Reklama

Reklama

Nejnebezpečnější bývá pravda. Kanadsko-německé drama z neklidného Balkánu... Prvotina kanadské režisérky ukrajinského původu Larysy Kondracké, nazvaná Informátorka (2010), vzbudila po svém uvedení značnou pozornost a mj. získala šest nominací na domácí výroční cenu Genie (nejlepší film, scénář, režie, hudba a ženské herecké výkony v hlavní a vedlejší roli – Rachel Weiszová a Roxana Conduracheová). Její kvality byly oceněny i na několika menších festivalech (Brusel, Palm Springs, Seattle). Tvůrkyně se inspirovala skutečným příběhem nebraské policistky Kathryn Bolkovacové, která se na začátku devadesátých let přihlásila do služby k mírovým sborům OSN na území poválečné Bosny. Tento krutý příběh tehdejší balkánské reality líčí utrpení několika, často nezletilých dívek, jež jsou prodávány do sexuálního otroctví. Kathryn začne rozplétat osud jedné z nich, což ji dovede až k organizátorům nelegálního obchodu. Když na situaci upozorní, dostává se do problémů. S výnosným byznysem totiž souvisí činnost dalších členů mírových sborů a zejména jejich zaměstnavatele, tajemné americké privátní bezpečnostní firmy, jež všechno kryje. Režisérka rozehrává působivou atmosféru všudypřítomného mužského šovinismu a skrytých hrozeb (Kathryn je i pro řadu svých kolegů pouhým sexuálním objektem). Přesvědčivost snímku ještě znásobují herecké výkony, zejména Angličanky Rachel Weiszové v hlavní roli a potom debutující rumunské herečky Roxany Conduracheové v úloze jedné z obětí. Vedlejší postavu jednoho z Kathryniných velitelů Nicka Kaufmana ztělesnil tehdy ještě nepříliš známý Benedict Cumberbatch. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (191)

S.Quentin QUALE 

všechny recenze uživatele

Nadprůměrný politický thriller o obchodu s bílým masíčkem v čerstvě rozpadalé Jugině pod drobnohledem OSN. Rachel Weisz výborná jako vždy, když se celý film točí kolem ní. Zájemce o drsnější formu bordelu odkážu sem, zájemce o ještě lepší politický thriller s Rachel odkážu sem. 75% ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

Bosna je pěkná, zaslíbená to země (nejen) na (po)sezóní dovolenou. Má to však jeden "malý", za to dosti podstatný háček. Musíte být "Jugoš", popř. voják SFOR nastolující (pod hlavičkou OSN) v tomhle "bordelu pořádek" a nikoliv náctiletá ukrajinka. To potom místo lákavé vidiny "lehkého" výdělku v místních "hotelech" si na vás (možná) nezablbnou "hoši s letlampama", to ovšem neznamená, že "vaše prdel nepozná středověk". "Jugoši" jsou totiž "kluci hraví se smyslem pro fantazii a dětské nevinné hrátky", o čemž vás přesvědčí rychleji, než byste odříkali říkanku "řetěz...pouta...Ukrajinka....roztáhni nohy...trubka (rychle) dovnitř.....(pomalu) ven.....balíme to, zítra taky den". Bosna, rok 1999, obchod s "bílým masem v plném rozkvětu" ( ne, o drůbeží zde opravdu nejde) a jedna policistka, co právě ztratila šanci na opatrovnictví své dcery, o to více se zakousla do (beznadějné) záchrany "místních dí(ě)vek pro všechno". Snímku The Whistleblower vévodí přesvědčivá R. Weisz, umně vystavěný příběh, jistá (až na pár vyjímek, (kdy to zavání lehkým amer. patosem) syrová a věcná režie, přesvědčivá kamera a nevtíravý (zážitek nerušící) hudební doprovod. Závěrem si neodpustím poznámku, tento a podobné typy snímků by měly plnit kasy kin a zdejší diskuze a komentáře a nikoliv ....íčoviny typu The Tourists, 2012.....Vždy když shlédnu takovýto typ snímku, se sám (před sebou samým) zastydím, na jaké malichernosti si stěžuju a přitom žiju v takovém blahobytu. Nabízí se otázka, vždyť s tím stejně nejde nic dělat, jsme přeci lidé a ty se nemění!? "Tohle" tady vždy bylo, je a bude. Na druhou stranu, díky za každou " Kathryn Bolkovac". Teď mě pls omluvte, jdu si napustit horkou vanu, otevřít lahvovou plzínku, zakousnout bagetu a koneckonců i to nevinné porno na plazmě (pro ukrácení volné chvíle) neublíží. ANO, i já se řadím mezi ty neustále si na malichernosti stěžující a zády se obracející k důležitým problémům. Pyšný na tuto skutečnost rohodně nejsem, ale zároveň vím, že min v dohledné době se na tomto faktu nic zásadního nezmění. Balit kufry a vydat se vstříc např. Rwandskému "dobrodružství" a pomáhat "třetímu světu" se nechystám.... ()

Reklama

Kothy 

všechny recenze uživatele

Drsný evropský film o obchodu s bílým masem na Balkáně. Odehrává se v roce 1999 v Bosně a Hercegovině. Rachel Weisz je sem poslána jako americká policistka mezi jednotky OSN. Po chvíli zjistí, co se tam děje a je znechucena. Snaží se proti této kriminalitě jakkoliv bojovat, ale naráží na samé překážky. Místním to vyhovuje a OSN si nehodlá uhnat ostudu. I tak ale pro tyto dívky udělá maximum. Rachel ti předvádí skvělý výkon. "Vážně jste si myslela, že s tím odsud odejdete?" ()

Bubble74 

všechny recenze uživatele

Ukázkový příklad filmu, kde u mě závažnost obsahu kompletně převálcuje i nedokonalou formu zpracování. Všechny podobné alarmující výpovědi o krutém bezpráví by se měly povinně promítat ve školách po celém světě, aby se lidé už od útlého věku konečně naučili, nestarat se jen o vlastní píseček a hasili i to, co je nepálí. Čím více by jich bylo, tím větší by byla do budoucna šance úspěšně bojovat proti zrůdnostem, které jsou dnes na naší planetě na denním pořádku. Je žalostné, že zatím je to spíš jen utopická představa. Proto patří enormní vděk všem odvážným novinářům, filmařům i dalším jedincům, kteří se jako malincí Davidové odhodlaně na jakéhokoliv bestiálního Goliáše vrhají, aby se pokusili každému člověku, kterému je nespravedlivě odebíráno, vrátit jeho základní právo na humánně důstojný život. ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Jednoho dne jsem měla náladu podívat se na nějaké politické drama. A The Whistleblower pro mě byla jasná volba:) Od filmu jsem očekávala silné drama, ale něco tak strhujícího, brutálního a mnohdy až mrazivého, co se po celý film odehrávalo, jsem nečekala ani v nejmenším. Jak příběh postupuje, atmosféra i napětí houstne, události gradují s každým dalším okamžikem a scény se stávají čím dál více vyhrocenějšími. The Whistleblower také především přináší "One Woman Show." Rachel Weisz je fenomenální a na jejím výkonu stojí celý film. Ještě v žádném filmu mě nedostala, jako v tomto. Všude, kde jsem ji viděla, mě ohromila svou krásou a přirozeností, ale teprve tímto filmem a svou postavou mi ukázala, jaká brilantní herečka to je. Myslím, že v tomto případě by byl Oscar pro ni zcela právem zasloužený. Scéna v baru, kde ji ostatní policisti musejí držet, aby se jim nevysmekla je naprosto strhující a působivá. V tu chvíli mi zde připomínala Seana Penna v podobné situaci, které musel čelit v Tajemné řece. Od určité chvíle, kdy se věci stávaly až neúnosnými a děj byl vyhrocený na maximum, jsem si uvědomila, že toto je film na pět hvězdiček. Díky Rachel, díky realistickému zpracování, díky scénáři. Asi ve dvou scénách jsem měla slzy v očích a mrazilo mě. Toto je pro mě film, který by si zasloužil řadu prestižních cen. "I don't know, something fucked up is going on." - "Honey, it's like I say, this is Bosnia. These people specialize in 'fucked up.' " ()

Galerie (29)

Zajímavosti (4)

  • Se scénářem se Rachel Weisz seznámila poprvé již v roce 2005, v době, kdy byla těhotná. V téže době roli odmítla s tím, že by tak náročnou roli ve svém stavu nebyla schopna zvládnout. Roli Kathryn Bolkovacové přijala s konečnou platností až po čtyřech letech, v roce 2009, kdy se rozhodovalo o osudu samotného filmu. (Conspi)
  • Film byl natáčen převážně v Rumunsku, několik klíčových scén pak v Torontu. (Florentyna)
  • Whistleblower je označenie pre človeka, ktorý vynesie na verejnosť alebo vnútorným orgánom nekalé alebo nelegálne aktivity a praktiky, ktoré sa dejú v danej firme alebo organizácii. Pojem pochádza z funkcie športového rozhodcu, ktorý odpískava faul alebo nedovolený zákrok. (muti)

Reklama

Reklama