Reklama

Reklama

VOD (1)

Doktor Jack Kevorkian chtěl vždy pomáhat lidem odejít z tohoto světa. Smrt ho fascinovala a vždycky ji viděl jako součást přirozeného řádu věcí. Často také mluvil o právu na důstojnou smrt. Při svých pravidelných nočních pochůzkách po nemocnici vždy pozoroval oči umírajících, zdali mu neprozradí něco víc. Právě tyto pochůzky mu vynesly nelichotivou přezdívku doktor Smrt. Kevorkian se po setkání s jedním ochrnutým pacientem, jehož kvalita života se prakticky rovnala nule, rozhodl přejít od slov k činům a sám začal pracovat na stroji, který nazval Mercitron. Měl pouhým stisknutím tlačítka pacientovi umožnit jednoduše a důstojně ukončit svůj život, pokud si to bude přát. Dal tak vzniknout zcela novému oboru medicíny - euthanázii. Sám poskytoval v této oblasti poradenství. Začalo to obyčejným inzerátem v novinách, pak přišla první pacientka a zanedlouho o tom měl slyšet celý svět... Detroitského patologa ztvárnil Al Pacino a za svůj strhující herecký výkon byl oceněn Zlatým glóbem. Biografické drama s hvězdným obsazením portrétuje i několik lidí, kteří Jacku Kevorkianovi pomáhali. Nejbližší okruh příznivců vzdělaného patologa tvořili jeho sestra Margo (Brenda Vaccarová), jeho dlouholetý přítel, technik Neal Nicol (John Goodman), aktivistka Janet Goodová (Susan Sarandonová) a právník Geoffery Fieger (Danny Huston). Film, realizovaný v produkci HBO, ověnčený dvěma Cenami Emmy, natočil režisér Barry Levinson. (HBO GO)

(více)

Recenze (354)

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Pěkný film se silným tématem a - no nebudeme to přehánět - velmi dobrým hereckým výkonem Al Pacina. TV film ale zůstane TV filmem, i kdyby čert na koze jezdil. Osobně mě také docela iritovalo, že v pozici Kevorkianovy opozice se zde objevila pouze hrstka náboženských fanatiků a arogantní právník. Ačkoli jsem v otázce euthanázie spíše "pro", setkal jsem se i s lidmi zastávajícími opačný názor. A ti lidé byli schopni velmi dobře argumentovat. Takováto silná opozice mi prostě v "You Don't Know Jack" citelně scházela, proto se budu v porovnání s ostatními uživateli držit při zemi. 7/10 ()

ripo 

všechny recenze uživatele

Dobrý? Zlý? Pomáhal? Vraždil? Opľuť ho? Poďakovať mu? Podobné otázky sa mi tlačili do mozgu, keď som sledoval tento film. Vidieť na jednej strane utrpenie, ale obrovské utrpenie, vtedy, keď človek už len prosí nie o to, aby vyzdravel, ale o to, aby sa tie nekonečne dlhé bolesti nestupňovali. Potom sa objaví človek, ktorý vám chce ponúknuť niečo, čo by vás tých bolestí zbavilo. Natrvalo. Je to anjel, záchranca, alebo masový vrah? ... Al Pacino v role, kde moho ukázať svoj herecký talent v plnom rozsahu. 4**** ()

