Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmový seriál založený na počítačové animaci nám předvádí známé postavy starověku žijící před Kristem, jakož i tehdejší slavné bitvy. Cílem tohoto seriálu není tentokrát jen prezentace strohých vědeckých výsledků a archeologických nálezů, ale také ztvárnění našich představ o historických událostech – jak válčil Alexandr Veliký nebo Sparta s Athénami za Peloponéské války, jaký boj sváděl biblický Abrahám nebo třeba takový král David? Jak probíhala bitva na břehu Nilu, které se účastnil i Tutmosis III., nebo – a to především – slavné, ale jen v římských pramenech popsané válečnické činy Hannibalovy? (TV Spektrum)

(více)

Recenze (21)

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Dlouho jsem pátral po dokumentu, který by mi umožnil nahlédnout na to, jakým způsobem probíhaly ve starověku naprosto epické bitvy, kde se na jednom poli střetávaly desetitisíce vojáků a je to očima dnešního diváka jen velmi těžko představitelné. Překvapilo mě, jak detailně dokázal průběh bitev tento dokument zmapovat, včetně velmi detailních pohybů jednotek a bitevních strategií. Nedělám si přehnané iluze a dobře chápu, že spousta informací, které zde zazněly, jsou ryze na bázi domněnek (zejména biblické bitvy). Přesto dokument vnáší na světlo světa dosti neotřelé postřehy a zajímavé názory, což je třeba ocenit. Jen tam toho domýšlení bylo na můj vkus mnoho. Ale nějaké konkrétnější pravdy se u takto starých událostí asi nelze dopátrat. [75 %] ()

štísko 

všechny recenze uživatele

Vcelku se na to koukat dá, ale jakmile šlo o snahu vysvětlit logicky bitvy zaznamenané v bibli, tak bylo příliš znát, naprosté nepochopení biblického poselství. Není v nich žádný prostor pro Boží jednání, absolutně něco takového není připuštěno, což pochopitelně vede ke zkreslení. Ale jinak i v těchto dílech je lecos zajímavého. Jako celek tak padesát procent. ()

Reklama

Mallinali 

všechny recenze uživatele

Právě se koukám na bitvu u Alesie mezi Caesarem a Vercingetorixem. Celou dobu se řeší, jak Římané řežou Galy z dvou prstenců opevnění, což se asi šestkrát popíše jako geniální. A co při tom ukazujou komixové animace? Jak se vůdci řežou někde na planině (!!!) s jedním či dvěma nepřáteli, mají kolem sebe dost prostoru aby promakali parádičky a maximálně v pozadí je vidět ono opevnění či Caesar (opět neplešatý) jak z něj shlíží. Co se faktů týče, zaznamenal jsem jednu dvě zajímavé informace (romanizace Galie byla ku prospěchu všem, narušování zásobování jednotek) a pak ten zbytek... překousnul jsem neustálá přirovnání k americkým válkám, nepřekousnul jsem naprosto chybnou zbroj a zbraně vojáků, nepřekousnul jsem třeba informaci o tom, jak se Galové v noci schovali v lese u opevnění, když na stavbu onoho opevnění padly všechny lesy v okruhu desítek kilometrů daleko, prskal jsem smíchy když pan profesor přesně vypočítal mrtvé Germány na 430 000 (on je fakt nikdo přesně nepočítal, navíc údaje starověkých historiků bývaly nadsazené či jenom symbolicky nahozené) a průběh celých bojů s Germány úplně zblbnul...a tak by se dalo pokračovat. Třešničkou na dortu jsou pak Hannibal a jeho otec Hamilkar Barkas, zrzaví Kartaginci, zobrazení jako černoši. Celkově je v celým seriálu strašně vtipný, jak z pár útržkovitých nejasných informací s často rozpačitou vypovídající hodnotou (Zápisky o válce galské byly Caesarem zamýšleny jako oslava sebe sama, Bible je taky zaměřena jinak než jako historický pramen...) dokáží páni odborníci dělat naprosto jednoznačný a jedině správný závěry...inu fantazii se při pravidelně chodících tučných šecích prostě meze nekladou. Takže módní vlna vizuálních filmových atrakcí v dokumentech je zatím tragická. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Bitvy starověku v sobě nezapřou, že pochází z dílny komerčního studia a že jejich úkolem není ani tak vzdělávat a poučit, ale především bavit a přilákat pozornost. Komentář nejde do podrobností, nezahlcuje fakty a je vyprávěn lehkou srozumitelnou formou, soustřeďuje se na to zajímavé a přitažlivé. Bohužel obrazová složka dokumentárního seriálu v rámci maximálního zatraktivnění připomíná spíš než střízlivý vědecky pojatý dokument heroickou fantasy a je v tom počínání v lepším případě úsměvná. Grafické pojetí vychází z Millerova komiksu 300: Bitva u Thermopyl, zpopularizovaného stejnojmenným filmem. Seriál navíc trpí důvěrně známou nemocí dokumentárních cyklů ze severoamerického prostředí. Přesně se dají identifikovat přestávky určené pro vkládání reklamních bloků a divák tak má jedinečnou příležitost vychutnat si určité scény víckrát. I přes zmíněné nedostatky to ale vzhledem k atraktivnímu tématu na tři hvězdičky stačí. Celkový dojem: 55 %. ()

Johnnas 

všechny recenze uživatele

Zajímavý náhled na některé historické popř. mýtické události z vojenského hlediska. Kdo se trochu zajímá o historii starověku, tak vřele doporučuji. Rozhodně zaujme i obohatí. Jednotlivé události komentují odborníci na vojenskou historie a vše je podbarveno pěkným zpracováním událostí v komiksovém stylu podobném 300. ()

Galerie (14)

Reklama

Reklama