Reklama

Reklama

Frankensteinova kletba

(festivalový název)
  • Velká Británie The Curse of Frankenstein (více)
Trailer

Obsahy(1)

Barón Frankenstein cez nepriazeň svojich blízkych robí pokusy na mŕtvych, ktorých sa pokúša oživiť cez svoje technické vynálezy. Až sa mu raz tento experiment podarí a v tej chvíli sa mu to vymyká spod kontroly. Oživené monštrum sa dostáva z výskumného laboratória a nezastaviteľne likviduje každého, kto sa mu postaví do cesty... (T2)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (53)

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Hammer. Nádherná verze klasického frankensteinského příběhu, která sice není tolik ikonická jako verze z roku 1931, ale v mnohém je lepší. Především v podání samotného barona Frankensteina: zatímco Colin Clive byl navzdory své posedlosti monstrem přece jen kladná postava, fantastický Peter Cushing je jednoznačný antihrdina: jeho zaslepenost možnostmi objevu stvoření života jde mnohem dále, takže se nezdráhá ani na okamžik chovat jako bezohledný padouch a klidně i vraždit. Nebudu zastírat, že tento Frankenstein se mi zamlouvá daleko víc. Problém však mám s monstrem, tam zase suverénně vyhrává Boris Karloff - Christopher Lee se do takové role ne snad nehodí, ale kromě působivého prvního odmaskování vypadá neškodně jako chlapec z nedělní školy, co se pokouší chodit na chůdách. Film však má nádhernou a neopakovatelnou, typicky hammerovskou atmosféru; navíc i ozdobu v podobě Hazel Courtové. Škoda snad jen až příliš dlouhých dějových pauz na dialogy a opakující se odjezdy a zase příjezdy Frankensteinova učitele a přítele Paula, vyprávění kvůli tomu trošku drhne. A jen tak mimochodem, s hrůzou jsem si všiml, jak moc se patnáctiletý Victor Frankenstein nejen vzhledem, ale i chováním podobal mně v přibližně stejném věku :-) ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Svéráznost hammerovské adaptace klasiky Mary Shellyové vynucená nátlakem Universalu je vlastně kladem, protože výrazně odlišuje Curse of Frankenstein od ostatních zpracování. Frankenstein (v podání výtečného Petera Cushinga) je mnohem větším zloduchem, než je zvykem - dokonce vraždí! - a nebýt poněkud divné masky Christophera Leeho jako monstra (připomíná mi nadrogovaného pierota), byl bych spokojený maximálně. ()

Reklama

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

První snímek, kde se spolu setkali dva hororoví klasici dvacátého století Peter Cushing a Christopher Lee. Na filmu mě uchvátila hlavně barevnost záběrů a pro Hammer studio charakteristické krásné interiéry. Tenhle Frankenstein se mi velmi líbil, dokonce víc, než původní verze s Borisem Karloffem. Je to hodně povedený horor, který byl mimochodem ve své době zakazován pro přílišnou brutalitu (ta samozřejmě s léty vymizela, ale působivost zůstává dodnes). Začátek zlaté éry hammerovských remaků. Nádhera. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Ač jsem opětovně spokojen, musím říci, že Ch.Lee nebyl zrovna šťastnou volbou. Maska mizerná, prostoru navíc příliš nedostal. Zůstává tak ve stínu monstra ztvárněného B. Karloffem. Tvůrci se poněkud odchýlili od hlavního motivu knižní předlohy, kde nešťastnou a tragickou postavou je monstrum, zatímco zde jím je baron. Před plnohodnotným gore (řezání těla, trepanace hlavy ad.) kamera uhýbá, což zde až tak nevadí, uříznuté ruce a vyňaté oči ale ukáže naplno. Přítel Paul nejprve baronovi pomáhá, jenže pak se pokusů zalekne, a tak se snaží Frankensteina od dalších experimentů odradit. Jeho pravé záměry se však ukážou na konci. Hazel Courtová, která si později zahrála v adaptacích povídek E. A. Poa, je ozdobou filmu. Skvělé papundeklové kulisy a temná hororová hudba dodávají snímku správný šmrnc. Nestárnoucí klasika. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Hammer Films vyrábali filmy už od 30-tych rokov, ale netešili sa priveľkému záujmu divákov. Až filmom v roku 1957 sa spoločnosť dvihla z popola a dostala sa do povedomia divákov, ako ju poznáme dodnes. Frankensteinova kliatba však nie je ešte tým pravým orechovým, čím nechcem povedať, že si ho netreba pozrieť. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (12)

  • Po dlouhou dobu se jednalo o nejvýnosnější britský film. (liquido26)
  • Toto je poprvé, co se na place společně objevili Peter Cushing a Christopher Lee. Velmi rychle se mezi nimi vyvinul přátelský vztah. (liquido26)
  • Přátelství mezi Christopherem Leem a Peterem Cushingem začalo v okamžiku, když Lee rozrazil dveře Cushingovi šatny a postěžoval si:  "Já nemám ve filmu žádné repliky," na což mu Cushing odpověděl: ''To máš stěstí. Já četl scénář." (reich)

Související novinky

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

02.09.2023

Ikonické londýnské studio Hammer Films bylo založeno v roce 1934, a ačkoliv se v prvních dvou dekádách své existence zaměřovalo na filmovou produkci na škále všech žánrů, nejikoničtější snímky, které… (více)

Reklama

Reklama