Reklama

Reklama

Clevelandská mafie se ho pokoušela poslat na věčnost pěstmi, kulkami i bombami. Svému osudu ale čelil s odhodláním keltského válečníka... V 70. letech zuřila v ulicích Clevelandu válka gangů. Jen během léta roku 1976 explodovalo více než třicet bomb přímo v centru města u Erijského jezera a Cleveland získal nelichotivou přezdívku „Bomb City“. Místní organizovaný zločin měla pod palcem italská mafie, která vedla zuřivou válku s irským gangsterem Dannym Greenem (1933–1977). Ten se stal ústřední postavou války podsvětí, která jednou pro vždy změnila organizovaný zločin ve Spojených státech amerických. Snímek Jak sejmout Irčana zachycuje Greenův vzestup z přístavního dělníka v jednoho z nejobávanějších gangsterů, jenž dokázal přežit několik pokusů o vraždu. To v něm utvrzovalo dojem, že je potomkem mytologických keltských bojovníků a sázel na pověstné irské štěstí. Svou kriminální kariéru začínal jako vymahač dluhů, ale rychle se dokázal stát velkým hráčem, jemuž šli usilovně po krku italští mafiáni i policejní detektiv Joe Manditski. Ten měl zároveň pro Greena určitou slabost, protože v prostředí clevelandského podsvětí představoval velmi rozporuplnou osobnost. V hlavní roli se představil severoirský herec Ray Stevenson, pro něhož se jednalo o jednu z prvních větších hereckých příležitostí. Ve vedlejších rolích se objevili slavní herci jako Chris Walken, Vincent D’Onofrio nebo Val Kilmer. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (327)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Výborný Stevenson, no príbeh mi prišiel taký typický mafiánsky. Taký, aký sme aj na Slovensku mali možnosti vidieť kopec. Kto mečom žije, mečom zhynie. Raz si príde smrť pre každého a keď žiješ v takomto prostredí, tak o to skôr. Danny Greene zomrel ako 43 ročný a nič nasledovaniahodné za sebou nezanechal. Iba návod ako bombami odstraňovať konkurenciu. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

Až narazíte v kvízu nebo křížovce na otázku: kdo má více životů než kočka, odpověď je nasnadě: Danny Green! Tenhle hrdý Irčan má (měl) tuhý kořínek. Kill The Irishman je povedená žánrovka, nic víc, nic míň. Když už tady někdo zmínil snímky Casino, Goodfellas..tomuto snímku chybí taková jedna "maličkost". Režijní jistota velkého Martyho a osoba(y) jménem Bobby De Niro resp. J. Pesci. Přesto, jak říkám, příjemná vlaštovka v zatuchlých vodách lehce vymírajícího žánru a příjemné překvapení v podobě jistého, rázného, přirozeného, na nic si nehrajícího Raye Stevensona. Je to taková odlehčenější verze. Pokud bych to měl k něčemu konkrétnímu přirovnat, tak snad k mixu M. Scorseseho lehce šmrncnuté Guyem Ritchiem, přičemž originál(y) je pouze jeden. Příběh je natočen na motivy knihy Ricka Porrella " To kill The Irishman", následně přetaveno v kvalitní scénář dvojicí J. Hensleigh - J. Walters. Přestože jsem již na začátku zmínil, že snímku chybí jistota a SYROVOST Martyho, jedním dechem dodávám, že (vzhledem k 0-vým očekáváním) mě čekalo příjemné překvapení.Přestože Hensleigh nepřichází s ničím osobitým a "kopíruje" (ne)jednou viděné, jeho režie rozhodně nenudí a musím konstatovat jedno.Přesto všechno co jsem doposud napsal, jsem měl (téměř po celou dobu snímku) lingvisté (v čele s Verbalem) by řekli "fun", my vidláci říkáme, "kurevsky se bavit". Ptáte se proč?...neboť, jak hlásají na jednom nejmenovaném rádiu (Beat)...JÁ jsem tuplovaný kruťák. Přičemž musím přiznat, že posledních 35minut šlape jako dobře promazaný stroj a to včetně stylového závěru. Radost pohledět aneb "za málo peněz hodně muziky". p.s. Víte, proč se říká talianskejm hochum "wops"......zkuste hodit kusem hovna o zeď,....udělá to "wop". 85% s dovětkem, že určitě na sebe dlouho nenechá čekat opakovná projekce.p.p.s zmínil jsem povedený hudební doprovod (v "překvapivě" Irském stylu), že ne, tak to právě dělám.... Jo a do knihy určitě půjdu. ()

Reklama

Skrk odpad!

všechny recenze uživatele

Pokud mi bylo v nejbližší době něco velmi nesympatické, pak je to "Kill the Irishman". Film na tak pomalé tempo má neuvěřitelně rychlý spád, a tak se film stává pro introverta jako jsem já (který sice pomalým snímkům holduje, ovšem spád musí mít pomalý a dávající (s)mysl), noční můrou. V čele celého "děnní" je jakýsi nesympatický zrzek, na kterého už doufám v životě nikde nenarazím a akce, která je stejně žalostná, jako tento pokus o Scorseseho mafiánský styl (který ani vyjít nemohl, nýbrž je scénář průhledný a průměrný jako prase), který po chvíli ztrácí divákův zájem. Je to hnus velebnosti! ()

6thSun 

všechny recenze uživatele

Docela průšvih, scénky jsou na sebe poskládány bez dostatečné motivační logiky, takže film nemá šanci diváka vtáhnout do děje. A přitom to mohla být příjemně nostalgická pocta mafiánskému žánru, k čemuž pomáhá obsazení známých tváří z legendárních gangsterských filmů (Scorsese) a seriálu (Sopránovi). Bohužel se to nestalo a snímek Sejmout zabijáka udělal mafiánskému žánru spíše medvědí službu. 40% ()

mm13 

všechny recenze uživatele

Presne podľa očakávaní, plus sa mi dostalo potvrdenia, že Ray Stevenson dozrieva v herca, kvôli ktorému samotnému budem ochotne siahať aj po priemernejších kúskoch. Irishman je ale doslova preplnený ďalšími správnymi ksichtami a dvojicou skvele vyzerajúcich ženských, takže aj so slabším dejom by bol v pohode dopozerateľný. Keď pristúpite na hru, niet si na čo sťažovať. Z času na čas je takýto zidealizovaný portrét ľudového hrdinu osviežujúcou záležitosťou. A vôbec neprekáža, že do žánru ako takého ničím neprispel. Radšej na istotu, než s prepálenými ambíciami. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (5)

  • Film je natočný podľa knihy Ricka Porrella "To Kill the Irishman: The War That Crippled the Mafia". (Vrtto)
  • Val Kilmer sa pridal k produkcii po tom, čo odmietol možnosť uchádzať sa o post guvernéra v Novom Mexiku. (Vrtto)
  • Pre film bol dočasne znovuotvorený štadión Tiger Stadium po dobu približne jedného týždňa. Štadión bol pôvodne otvorený v roku 1912 a zatvorený o 87 rokov neskôr, keď Detroit Tigers začali hrať na novom štadióne. Tiger Stadium bol zbúraný po tom, čo bol film dokončený. (Vrtto)

Reklama

Reklama