Skupina osadníků je cestou na západ zmasakrována indiány. Přežije jen omladina, která si v době útoku byla zaplavat a vězeň „Komanč“, které ho si indiáni nevšimli. Přes počáteční nevraživost musí spojit své síly. Opraví jeden vůz a vydají se na cestu do vojenské pevnosti. Běloch „Komanč“ je tam dovede, i když tím riskuje vlastní život. Nakonec existuje jedna prastará možnost, jak odsouzenci na smrt zachránit život. (Jezinka)

honajz

Zdlouhavá okecávačka na téma i vrah je lidská bytost a musíme přihlížet k jeho pohnutkám, případně hnusnému dětství. Výše uvedený obsah shrnuje skutečně vše, co se ve filmu odehraje, a podle mne je toho zatroleně málo, aby mne to bavilo. Navíc nechápu charakter hlavní postavy - proč byl vrahoun (i když náznak vysvětlení zde je), proč nyní pomáhá a tak. Jedině hezké záběry krajiny stojí za to, a Widmark má charisma, takový trochu Old Shatterhand naruby. ()

YURAyura

5/10 Kdyz skousnete vecne vymydleneho Richarda a druhou naivne pohadkovou polovinu, tak se vam to snad bude i libit. Kurna, ale to uz ma fakt skoro sedesat let, tak to je jina - ve sve dobe ten zacatek museli mladici uplne hltat a promijet deravy scenar a nekdy neskutecne pitomoucke dialogy. Jiste jsou lepsi kousky, ale na druhe strane i o dost horsi - a taky jsou z Arizony. ()

kinderman

Zdejší výtky (vzhled postav, "nereálné" milostné vzplanutí) jsou mi dost ukradené, protože tohle je výborný western nedoceněného režiséra D.Davese, v němž se jako jedno z klíčových témat opět objevují rasové předsudky. Napínavý děj, dobře napsané dialogy i zvládnuté akční scény a krásné herečky spolu s nepopiratelným charismatem R.Widmarka dělají z Posledního vozu pětihvězdičkovou záležitost. ()

Karamanlis

Uhladený a za každých okolností bezchybne učesaný Richard Widmark pripomína zdivočelého belocha, vychovávaného od svojich 8 rokov krutým Komančmi asi tak, ako krovák príslušníka švajčiarskej gardy a to ako sa v jelenicovom oblečku neohrozene promenáduje hore - dolu kaňonom, v ktorom o pár metrov ďalej táborí 300 bojachtivých Apačov a v tejto nervydrásajúcej situácii si ešte dokáže pri svite mesiačika získať srdce mladého dievčaťa je skôr úsmevné, inak ale The Last Wagon s ohľadom na možnosti kinematografie 50. rokov celkom ujde. Súhlasím sa názorom užívateľa fragreho - keby bol tento western nakrútený o pár rokov neskôr v o niečo drsnejšom, explicitnejšom podaní a bez prehnaného laškovania, tak by z toho bola väčšia pecka, nakoľko napríklad scéna, v ktorej hnusácky šerif schytal sekerku do hlavy či súboje s Apačmi si vyslovene pýtali trochu gore. ()

RHK

Začátek filmu signalizuje drsný western a ten pokračuje stále napínavěji. Richard Widmark jako indiány naturalizovaný běloch Comanche Todd je po chladnokrevném zastřelení tří mužů spoután ke kolu vozu, aby mohl být souzen a oběšen. Po masakru osadníků Apači je však na něm, aby odvedl skupinu mladistvých do bezpečí přes Údolí smrti. Filmu kraluje Widmarkovo charisma a krásná krajina Arizony, naopak sem tam poněkud pokulhává logika příběhu. Ukázka z filmu: http://www.youtube.com/watch?v=wKONbMyZU-o&feature=related ()

• Natáčalo sa v Sedone AZ, ďaľej pri ústí kaňonu Oak Creek Canyon a pozdĺž cesty Schnebly Hill Road. (westerns)