Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Barabáš je zločinec. Místo něj lidé ukřižovali Krista. Jeho vnitřní utrpení ho vede až do gladiátorské arény, kde se snaží vybojovat si zpátky svobodu a ztracený klid. (oficiální text distributora)

Recenze (32)

Morholt 

všechny recenze uživatele

První třetina je typická biblická sandálovka s důrazem na Barabáše. Je tu Pilát, apoštolové, farizejové, samozřejmě Ježíš a další. Nic, co by zaujmulo, ale ani nic, co by uráželo. Přesun do sirných dolů prospěl a ukázka tamních podmínek měla něco do sebe, ale pořád to nebylo ono. Ovšem jakmile se Barabáš ocitl v Římě, tak dostal film koule a úvodní sekvence v aréně mě vyloženě uchvátila. A pokračování v gladiátorské škole či souboj s nejlepším z gladiátorů, to v mých očí defenitivně převážilo misky vah do pozitivnějších čísel. Závěr s požárem Říma a konečné křesťanské vyústění pak bylo zcela v intencích tehdejších trendů, ale i tak si ho mohli filmaři odpustit. Nicméně celkově příjemná podívaná a Anthony Quinn opět nezklamal. 65% ()

AGAMENON 

všechny recenze uživatele

Velmi temný velkofilm o trestanci jenž žil místo Krista. O svátcích vždy jeden odsouzenec dostane milost, chátra která nejvíce křičela zvolila Barabáše. Ten se svého řemesla (zloděj a vrah) nevzdá, bohužel pro něj byl chycen římskou hlídkou a poslán do syrných dolů na Sicílii. Zde živoří několik let, během nich vystřídá mnoho druhů (jsou přikováni po dvou), až ten poslední křesťan jménem Sahak (Vittorio Gassman) s nímž přežije výbuch dolů v něm probudí svědomí. Jejich pán je pak použije jako tažná zvířata a když se dozví, že byl přeložen do Říma, oba jej následují, kde jsou dáni do gladiátorské školy. Sahak je zabit ďábelským velitelem školy (Jack Palance), poté co vyjde najevo, že je křesťan (Barabáš popře křesťanskou víru). Barabáš jej nakonec zabije a získá svobodu, které si moc neužije neboť akorát propukne požár Říma a je přistižen jak pomáhá podpalovat (domnívá se, že tak vznikne nový svět). Nakonec zemře přibit na kříži. Anthony Quinn podává (jako všichni ostatní) skvělý herecký výkon, gladiátorské bitvy jsou náležitě opulentní a výprava je na opravdu vysoké úrovni. Scénář napsal Angličan Christopher Fry, který v podstatě napsal (ještě s jedním) scénář k filmu Ben Hur. Některé věci např. gladiátorské hry v knize nenajdete (velmi tenké). Hudební doprovod je velmi dobrý, byť obsahuje pouze tři hlavní témata (motiv utrpení, Říma a Římanů), což je opravdu škoda, protože např. všechny fanfáry (na kterých se dalo vyřádit) jsou stejné (motiv Římanů), ale motiv utrpení je tak nádherný, že to ani nevadí. ()

Reklama

Hedka 

všechny recenze uživatele

Fiktívny príbeh Barabáša natočený v zlatej ére historických veľkofilmov ( trochu posmešne nazvaných aj "sandálové filmy"). Kvalitou celkom nedosahuje úspešné hollywoodske veľdiela tej doby napr. Ben Hur a Destoro, ale výrazne za nimi ani nezaostáva. Za zmienku stojí najmä zaujímavý scenár s hlbokou pointou a herecký výkon Anthonyho Quinna. Veľmi silné **** ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Veľmi dobre vypracovaný scenár. Fiktívny, dobrodružný príbeh Barabáša a jeho vnútorný zápas pri hľadaní Boha má naozaj čo ponúknuť. Síce by sa tu našlo pár nereálnych historických nelogizmov, ako napr. 20 rokov práce v bani - to je samozrejme nereálne, rekordmani sa dožívali max. 2-3 roky - ale v kontexte celého príbehu sa takýto odklon od reality dá prepáčiť. Vzhľadom na dobu, v ktorej bol tento historický veľkofilm natočený, ani technická úroveň nebola najhoršia, aj keď niektoré súboje skôr pobavili ako ohromili. Kostýmy a výprava však boli veľmi slušné. Na druhú stranu je ale pravdou, že príbeh Bena Hura ma bavil viac, celkový dojem preto vyznieva do mierneho nadpriemeru. Odporúčam všetkým sandálovým nadšencom. 75/100 ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Fleischerova adaptace novely P.Lagerquista (Nobelova cena) vychází z úvahy, jakým směrem se mohl ubírat život Barabáše poté, co byl omilostněn, zatímco Ježíš skončil na kříži. Na „sandálový“ film nečekaně hluboké myšlenkové zázemí, výborní herci (A.Quinn) a jistá režie dělají z tohoto (trochu opomíjeného) snímku ozdobu filmografie všech zúčastněných. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (2)

  • Při natáčení v Římě se Anthony Quinn (Barabáš) seznámil se svou druhou manželkou, italskou kostýmní výtvarnicí Jolandou Addolori. (jenik71)

Reklama

Reklama