Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

Sammy.Boy

Svědectví bez zábran ukazující, jak by to vypadalo, kdyby na lidstvo zaútočil neznámý smrtící virus. P.S. Mýt si ruce je základ! ()

Scraffy

Nákaza, ktorá vyzerá na pohľad reálne a bojíte sa aj o seba a svoju rodinu, pritom pozeráte len film. Napätie tu síce nejako nefunguje, ale vírus je veľmi realistický a stačí jediný zlý dotyk a máte ho v sebe tiež. Avšak priemeru sa nevyhne. ()

Neuge

Mrazivé a až nepříjemně realistické pojednání o možném průběhu opravdu velké epidemie. Herecky a audiovizuálně naprosto přesné, podané však zcela chladně a bez emocí, skoro až dokumentárně. Až jednou začne režírovat filmy umělá inteligence, tak budou vypadat přesně takhle. ()

Shitonit

Sem měl jednou chřipku, a chrchlal jsem na všechny posraný strany v domění že nákaza vesele přehupne na tu hnusnou zdravou část populace. Bohužel se nestalo, a mezi svejma kámošema jsem zůstal vochrchlanej s knedlem v krkavici sám.Takže nevěřím na podobný hovadiny, poslední pořádná rána byla morová, před kerou nás v poho chráněj Morový sloupy. To je snad jasný. A když něčemu nevěřím, tak mě to nebaví. A tak mě nebavila tadleta nákaza, páč to je blbost. ()

MasterD

"How the heck did they get so many great & known actors in this one film?!" Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Kate Winslet, Gwyneth Paltrow, Jennifer Ehle, Enrico Colantoni ... ()

nicneznam

Když to tak vezmeme, tak to zatím probíhá úplně stejně a jsme někde před fází rabování :) samozřejmě s rozdílem, že covid není tak smrtící, ale zato je asi podobně nakažlivý. ()

Jan.Cada1

Pustil jsem si tento film na doporučení Fandíme filmu. Je zrovna teď tématický a až strašidelně ochranná opatření sedí se skutečností. Plusy - herci, hudba, atmosféra, retrospektiva. Mínusy - scénář, hlavně linka s novinářem mě moc nebavila. ()

neo250

Ani v dnešnej dobe coronavírusu ma tento film nepresvedčil. Viac dramatickejšie je vystupovanie vlády ako tento film. Avšak poukazuje na skutočnosť čo sa aktuálne deje. Samozrejme rabovačky a vraždy skrz potraviny ešte nie sú čo kvitujem. ()

JohnZ87

Vskutku mrazivě přesná předpověď koronavirové pandemie roku 2020. Některé detaily se až děsivě shodují se skutečně nastalými událostmi. Škoda jen, že film v druhé půli ztrácí trochu tempo, nicméně některé nadnesené myšlenky, jako např. hromadná distribuce vakcíny prostřednictvím vodovnodního řádu (vyléčíme všechny najednou) zní trochu děsivě a svádí ke spekulacím o mnoha konspiračních teoriích. 65% ()

elimS

50% - komentář 20ti slovy: Viděno v roce 2011 = 45%. Viděno v roce 2020 = 60%. Ikdyž v dnešní době "zajímavé", tak druhá polovina neměla tu razanci a vše šlo do prázdna. ()

dkas

Ideální čas ke sledování během pandemie koronaviru. Film od začátku nasadí velmi vysoké tempo, s ničím se nemaže, lidi odpadávají celkem ve velkém. Ale pak, zhruba od poloviny filmu, tomu tak nějak dojde dech a z lidí se stávají nekontrolovatelná zvířata. A to už po nějakých 100+ dnech. To nebylo moc věrohodné. I to nalezení vakcíny bylo taky moc zkratkovité. Ale námět celkem solidně okopíroval právě koronavirus. Můžeme být rádi, že nemá takovou smrtnost jako ten vir ve filmu... ()

Homerking

Americká podnikatelka Beth se nakazí při návštěvě Hong Kongu neznámým virem, její zpáteční cesta na středozápad Spojených států postačí na rozpoutání celosvětové pandemie. Film Nákaza poskytuje kompletní pohled na pandemii od jejího vzniku až po vytvoření vakcíny, zaručeně vás vtáhne do děje a to především díky šokujícím podobnostem s průběhem Covidu 19 a také nabušeným hereckým obsazením, nejlepší výkon určitě Matt Damon a Kate Winslet. Po Outbreaku se jedná o můj druhý nejoblíbenější film na téma pandemie. ()

PetrC.

** Premiérový den / jediný divák v sále ** Jedná se po všech stránkách o velmi solidně natočený snímek, který zřetelně vyčnívá nad úroveň dlouhé řady podobných katastrofických filmů. Velkou devizou je pochopitelně hvězdné herecké obsazení, které ani v nejmenším nezaostalo za očekáváním. Problémem je scénář, který už z notně provařeného námětu v podstatě nic nového nevyždímal a v zásadě ani moc ničím (příjemně) nepřekvapil. Pozitivně se však dá hodnotit fakt, že se snaží stát nohama na zemi, a tak vyprávěný příběh nepůsobí jako úplná sci-fi. Snaha o relativně realistické uchopení a vůle obsáhnout i sociální dopady a další okolnosti pandemie jsou koneckonců důvodem, proč je moje celkové hodnocení ještě tak vysoké, jak je. 68 % ()

Kellerman

Vzhledem ke stavu,ve kterém se v současnosti nachází žánr katastrofických filmů,není těžké podlehnout nadšení z Nákazy,která ale v mých očích představuje pouze lehký nadstandart.Technicky je perfektně zvládnutá,podle očekávání mistrovsky zahraná a pokud v něčem Steven Sodherberg skutečně uspěl,pak v přenášení bezvýchodných pocitů do publika.Ale cokoliv výjimečného,nějaký prvek,díky kterému by se mi Nákaza skutečně vryla do paměti,tu postrádám.Pociťoval jsem jistý emocionální chlad,nikdy jsem neměl pocit,že (navzdory technice natáčení a vděčnému scénáři) se tvůrce skutečně dostal postavám pod kůži.Pořád je to dobrý film,který si najde slušný počet obdivovatelů,už jen kvůli jménu režiséra a herců.Ale mé čekání na skutečně důstojného zástupce žánru pro nové tisíciletí stále pokračuje. ()

Ferenzo

Nákaza je hodně průměrný film. který mě v kině rozhodně nenutil příliš přemýšlet, nebo zatnout svaly na těle. Průměrný thriller, kde ani herci příliš nepřekvapili. Možná tak Matt Damon se svou hodně obtloustlou tváří a ustaraným obličejem. Za průměrnost průměrných 55%. ()

jafuska

jak mě tento film připomínalo verzi filmu Ebola, stejný námět, jen s tou výjimkou, že tady je plejáda dobrých herců, námět, kdy se šíří nákaza a člověk si nemůže nikdy být jistý jestli se nakazí nebo ne, chvílemi byla ve filmu odborné řešení vzniku viru, ale když si toto člověk právě nějak odmyslí, tak film plyne souběžně, bez nějakých velkých mezer, pro kino docela fajn, ale spíš bych tento film uvítala jako oddechový odpolední shlédnutí, ale to už bych byla asi moc kritická, jen si myslím, že na tento film brzo zapomenu a to by se asi nemělo stávat, ale i to je ta pravá realita. ()

Brumlak

Smutné a nepříjemné. Lidé se vlastně chovají jako zvířata...nebo Zombie. Scény řádění lidí, mi přišly jako stejné scény ve filmech o zombiech. Akorát místo zombie byly normální lidi. Bylo to silně znepokojivé. A rychlost šíření paniky a viru? Uff. Těžko říct, co bylo rychlejší a více destruktivní. ()

Hydr0gen

Nákaza je celkově hodně chytrý film s hodně chytrým scénářem - nechybí opravdu mrazivé zobrazení strachu paniky podané zejména formou strohých debat vladních a zdravotnických činitelů okolo stolu nebo přes konferenční hovory, vtipná práce s flashbacky (viz.komentář Traffica), dloubnutí do vlivu moderních mediíí (blogy, youtube jako jsme viděli v Kickass) a metanarážky na VELMI nedávnou skutečnost ("Necítíte, že je váš úřad čelí nedostatku důvěry po přehnané reakci na prasečí chřipku"). Naneštěstí právě scénář není bez chyb (jaktože nikdo neřeší, že imunní člověk nemůže být dále přenašeč?) a bohužel ani několika zbytečných "hollywoodských" klišé. Celé to naštěstí zachraňuje naprosto nekomprimisní režie, která chladně a s odstupem zachycuje průběh šíření nemoci, když přeskakuje z místa na místo, z jednoho nakaženého na dalšího a sleduje reakci úřadů a mezinárodních organizací. Minimalistická je i hudba a herecké výkony, kde nikdo na sebe nestrhává příliš pozornosti (možná kromě Juda Law, který si roli evidentně užíval). Zamrzí tak možná jen škobrtnutí, jako zmíněné kiksy a klišé, nebo když se některé věci vyřeší až podezřelo snadno, i když by bylo bývalo možné diváka v napětí ještě více vykoupat. ()

Solverino

Řemeslně kvalitně odvedená práce bez špetky drajvu. Zbytečně dlouhé a příliš polopatické. Gwyneth bez mejkapu je sexy jak tři dny stará mrtvola. Jednou se to dá, ale je to celkem průměrná nuda. ()

Swayne

Vlažne natočená katastrofická jednouhbka, ktorá je takou "čiernou ovečkou" medzi ostatnými filmami rovnakého žánru. Čiernou ako čiernou, keďže ide akurát o inak poňatý spôsob vyrozprávania celej pointy danej epidémie/katastrofy, pri ktorom sa film zameriava viac na jednotlivé osoby v priebehu fungovania, než len na prvoplánovo akčné a napínavé scény, ako tomu je pri 99% filmov tohto žánru. Režisérsky pekne zvládnutá prácička, veľmi veľké plus sú u mňa vysvetľovacie "nemé scény" so skvelou hudbou v pozadí, no včera som mal chuť na ech popkornový katastrofický hollywoodsky blockbuster... a jednoducho toto mi nesadlo. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech