Živí mrtví

• USA The Walking Dead (více)
USA, (2010–2022), 134 h 18 min (Minutáž: 40–67 min)

Tvůrci:

Frank Darabont

Režie:

Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Greg Nicotero, Michelle MacLaren (více)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks) (více)

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan, Danai Gurira, Steven Yeun, Alanna Masterson, Sonequa Martin-Green (více)

Kdo je chodící smrt? Zombie, kam se podíváš, nebo hrstka vyčerpaných lidí v děsuplném prostředí? Zemi ovládly položivé zrůdy. Boj zbytků lidstva o přežití v postapokalyptickém světě může začít. Živí mrtví zachycují příběh skupinky lidí, kteří přežili virovou epidemii, jež změnila většinu lidstva v agresivní zombie. Pod vedením Ricka, který byl ve starém světě policistou, cestují americkou Georgií a snaží se najít nový bezpečný domov. Čím je situace zoufalejší, tím je jejich vůle přežít silnější. Jsou ochotni udělat téměř cokoli, aby zůstali naživu. Jak dlouho si udrží zbytky lidskosti? Zástupce šerifa Rick Grimes se probere z kómatu v opuštěné poničené nemocnici. Zjistí, že zatímco byl v bezvědomí, svět postihla epidemie viru, jenž své oběti nejen zabíjel, ale po smrti z nich udělal zombie, které teď požírají živé lidi. Jeho žena a syn nejsou k nalezení. Rick se od jiného přeživšího doslechne, že prý federální Centrum pro kontrolu nemocí v Atlantě v Georgii vymezilo bezpečnou zónu, kde by možná mohl rodinu najít. Ozbrojí se a vydá na dlouhou nebezpečnou cestu zničenou krajinou. Na kraji Atlanty se opravdu ukrývá jeho žena Lori se synem Carlem. Navíc je s nimi Rickův policejní parťák a nejlepší kamarád Shane, se kterým se však domnělá vdova Lori mezitím zapletla. Našli tu útočiště ve skupině dalších přeživších. Tvoří ji Dale, který vlastní obytný vůz, jenž se stal centrem komunity, sestry Andrea a Amy, Glenn, který dříve roznášel pizzu a teď ho často posílají na nebezpečné mise, a spousta dalších. S Rickem coby neformálním vůdcem se snaží za každou cenu zůstat naživu, i když je mrtví pronásledují na každém kroku. Dokážou si ale udržet při hledání kousku bezpečí a domova lidskost? Nebo se nakonec sami stanou chodícími stroji na přežití, živými mrtvými? (TV Prima)

Ben Nevis

1. až 6. série: Až na druhou sérií má seriál svižné tempo, plno akce a různá prostředí. V rámci žánru je to určitě špička, i když mám spoustu výhrad ke spoustě detailů. Třeba mi vadí, že zombíci jednou cítí živé, podruhé jdou jenom po hluku, potřetí si nevšímají nikoho. V jednom dílu po hrdinovi jde tucet mrtvol a on se ubrání, ve druhém někdo nedává na sekundu pozor a je hned kousnut. Navíc mají zombie dar pohybu po lese odkoukaný od indiánských stopařů, protože vždycky vybafnou zpoza stromu, aniž by je živí dopředu zaregistrovali. Popřípadě nikdo neřeší, že by je mohli detekovat podle zápachu. Taky je to na můj vkus moc krvelačné, co pár dílů zemře zásadní postava, a tak nemá smysl si k někomu pěstovat vztah. Ale je to moje guilty pleasure a jsem ráda, že jsem to ve druhé sezóně nevzdala. Divák má o hrdiny opravdový strach, takže o napětí není nouze a atmosféra by se dala krájet. ()

Gahan

Prve dve serie som pozerala stylom "partner to kuka, ja sedim pri PC a nieco si tu riesim alebo citam knihu", nechcelo sa mi ist do dalsieho neuzavreteho serialu. Takze v podstate som vnimala len dialogy, ale najma mi vkuse volaco za zadkom chrcalo ... audio bez vizualu je fakt skoro "nepozeratelne" :-) No ale namotala som sa aj len "z pocutia", od tretej serie som pri partnerovi zacala obsmrdat priamo pred telkou, tak sa zlutoval a prebehol so mnou prve dve serie znova. A odvtedy, v case ked chodi TWD, milujem pondelky. Inak je to najhorsi pracovny den tyzdna a v praci na mna vzdy cudne pozeraju, ked pridem rano vysmiata a obrazu mojej sanity asi nepomaha ani dovetok "ja sa tak tesim na zombikov!" ... ()

MikeeTheory

Byť se může příběh ve Walking Dead na chvilku "zaseknout", tvůrcům nelze upřít perfektní práci s vývojem a psychologií postav a mrazivou atmosférou. V tomhle ohledu seriál jednoznačně vyčnívá a zásluhu na tom mimo jiné mají i brilantní herecké výkony, které na některých místech až berou dech. Takže i když se sem tam najdou epizody, ve kterých se toho nic moc neděje, člověk zpětně musí ocenit detailní propracovanost, silný emoční základ a především uvěřitelnost. Některé díly navíc můžou diváka dokonce až šokovat. Tvůrci se totiž nebojí vyškrtnout z příběhu důležité a sympatické postavy a jít proti všem možným přáním těch nejvěrnějších fanoušků. Tady jdou zkrátka velké happy endy stranou! O to víc je chvályhodnější fakt, že kvalita seriálu neklesá. To spíš naopak! ()

4x8x16x23x42

Surový, nevyzpytatelný, dojemný, chytlavý. Každý z těchto přívlastků na seriál naprosto sedí. Jeho hlavní doménou jsou postavy a jejich vývoj. Jsem již v 9. sérii a seriál mě stále zcela naplňuje. “They’re gonna feel really stupid when they find out… They are screwing with the wrong people.” — Rick ()

xmy

První série troufnu si říct téměř dokonalá, super duo Lincoln x Bernthal, napínavé a akční díly, výborné postavy. S dalšími sériemi se seriál několikrát dost změnil, byly k vidění například čistě mluvící, survival nebo i trošku "haluz" epizody. Ač je tedy nyní WD dosti jiným seriálem, než v začátcích, koukám pořád dál - jelikož kvalita tam stále (aspoň trochu) je. ()

GMVajgl

První dojem je důležitý, ale někdy klame. Pilotní díl Walking Dead je super, ale postupně se z toho stane telenovela, která řeší "kdo spí s kým" a "kdo nemá rád koho". ()

Olík

Spadla klec, poslední hlava byla probodnuta, je konec. Dám-li stranou kousky jako například Červený trpaslík, Simpsonovi, nějaké sitkomy a podobně. Prostě se budeme bavit o, nazvěme to třeba, seriálových ságách, tak jenom právě Živý mrtví a Hra o trůny mne dostaly do módu „nemůžu dospat dalšího dílu“. Já vím, že to ne vždycky vonělo po fialkách a hodně krát jsme si všichni říkali, tohle už fakt ne, ale stejnak se tady bavíme o něčem, co překročilo hranici obyčejného seriálu a pro některé se stalo kultovní záležitostí. ()

Wallis3

Hodnoceno jako komplexní dílo: když to začalo, byl to takový svěží vítr, pak některý série byly naprosto nezáživný. Že nepůjde o hledání léku na mizérii, muselo být jasné po pošeptání do Rickova ouška. Ale že nám seriál ke konci nenabídne zhola nic, to už bylo takový vážně o ničem! ()

FeriusParfax

Asi je se mnou něco špatně nebo ještě byla potřeba více času. Ale 3 série zkouknuty a já stále čekala na to osvícení, že se bude jednat o jeden z nejlepších seriálů. Jak bývá u žen obvyklé, vydržela jsem u něčeho ttak dlouho kvůli pěknému chlapovi. Tady to byl Norman Reedus. Jo líbí se mi! Jinak mi vadily ty lidi. Jakmile je někde větší skupinka lidí, tak se nemůže setkat s úspěchem jakákoliv akce. Tady se to potvrzovalo snad v každé epizodě, až mě to přestalo bavit a i s Normanem jsem se musela rozloučit. Ale byla to příjemná rozlučka ;) ()

LojZza

Po pilotu jsem prijemne nateseny na pokracovani. Zombie serial jako je Walking Dead nam hodne dlouho chybel. Ani nevim proc ale tak nejak ve mne evokuje vzpominky na vizualne podobny Zombieland (kktery se ale narozdil od WD nebral vubec vazne). Rozhodne mne mile prekvapila surovost scen (plazici se polovina tela) a taky to ze se kamera neboji zustat v zaberu i po tom co nektery z hrdinu prostreli zombii hlavu. Snad se dockame vice akce, vice rozplizlych mozku po stenach a vice zombii celkove. Snad sebou Rick netahal tu tasku plnou bouchacek nadarmo. :) Pribeh zatim prakticky naznacuje jen lehke drama, ale kvuli tomu silnemu pribehu se na WD stejne divat nebudu. Pokud se pozdeji jeste zajimave zamota tak to bude jen plus. Zatim hodne silne 4* (jednu hvezdicku si nechavam jako rezervu) edit: Po prvni sezone muzu rict ze jsem byl prijemne prekvapen. Serial si jde vlastni cestou, a z komiksu si bere jen stripky. Cekani na 2. radu bude dlouhe. ()

n3uro

Vzhledem k tomu že post-apo/zombie thrillery jsou pro mě jako modla, budu tento zatím slibně vypadající seriály bedlivě sledovat. A vzhledem k tomu že tento typ filmů/seriálů není příliš častý, budu jej velmi přísně hodnotit. | Zatím parádní rozjezd, krom pár menších chybiček v designu (proč scéna se zabíjením zombíků zblízka? vždyť hrozí nebezpečí infekce z krvavých cákanců!) ale jak jsem psal, budu hodnotit velmi přísně. Doufám také že se vyhneme přemíře milostných a romantických zápletek (šerifova manželka vs jeho parťák..) - to by hodně zkazilo dojem. Jinak tedy je vidět že zde zombie neumí utíkat, což sem myslel že v budoucnu se s tím nějak vypořádáme, ale tak teď už nenadělám nic. | Shrnuto podtrženo: zatím velmi slušný rozjezd na Halloweenský den který pootevírá další dobrodružství v možná né tak vzdálené realitě. Začátek mi trochu připoměl začátek z The Day of the Triffids, což mě potěšilo. Těším se na další díl :) ()

Fionor

Velmi dobře natočená zombie apokalypsa. Seriálu dokonce ani nevadí/neškodí klasické zahájení v opuštěné nemocnici, které se za ty roky už stalo jedním z pravidel žánru. Závěrečná scéna z pilotního dílu si sama o sobě zaslouží plné hodnocení. Druhý díl ovšem nijak nezaostává. Potíž je až se třetím dílem, který rozehrává spíše mezilidská dramata - to je trochu krok stranou - nicméně i tato změna je dostatečně zajímavá aby seriál nezačal nudit. ()

