První dáma country music

• Česko Havířova dcera (více)

Tento strhující příběh byl natočen podle skutečného životního osudu americké country legendy Loretty Lynn. Loretta (Sissy Spacek) se narodila jako jedno z osmi dětí chudého horníka Teda Webba. Ve čtrnácti letech se seznámila s Doolittlem Lynnem (Tommy Lee Jones), který se do Loretty zamiloval a požádal ji o ruku. Otec Loretty nebyl rád, přesto si Loretta stála za svým a Doolittla si vzala. O šest let později, již jako matka čtyř dětí, začala příležitostně zpívat o víkendech v místních hospodách. Její první singl Honky Tonk Girl zabodoval v hitparádách a otevřel Lorettě cestu do slavné Grand Ole Opry v Nashvillu. Její úspěch ji ukázal jak kladné stránky hvězd v podobě spousty hitů, vyprodaných koncertů či blízkého přátelství s Patsy Clineovou, tak i svoji odvrácenou tvář - vyčerpání z přepracování, nervové zhroucení a problémy v manželství... (Europe Prod.)

nascendi

Country music mám rád, aj keď ju nevyhľadávam. Lorettu Lynn mám rád a v rámci country music ju vyhľadávam. O jej živote som doposiaľ nič nevedel, a tak ako u iných spevákov, ani v tomto prípade to neberiem ako nedostatok. Film je celkom podarený, príjemne ma prekvapilo, že Sissy Spacek i Beverly D' Angelo naspievali všetky pesničky, ktoré vo filme odzneli. Sympatické bolo ťahanie Loretty Doolitlom v prvej časti filmu a to isté v opačnom garde v jeho druhej časti. Americká dravosť pri obchádzaní rozhlasových staníc, zavŕšená dobytím Grand Ole Opry, môže poslúžiť ako príklad našincom, ktorí obvykle volia cestu fňukania a vtierania sa do Smotánky. ()

Dont

Sissy Spacek a Beverly D'Angelo moc hezky zpívají, ale pozitivně rozhodně nemůžu vnímat fakt, že první z obou jmenovaných hrála Lorettu Lynn jako „sotva čtrnáctiletou“ holku i jako o mnoho let starší zpěvačku. Sorry, ale těch čtrnáct se jí prostě nedalo vůbec věřit. Dospělou Lorettu zvládla už na jedničku. Kladně hodnotím dobrý výběr country songů, jako fanoušek country jsem v tomto ohledu nebyl zklamán. Zásadní problém jsem měl se scénářem, za tohle se dávala nominace akademie? Některé dialogy byly příliš naivní až křečovité, Tommy Lee Jones chvílemi působil jako kůl v plotě. Na čtyři hvězdy První dáma country music postrádala dostatečnou kvalitu. ()

progression

Tenhle film patří mezi mé oblíbené už mnoho let a rád jsem si ho po letech zase zopakoval. Myslel jsem, že lety malinko vybledne, ale bylo tomu přesně naopak. Výborný a netradiční Tommy Lee Jones (ještě jako "mladík"), ale Sissy Spacek je ještě o level výše. Místy drsný příběh "popelky", která dobyla (nejenom) Grand Ole Opry. Byla hodně silná a cílevědomá, ale bez Doo by se asi popelčin příběh vyvíjel úplně jinak a dost pravděpodobně by nebyl ani tento film. V té době jsem samozřejmě preferoval trošku odlišné hudební styly, ale jak Patsy Cline, tak i Lorettu Lynn jsem samozřejmě znal, i když jejich osudy zdaleka ne tak detailně jak perfektně zobrazil tento Aptedův film. I proto jsem měl film "silně zarytý" do paměti, protože mne tehdy docela dostal a neviděl jsem ho zdaleka jen jednou. A ta přidaná hvězdička ? Po létech jsem pozapomněl, že Sissy spolu s Beverly předvedly nejenom výborný výkon herecký, ale současně i pěvecký ! A závěrečnou interpretací hitu "Coal Miner's Daughter" si můžeme celoživotní příběh Loretty "dát ve zkratce" ještě jednou ... ()

Pecival

Country není zrovna, eufemisticky řečeno, můj šálek kávy, což je pro film, kde ho není zrovna málo poněkud nevýhodná startovní pozice. O Sissy Spacek platí naštěstí pravý opak. Jinak se jedná o docela zajímavý příběh. V době vytváření "umělců a hvězd" manažery, případně různými pochybnými soutěžemi, bylo velmi příjemné sledovat mámu 4 děcek (pak 6) trmácející se po hospodách a barech. Parádní vyobrazení manželské podpory, kdy jeden tlačí druhého nahoru a přestože to občas skřípe, vždycky se to dá nějak vyřešit. Tommy Lee Jones s blond přelivem, na mě ze začátku působil trochu nepatřičně, ale zvykl jsem si na něj, což bylo dobře protože sehrál stejně důležitou roli jako hlavní představitelka. A souhlasím s ním, že Sissy vypadala mnohem lépe bez make-upu :) ()

Snorlax

Mám ráda Aptedovy filmy, jejich soustředěnost na vztahy, jejich filmovou řeč i skromnou výpravu. Apted i zde ví, kdy být pomalý a soustředit se na precizní zmapování vývoje postav, nebo kdy výrazně zrychlit. Díky tomu předkládá ucelený pohled na Lorettu, která z dítěte vyzrála na dospělou ženu, z dívky předurčené k rození dětí se stala slávou zavalená hvězda. ()

• V roku 2004 bol snímok zaradený do zoznamu 400 filmov Amerického inštitútu nominovaných najlepšiu stovku. Národný filmový register Knižnice kongresu ho v roku 2019 vybral ako „kultúrne, historicky, či esteticky významný”. (classic)
  • Rodný dom Webbových bol pre potreby filmu znovu vystavený v Hurricane Mills, koncertné zábery potom nakrútili filmári v Ryman Auditorium v Nashville, ktoré hostilo v rokoch 1943-1974 Grand Ole Opry. (classic)
  • Všechny písničky Loretty Lynn a Patsy Cline použité ve filmu byly nazpívány jejich představitelkami. (VMa)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted