Živí mrtví

• USA The Walking Dead (více)
USA, (2010–2022), 134 h 18 min (Minutáž: 40–67 min)

Tvůrci:

Frank Darabont

Režie:

Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Greg Nicotero, Michelle MacLaren (více)

Předloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks) (více)

Andrew Lincoln, Chandler Riggs, Norman Reedus, Melissa McBride, Lauren Cohan, Danai Gurira, Steven Yeun, Alanna Masterson, Sonequa Martin-Green (více)

Kdo je chodící smrt? Zombie, kam se podíváš, nebo hrstka vyčerpaných lidí v děsuplném prostředí? Zemi ovládly položivé zrůdy. Boj zbytků lidstva o přežití v postapokalyptickém světě může začít. Živí mrtví zachycují příběh skupinky lidí, kteří přežili virovou epidemii, jež změnila většinu lidstva v agresivní zombie. Pod vedením Ricka, který byl ve starém světě policistou, cestují americkou Georgií a snaží se najít nový bezpečný domov. Čím je situace zoufalejší, tím je jejich vůle přežít silnější. Jsou ochotni udělat téměř cokoli, aby zůstali naživu. Jak dlouho si udrží zbytky lidskosti? Zástupce šerifa Rick Grimes se probere z kómatu v opuštěné poničené nemocnici. Zjistí, že zatímco byl v bezvědomí, svět postihla epidemie viru, jenž své oběti nejen zabíjel, ale po smrti z nich udělal zombie, které teď požírají živé lidi. Jeho žena a syn nejsou k nalezení. Rick se od jiného přeživšího doslechne, že prý federální Centrum pro kontrolu nemocí v Atlantě v Georgii vymezilo bezpečnou zónu, kde by možná mohl rodinu najít. Ozbrojí se a vydá na dlouhou nebezpečnou cestu zničenou krajinou. Na kraji Atlanty se opravdu ukrývá jeho žena Lori se synem Carlem. Navíc je s nimi Rickův policejní parťák a nejlepší kamarád Shane, se kterým se však domnělá vdova Lori mezitím zapletla. Našli tu útočiště ve skupině dalších přeživších. Tvoří ji Dale, který vlastní obytný vůz, jenž se stal centrem komunity, sestry Andrea a Amy, Glenn, který dříve roznášel pizzu a teď ho často posílají na nebezpečné mise, a spousta dalších. S Rickem coby neformálním vůdcem se snaží za každou cenu zůstat naživu, i když je mrtví pronásledují na každém kroku. Dokážou si ale udržet při hledání kousku bezpečí a domova lidskost? Nebo se nakonec sami stanou chodícími stroji na přežití, živými mrtvými? (TV Prima)

Isfio

Prvá séria za 4, fantastický scenár, exteriéry, postapo atmosféra a napätie. V druhej sérii išla kvalita trocha dole, začalo sa moralizovať, rozťahovať diely, balast naberal na objeme, ale dalo sa nato ešte pozerať. Tretia séria to zaklincovala, nabrala všetky neduhy seriálovej tvorby, patetickosť, zbytočné moralizovanie, riešenie vzťahov na úkor akcie a hlavne stupídny dej, stupídne riešenie akčných scén, kde v jednom zábere nie je nikoho na míle, v ďalšom zábere je zrazu okolo 20 zombíkov. A takým štýlom sú urobené všetky akčné scény v celej tretej sérii, je to na pokraji demencie a ako diváka ma to dosť uráža. 2. a 3. série navyše nemajú dej, akoby scenáristi odošli a zostala jedna jediná téma rozťahaná do 10 častí. ()

entokr

Živí mrtví 2010 je mistrovským kouskem pro milovníky seriálů a zombíků nejlépe pro fandy kombinace obojího. Ukazuje nám svět, kde vládne již jen smrt a poslední hrstka přeživších lidí se nejen snaží přežít, ale také pokud možno navrátit původní ztracenou civilizaci. Pokud ale máte slabost pro neředěné hektolitry krve a vnitřností, nebude to nic pro vás. Tento seriál je totiž spíše pojatý z psychologického hlediska a zaměřuje se na postupně se měnící psychiku hlavních postav. Budeme sledovat osudy lidí různých povah a vlastností. Rozhodně se nesnažte postavy rozlišovat černo-bíle na špatné a dobré, protože by jste se v tom opravdu brzy ztratili... Díky vyhroceným a prekérním situacím, kdy za nás často uzdu převezme samotný pud sebezáchovy jde etika, laskavost a dobrá povaha stranou v zájmu záchrany vlastního života. ()

mahu22

Myslel jsem, že to bude nějaký podprůměrný seriál o ničem. Mýlil jsem se ! Opak se stal pravdou. Zaujal mě hned po shlédnutí prvního dílu. Děj je určitě zajímavý, sice ohraný, ale v tomhle podání to nejde poznat. Jen mě mrzí, že všichni nemrtví, chodci, kousači či mrtváci vydávají pokaždé stejné zvuky. 4 hvězdy si rozhodně zaslouží. Stojí za to sledovat ! ()

olly32

Výborné sci-fi s obstojným obsadením, príbehom aj gore. Prvé 2 série sú vzhľadom k žánru celkom uveriteľné, po odchode Darabonta ako scenáristu sa Dickerson podľa očakvania utrhol z reťaze a vytvoril tým z takmer dokonalého Walking Dead ďalšie komerčné hollywoodske klišé. ()

Hidoshito

Po prvních dvou dílech zavládlo absolutní nadšení... To bohužel definitivně opadlo po 8. díle 8. řady.:((( Hodnocení kvůli tomu snižovat nebudu, protože minimálně úvodní (krátká) série je skvostná a pár dalších poté jsem si taky náramně užil, tak ať se každý podívá na tolik dílů, kolik vydrží.;) Nejsmutnější bylo, když se mi zhruba od 7. série začal víc líbit spin-off Fear the Walking Dead, což byla jasná známka toho, že je nejvyšší čas ukončit sledování. ()

ES13

Jednička za herce a ,,zombíky" super udělané. Ale sám o sobě mě seriál nudil a nedokázala sem dokoukat ani první sérii. Pro mě to takové boom nebylo no. ()

JanMarek

Dost povedená záležitost. Hodnotím třemi hvězdičkami. Příběh je povedený, "mrtváci" povedení, prostředí povedené....Bohužel je tam i dost věcí nepovedených. Druhá série je snad ze dvou třetin klasická americká telenovela. Američané, jak už je jejich zvykem, zase mají nutkání proložit seriál nudnými "dojemnými" pasážemi, romancemi, "poučnými" hovory otce se synem(nutno poznamenat že nanervylezoucím spratkem), otravnými morálními hovory, lacinou klišovitou filosofií a tak podobně. Asi je to baví. Mě každopádně ne, je to ohrané, trapné. Tvůrci se snažili vyprávět seriál realisticky, což se jim relativně dařilo, ale ve třetí sérii už to nezvládají. Tady už jsou hlavní postavy často jen klasickými akčními hrdiny, kdy kulky létají všude kolem nich, jen ne do nich. Občas se objeví nová postava, která je často následně zabita, aby to nebylo úplně blbé a nějaké ty oběti na straně dobráků teda byly no. Seriál s velkým potenciálem tedy zase sklouzl k stereotypnímu americkému "hrdinství" a stal se pohádkou pro ty méně náročné. ()

supec

Po prvej sérií by to boli asi 4 hviezdičky, no potom to ide neuveriteľne dolu vodou. Predvídateľný dej, zlé herecké výkony. Jednoducho katastrofa. Na druhej strane musím uznať, že to nie je nuda a drží diváka. Osobne som teraz dopozeral 3. sériu a zrejme si pozriem aj daľšiu, aj keď to boh vie aký zázrak nebude. ()

Fixa

1.serie byla prostě dokonalá žánrovka 2. serie pokulhávala, ale zase si našla cestu jinde a to v psychologiích postav - někdy tam toho bylo moc, ale na druhou stranu, po tolika traumatech, mají právo se všichni vyblejt 3.serie měla slibnej rozjezd, ale pak už to byla nastavovaná kaše a dokoukal jsem tak trochu z povinnosti - dobře jí vystihuje tento vánoční speciál 4. serie výborná a po trojce, zmrtvýchvstání! Myslel jsem, že je to zbytečně protahované, ale tvůrci ještě esa z rukávu tahají! 5. serie měla dramatický momenty - jatka, nemocnice, atd., ale celkově mě uspávala. Zato 6.serie je pro mě absolutně na špici! Už jsem si po takový době nemyslel, že to může přijít, ale je to tak. Tuto serii jsem zkouknul v nejkratší možné době, protože měla v sobě všechno. Samozřejmě je to dáno i tím, že postavy znám a např. vývoj hl. postavy Ricka Grimese (kterýho jsem nesnášel, pro jeho přehrávanej, utrpitelskej výraz a morální zásady), zde dostává nový rozměr a už mu fandím, protože i špatná rozhodnutí, utvářejí charakter. Jsou tam samozřejmě i vady na kráse. Např. díl věnovaný Morganovi, jsem vynechal celý. No a teď mě sere, že jsem zkouknul serii celou, když to končí takovym zasranym cliffhangerem! (i když nápovědu jsem našel v komiksu, pořád to můžou tvůrci seriálu "naschvál" překopat) ()

GreenEyedBoy

Tri série zhltnuté ako nič za dva dni, už sa klepem na štvrtú. Ak to bude takto pokračovať ďalej tak budem priasť blahom. Na TV produkciu skutočne luxusné efekty, aj keď seriál stojí oveľa viac na hereckých výkonoch, ktorým nemám čo dodať. Postavám som veril všetky emócie a dôvody ich správania, niektoré mi hneď prirástli k srdcu, niektorými som zasa pohŕdal s planúcou nenávisťou(Governor). A tri-štyri hviezdičky si to zaslúži sa samotnú postavu Daryla Dixona, taký sympatický bad-ass tu už dávno nebol. ()

Aceboris

Ci uz je to tak, alebo tak, je dobre ze nieco taketo vobec vzniklo. Osobne mam rad filmy s takouto tematikou. Nic nove ale nepriniesol. Tak ako vacsina filmov aj tento serial je o hladani, ci uz miesta kde sa da prezit, alebo zit normalny zivot, alebo o hladani niekoho vam blizkeho. Aj ked klise je tu ako by som to napisal, za kazdym rohom a za kazdym zombikom vobec mi to neprekaza. Ak niekto povazuje za klise hladanie svojho blizkeho, boj o holi zivot, ci obetovanie sa pre niekoho, beriem to, ale taketo nieco je vacsinou v kazdom filme, ktory sa natoci. Zombie tematika nieje pre kazdeho vacsina si to ani nepozrie, alebo pozrie len par casti a zhodnoti. Nieje to Blockbuster ako vacsina filmov, ktore sa vo velkom prezentuju. Urcite, keby to bol tak dvojhodinovy film ma to vacsi uspech. Takto to je serial, ktory musi byt trosku natiahnutejsi aj za cenu slabsich miest kde sa nic nedeje, alebo je scena prehnane natahovana az vam uz lezie na nervy. Ale vsetko co som spomenul je v ramci normy. Mna tento serial od zaciatku bavil a velmi rad som ho pozeral a ako jeden z mala si ho urcite pozriem este raz. No momentalne je na rade Monk, na ktoreho sa tesim. Zhrnutie je v mojom pripade jednoduche. Treba vidiet urcite si to autori zaluzia, je to jediny seial so zombie tematikou takze je stvoreny pre nas zombie maniakov. U mna 8/10 vyborny ale nie na desiatku. ()

xBlues

Neviem čo mám tomuto seriálu vytknúť aspoň zatiaľ končím druhú sériu a zatiaľ spokojnosť vysoká. Hodnotil som 5 hviezdičiek oprávnene. ()

BJZ

Asi najlepší seriál, aký som za posledné roky videl. Zombíci sú síce už stará téma, ale tento seriál sa nezaoberá len zombíkmi. Je to o aj o medziľudských vzťahoch a o vývoji ich správania. Zombíci sa postupne stanú sůčasťou ich života. Po vizuálnej stránke nemám čo vyčítať a herci sú tiež výborní. Takže, kto nevidel určite odporúčam. ()

TONYNKO

1.séria- Čas na tento seriál som hladal dosť dlho. Nakoniec sa našiel. Som velmi nadšený. Ja zombíkov nejak zvlášť nevyhladávam. Ale tu o zombíkov nejde tak ako v LOSTe neišlo o záhady. Ono tu ide o postavy. Príbehy sú velmi zaujímavé a získali si ma hned po prvej časti. Finále bolo drama zážitok a posledných 10 minút som ani nedýchal ( a to tu vobec neišlo o zomíkov ). Ale aj zombici sú dobre spravený, maskéri odviedli excelentnú prácu a ja som miestami neveril že sa pozerám na televízny seriál ešte k tomu káblovej televízie. Škoda malého počtu epizod a ja sa teším na druhú sériu. 9/10 2.séria- Ide do tuhého ! Výrazne pesimistickejšie ako 1.séria. Pri prvej epizody snad ani neni možné dýchať, postavy začínajú umierať, nové sú zaujímavé, a finále je zážitok. Shane mi leze na nervy a som rád že dopadol ako dopadol. Ja neviem najradšej mám asi Glenna alebo Dalea ( nech odpočíva v pokoji ). Teším sa na 3.sériu. 9/10 3.séria- Ach! Takéto sklamanie som dlho nezažil. Najhoršia séria a ešte zhadzuje celý seriál. Ale pritom sa to zo začiatku nezdá. Prvé tri diely sú super a obsahuju smrť jednej postavy ktorá ma zaskočila tak ako sa to dlho nejakému zvratu podarilo. Ale potom celý ten spor s Guvernérom je roztahaný a nudný. Chodci niesu žiadnou hrozbou a stratili na zaujímavosti a sú tam skor preto že musia. Takže sa vlastne dlho nič nedeje a len občas sa dej niekam posune. Ale dobre, písal som že Walking Dead je o postavách nie o zomikoch. Ale tu sa s postavami nič zaujímave nedeje ked tak jedine Rick, ale aj to je lahko prehnané. Aby som nebol len kritický tak pripúštam že Guvernér je riadny psychopat a návrat Merlea skvelý krok. Tak za Guvernéra, Merlea a prvé tri diely 7/10 s tým že keby skrátili dej na menej epizod bolo by to omnohom zaujímavejšie. 4.séria- Prvá epizoda slubuje návrat starého dobrého TWD ale dalších 5 epizod nádej berie. Ono v tej väznici sa fakt nič zaujímave nedeje ani s postavami ani s chodcami. Dalšie dve epizody venované iba Guvernerovi sú zaujímavé pretože neukazujú Guvernera ako čistého zaporáka a divák chvílami nevie či mu fandiť alebo nefandiť. Zimné finále vyzerá tak ako malo vyzerať finále 3.série. A KONEČNE sa dej niekam posúva. Dalších 8 epizod mimo väzenia sú už znovu výborné a slabšia bola možno len jedna. Treba zmieniť aj epizodu 4x14 ktorá je silné brutálne psycho a zároveň aj najlepšiou epizodou seriálu. Vyrovnať sa jej môže ešte finále s Terminusom ktoré konči až nechutne otvorene. Na dalšiu sériu sa teším hlavne preto lebo som zvedavý čo je vlastne zač ten Terminus. Dlhé a nekonečné čakani práve začína. 8/10 ()