KOOHA

Po třech dílech jsem musel přehodnotit svůj postoj. Mělo to takovej potenciál a takhle to zazdili. Celý je to pomalý a půlku celýho času strývili v tom zasraným campu nedaleko města a vlastně to nemělo žádnej tah na branku. Krom velmi dobrejch záběru na žeroucí zombíí je to průšvih. Darabonte, Darabonte.! Alespoň jsi udělal dobrou věc vyházet celej tým včetně sebe a doufám, že se druhá sezona poveda. Tahle šla do kopru. ___________________Update: Když to teď po shlédnutí posledního dílu posoudím zpětně, tak musím říct, ře to byla pěkná sračka a totální ztráta času. Od prvního dílu, kterej byl ještě jakž-takž to šlo do háje. Úplně k ničemu, jakoby banda (ještě k tomu úplnejch nuzáků) lidí šla z bodu A do bodu B, sem tam se něco stalo a skončili tak, že z bodu B zřejmě půjdou do bodu C. Ani ten doktor nic nevysvětlil, totální nesmysl. Nevysvětlili vůbec nic, nedali nám žádnou odpověd ale ani ne zápletku.....ještě že ten Darabont vyházel celý tým včetně sebe. Doufám, že novej tým vytvoří něco koukatelného. ()

kuces

První a poslední díl je nejlepší.Ostatní díly řeší moc klišovitých problémů s rodinou a podobně. Určitě chápu co provedl tvůrce série Frank Darabont, když vyházel všechny scénaristy. Má muj obdiv i za to jaký je režisér. ()

Stíba

Zombies filmy mě berou a tak sem tuhle nabídku nemohl odmítnout. První díl mě hodně slušně navnadil ale pak tempo trochu zvolnilo, atmosféra nebyla tak hutná jak bych si přál a děj u měrovněž lehce pokulhával, i přes to to však pro mě byla neodkladná droga, která dělá čest svému subžánru. Prvné sezonu jsem sloupl jak malinu a už se hrozně těším na plánovanou druhou sérii, která snad přidá na tempu a atmosféře. ()

bif

První dva díly byly úchvatné, pak to ale šlo strmě dolu a poslední díl první série opět nebyl špatný...tak nevím..uvidíme :). ()

..Anya

Co je lepší než film o zombících? Seriál o zombících!! Příště ale, prosím, méně keců a lítosti, víc zombíků a akčnosti. Dík. ()

Luisis

Viděl jsem všech 6 dílů první série.Ačkoliv jsem byl po prvních 2 dílech velice příjemně překvapen.Poslední 2 díly byly doslova utrpení a z těch kvant dialogů jsem nejednou zíval.Připadá mi to tak zdlouhavě točené jako třeba Ztraceni.Moc dílů o ničem.Veliká škoda,ale co se dá dělat.Když je film nadmíru úspěšný,tak z něj chtějí autoři vymáčknout maximum.Jsem zvědav na druhou sérii.Snad to nebude taková utahaná semtamakce jako poslední díly první série.Dávam 4 hvězdy jen za tu atmosféru a celkem drsný scény.Občas mi bylo i horko,když jsem na to koukal večer,sám v baráku a sluchátka na uších.brrrr - 75% EDIT:15/08/2013:Právě jdu na 04X01 a začínám být na Zombíkách a hlavních hrdinech závislý.POMOOOOC ()

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

19.11.2022

Rick Grimes se vrací

Rick Grimes se vrací

23.07.2022

Stanice AMC oznámila nový spin-off svého zombie seriálu Živí mrtví, jenž se bude točit okolo bývalých protagonistů Ricka a Michonne. Šestidílná minisérie se tak zaměří na vztah a lásku obou postav,… (více)

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

08.03.2022

Stanice AMC oznámila další spin-off ze světa Živých mrtvých. Adaptace slavného komiksu o lidech, kteří přežili zombie apokalypsu, se pomalu ale jistě chýlí ke konci, stanice už má ale rozjetých hned… (více)

Dočkáme se Fortnite filmu?

Dočkáme se Fortnite filmu?

12.10.2021

Herní společnost Epic Games údajně zvažuje start své vlastní filmové a televizní divize. Podle informací serveru Eurogamer by se společnost měla začít v blízko době soustředit na zábavní průmysl, a… (více)