Reklama

Reklama

Co dokáže hrstka statečných, když se odmítne podřídit tyranii. 300 Sparťanů proti obrovské přesile perské armády... Bitva u Thermopyl představuje jednu z nejslavnějších událostí řecko-perských válek, která se zapsala do dějin díky mýtu o nevšedním zvratu, kdy 300 spartských válečníků obětovalo svůj život při obraně Thermopylské soutěsky za svobodu celého řeckého národa. Stejnojmenný historický snímek z roku 1962 se odehrává roku 480 př. n. l., kdy perský král Xerxés I. zahajuje jednu z nejrozsáhlejších vojenských operací starověku, jejímž cílem bylo potrestat Athéňany a Sparťany za jejich vzdor vůči moci perské říše. Vládce obrovské otrokářské říše se vydává se svou nespočetnou armádou na válečné tažení s cílem zcela zničit řecké nezávislé státy, které představovaly jediné ostrovy svobody v tehdejším světě. Xerxés si předsevzal, že naplní sen svého otce o jednom světě a jediném vladaři. Právě v ohromném početní převaze jeho barbarské armády by měla spočívat síla, které běžní smrtelníci nedokáží vzdorovat. Mezi zástupci jednotlivých řeckých měst nepanuje shoda, jak této drtivé nepřátelské síle vzdorovat. Spartský král Leónidás (Richard Egan) vnímá, že ve vážném ohrožení je samotná existence Řeků jako svébytného národa a vybízí k rychlé obraně země před perským králem. Musí se však podřídit rozhodnutí spartské rady, která odmítá válčit během náboženských slavností. Statečný Leónidás proto neztrácí čas a vyráží se svou osobní stráží čítající 300 mužů zaujmout obranné pozice v úzkém průsmyku u Thermopyl, který byl vybrán jako nejvhodnější místo ke střetu s perskou armádou. Tímto odvážným vojenským manévrem se navždy zapíše do dějin a mýtů jako ten nejslavnější a nejstatečnější řecký král. (Česká televize)

(více)

Recenze (73)

Psema 

všechny recenze uživatele

S přihlédnutím k době vzniku se musí uznat, že to má grády. Scénář je přes veškerou linearitu (Spartští vojáci dojdou do Thermopyl a tam hodinu stojí a bojují) kompaktní a tenhle film těží hlavně z celkové myšlenky bojovat i proti sebevětší přesile za každou cenu. V promluvách malinko chybí emoce a Leonidasovi v tomhle pojetí bych asi sloužit nechtěl, ale jakmile se rozjede boj, tak se nemusí tvůrci za nic stydět. Většina bitev, i když dnes působí trochu prázdně, má atmosféru, surovost a styl. A závěr je luxusní. ()

sepp 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle počin se nemohl líbit už ani v době svého vzniku. Na hromadné scény, které to chce prezentovat, byla výprava přeci jen skromná. Některé scény, zejména soubojové, jsou pak až skoro k smíchu. A zatímco první půlka se docela vleče, druhá pro změnu zase tak zvláštně kvapí. Prostě na rozdíl třeba od takové nesmrtelné Kleopatry toto nestárne dobře. ()

Reklama

Shakers 

všechny recenze uživatele

Nie je to zlé, pretože príbeh je skratka dosť dobrý. Narozdiel od Snyderovej verzie vidíme Leonidasa bok po boku vymýšľať taktiku spolu s Themistoclesom. Škoda, že sme sa nedočkali aj námorných bitiek. Taktiež zamrzí trochu akcia, ktorá je na tu dobu určite super, ale v dnešnej dobe jej trošku chýba šťava, ale nie sú to akcie, na ktorých padá film, ale predovšetkým tempo, ktoré je dosť pomalé a mal som pocit, že sa tam trištvrte filmu nič nedialo. Niektoré dialógové scénky tam boli zbytočne na vrch a brzdili film. Záver je dobrý, ale chýbajú trošku emócie. Každopádne dobrý film, kde je výprava fakt pekná a tak isto aj obrovský komparz stojí za pozornosť. 70% - 3* ()

Mol 

všechny recenze uživatele

Mnohem lepší než ta novodobá CGI sračka. Xerxes je hodně vymaštěnej a ze strategickýho hlediska pokurvý všechno na co šáhne, hlavně že mu ve stanu tancujou polonahý kurvy, to ho zajíma. Za to Sparťani mají odvahu, strategii a svou svobodu, za kterou se nebojí dát život. Závěrečnej masakr to jenom potvrzuje. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Film jsem si pustil v televizi již z následující utkvělou představou: V roce jeho vzniku jsme v dějepisu šesté třídy u učitele Kroupy (jméno jen jako doklad paměti) jsme probírali řecko-perské bitvy. Nakonec jsem je "přednášel" sám, zatímco on pochrupoval za katedrou. Dostával jsem jedna podržená s hvězdičkou (takový úspěch jsem za svého 20letého studia již nikdy nedosáhl). Co se týče Thermopyl se můj příběh odehrával v horách, šlo o skutečnou horskou soutězku, do néž se vešlo jen pár vojáků; také tu nevystupoval Keep-Smiling Leonidas, ale brutální bojovník, který je napružený rozhodnutím spartského senátu a deprimovaný zradou (kozí stezka) místních, za něž bojoval. Ani Xerxe jsem nelíčil jako náladového podivína, nýbrž jako prozíravého, byť megalomanského nájezdníka. "Nesmrtelní" jsou Sparťané (viz stadion na Letné), zatímco perští "Nesmrtelní" se rozplynuli v niveč. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (13)

  • Mezi zástupy nadšených kluků, kteří v mládí shlédli 300 Sparťanů, byl i budoucí comicsový autor Frank Miller. Film ho nadchl natolik, že se podle něj rozhodl napsat jedno ze svých nejslavnějších děl - "300". (Divočák)
  • Po dotočení tohto filmu David Farrar ukončil kariéru a už nikdy nič nenatočil, aby neskôr emigroval s manželkou Irene do Juhoafrickej republiky. (Arsenal83)
  • Průměrná délka záběru je 6,6 vteřiny. (Mol)

Reklama

Reklama