Reklama

Reklama

Zbytečná krutost

  • Česko Zbytečná krutost aneb žena, pistole a obchod s nudlemi (více)
Trailer
Čína, 2009, 95 min

Režie:

Yimou Zhang

Scénář:

Zhengchao Xu, Jianquan Shi, Joel Coen (původní scénář) (více)

Kamera:

Xiaoding Zhao

Hudba:

Lin Zhao
(další profese)

Obsahy(1)

Wang je skleslý, prolhaný a chamtivý majitel obchodu s nudlemi v čínském pouštním městě. Jeho opomíjená a sarkastická žena má tajný poměr s Liem, s jedním z Wangových zaměstnanců. Li, nesmělý muž, neochotně ukrývá zbraň své milenky, kterou si koupila na vraždu svého manžela. Wang ale sleduje každý jejich pohyb. Podplatil policistu Zhanga, aby zabil tento nepřípustný pár. Vypadá to jako perfektní plán: celá záležitost bude krutá a krvavá, ale s uspokojivým koncem...nebo si to alespoň myslí. Darebný Zhang má ale rovněž vlastní plány. Když dojde ke zvratu v příběhu, proteče více krve a bude spácháno mnoho násilí... (Filmbox)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (40)

Sobis87 

všechny recenze uživatele

Yimouova Zbytečná krutost se na rozdíl od originálu bratří Coenových odehrává ve starověké Číně, rozdíly mezi oběma verzemi lze zpozorovat ale i z hlediska žánru. Zatímco původní film byl temný thriller, tato verze, ačkoliv také velmi poctivě buduje napětí, je humorná až groteskní. Postavy tu postrádají hlubší psychologii a fungují více jako karikatury (např. tlouštík s neskutečně velkými předními zuby, šilhající náčelník, atd.), s čímž jde ruku v ruce i výrazné přehrávání protagonistů. Rozdíly lze nalézt i v samotném příběhu (celý úvod s perským kupcem je zcela odlišný), avšak stěžejní scény původního filmu zůstávají zachovány. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Ponechme stranou, že Zhangův pokus o komedii je nekoukatelně otravný sled troškovských jalovostí a stupidity. Pokud bychom hledali ospravedlnění existence tohoto remaku, nabízí se snad jen to, že čínská kinematografie chtěla té americké předvést svou moc. Styl filmu mísí křiklavě opulentní estetiku předchozích režisérových snímků s typicky přízemní pitvořivou komikou typickou pro čínské lidové komedie, čímž se vysmívá vlastně v prvé řadě výchozímu americkému žánru. Zhangova "Zbytečná krutost" představuje jakýsi anti-noir vůči Coenovic neo-noiru, který se oproti klasickým žánrovým kriminálkám 50. let vyznačuje vypjatou vážností a zbytněle ponurou atmosférou. A tak jestliže americká kinematografie se vrací ke svým ikonickým žánrům a vystužuje jejich stěny tvrdým vizuálem, pak Čína je zesměšňuje stejným stylem jako se na alegorických vozech z májových průvodů či propagandistických plakátech dehonestovaly symboly Západu. ()

Reklama

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 4/10 Děj 6/10 Hudba 5/10 Výprava 5/10/// PLUS: zaujme, upoutá pozornost a nutí k přemýšlení, zajímavé jak si Zhang poradil s minimem kulis a prostředí, výskyt absurdních scén a situací potěší MÍNUS: setkáte se zde se skupinkou divných a ještě divnějších postav, od slavného režiséra bych čekal víc/// Shrnutí: Zvláštní film. Taková menší sonda do charakterů postav. Bez výrazné výpravy, dramatické hudby a s pomalejším tempem. Ale rozhodně se od něj neodtrhnete a budete čekat jak to dopadne. Škoda, že závěr je skoro useknutý, deset minut navrch by nevadilo./// Celkem 53%/// ()

kagemush 

všechny recenze uživatele

Než zase někdo začne prskat, že to nemá s původním filmem moc společného, měl by si dotyčný(á) uvědomit, že zatímco pro nás staří (rozuměj antičtí) řekové rozdělili tragédii a komedii na dva svébytné směry (tím nepomíjím tzv tragikomedie, ale ty nebývají tak nařvané jako různá asijská dílka), tak právě tohle nikdo v raných dějinách východoasijského divadelnictví neprovedl. A pak se stane, že třeba ve The Untold Story chvíli koukáme na povykující policajty jak vystřižené z grotesky, no a chvíli na to čumíme na pána jak porcuje své spoluobčany do knedlíčků. A tady zrovna tak. Za mně velká spokojenost, páč principy (neo)noiru zachovány byli, a já to zas mohl vidět trochu jinak. ()

Adrian 

všechny recenze uživatele

Presun zo zapadu na vychod, Zhangovove vyrazne farbicky z casti utlmene. Hlavnym posunom oproti Coenovcom je prechod od ciernej komedie k cistemu, situacnemu humoru v prvel polke snimku (ktory mi moc nesadol), pricom ten ciernohumorny prichadza az s bliziacim sa zaverom (a hned to zacne byt stavnatejsie). Snaha postupne minimalizovat dialogy a rozpravat co najviac obrazom mi prisla zaujimava a zvacsa aj obhajitelna. [EFM 2010] ()

Galerie (87)

Zajímavosti (2)

  • Natáčení filmu začalo v červenci 2009 a skončilo v prosinci téhož roku. (Rugero)

Reklama

Reklama