galfaroth

Hned na úvod - tak ti nevím Galadriel, jestli jsme se dívali na stejný seriál. Viděl jsem celé tři série a musím přiznat, že se těším na čtvrtou. Shnilá rozpohybovaná těla okusující ječící, brečící a žadonící lidské ponravy patří do mých oblíbených filmů. V tomto seriálu jim daly dobré maskování, zombíci se pohybují tak, jak bych od nich čekal a hlavně nesprintují, což bych zas na druhou stranu od nich nečekal. Jen si myslím, že pro trochu té barvitosti při tom pohybu, mohla zombíkům upadnout například ruka, čímž by bylo dosáhnuto větší realističnosti - přece jen jim ta těla hnijou a svalová vlákna, na kterých ty ruce kolikrát drží, jsou pěkně červená a nemají ten správný hnědý odstín--to je spíš k maskérství. Co se týče scénáře, seriál dle mého servíruje přesně to, co bych od něj čekal. Většina dílů, až na pár výjimek, končí tak, že si zkrátka musíte pustit další díl a tak se vám stane, že místo procházky do přírody, sedíte u monitoru a "čučíte" do tmy na to, co se zas "pokazí". Osobně jsem první sérii shlédl za den. Jenže zápletky a napínavost není to, čeho si musí všímavý divák všimnout. Ta další perlička spočívá v tom, že se lidé opravdu chovají tak, jak by se zachoval kdokoliv z nás. Musím přiznat, že i já se jsem se v jedné z postav našel. Další plus je, že lidé ty zombíky začínají brát jako my dnes berem například hypotéku. Je to zlo, které tu lítá nad vámi, může vás zabít, nicméně je to běžné a normální. A především lidé řeší jen dvě zásadní priority - jídlo/pití a najít si klidný domov. Rozhodně nehledají lék, protože ví, že ho nenajdou a to mi přijde víc než jen realistické - zkrátka chtějí jen přežít a tu a tam si užít trochu klidu. Za mě 5* a ani o uhnilý chlup méně. ()

Hove

Chválím snahu vystihnout svět v té fázi, ve které většina zombie filmů končí: až poté - lidstvo jako takové války se zombie prohráli, zbývají hrstky, které žijí ze dne na den a stále musí být ve střehu... První série s každým dílem graduje, začátek mě nijak neoslovil, ale konec jsem doslova zhltnul. Druhá série si uchovala pozitiva té první, přišla hromada nových postav, odkryla se tajemství, zatímco vznikla nová... Zlom přišel v sérii třetí, k novým postavám se vztah buduje jen těžko, "normální" lidi už jsou asi všichni pokousaní a v post-apokalyptické Americe se to jen hemží šerify s halucinacemi nebo sadistickými guvernéry... Snad přijde v pořadí již čtvrtá série s něčím zajímavějším, intenzivnějším a méně "sci-fi" . ()

Seiby1

1. série 80%, 2. série 90%, 3. série 60%.. Sice po malém úpadku ve 3. sérii, se hrozně těším na 4., protože miluju ty neskutečně hloupý chodce... ()

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

19.11.2022

Rick Grimes se vrací

Rick Grimes se vrací

23.07.2022

Stanice AMC oznámila nový spin-off svého zombie seriálu Živí mrtví, jenž se bude točit okolo bývalých protagonistů Ricka a Michonne. Šestidílná minisérie se tak zaměří na vztah a lásku obou postav,… (více)

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

08.03.2022

Stanice AMC oznámila další spin-off ze světa Živých mrtvých. Adaptace slavného komiksu o lidech, kteří přežili zombie apokalypsu, se pomalu ale jistě chýlí ke konci, stanice už má ale rozjetých hned… (více)

Dočkáme se Fortnite filmu?

Dočkáme se Fortnite filmu?

12.10.2021

Herní společnost Epic Games údajně zvažuje start své vlastní filmové a televizní divize. Podle informací serveru Eurogamer by se společnost měla začít v blízko době soustředit na zábavní průmysl, a… (více)