Reklama

Reklama

Nejnebezpečnější bývá pravda. Kanadsko-německé drama z neklidného Balkánu... Prvotina kanadské režisérky ukrajinského původu Larysy Kondracké, nazvaná Informátorka (2010), vzbudila po svém uvedení značnou pozornost a mj. získala šest nominací na domácí výroční cenu Genie (nejlepší film, scénář, režie, hudba a ženské herecké výkony v hlavní a vedlejší roli – Rachel Weiszová a Roxana Conduracheová). Její kvality byly oceněny i na několika menších festivalech (Brusel, Palm Springs, Seattle). Tvůrkyně se inspirovala skutečným příběhem nebraské policistky Kathryn Bolkovacové, která se na začátku devadesátých let přihlásila do služby k mírovým sborům OSN na území poválečné Bosny. Tento krutý příběh tehdejší balkánské reality líčí utrpení několika, často nezletilých dívek, jež jsou prodávány do sexuálního otroctví. Kathryn začne rozplétat osud jedné z nich, což ji dovede až k organizátorům nelegálního obchodu. Když na situaci upozorní, dostává se do problémů. S výnosným byznysem totiž souvisí činnost dalších členů mírových sborů a zejména jejich zaměstnavatele, tajemné americké privátní bezpečnostní firmy, jež všechno kryje. Režisérka rozehrává působivou atmosféru všudypřítomného mužského šovinismu a skrytých hrozeb (Kathryn je i pro řadu svých kolegů pouhým sexuálním objektem). Přesvědčivost snímku ještě znásobují herecké výkony, zejména Angličanky Rachel Weiszové v hlavní roli a potom debutující rumunské herečky Roxany Conduracheové v úloze jedné z obětí. Vedlejší postavu jednoho z Kathryniných velitelů Nicka Kaufmana ztělesnil tehdy ještě nepříliš známý Benedict Cumberbatch. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (191)

Wormboy 

všechny recenze uživatele

Fajn vidiet, ze aj v sucasnej dobe sa da natocit tematicky dolezity film a zname tvare sa od neho neodtahuju. Rachel Weisz uz niekolko krat bez problemov prezentovala, ze je vyborna herecka a ani tu jej nerobi problem v podstate uplne samej utiahnut cely film. Jej postava, motivacia, prezentacia, vsetko je uveritelne. Zjednodusovanie v ramci vysetrovania zamrzi a hoci by znamenalo predlzenie stopaze, pridalo by celkovej autenticite. Whistleblower je film, ktory poukazuje na dolezite veci a na pruseri, o ktorych sa v mediach vela nehovori, pretoze Pretoze. Na rozdiel od lahucko podobneho Constant Gardenera chyba vizualna prepracovanost, ktora bola v C.G. hmatatelna. Takto Whistleblower zostava kvalitnym filmom, ktory zrejme opat raz ako mnohe ine bude stat mimo nasej kinodistribucie. 3,5/5* ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Co je lepší, než zneužít pravomoce? Zneužít pravomoce a být vyňat z působnosti právních předpisů.. Ač se to nemusí zdát, forma tiší reálnou krutost a obsah zjednodušuje byrokratickou stránku věci, ale co je to platné, když to kvůli tvůrčím limitům a doslovnosti zbytečně kulhá za silným námětem. Weisz tím ovšem kráčí chůzí hrdou a vzpřímenou.. Samozřejmě nelze zobecňovat, ale bezzubost a často už i škodlivost celé OSN se začíná stávat pověstnou. Stačí se třeba nyní podívat na ruského zástupce v Radě bezpečnosti Něbenzju, který za každou lež, kterou bez uzardění pronesl, ztratil jeden vlas.. ()

Reklama

larelay 

všechny recenze uživatele

absolutne sa stotoznujem s komentarom uzivatela Jeremy.Jk, bola by vobec skoda pisat nieco navyse. Absolutne vystihol to, co som chcela napisat aj ja, a preto ani nic nenapisem. Jedine to, ze zijeme naozaj vo zvratenom svete, kde sa clovek malokedy docka spravodlivosti. A kazdemu slusnemu cloveku by sa pri takomto filme mal zodvihnut zaludok. Mne sa teda zodvihol a nielen raz. ()

berusche 

všechny recenze uživatele

Když jsem viděla jméno režisérky, napadlo mě, že to byl snad střet zájmů. Holka promiň, narodila ses v Kanadě, ale předpokládám, že tvoji rodiče nikoli. Také si myslím, že jste s tátou možná prodali ségru, páč nějakou zkušenost mít musíš, když tě tohle napadlo. Ježiš, já zapomněla, je to podle pravdivé události. No, pro feministky každopádně výborné instruktážní video. Tak jo, trochu jsem se rozvášnila. Problém je ten, že hodnotit tu svinstvo, které je ve filmu obřadně předáno divákovi, stejně jako charakter OSN, se mi moc nechce. Protože mě nějak víc pálí třeba genocida nebo něco trochu multikulti. Tady je právě s podivem, že dívky, se kterými je obchodováno, jsou když ne z jedné země, tak aspoň bloku. V žádném případě nesnižuji tragédii a hrůzu, která se tam děla (obávám se, že pořád děje). No, takže je jasné, že mě to nedojalo. U konspiračních teorií taky bývám opatrnější. Pravdou ale je, že se pro samotný námět opomenulo, že tomu chybí šťáva (jako kriminálce), že tomu chybí překvapení (jako thrilleru), že tomu chybí lepší závěr (jako dramatu) a hlavně se obávám, že tomu chybí lepší režisérka. PS: ano, i já jsem žena, a ano, i mě pálí tenhle druh podnikání. Nicméně, taky jsem byla v téhle chvíli ještě divák. ()

S.Quentin QUALE 

všechny recenze uživatele

Nadprůměrný politický thriller o obchodu s bílým masíčkem v čerstvě rozpadalé Jugině pod drobnohledem OSN. Rachel Weisz výborná jako vždy, když se celý film točí kolem ní. Zájemce o drsnější formu bordelu odkážu sem, zájemce o ještě lepší politický thriller s Rachel odkážu sem. 75% ()

Galerie (29)

Zajímavosti (4)

  • Se scénářem se Rachel Weisz seznámila poprvé již v roce 2005, v době, kdy byla těhotná. V téže době roli odmítla s tím, že by tak náročnou roli ve svém stavu nebyla schopna zvládnout. Roli Kathryn Bolkovacové přijala s konečnou platností až po čtyřech letech, v roce 2009, kdy se rozhodovalo o osudu samotného filmu. (Conspi)
  • Film byl natáčen převážně v Rumunsku, několik klíčových scén pak v Torontu. (Florentyna)
  • Whistleblower je označenie pre človeka, ktorý vynesie na verejnosť alebo vnútorným orgánom nekalé alebo nelegálne aktivity a praktiky, ktoré sa dejú v danej firme alebo organizácii. Pojem pochádza z funkcie športového rozhodcu, ktorý odpískava faul alebo nedovolený zákrok. (muti)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno