Reklama

Reklama

Clevelandská mafie se ho pokoušela poslat na věčnost pěstmi, kulkami i bombami. Svému osudu ale čelil s odhodláním keltského válečníka... V 70. letech zuřila v ulicích Clevelandu válka gangů. Jen během léta roku 1976 explodovalo více než třicet bomb přímo v centru města u Erijského jezera a Cleveland získal nelichotivou přezdívku „Bomb City“. Místní organizovaný zločin měla pod palcem italská mafie, která vedla zuřivou válku s irským gangsterem Dannym Greenem (1933–1977). Ten se stal ústřední postavou války podsvětí, která jednou pro vždy změnila organizovaný zločin ve Spojených státech amerických. Snímek Jak sejmout Irčana zachycuje Greenův vzestup z přístavního dělníka v jednoho z nejobávanějších gangsterů, jenž dokázal přežit několik pokusů o vraždu. To v něm utvrzovalo dojem, že je potomkem mytologických keltských bojovníků a sázel na pověstné irské štěstí. Svou kriminální kariéru začínal jako vymahač dluhů, ale rychle se dokázal stát velkým hráčem, jemuž šli usilovně po krku italští mafiáni i policejní detektiv Joe Manditski. Ten měl zároveň pro Greena určitou slabost, protože v prostředí clevelandského podsvětí představoval velmi rozporuplnou osobnost. V hlavní roli se představil severoirský herec Ray Stevenson, pro něhož se jednalo o jednu z prvních větších hereckých příležitostí. Ve vedlejších rolích se objevili slavní herci jako Chris Walken, Vincent D’Onofrio nebo Val Kilmer. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (327)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Teď už konečně vím, že když Ir někoho vyzve k tanci, neznamená to, že si hodlá s dotyčným skočit paso doble s červenou růží v ústech, ale že je třeba nachystat si zubní kartu, neb se v ní budou dělat nějaké škrty.. Nenechte si českým distribučním názvem obrátit zavazadlo a vplujte spolu s neokoukaným R.Stevensonem do jedné oldschoolově se tvářící balady o hodném banditovi s krví keltských válečníků, co se propracoval na post šéfa odborů třemi fackami(!) a pro svou hrdost a čest, ač za hranou zákona, působí na okolí dojmem romantického hrdiny, s kterým se divák (s alespoň malou mírou sympatie pro zločince) může ztotožnit. Jenže věčně hladoví Makaróni se o svůj koláč dělit nechtějí, na usmiřující pizzu s čtyřlístky jetele sypanými parmazánem to taky nevypadá a tak sám Danny Greene ze všech nejlíp ví, že se ho pověstné irské štěstí nebude držet věčně. Obzvláště, když v clevelandském explozivním období nehodlá vyměnit auto za jízdu na bicyklu.. Vzhledem k silné druhé polovině se dá říct, že Hensleigh je malý Scorsese, ale opravdu maličký. Takový ze školky, co pohřbívá děti do pískoviště, protože mu dluží kuličky a berte to prosím jako pochvalu.. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Úžasný snímok. Bol som pozitívne prekvapený, dokonca príjemne ohromený z toho, čo pán režisér dostal na plátno. Od prvých minút veľmi zaujímavý a pútavý film, ktorý ma dokázal prinútiť so zaujatím sledovať minútu po minúte. Po chvíli som pochopil, že sa jedná o čistú gangsterku s úplne úžasným hercom v hlavnej úlohe. To, čo tam Ray Stevenson predvádzal bolo neuveriteľne reálne a tento týpek tomu dodával tú správnu korenistú šťavu. Príjemne pôsobil aj skvelý Vincent D'Onofrio, a starý známy mafián Christopher Walken. Film je sám o sebe nekompromisný a ľadovo chladný. Kill the Irishman je bravúrna gangsterka z okolia mafie. ()

