Reklama

Reklama

Nejnebezpečnější bývá pravda. Kanadsko-německé drama z neklidného Balkánu... Prvotina kanadské režisérky ukrajinského původu Larysy Kondracké, nazvaná Informátorka (2010), vzbudila po svém uvedení značnou pozornost a mj. získala šest nominací na domácí výroční cenu Genie (nejlepší film, scénář, režie, hudba a ženské herecké výkony v hlavní a vedlejší roli – Rachel Weiszová a Roxana Conduracheová). Její kvality byly oceněny i na několika menších festivalech (Brusel, Palm Springs, Seattle). Tvůrkyně se inspirovala skutečným příběhem nebraské policistky Kathryn Bolkovacové, která se na začátku devadesátých let přihlásila do služby k mírovým sborům OSN na území poválečné Bosny. Tento krutý příběh tehdejší balkánské reality líčí utrpení několika, často nezletilých dívek, jež jsou prodávány do sexuálního otroctví. Kathryn začne rozplétat osud jedné z nich, což ji dovede až k organizátorům nelegálního obchodu. Když na situaci upozorní, dostává se do problémů. S výnosným byznysem totiž souvisí činnost dalších členů mírových sborů a zejména jejich zaměstnavatele, tajemné americké privátní bezpečnostní firmy, jež všechno kryje. Režisérka rozehrává působivou atmosféru všudypřítomného mužského šovinismu a skrytých hrozeb (Kathryn je i pro řadu svých kolegů pouhým sexuálním objektem). Přesvědčivost snímku ještě znásobují herecké výkony, zejména Angličanky Rachel Weiszové v hlavní roli a potom debutující rumunské herečky Roxany Conduracheové v úloze jedné z obětí. Vedlejší postavu jednoho z Kathryniných velitelů Nicka Kaufmana ztělesnil tehdy ještě nepříliš známý Benedict Cumberbatch. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (191)

runner85 

všechny recenze uživatele

Vojnou postihnuté krajiny bývalej Juhoslávie, organizácia spojených nádorov, obchod s bielim mäsom, hľadanie spravodlivosti, jeden bojovník za spravodlivosť proti všetkým, chudoba a utrpenie nevynních, film podľa skutočnej udalosti, Rachel v hlavnej úlohe a ja som sa nudil ! Takto nezvládnuť potenciál filmu som dávno nevidel, príliš, príliš slabé ... ()

lola3121 

všechny recenze uživatele

Člověk až žasne, co se může přihodit pod hlavičkou tak renomované organizace, jako je OSN... k mému překvapení je hlavní hrdinka skutečně žijící osoba, dokonce pod stejným jménem, a tento příběh se opravdu stal, což je celkem síla. Dalším překvapením pro mě bylo zjištění, že onu distingovanou starou dámu znám coby tajemnou krasavici ze Zvětšeniny, ovšem o pětačtyřicet let mladší... ()

Reklama

Greg 

všechny recenze uživatele

"And now you come along with this scandal... - I don't want a scandal. I'm just doing my job." Velmi dobře natočené drama, na kterém je ale nejhorší, že je inspirované skutečnými událostmi. O to víc je celé vyznění filmu smutnější a depresivnější. Námětu a scénáři také odpovídá mrazivá atmosféra, která se pomalu táhne celým snímkem, a dokáže vystihnout podstatu děje i bez přesných zobrazení všech „hrozných“ scén. Scénář je povedený, ale místy mi připadalo, že děj hodně rychle přeskakuje ze scény do scény (a na první pohled bez zřejmé souvislosti) a je dost zkratkovitý. To platí spíše o začátku filmu, postupem času se to zlepšilo. Z obsazení pak celý film táhne hlavní postava v podání Rachel Weisz – ta hraje skvěle, uvěřitelně a ještě u toho většinou vypadá “krásně“. Ostatní obsazení je slušné, ale rozhodně je ve stínu Rachel. O hudebním podkladu můžu s klidným svědomím napsat, že se povedl, ale divák zaujatý dějem ho asi ani moc vnímat nebude. Nejvíce mě zaujala poslední skladba při titulcích, ta nejvíce vystihla tísnivou atmosféru filmu. Další výborný filmový počin, který můžu v tomto roce doporučit. Přesto, že toho filmu nemůžu moc vytknout (pouze drobnosti), plné hodnocení nedám – lepší 4 hvězdičky. ()

mat.ilda 

všechny recenze uživatele

Bože, chraň nás před Mírovými sbory, aneb ještě několik takových odporných obrazů ze života, skončím s filmem a zakutám se do bezpečí nevědomosti Ordinace v růžové zahradě! Do včerejšího večera jsem žila v domnění, že nejhorším zlem na tomto světě je válka a její hrůzné produkty, děsivý noční zážitek mě poučil, že poválečný stav s dohledem hochů od Peace Corps může být další alternativou pekla na Zemi. Díky za osobní statečnost neodraditelné Kathryn Bolkovac, jejíž charakter důstojně předvedla výborná Rachel Weisz. ()

Ketri 

všechny recenze uživatele

Úchylové všech zemí, spojte se! A nejlépe pod hlavičkou Spojených národů. Je opravdu dobře, že takovéto filmy vznikají, ale člověk si při nich teprve plně uvědomí svou naprostou bezmoc. Má pak chutě jim razantně okleštit pravomoci! Co se tedy musí stát horšího, aby s tím někdo začal něco dělat? Kam až ty peníze z výnosných obchodů vlastně dotekly? Na co vlastně ty Ukrajinky vydělaly? Asi na nějakou další mírovou akci. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (4)

  • Skutočná Kathryn Bolkovac, ktorá bola priamou účastníčkou udalostí zobrazených vo filme, predala práva k príbehu režisérke Laryse Kondracki za symbolických 100 amerických dolárov. (MikaelSVK)
  • Whistleblower je označenie pre človeka, ktorý vynesie na verejnosť alebo vnútorným orgánom nekalé alebo nelegálne aktivity a praktiky, ktoré sa dejú v danej firme alebo organizácii. Pojem pochádza z funkcie športového rozhodcu, ktorý odpískava faul alebo nedovolený zákrok. (muti)
  • Se scénářem se Rachel Weisz seznámila poprvé již v roce 2005, v době, kdy byla těhotná. V téže době roli odmítla s tím, že by tak náročnou roli ve svém stavu nebyla schopna zvládnout. Roli Kathryn Bolkovacové přijala s konečnou platností až po čtyřech letech, v roce 2009, kdy se rozhodovalo o osudu samotného filmu. (Conspi)

Reklama

Reklama