr do palice, spíš balvan. Po dvou hodinách filmu jsem konečně pochopila o co jde, nadávání na systém a Dr. Jekyll měnící se na pana Hyda. Každý okamžik filmu mě dostal, pořád mě překvapoval tím, jak pomalu odkrýval celý příběh. Chtěla bych tento film vidět znova, ale bojím se, že pokud ho uvidím znova, skočím z okna nebo si vytvořím svého Tylera Durdena. Tak snad za pár let znova se těším na super zážitek, ale teď si jdu pustit nějakou romantiku, kde láska a pravda vítězí a všechno je ok. ()

Bratr

Když hlavní hrdina přišel na to, v čem je háček, koukal jsem na obrazovku, jako opařený. Měl jsem pocit, že to prostě není možné, ale zpětně všechno sedělo. Perfektní výkony herců, temná atmosféra, to vše perfektně vyladěno, nominuje Klub rváčů v mém žebříčku velice vysoko. ()

lubos.cermak

Každý, kdo poznal sám sebe v divném období svého života tento film příjme jako odpověď na všechny nezrealizované odpovědi patřící hluboko uloženým otázkám v našich myslích. ()

route60

100% filmový zážitek David Fincher je provokatér ab absurdum a klub rváču je pastva pro oči, E. Norton a B. Pitt jsou neuvěřitelní, jednoduše taková svoboda o které sní asi každý ale nikdo si to nechce přiznat, prostě 5* jinak nemohu ()

Trumper

SPOILER ALERT!: S tímto filmem mám jen jeden (ale zato dost podstatnej) problém, a sice rozuzlení „zápletky“. Tři čtvrtiny filmu vám Fincher servíruje pořádně syrovej filmovej nářez, krvavej jako flák hovězího masa, totální výjeb současné společnosti, ve kterém si hovíte jako divák v první řadě, který spolu s herci prožívá jejich špinavej příběh a kterému právě teď dochází, že přesně TYHLE myšlenky měl už dlouho na jazyku, a TO všechno jenom proto, aby vám Fincher nakonec řekl, že TO celé je jen psychologie a hromada výmyslů.___ Nejspíš neprávem to kladu za vinu právě Fincherovi, který jako režisér dal tomuto filmu vše, co bych od něj čekal – ponurost, špínu, pot a krev, která je z filmu cítit na sto honů, a hlavně geniální atmosféru – avšak Palahniukovu předlohu jsem nečetl, takže kde mám hledat viníka? Možná bude lepší nechat tuto lehce mementovskou zápletku, která se mě tentokrát vůbec nedotkla a v závěru mě spíše naštvala, plavat a pořádně si užít efektního zpracování. /85% ()

GoldenGecko

Kult jeko prase. Jak žít život aby měl smysl? Rvát se s chlapama, opustit všechno co jste měli, žít jen pro sebe? Nebo si vymyslet kámoše aby vás ke smysluplnému životu přivedl on? Konec je prostě geniální, cleý děj je prostě geniální, genialita sama, která vám otevře pusu dokořán. A geniální je také Norton, protože tohle je role nad role, tohle je zlom v dějinách filmu. A závěr v rytmu Where is my mind od legendárních Pixies tomu dodává ještě víc. ()

asader

Abych pravdu řekl od toho názvu sem čekal něco jiného.Začátek byl děsně protaženej,až sem si říkal co sem si to vlastně pustil.S objevením Pitta na scéně se to už trošku rozjíždělo tak na 3 hvězdičky,ale jak se to blížilo do konce tak se film zvrhl na neuvěřitelnou kravinu a hodně spadnul až na jednu hvězdičku.Chápu,že se pár chlápku sejde aby si vymlátili zuby,ale že se z nich stanou jen tak teroristi bez jakéhokoliv přesvědčování?A pointa filmu se taky jaksi vytratila.Těžko se vám může líbit film jehož hlavní hrdina je psychopat.2/10. ()

Pilinka

Pěknej filmovej zážitek. Nechyběla tomu originalita ani perfektní herecký výkony. Jen se mi nelíbilo že na polovinu pointy (dviojí osobnost), už člověk přišel přibližně v půlce filmu. Jinak pěkné scény a perfektně se hodící kamera dělá z tohodle snímku ojedinělej film, kterej si budu ještě dlouho pamatovat. 5*... ()

Saros

Poprvé jsem to viděl ve slovenském znění a už po pár minutách filmu jsem si říkal: „WTF, to je vážně ulítlej film“ a to jsem tehdy ještě netušil,že se stane jedním z mých nejoblíbenějších. Děj a celková atmosféra mě doslova srazily na kolena a vtáhly do sebe tak,že jsem se po skončení titulků musel podívat ještě jednou, jestli se mi to nezdálo. Radikálnost názorů hlavního hrdiny mi docela začali vrtat v hlavě a později jsem se s většinou docela ztotožnil(i přesto,že nejsem anarchista:) ).Můžu jen doporučit a pokud možno i druhé shlédnutí, protože až po tom, co se dozvíte na konci, vám doklapnou všechny narážky během filmu. Od tohoto filmu jsem Pitta začal vnímat v úplně jiném světle.Lepším světle. ()

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

21.01.2022

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Už je tomu téměř rok, co studio Disney dokončilo akvizici studia 20th Century Fox a všech jeho odnož. Od té doby se mnohé změnilo, několik filmů bylo zrušeno, pár titulů čeká reboot a menší nezávislá… (více)