Reklama

H34D 

všechny recenze uživatele

Uctění velkého a také velmi kontroverzního doktora Kevorkiana snad nemohlo dopoadnout lépe, film nevykresluje svět jen černobíle, nedělá z Kevorkiana mučedníka, neklade si za hlavní úkol působit na divákovy city, ale na druhou stranu také nesklouzává k "dokumentaristické nudě". Kevorkiana nesraly média, zákony, ani nějaký bůh, byl to tak jaksi všedně moudrý člověk, který si šel za svým, protože věřil, že dělal správnou věc. Bohužel místo diplomacie, šel doslova přes mrtvoly... Až narazil. Narazil na zákon a ten prorazit nejde. Ne nadarmo se říká, že republika není vláda lidu, ale vláda práva, Norimberský proces je jedna věc, jenže Spojené Státy si na zákony tak lehce sahat nenechají. Osobně považuji nefunkčnost eutanazie za jedno z největších selhání dnešní společnosti, ovšem přestože se s bojem Kevorkiana stotožňuji, soud zkrátka prohrát musel. Pocit z filmu pak není ukřivdění, utrpení, či nespravedlnost, nýbrž jen poznání, že tady něco vážně nefunguje a lidi kvůli tomu trpí... Abych podtrhnul důležitost filmového sdělení, dorovnávám na 5*. 9/10 ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Škoda, že televízne filmy sa nedočkajú toľkého docenenia, pretože ísť tento film do kín, tak by určite dosiahol nemenší úspech než nedávna, podobne koncipovaná Sociálna sieť. Jedno je isté. Kontroverznosť témy je veľká len do tej miery akú kontroverznú otázku eutanázie vidia samotní diváci. A zväčša platí-čím kontroverznejší, tým zaujímavejší. Levinson však nevsadil len na prítomnosť tejto témy, ale vyžmýkal do maxima hlavne príbehovú stránku. Rozpätie desiatich rokov je veľmi zručne scelené do súvislej dejovej línie, bez toho aby som sa pozastavoval nad aktuálnymi dátumami, či rokmi. Aj veľké množstvo postáv (obzvlášť pacientov) sa mohlo javiť ako rušivý faktor, pretože vstrebať tak veľké množstvo vedľajších príbehov niekedy nie je jednoduché, v tomto prípade to však šlo úplne prirodzene. Trošku viac emotívny a lepšie zvládnutý mohol byť samotný záver filmu. No a nakoniec samozrejme nemôžem opomenúť hercov. Priam oscarové výkony všetkých zúčastnených len podtrhujú súhru všetkých ľudí, ktorí sa na tomto filme podieľali. Niekde pozadu ostali asi len ľudia, ktorí sa starali o hudbu. 85%. ()

jojinecko 

všechny recenze uživatele

Kevorkiana som "študoval" (kniha, dokumenty) a písal o ňom a eutanázii cca tri práce na VŠ a aj preto som bol na tento film vytešený už dlhšie. Očakávania veľké- výsledok výborný. Barry Levinson si zaspomínal na formu z obdobia Spáčov a podarilo sa mu dosiahnuť v rámci filmových možností komplexný pohľad na Kevorkiana a celú problematiku. Film nemôže nechať diváka chladným, v dobrom slova zmysle ho núti zamyslieť sa nad celou problematikou asistovanej samovraždy a otvára diskusie. Oceňujem, že pri tak komerčne vďačnej a zároveň polarizujúcej téme autori neskĺzli do moralizovania, prvoplánovosti a povrchnosti. Možno v rámci "férovosti" a vyplnenia mozaiky osobnostného profilu mohla byť vo filme viac detailne vykreslená reálne dokázateľná Kevorkianova posadnutosť smrťou a umieraním, ktorá sa prejavovala už v jeho mladom veku a najmä pri štúdiu a praxi (tým by jeho motivácia k tak radikálnej podpore eutanázie nebola len "proľudská", ale rolu by zohrávali aj latentné psychopatické črty). K autenticite prispievajú aj útržky reálnych Kevorkianových videí, do ktorých bol elegantne "dorobený" aj Al Pacino. Mimochodom Al Pacino je ďalšou devízou snímku- už som sa zľakol, že po sračkách posledných rokov aj zabudol hrať. Omyl! On nehrá, on JE Kevorkianom! HBO má poslednú dobu šťastie na projekty. You Don´t Know Jack je jedným z nich a pre mňa jedným z horúcich kandidátov na film roku 2010. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (7)

  • Scénář filmu volně vychází z knihy "Between the Dying and the Dead: Dr. Jack Kevorkian’s Life and the Battle to Legalize Euthanasia" od Adama Mazera. (contrastic)
  • Al Pacino získal za ztvárnění doktora Kevorkiana ceny Emmy a Zlatý Glóbus za nejlepší herecký výkon v hlavní roli v minisérii nebo TV filmu. (Bibr)
  • Děj filmu je situován do 90. let, přesto je v něm zmíněna zákonná eutanazie v Nizozemsku, kde ale byla uzákoněna až od roku 2002. (bohhous22)

Související novinky

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.… (více)

Reklama

Reklama