Reklama

Šakal 

všechny recenze uživatele

Až narazíte v kvízu nebo křížovce na otázku: kdo má více životů než kočka, odpověď je nasnadě: Danny Green! Tenhle hrdý Irčan má (měl) tuhý kořínek. Kill The Irishman je povedená žánrovka, nic víc, nic míň. Když už tady někdo zmínil snímky Casino, Goodfellas..tomuto snímku chybí taková jedna "maličkost". Režijní jistota velkého Martyho a osoba(y) jménem Bobby De Niro resp. J. Pesci. Přesto, jak říkám, příjemná vlaštovka v zatuchlých vodách lehce vymírajícího žánru a příjemné překvapení v podobě jistého, rázného, přirozeného, na nic si nehrajícího Raye Stevensona. Je to taková odlehčenější verze. Pokud bych to měl k něčemu konkrétnímu přirovnat, tak snad k mixu M. Scorseseho lehce šmrncnuté Guyem Ritchiem, přičemž originál(y) je pouze jeden. Příběh je natočen na motivy knihy Ricka Porrella " To kill The Irishman", následně přetaveno v kvalitní scénář dvojicí J. Hensleigh - J. Walters. Přestože jsem již na začátku zmínil, že snímku chybí jistota a SYROVOST Martyho, jedním dechem dodávám, že (vzhledem k 0-vým očekáváním) mě čekalo příjemné překvapení.Přestože Hensleigh nepřichází s ničím osobitým a "kopíruje" (ne)jednou viděné, jeho režie rozhodně nenudí a musím konstatovat jedno.Přesto všechno co jsem doposud napsal, jsem měl (téměř po celou dobu snímku) lingvisté (v čele s Verbalem) by řekli "fun", my vidláci říkáme, "kurevsky se bavit". Ptáte se proč?...neboť, jak hlásají na jednom nejmenovaném rádiu (Beat)...JÁ jsem tuplovaný kruťák. Přičemž musím přiznat, že posledních 35minut šlape jako dobře promazaný stroj a to včetně stylového závěru. Radost pohledět aneb "za málo peněz hodně muziky". p.s. Víte, proč se říká talianskejm hochum "wops"......zkuste hodit kusem hovna o zeď,....udělá to "wop". 85% s dovětkem, že určitě na sebe dlouho nenechá čekat opakovná projekce.p.p.s zmínil jsem povedený hudební doprovod (v "překvapivě" Irském stylu), že ne, tak to právě dělám.... Jo a do knihy určitě půjdu. ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Ve filmografii každého nadprůměrného herce přichází někdy během jeho slibně rozjeté kariéry snímek, který jej divákům poprvé představí v úplně jiném, novém světle; role, do které individuálně pasuje a pro kterou se takzvaně "narodil". Po Kill the Irishman mohu říci, že v roce 2011 se tohoto eventu dožil také Ray Stevenson. Tenhle ostrej týpek není zabijácký Punisher, není to hromotluk z Asgardu a Thorův přítel Volstagg, a není to dokonce ani sympaťák Titus Pulo. Ne - Ray Stevenson je Irishman. P.S. Neuvěřitelně silný konec, takhle má vypadat nezapomenutelné zakončení drsné gangsterky. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Film vychází ze skutečných událostí, kdy byly odhalené kontakty organizovaného zločinu v podstatě klasické italské mafie s pohlaváry odborových předáků. Mimochodem, tahle spolupráce mezi odbory a mafií se datuje už od počátků 20. století a má silné kořeny v přistěhovalectví a komunitním životě, kdy se zájmy obou skupin a vyrůstání členů gangů a odborů v jedněch chudých čtvrtích překrývaly a trvalo několik desítek let, než se povedlo tyhle vazby rozbít. Zároveň film ukazuje tradiční motiv americké kinematografie, tzn. vzestup silného jedince z periferie na výsluní a jeho následný pád z výšin. Danny Green si splnil americký sen a z řadového dělníka se stal významným hráčem odborové organizace, který má společenský vliv a peníze. Jenže s čím člověk zachází, tím taky schází a zatímco konflikt se státní mocí ho stojí jen onen vliv a majetek, konflikt s organizovaným zločinem, resp. válka gangů, kterou rozpoutá, ho nakonec stojí nesrovnatelně víc. Ruský car Alexandr II. přežil tolik atentátů, až o něm kolovalo po celé Evropě, že je ten panovník nesmrtelný. Teroristická organizace dokázala, že i nesmrtelný potentát může umřít, a podobným seběvědomím jako Alexandr II. oplýval i Danny Green, který si po osmi nezdařilých atentátech začal myslet, že o jeho osudu může rozhodnout jenom Bůh. Solidní film, který má nejsilnější stránku v reálném základu svého příběhu, jenže režie a obsazení představují jen takový lepší průměr. Když bych si měl vybrat mezi ním a např. Hoffou, který má v podstatě stejný námět, zvítězí druhý z obou snímků, a to jak obsazením, tak scénářem. Celkový dojem: 70 %. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (5)

  • Pre film bol dočasne znovuotvorený štadión Tiger Stadium po dobu približne jedného týždňa. Štadión bol pôvodne otvorený v roku 1912 a zatvorený o 87 rokov neskôr, keď Detroit Tigers začali hrať na novom štadióne. Tiger Stadium bol zbúraný po tom, čo bol film dokončený. (Vrtto)
  • Režisér snímky Jonathan Hensleigh a hlavný protagonista Ray Stevenson majú spoločnú jednu komiksovú postavu od vydavateľstva Marvel - zabijaka zločincov Punishera. Obaja totiž boli pri tom, keď sa dostával na filmové plátna. Avšak nebolo to pri spoločnom filme - Hensleigh režíroval snímku Kat (2004) a Stevenson si ho rovno zahral vo filme Punisher: The Warzone (2008). (toi-toi)
  • Film je natočný podľa knihy Ricka Porrella "To Kill the Irishman: The War That Crippled the Mafia". (Vrtto)

Reklama

Reklama