Reklama

Reklama

Nejnebezpečnější bývá pravda. Kanadsko-německé drama z neklidného Balkánu... Prvotina kanadské režisérky ukrajinského původu Larysy Kondracké, nazvaná Informátorka (2010), vzbudila po svém uvedení značnou pozornost a mj. získala šest nominací na domácí výroční cenu Genie (nejlepší film, scénář, režie, hudba a ženské herecké výkony v hlavní a vedlejší roli – Rachel Weiszová a Roxana Conduracheová). Její kvality byly oceněny i na několika menších festivalech (Brusel, Palm Springs, Seattle). Tvůrkyně se inspirovala skutečným příběhem nebraské policistky Kathryn Bolkovacové, která se na začátku devadesátých let přihlásila do služby k mírovým sborům OSN na území poválečné Bosny. Tento krutý příběh tehdejší balkánské reality líčí utrpení několika, často nezletilých dívek, jež jsou prodávány do sexuálního otroctví. Kathryn začne rozplétat osud jedné z nich, což ji dovede až k organizátorům nelegálního obchodu. Když na situaci upozorní, dostává se do problémů. S výnosným byznysem totiž souvisí činnost dalších členů mírových sborů a zejména jejich zaměstnavatele, tajemné americké privátní bezpečnostní firmy, jež všechno kryje. Režisérka rozehrává působivou atmosféru všudypřítomného mužského šovinismu a skrytých hrozeb (Kathryn je i pro řadu svých kolegů pouhým sexuálním objektem). Přesvědčivost snímku ještě znásobují herecké výkony, zejména Angličanky Rachel Weiszové v hlavní roli a potom debutující rumunské herečky Roxany Conduracheové v úloze jedné z obětí. Vedlejší postavu jednoho z Kathryniných velitelů Nicka Kaufmana ztělesnil tehdy ještě nepříliš známý Benedict Cumberbatch. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (191)

Pítrs85 

všechny recenze uživatele

Pomalejší rozjezd připomínající skoro nějakou epizodu ze seriálu, co se jich na komerčních stanicích točí pořád dokola, zhruba po půl hodině, resp. po příjezdu Kathryn (výtečná, výtečná a ještě jednou výtečná Rachel Weisz) do Bosny se to však zlomí do hodně depresivního a špinavého dramatu, jenž vyvrcholí šokujícím finále a jakousi bezmocností pohnout touhle zvrácenou mašinérií byť jen o píď... Víc napsat snad ani nedokážu, páč při myšlence, že se tam toto vážně děje (a asi vážně děje) se mi jaksi nedostává slov. Na první pohled nenápadný, avšak velmi silný film. ()

runner85 

všechny recenze uživatele

Vojnou postihnuté krajiny bývalej Juhoslávie, organizácia spojených nádorov, obchod s bielim mäsom, hľadanie spravodlivosti, jeden bojovník za spravodlivosť proti všetkým, chudoba a utrpenie nevynních, film podľa skutočnej udalosti, Rachel v hlavnej úlohe a ja som sa nudil ! Takto nezvládnuť potenciál filmu som dávno nevidel, príliš, príliš slabé ... ()

Reklama

Khalesi 

všechny recenze uživatele

Vo svete sa momentálne obchoduje s 2,5 miliónom ľudí ! Korupcia na najvyšších miestach v organizácii ako je OSN ! Neviem na koľko bol tento film autentický, to je fakt, ale fakt je aj to, že sa určite dejú podobné a horšie veci za účelom obohatenia sa v rôznych kútoch našej Zeme. Napriek tomu, že sú ženy vlastne verejne rovnoprávne s mužmi, aspoň teda v krajinách, ktoré sa pyšne nazývajú civilizované, sa v mnohých štátoch považujú za menejcenné a tak sa s nimi aj nakladá. Organizácie zodpovedné za ochranu ľudských práv sami tieto porušujú ! Toto sa už netýka feminizmu, ale obyčajnej ľudskej morálky, ktorá sa vo svete stáva neznámym pojmom. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

Bosna je pěkná, zaslíbená to země (nejen) na (po)sezóní dovolenou. Má to však jeden "malý", za to dosti podstatný háček. Musíte být "Jugoš", popř. voják SFOR nastolující (pod hlavičkou OSN) v tomhle "bordelu pořádek" a nikoliv náctiletá ukrajinka. To potom místo lákavé vidiny "lehkého" výdělku v místních "hotelech" si na vás (možná) nezablbnou "hoši s letlampama", to ovšem neznamená, že "vaše prdel nepozná středověk". "Jugoši" jsou totiž "kluci hraví se smyslem pro fantazii a dětské nevinné hrátky", o čemž vás přesvědčí rychleji, než byste odříkali říkanku "řetěz...pouta...Ukrajinka....roztáhni nohy...trubka (rychle) dovnitř.....(pomalu) ven.....balíme to, zítra taky den". Bosna, rok 1999, obchod s "bílým masem v plném rozkvětu" ( ne, o drůbeží zde opravdu nejde) a jedna policistka, co právě ztratila šanci na opatrovnictví své dcery, o to více se zakousla do (beznadějné) záchrany "místních dí(ě)vek pro všechno". Snímku The Whistleblower vévodí přesvědčivá R. Weisz, umně vystavěný příběh, jistá (až na pár vyjímek, (kdy to zavání lehkým amer. patosem) syrová a věcná režie, přesvědčivá kamera a nevtíravý (zážitek nerušící) hudební doprovod. Závěrem si neodpustím poznámku, tento a podobné typy snímků by měly plnit kasy kin a zdejší diskuze a komentáře a nikoliv ....íčoviny typu The Tourists, 2012.....Vždy když shlédnu takovýto typ snímku, se sám (před sebou samým) zastydím, na jaké malichernosti si stěžuju a přitom žiju v takovém blahobytu. Nabízí se otázka, vždyť s tím stejně nejde nic dělat, jsme přeci lidé a ty se nemění!? "Tohle" tady vždy bylo, je a bude. Na druhou stranu, díky za každou " Kathryn Bolkovac". Teď mě pls omluvte, jdu si napustit horkou vanu, otevřít lahvovou plzínku, zakousnout bagetu a koneckonců i to nevinné porno na plazmě (pro ukrácení volné chvíle) neublíží. ANO, i já se řadím mezi ty neustále si na malichernosti stěžující a zády se obracející k důležitým problémům. Pyšný na tuto skutečnost rohodně nejsem, ale zároveň vím, že min v dohledné době se na tomto faktu nic zásadního nezmění. Balit kufry a vydat se vstříc např. Rwandskému "dobrodružství" a pomáhat "třetímu světu" se nechystám.... ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Příběh inspirovaný skutečnou událostí, kterých jsou mraky a my se v tomhle případě dostáváme do Bosny, kam byla Kathryn vyslána na vyškolení dalších policistů, což nebyl zrovna jednoduchý úkol a navíc se tam setkává s něčím, co ji zřejmě ani ve snu nenapadlo a to je obchod s bílým masem. Je to smutné téma a o to víc, že je zatím nezastavitelné v té společnosti, která si tak ráda říká jak je pokroková. Pravý opak je pravdou. Dramatičnost a napětí se tomu nedá vytknout i když skutečnost, kterou si my nedokážeme ani představit, je zřejmě mnohem horší. A křehká Rachel Weisz byla ve své roli víc než výborná. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (4)

  • Film byl natáčen převážně v Rumunsku, několik klíčových scén pak v Torontu. (Florentyna)
  • Skutočná Kathryn Bolkovac, ktorá bola priamou účastníčkou udalostí zobrazených vo filme, predala práva k príbehu režisérke Laryse Kondracki za symbolických 100 amerických dolárov. (MikaelSVK)
  • Se scénářem se Rachel Weisz seznámila poprvé již v roce 2005, v době, kdy byla těhotná. V téže době roli odmítla s tím, že by tak náročnou roli ve svém stavu nebyla schopna zvládnout. Roli Kathryn Bolkovacové přijala s konečnou platností až po čtyřech letech, v roce 2009, kdy se rozhodovalo o osudu samotného filmu. (Conspi)

Reklama

Reklama