Reklama

Reklama

Frankensteinova kletba

(festivalový název)
  • Velká Británie The Curse of Frankenstein (více)
Trailer

Obsahy(1)

Barón Frankenstein cez nepriazeň svojich blízkych robí pokusy na mŕtvych, ktorých sa pokúša oživiť cez svoje technické vynálezy. Až sa mu raz tento experiment podarí a v tej chvíli sa mu to vymyká spod kontroly. Oživené monštrum sa dostáva z výskumného laboratória a nezastaviteľne likviduje každého, kto sa mu postaví do cesty... (T2)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (53)

InJo 

všechny recenze uživatele

Podobně jako Hammerovská verze Draculy, i tato adaptace Frankensteina má značně svérázně koncipovaný děj. Například mi připadalo, že samotné monstrum je zde trochu podružné a odsunuté na druhou kolej, a že příběh mnohem víc stojí na vztahu (respektive stupňujícím se konfliktu) Victora F., jenž je zde vskutku pojat jako takřka regulérní (i když nejednoznačný a srozumitelně motivovaný) šílený padouch, s jeho učitelem a kolegou Paulem Krempem. Pochopitelně zde najdeme veškeré klíčové znaky studia Hammer - studiovost, specifická béčková atmosféra (právě kvůli ní tyto snímky vyhledávám), velmi dramatická orchestrální hudba a samozřejmě herci Peter Cushing a Christopher Lee obsazení do zásadních úloh. Film nemá zrovna rychlé tempo vyprávění, proto se může zdát o něco delší, než ve skutečnosti je (pouhých 80 minut). To ale kupodivu nebrání ucházející gradaci. Druhá polovina je určitě divácky vděčnější, ale ani první není špatná. Bát se bude jen mizivé procento lidí, ale to bych v tomto případě nepovažoval za neodpustitelný nedostatek. 70 % ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Ač jsem opětovně spokojen, musím říci, že Ch.Lee nebyl zrovna šťastnou volbou. Maska mizerná, prostoru navíc příliš nedostal. Zůstává tak ve stínu monstra ztvárněného B. Karloffem. Tvůrci se poněkud odchýlili od hlavního motivu knižní předlohy, kde nešťastnou a tragickou postavou je monstrum, zatímco zde jím je baron. Před plnohodnotným gore (řezání těla, trepanace hlavy ad.) kamera uhýbá, což zde až tak nevadí, uříznuté ruce a vyňaté oči ale ukáže naplno. Přítel Paul nejprve baronovi pomáhá, jenže pak se pokusů zalekne, a tak se snaží Frankensteina od dalších experimentů odradit. Jeho pravé záměry se však ukážou na konci. Hazel Courtová, která si později zahrála v adaptacích povídek E. A. Poa, je ozdobou filmu. Skvělé papundeklové kulisy a temná hororová hudba dodávají snímku správný šmrnc. Nestárnoucí klasika. ()

Reklama

Campbell 

všechny recenze uživatele

Poslední dobou začínám tak nějak zjišťovat že nemám moc rád Frankensteina od Hammeru, všechny mi přijdou úplně stejné a jediné co se mi na nich líbí je atmosféra, ani jinak to není tady. Cushing tady je takovej nevýraznej a jediné co mě nutilo film dokoukat jsou skvělé masky, a hlavně ta poslední a atmosféra která se dá krájet. Ale celý mě to moc nebavilo. Bohužel. EDIT(30.1.2018). V roce 2012zhýčkaný Draculou a nevidět jiné "monstra" jsem se nudil, dnes.... Paráda. Film který dokazuje že musí člověku přirůst k srdci. Frankenstein nikdy nebyl a nebude moje srdcovka, ale po opětovném zkouknutí musím říct...Kdysi jsem byl celkem kretén, ale jak mě můžete soudit, tehdy jsem viděl jednu pecku za druhou, tohle je takové pomalejší, ale stejně dobré jako ostatní Hammerovky. ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Svéráznost hammerovské adaptace klasiky Mary Shellyové vynucená nátlakem Universalu je vlastně kladem, protože výrazně odlišuje Curse of Frankenstein od ostatních zpracování. Frankenstein (v podání výtečného Petera Cushinga) je mnohem větším zloduchem, než je zvykem - dokonce vraždí! - a nebýt poněkud divné masky Christophera Leeho jako monstra (připomíná mi nadrogovaného pierota), byl bych spokojený maximálně. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Curse Of Frankenstein je typický predstaviteľ Hammerovky a britského zmyslu pre horor, hlavne čo sa týka využívania vynikajúcich interérov/exterérov. To má samozrejme potom dopad na celkovú príjemnú a potemnelú atmosféru. Celú kompozíciu tu dopĺňa pekná pastelková farba, ktorá dala vyniknúť hlavne maske kreatúry. Videl som však aj lepšie spracovania tejto legendy, príbeh sa mi zdal až príliš okresaný, ohlodaný a jednoduchý, dohromady tak toho veľa nepovedal. Svojim stvárnením pološialeného, egocentrického, bláznivého vedca však toho Cushing veľa zachránil. 70/100 ()

Galerie (46)

Zajímavosti (12)

  • Přátelství mezi Christopherem Leem a Peterem Cushingem začalo v okamžiku, když Lee rozrazil dveře Cushingovi šatny a postěžoval si:  "Já nemám ve filmu žádné repliky," na což mu Cushing odpověděl: ''To máš stěstí. Já četl scénář." (reich)
  • Po dlouhou dobu se jednalo o nejvýnosnější britský film. (liquido26)
  • Vzhledem k tomu, že na líčení k filmu Frankenstein (1931), které vytvořil pro Universal Studios Jack Pierce, se vztahovala autorská práva, dopadl The Curse of Frankenstein hůře - maskéři pro něj museli vytvořit jinou vizáž.. (Zdroj: kniha - 101 hororů, které musíte vidět, než umřete, autor: Steven Jay Schneider). (Pavlínka9)

Související novinky

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

02.09.2023

Ikonické londýnské studio Hammer Films bylo založeno v roce 1934, a ačkoliv se v prvních dvou dekádách své existence zaměřovalo na filmovou produkci na škále všech žánrů, nejikoničtější snímky, které… (více)

Reklama

Reklama